Letonya Uçak Bileti

Letonya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Letonya
  • Başkent: Riga
  • Nüfusu: 1,95 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 64.589 km2
  • Komşuları: Estonya, Litvanya, Rusya Federasyonu, Belarus
  • Konuşulan Dilleri: Letonca, Rusça, İngilizce
  • Telefon kodu: +371
  • Başkan: Māris Kučinskis
  • Para Birimleri: Euro

Letonya Kuruluş Yılı

Letonlar M.Ö. 3000 yıllarında Baltık kıyılarına yerleşmişlerdir. Ticaretle uğraşarak geçimlerini sağlayan bölge halkı Baltık ülkeleri gibi M.S. 9. asırda Vikingler tarafından istilaya uğramışlardır. 1198 - 1290 yıllarında Letonların yaşadığı toprakları ele geçiren Germenler olmuştur. Sonrasında bölgede hızla Hristiyanlık inancı yayılma göstermiştir. 15. Asırda ise Litvanya Federasyonu’na katılan Letonya Rusya ile savaşların ardından konfederasyonun bozulmasından sonra bir süre İşveç’lerin hâkimiyeti altında kalmıştır. Büyük Kuzey Savaşları’nın sonucunda Çar Birinci Petro ülke topraklarını ele geçirmiştir. Bu tarihin ardından Rusya’nın hâkimiyeti altında kalmıştır. Rusya’da yaşanan 1905 işçi ayaklanması Letonya için büyük yankılar uyandıran olaylardan biri olmuştur. Ayaklanma askerî ordu ile bastırılmış ve elebaşılar ise Sibirya’ya sürülmüştür.

Birinci Dünya Savaşı esnasında Letonya topraklarının fazlaca bir bölümü Almanların işgâli altındaydı. Almanların savaşta kaybeden taraf olmasını Rusya fırsata çevirerek, Baltık ülkelerine yönelik harekâta geçmiştir. Fakat karşı koymalar yoğunlaşınca vazgeçmek durumunda kalmıştır. Alman orduları Letonya’dan geri çekilmesi 15 Aralık 1919 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra Letonya ve Rusya antlaşma imzalamıştır. Bağımsızlığını geri kazanan Letonya’da hükümet büyük toprak sâhibi kişilerin ellerindeki toprakları, topraksız olan köylülere dağıttılar ve Germen soylularının hem ekonomik hem de siyasi gücü zayıflattılar ve komünist hareketlerin de önüne geçmiş oldular. 

letonya hakkında

Bağımsızlığını kazanmış olan ülke, sosyal kalkınma ile beraber ekonomi, tarım ve sanayi alanlarında büyük gelişmeler yaşamıştır. Haziran 1940’da ise Moskova ve Letonya arasındaki anlaşmayı Letonya’nın ihlal ederek görmezden geldiği suçlamalarında bulunulmuştur. Bu olaydan bir sonraki gün Sovyet güçleri tarafından ülke işgal edilmiştir. Bu dönemde Sovyetler Birliği’nin eyaleti durumunda olmuştur Letonya. Ülkenin yeniden bağımsızlığını kazanması ise 1991 yılında gerçekleşmiştir. 

Letonya Kuzey Avrupa’da yer alan Baltık Bölgesi ülkelerinden biri durumundadır. Ülkede kültürel ve sosyal farklılıklar söz konusudur. Geleneksel kıyafetler bile bölgeden bölgeye farklılık gösterebilmektedir. Bölgeler kendilerine özgü kültürleri ile bilinmektedir. Bölgelerin ortak ve resmi dili Latgalian olurken bazı kesimlerce İngilizce de konuşulmaktadır. Letonya 1988 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmuştur. 2004 yılında ise Avrupa Birliği ile beraber NATO’ya üye olan devletler arasına girmiştir. 

Letonya Gezilecek Yerler

Letonya parlamenter sistemle yönetilen devletlerden biri olarak 110 belediyeye ve kent konseyine ayrılmaktadır. Yönetim birimlerine sahip 9 tane Cumhuriyet kentine bölünmüştür. Başkenti Riga olan ülkenin popüler büyük şehirleri ise; Daugavpils, Jelgava, Lliepaja, Valmeira, Jürmala ve Ventspils’dir.

letonya uçak bileti

Yarısı ormanlarla kaplı doğal güzellikler bakımından zengin olan ülkede gezilecek de pek çok yere rastlanmaktadır. 

Sigulda

Ülkenin başkenti Riga’nın 54 km doğusunda yer alan Sigulda içerisinde çeşitli güzellikleri barındıran gezilecek yer bakımından zengin bir şehirdir. Gauja Nehri, Gauja Milli Parkı gibi turistlerin keyifli vakit geçireceği alanları bulunmaktadır. Baltıkların tek teleferiği burada bulunmakta ve keyifli dakikalar sunmaktadır. Folk Song Park, Turaida Kilisesi, Kilise Tepesi, Gutmanala Mağarası gibi çeşitli görselliği yüksek yapıları da gezilecek yer listenize ekleyebilirsiniz. 

