Lübnan Uçak Bileti

Lübnan Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Lübnan
  • Başkent: Beyrut
  • Nüfusu: 6,082 milyon
  • Yüz Ölçümü: 10.452 km²
  • Komşuları: Suriye kuzey ve doğu sınırdaki komşusuyken, güney sınır komşusu İsrail ve batı sınır komşusu ise Akdeniz sahilleridir. 
  • Konuşulan Dilleri: Arapça, Fransızca, İngilizce, Kürtçe, Almanca ve Ermenice konuşulan dillerdir.
  • Telefon kodu: +961
  • Başkan: Mişel Avn
  • Para Birimleri: Lübnan Lirası

Lübnan'ın Kuruluş Yılı

Lübnan’ın tarihine bakıldığında Fenikelilere kadar gittiği görülmektedir. Sonrasında ise ülke Asurlular, Babilliler, Persler, Makedonyalılar, Romalıların eline geçmiştir. 643 yılında İslam ordularının Lübnan’ı ele geçirmesiyle kuzey bölgelere yerleşmeler başlamıştır. İlerleyen tarihlerde Haçlıların saldırılarına hedef olan Lübnan’da çok sayıda Haçlı devleti kuruldu ve tüm bu devletler bir süre sonra tamamen yok edildi. 

Osmanlı Dönemine bakıldığında ise Yavuz Sultan Selim’in 1517 yılında Lübnan’ı topraklarına kattığı görülmektedir. Osmanlı döneminde özel bir statüsü olan Lübnan Otonom sistemine dahildi ve vergi sistemi ile yürütülüyordu. Sancak olan Lübnan genel olarak oldukça yüksek refaha sahip bir yer olması ile bilinirdi. Oldukça rahat bir ülke olan Lübnan her geçen gün daha fazla göç almaya başladı ve talep gören bir şehir haline geldi. 1799 senesinde Osmanlı Devleti ile Fransızlar arasında yaşanan savaşı Osmanlılar kazanmış ve Lübnan toplamda 402 yıl Osmanlıların yönetimi altında kalmıştır. 

lübnan saint george maronite katedrali

Lübnan içerisine sızan Maruniler ve Dürziler Fransız ve İngilizler tarafından destekleniyordur. Sancakta sürekli olarak olay çıkaran kesimler yüzünden 1. Cihan Savaşı başlamıştır. Sonuçta Lübnan Fransız mandası olarak varlığını sürdürmüştür. Zamanın ilerlemesi ile Osmanlı Devleti yıkılmış ve Lübnan’ın üzerindeki hakimiyette sona ermiştir. İdarenin ve yönetimin tamamen bozulması ile sancakta karışıklıklar meydana gelmiş ve bugünün başkenti Beyrut savaşın merkezi konumuna gelmiştir. 

20. yüzyılın ortalarında Fransız mandası olan Lübnan birkaç yıl sonrasında manda yönetiminden sıyrılmış ve seçimlerle yeni bir parti çıkarmıştır. Hükümetin ve idari sistemin eşitliğine inanan Lübnan Arap Birliği üyesi olmuş ve 1945 yılında Birleşmiş Milletlere katılmıştır. 

Lübnan Gezilecek Yerler

Orta Doğu’nun tarihe konu olmuş ve Osmanlı dönemi için önemli bir yere sahip olan şehirleri arasındaki Lübnan pek çok gezginin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Lübnan tarihi, kültürel ve doğal birçok noktası ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Özellikle başkent Beyrut’ta görülmeye değer çok sayıda yapı bulunuyor. En başarılı filmlere de konu olmuş Lübnan ve şarkılara adını vermiş olan Beyrut'u görmek için sadece bir uçak biletine ihtiyacınız var. Lübnan uçak bileti fiyatlarını ve size en uygun tarihleri Fastfly.com'dan seçebilir, uçak biletinizi alabilirsiniz. 

Saint George Maronite Katedrali

Beyrut içinde bulunan Saint George Maronite Katedrali kentte bulunan en eski kilise olarak ifade edilmektedir. Yüzyıllara dayanan geçmişi ile günümüzde dahi restore edilmesinden dolayı oldukça iyi durumda olduğu görülmektedir. Camiye yakın noktada bulunan kilise geçmiş çağlarda Hıristiyan inanışının yaygın olduğu dönemlerde yapılmış olsa bile günümüzde de ziyaret amacı ile korunmaktadır. İhtişamı ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Mohammed Al-Amin Mosque

Beyrut’ta bulunan Mohammed Al-Amin Camii oldukça modern dizayn edilmiş özel yapılar arasında yer almaktadır. Lübnan için oldukça önemli olan camii dışarıdan bakıldığında hayranlık uyandıracak kadar güzel bir mimariye sahiptir. İç kısımlarında yer alan kubbeleri göz kamaştırıcı olan camiinin içinde yer alan motiflerin büyüleyici özelliği gözlerden kaçmamaktadır. Gelip görenlerin uzun süre baktığı yapı kırmızının pek çok tonunu içermektedir. Mohammed Al-Amin Camii, Türkiye’nin camii yapılarını andırması ile de dikkat çekmektedir. Caminin mimari Azmi Fakhuri yapıyı tasarlarken Sultan Ahmet Camii’nden esinlendiği belirtilmektedir. 2002 ile 2007 yılları arasında yapılan camii beş yıl süreli olarak hazır hale getirilmiştir. 

