Liechtenstein Uçak Bileti

Liechtenstein Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Liechtenstein Prensliği
  • Başkent: Vaduz
  • Nüfusu: 38.111
  • Yüz Ölçümü: 160 km2
  • Komşuları: Liechtenstein’in komşuları, İsviçre ve Avusturya’dır. 
  • Konuşulan Dilleri: Almanca
  • Telefon kodu: 423
  • Başkan: II.Hans-Adam
  • Para Birimleri: İsviçre Frankı

Liechtenstein'ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Almanların milattan sonra 3. yüzyılda yaşadığı Liechtenstein, 843 yılında Verdun Anlaşması imzalandıktan sonra Schwaben Düklüğü’nün egemenliğine girmiş oldu. Zamanında Vaduz ve Schellenberg Derebeylikleri olarak bilinen günümüzün Unterland ve Oberland bölgeleri 1699 yılında Hans Adam von Liechtenstein’ın eline geçti. Bu tarihe kadar derebeylik olarak varlığını sürdüren Vaduz ve Schellenberg, 23 Ocak 1719 yılında imparator Karl VI tarafından imparatorluğa bağlı prenslikler durumuna yükseltmiştir. Bu iki prenslik Kutsal Roma Germen İmparatorluğunun 343. eyaleti oldu. Liechtenstein adı ile Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’nun eyaleti olan iki prenslik kendini Ren Konfederasyonu’na dahil eden Napolyon tarafından 1806 yılında ulusal egemenliğe kazandırıldı.

Vaduz ve Schellenberg’ten oluşan Liechtenstein, 1816 yılında Alman Konfederasyonu’na katıldı. 1851 yılında ise Avusturya Macaristan ile gümrük birliği anlaşmasını imzaladı. Dahil olduğu Alman Konfederasyonu’nun dağılması üzerine Liechtenstein, Avusturya’ya bağımlı olarak varlığını devam ettirdi. Bu durum 1.Dünya Savaşı sonrasında müttefiki olduğu diğer ülkelerin düşmanlığına neden oldu. Düşmanlarını artması sonucunda ülke İsviçre’ye yaklaşmak zorunda kaldı. Liechtenstein, 1919 yılından 1923 yılına kadar birçok siyasi ve ticari anlaşma imzaladı. İsviçre ise ülkenin dış temsilciliğini ve kendi gümrük bölgesi içinde bulunduğundan posta hizmetlerini idare etti. 

Liechtenstein hakkında

1938 yılında Prens Franz Josef II’nin prensliğin başına geçmesi ile birlikte ülkede bir dizi değişiklik meydana geldi. 2. Dünya Savaşı sırasında İsviçre’ye bağlı olan prenslik tarafsız kaldı. Ülkede babadan oğla geçen meşruti bir monarşi yönetimi söz konusudur. Bu yönetimde yasama gücünü, dört yılda bir yalnızca baylardan seçilen 15 üyeli Diyet Meclisi elinde tutmaktadır. Yürütme gücü ise Diyet Meclisi’nin güven oyunu almak zorunda olan başkanın bulunduğu hükümetin elindedir. 

1928 yılından beri ülkede İlerici Yurttaşlar Partisi seçimleri kazanmaktadır. Fakat 1970 yılında yapılan seçimlerde Vatan Birliği Partisi, Yurttaşlar Partisi’nden daha fazla oy almıştır. 1968 ve 1973 yıllarında kadınlara oy hakkının verilmesi için halk oylaması yapılmış fakat reddedilmiştir. Kadınların kantonlar düzeyinde seçimlere katılma hakkı ancak 1977 yılında verilmiştir. 1974 yılının şubat ayında yapılan seçimleri kazanan Yurttaşlar Partisi’nin adayı Walter Kieber hükümetin başına geçmiştir. 1978 yılında yapılan seçimlerde ise Vatan Birliği Partisi seçimleri kazanmış ve 1982 yılında başkanlığa atanan Hans Brunhart görevi devralmıştır. 1993 yılına kadar hükümet başkanlığı görevini Hans Brunhart kesintisiz sürdürdü.  1984 yılında prens Franz Josef II’nin varisi olan oğlu prens Hans Adam yürütme yetkisini ve resmi görevlerin hepsini kendi üstlendi. Fakat babası Franz Josef II ise devlet başkanlığı sıfatını devam ettirdi. 1989 yılında prens Franz Josef II’nin vefatından sonra tahta çıkan prens Hans Adam ülkeyi 1990 yılında Birleşmiş Milletlere, 1991 yılında da Avrupa Serbest Mübadele Birliği’ne üye olmasını sağlamıştır. 

Liechtenstein'da Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Diğer avrupa ülkelerine göre oldukça küçük olan Liechtenstein Prensliği, unutulmaz güzellikler, el değmemiş doğal manzaralar ve tarihi yapılar bakımından oldukça zengindir. Dünyanın gözde turistik merkezlerinden biri olan ülke muhteşem doğal güzellikleri ile Liechtenstein uçak bileti alan misafirlerinin nefeslerini kesmektedir. %20’si ormanlarla kaplı olan ülkede ferah otlaklıklar, üzüm bağları, küçük sevimli köyler, tarihi kasabalar ve tarım alanlarını görmek mümkündür. Rheine Nehri bölgesinde yoğunluklu olarak bulunan kasabalarda güzel köprüler, kiremitli çatılar, bulvarla içinde sayısız eski yapılar görülüp gezilmektedir. Ülke kasabalarının evlerinin en güzel ve farklı özelliği ise her evin önünde mutlaka çiçek bahçesi bulunmasıdır. Ülkenin kasabalarında büyük çiçeklenme bahçelerine benzeyen farklı türlerde çiçeklerin yetiştirildiği alanlar bulunmaktadır. 