Jurmala

Riga’ya yaklaşık 25 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Jurmala, beyaz bir kumsala sahiptir. Turistler tarafından yoğun ilgi gören bu kumsalda çam ormanları yaygındır. Bölgede zaman zaman festivallar, eğlenceler düzenlenmektedir. Bölge halkının yaşadığı evler de son derece güzeldir. Ahşap evlerden oluşan Jurmala, geleneksel dansların da yaygın olarak yapıldığı yerlerden biridir. 

letonya nasıl gidilir

Ünlü Müzisyenler Vadisi

Letonya’nın ünlü müzisyenlerinin sergileri, sanat merkezleri, bedava hatıralar ve hediyelikler, peter pazarı, Holy Trinity Katedrali, Karosta Savaş Limanı gibi görülebilecek yerleri bulundurmaktadır. Temmuz ayında düzenlenen Deniz Festivali bölgeninin kültürü ve yaşayışını yansıtmaktadır. Yaşam burada dolu dolu geçmekte ve çeşitli lezzetleri de tanıma şansı sunmaktadır. Modern müzik festivalleri ile ünlü müzisyenleri de tanıma fırsatı bulabilirsiniz. 

Liepaja

Rüzgârın doğduğu yer adı ile de bilinen kıyı şehirlerinden biri olan Liepaja, plajı güzel olan ve ahşap evlerden oluşan görünüme sahiptir. Sovyet blokları, Art Nouveau tarzı gibi farklı mimarilere sahip evlerden oluşmaktadır. Görünüm itibariyle farklılıkları bir arada bulunduran yerde aynı zamanda uyumluluk da söz konusudur. Gerek üniversitesi, gerek tiyatrosu ve kumsalları ile sanat ve kültürle yakından ilgilenen bir halka sahiptir. Kumsallar vakit geçirmek için ideal mekânlardır. Tatildeyseniz müzikleri, doğası, manzarası, kültürü itibariyle size tavsiye edilecek mekânlardan biridir Liepaja.  

Rundale Sarayı

Ülkenin başkenti Riga’dan 80 kilometre uzaklıkta bulunan Rundale Sarayı, Zemgale bölgesi içerisinde yer almaktadır. Saray dış görünümü ile ilgi çekerken iç dekorasyonları ile de büyülemektedir. İçerisinde ünlü heykeltraşların ve ressamların çeşitli eserlerini bulunduran sarayda galeriler ve büyük salonlar önemli yer kaplamaktadır. Rundale Sarayı’nda klasik müzik konserleri verilmektedir. Burası aynı zamanda Letonya tarihini araştıran merkez işlevindedir. Zaman zaman sergiler düzenlenmekte ve yayınlar sunulmaktadır. Sarayın doğusunda bulunan müze kısmında sergi salonlarında güzel sanatlar ve tarihi sergiler sunulmaktadır. 

Letonya Ventspils

Ülkenin batısındaki Kurzeme bölgesi içerisinde yer alan ve ismini de Venta Nehri’nden almış olan Ventspils, ormanlık ovası, eski kenti,  denizi ve kumsallarıyla bilinmektedir. Bugün bir liman olan Ventspils Litvanya’da yaşamak isteyenler için güzel bir yer ve gezi noktası olarak tercih edilecek bir ortamdır. Bölgenin gezilecek yerleri arasında eski kent merkezi,  Livonya Kalesi ve heykelleri, Macera Parkı,  Su Parkı, Küçük Tren, bembeyaz bir kumsalı kenti popüler bir gezi merkezi haline getirmektedir. Turistlerin turlar aracılığıyla gezmeye geldikleri yerlerden biridir Ventpils.

Letonya Yemek Kültürü 

Letonya’nın yemek kültüründe İskandinav, Rus ve Almanların etkilerine sıklıkla rastlanmaktadır. Leton yemekleri patates, lahana, balık ve et ağırlıklı yemeklerden oluşmaktadır. İçecek olarak ise yemeklerle beraber sıkça bira tüketilmektedir. Letonya’nın bir de geleneksel peyniri olarak bilinen Janu Siers vardır. Peynir ve kimyon eklenerek oluşturulmakta ve turistler tarafından da ilgi gören lezzetlerden bir tanesidir. Rasols, ilk olarak Rusya’da yapılan ardından Rus salatası olarak yaygınlaşan bir lezzet olarak bazı yerlerde Amerikan salatası olarak da bilinmektedir. Bu salata yemeklerin yanında sıkça tüketilmektedir. Domuz pastırmalı bezelye, hamur işleri, antik tariflerle yapılan çavdar ekmekleri gibi yiyecekler ülke mutfağında sıkça yer almaktadır.

letonya tatil tur

Letonya’da leziz yemekler yapan restoranları kolayca bulabilirsiniz. Özellikle ülkenin başkentinde meşhur turistik restoranların sayısı fazladır. Avrupa mutfağından örnekleri de bu restoranlarda görmek mümkün olmaktadır. Gerçek bir Leton mekânı denilebilecek çeşitli restoranlarda ülke mutfağının zenginliğinden faydalanabilirsiniz. Bu mekânlarda yemek servisleri sırasında dans eden Letonlar bulunmaktadır. Letonya’da popüler lezzetleriyle ünlenmiş restoranlar karşınıza çıkacaktır. Rus yemekleri ile restoranların yanı sıra çavdar ekmeğini eşsiz tatlarda yapan restoranlar da bölgenin popüler mekanları halini almışlardır. Ülkenin geleneksel lezzetleri tatmak istemeyenler ise burger tarzı yiyecekleri rahatlıkla bulabilir. Yerel ve organik ürünlerden elde edilen burger yapan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Bu restoranlar arasında et yemekleri yapanlara ve ilginç burger çeşitleri sunanlara da rastlanmaktadır.