Monot Caddesi

Beyrut’un en hareketli caddesi konumundaki Monot Caddesi üzerinde herkese hitap edecek farklı mekânlar yer almaktadır. Dinlenmek, kahve içmek ve bir şeyler yemek için ideal mekânlara ev sahipliği yapan caddede sabah ve akşam günün her saatinde tercihlere uygun mekân bulmak mümkün.

lübnan abc alışveriş merkezi

ABC Alışveriş Merkezi

Beyrut’un en önemli alışveriş merkezi olan ABC, avm ihtiyaçların karşılanması noktasında misafirlerine birçok seçenek sunmaktadır. Bazı elektronik ürünlerin ucuz olduğu bile görülmektedir. 

lübnan beyrut ulusal müzesi

Beyrut Ulusal Müzesi

Beyrut’un gözde mekanları arasında yer alan Beyrut Ulusal Müzesi oldukça modern ve bakımlı olması ile ziyaretçilerine harika anlar yaşatmaktadır. Müze içerisinde girildiğinde ortalama yüz bin eserin sergilendiği bilgisine ulaşılmaktadır. İki katlı müze ferah oluşu ve estetiği ile görenleri kendine hayran bırakacak özelliklere sahip. Lübnan’a gelen kişilerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Place des Martyrs Anıtı

Beyrut’ta bulunan anıt Lübnan iç savaşın izlerini taşıyan ve halkı için ayrı bir öneme sahip olan yapı olarak değerlendirilmektedir. Anıt üzerinde mermi izleri dikkat çeken detaylar arasında görülmektedir. 

Roman Remains

1960’lı yıllarda ortaya çıkan Roma kalıntıları efsane görüntüsü ile ilgi çekici durumdadır. Altı üstü tarih kokan şehirde eski dönemlerden kalan birçok kalıntıya rastlamak mümkündür. Tarihinin Fenikeliler'e uzandığı bu coğrafyada hemen hemen üstünde yaşamış tüm uygarlıklardan izler bulabilirsiniz. Özellikle tarih âşıklarının çok severek ziyaret edeceği Lübnan için, Lübnan uçak bileti fırsatlarına Fastfly.com'dan erişebilirsiniz.

Place De I’Etoile Meydanı / Yıldız Meydanı

Downtown bölgesinde yer alan meydan oldukça ilgi çekici mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ortalama 25 metre yüksekliği bulunan saat kulesi de bu meydanda yer almaktadır. Bunun yanı sıra belirtilen meydanda kafeler oldukça ilgi çekici konumdadır. 

Lübnan Parlamento Binası

Saat kulesine oldukça yakın bir noktada bulunan Parlamento Binası gezi sırasında görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

Lübnan Roman Bath Vestiges

Parlamento binasının arkasında yer alan Roma Hamam Kalıntıları eski tarihi bire bir yaşatacak yapısı ile göz kamaştırıcı şekildedir. 

Lübnan Saint Louis Roman Catholic Church

Dönemin mimari özelliklerini taşıyan kilise büyüleyici öğeleri ile oldukça ilgi çekici görünmektedir. İslamiyet’ten önce kurulmuş olan eşsiz yapı günümüzde dahi geçmişin izlerini taşımaktadır.

Lübnan Al Omari Cami 

Waygan Caddesi’nde yer alan Al Omari Camii geçmişten bugüne çok defa yıkılarak yenilenmiş yapılar arasında bulunmaktadır. Öncesinde katedral olan camii 1291 senesinde Memlüklüler tarafından dönüştürülerek camii haline getirilmiştir.

Lübnan Beirut Souks

Beyrut’ta dinlenmek için oldukça önemli yerler arasındaki Beirut Souks alışveriş merkezlerinin ve lüks mağazaların bulunduğu özel bir yer olarak turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. 

Lübnan Yemek Kültürü 

Dünyanın neresine giderseniz gidin Lübnan yemeklerine rastlamak mümkündür. Lübnan mutfak kültürüne yakından bakıldığında ağırlıklı olarak sebze ve meyve ürünleri, tahıl ve nişastaların kullanıldığı görülmektedir. Ülkede beyaz et ağırlıklı olarak tüketilmektedir. Pek çok geleneksel tadın yer aldığı ülkede oldukça meşhur lezzetlerin başında lebeniye bulunmaktadır. Bunun yanı sıra falafel, maluf en fazla bilinen fasulye ezmesi olarak tüketilmektedir. Lübnan’da tüm sokaklarda falafele rastlamak mümkündür. Oldukça meşhur olan yiyecek sıklıkla tercih edilmektedir. 

lübnan mutfağı

Lübnan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan birçok meze çeşidi bulunmaktadır. Humus, patlıcan ezmesi, zahter salatası, en fazla tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Tatlı cenneti olarak ifade edilebilecek olan Lübnan’da Türkiye’nin şerbetli tatlıları ile yarışacak benzer tatlara rastlamak mümkündür. Lübnan’da yer alan restoranlar baklava ya da künefe gibi lezzetleri farklı alternatifler ile sunarak misafirlerine en iyi hizmeti sunmaktadır. Gece hayatı da renkli olan ülkede alkollü içecekleri tatmak da söz konusudur. Meyve suları, acı kahveler, şarap önerilen başlıca içecekleri arasında yer almaktadır. Hep bildiğiniz bu lezzetlerin aslını Lübnan'da denemek için en ucuz Lübnan uçak bileti fırsatlarına Fastfly.com'dan göz atabilir, size en uygun olan tarihte sorunsuz bir şekilde Lübnan'da olabilirsiniz.