Liechtenstein gezilecek yerler

Stadtle Caddesi 

Ülkenin en önemli kamı kurumlarının, müzelerinin, restoranlarının, hediyelik eşya dükkanlarının ve kafelerin bulunduğu Stadtle Caddesi başkent Vaduz’da bulunmaktadır. Ülkenin tek ve en işlek caddesi olan Stadtle Caddesi, Altın Yol olarak da bilinmektedir. Caddeden kalkan nostaljik bir tren bulunmaktadır. Bu trenle, çalan müzikle birlikte 20 dakikalık nostaljik şehir turu yapmak mümkündür. 

Vaduz Kalesi veya Vaduz Şatosu

Liechtenstein Presliği’nin prensinin ikamet ettiği Vaduz Şatosu veya Kalesi, yaşayanları bakımından oldukça değerlidir. Avrupa’nın en ünlü ve en eski hanedanı, ülke prensinin mensup olduğu hanedandır. Liechtenstein halkı prensin hanedanın bu özelliğinden büyük onur duymaktadır. Prensin içinde olmadığı günlerde Liechtenstein uçak bileti alarak şatoyu görebilme imkanınız var. Ziyarete açık olan şato tam bir peri masalı stili bir görüntüye sahiptir. Vaduz’a hâkim bir tepeye konumlandırılmış olan şato 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Tarihinde çıkan yangında büyük hasar gören şato aynı dönem içerisinde aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır. Kente hâkim noktada kurulmuş olan şato, savunma amacıyla kale olarak da hizmet vermiştir. 

Ulusal Müze

Ülkenin prenslik yaşamının detaylarının, tarihinin ayrıntılarının ve kültürünün inceliklerinin yansıtıldığı Ulusal Müze, Liechtenstein’da yapılan özel sanatsal sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. 2000 metrekarede hizmet veren Ulusal Müze, 3 katlı olup 42 sergi odasından oluşmaktadır. 

Liechtenstein tatil tur

Treasure Chamber

Hazine Odası olarak da bilinen Treasure Chamber, ilginç koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Prens taçları, çeşitli fotoğrafların bulunduğu odada en çok dikkatleri çeken koleksiyon Paskalya yumurtalarıdır. Hanedan mensuplarının dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı ilginç Paskalya yumurtaları oldukça dikkat çekicidir. Post Müzesi ile aynı yapıda bulunan Hazine Odası mutlaka görülmelidir. 

Vaduz Katedrali

1874 yılında Neo Gotik mimari stili ile inşa edilmiş olan Vaduz Katedrali, Ulusal Müze’nin hemen yanında yer almaktadır. 

Sanat Müzesi

Ülkenin birçok ünlü sanatçısının eserlerinin ve modern sanat çalışmalarının sergilendiği Sanat Müzesi özellikle sanat düşkünlüklerini beklemektedir. Ülkenin sanatsal faaliyetleri hakkında bilgi edinmek isteyenler mutlaka Sanat Müzesini gezmelidir. 

Üzüm Bağları

Başkent Vaduz ülkenin en yeşil kentlerinden biridir. Kentin üst kesimlerine doğru çıkıldığında muhteşem görüntüsü ile üzüm bağlarını görmek mümkündür. Bağların hemen yanında bulunan mekânda üzümler hakkında ve nasıl yetiştirildiği konusunda bilgi verilmektedir. 

Malbun

Ülkeyi cazip kılan noktalardan biri küçük kasabalar, büyüleyici manzaralar, kültürel mekanlar ve tarihi cazip eserlerdir. Bu konuda ünlü olan ve yıl içerisinde binlerce turist tarafından ziyaret edilen Malbun, ailecek gezilecek ve tatil yapılacak harika bir beldedir. Deneyimli ve yeni başlayan kayakçılar için özel alanların bulunduğu Malbun’da 2 tane kayak okulu bulunmaktadır. Yeni başlayanların kullanacağı 20’den fazla kayak rotası varken, deneyimli olanlar için 4 tane siyah rota bulunmaktadır. 

Liechtenstein uçak bileti

Gutenberg Kalesi

İsviçre sınırına yakın bir yerde bulunan Gutenberg Kalesi, ilginç gezi noktalarından biridir. Kalenin mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Uçurumun kenarına kurulmuş olan kale çeşitli ilginç özelliklere sahiptir. Liechtenstein uçak bileti alıp ziyaret eden misafirlerin nefesini kesmektedir. 

Liechtenstein Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Liechtenstein mutfağında İsviçre ve Almanya yemeklerinin lezzetlerinden esintiler bulunmaktadır. Çiftçilik yapan kişilerin olması kullanılan sebzelerin hem lezzetli hem de taze olmasını sağlamaktadır. Hayvancılıkla uğraşan bir kesimin olması yemeklerde et ve peynirin yoğun olarak kullanılmasını sağlamıştır. Elmalı sosla servis edilen eritilmiş peynirli makara ülkenin en popüler lezzetleri arasındadır. Ekşi peynir, süt veya sütlü kahve ile servis edilen ve mısır nişastalı bir yemek olan Ribel de diğer geleneksel yemeklerdendir. Tatsch veya Kratzete de ülkede tadılması gereken lezzetlerdendir. Liechtenstein denilince akla şarap gelmektedir. Ülkede çok yüksek seviyede ve kaliteli 100’den fazla çeşitlilikte şarap üretimi yapılmaktadır.