Lüksemburg Uçak Bileti

Lüksemburg Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Lüksemburg Büyük Dükalığı
  • Başkent: Lüksemburg
  • Nüfusu: 602.010
  • Yüz Ölçümü: 2.586 km2
  • Komşuları: Lüksemburg’un komşuları, Belçika, Almanya ve Fransa’dır. 
  • Konuşulan Dilleri: Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca
  • Telefon kodu: +352
  • Başkan: Büyük Düka; Dük Henri, Başbakan; Xavier Bettel
  • Para Birimleri: Euro

Lüksemburg'un Kuruluş Yılı

Kont Siegrfried ülkenin topraklarına 963 yılında Lüttenburg Kalesi’ni kurdurmuştur. Kurulan bu kale ülke tarihinin başlangıcı olmuştur. 4. Kutsal Roma Cermen İmparatoru, 15.yüzyılda Lüksemburg’dan seçilmiştir. 1354 yılında Lüksemburg dükalığa dönüştürülmüştür. Dükalık toprakları 1443 yılında Bourgogne hanedanın eline geçmiştir. Bourgogne hanedanından Marie’nin Avusturya İmparatoru I.Maximillian ile evlenmesi ile birlikte dükalık Habsburglara geçmiştir. Habsburglar ikiye ayrılınca ülke toprakları İspanyol kolunda kaldı. Fransa Kralı XIV. Louis toprakları 1684 yılında ele geçirdi. Habsburglar ülkeyi 1697 yılında tekrar geri aldılar. 1794 ile 1815 yılları arasında Fransız egemenliği altında kalmış olan ülke Viyana Kongresi’nde bağımsız bir dükalık olmuştur. Çıkan ayaklanmaların ardından dükalık 1830 yılında Belçika’nın bir parçası haline geldi. 

lüksemburg tarihi

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nın her ikisinde de tarafsız olmasına rağmen Alman işgaline uğramıştır. 1947 yılında Hollanda ve Belçika ile iktisat ve gümrük birliğine varmış, 1949 yılında da NATO’ya üye olmuştur. Lüksemburg 1957 yılında ise Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üye olmuştu. Ülkenin başkenti olan Lüksemburg 2007 yılında Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiştir. Lüksemburg, dünyada bağımsız olarak varlığını sürdüren ve dükalık sistemiyle yönetilen tek devlettir. 

Lüksemburg'da Gezilecek Yerler

Dik yamaçların ve yüksek kayalıkları üzerine kurulmuş olan küçük ülkede görülmesi gereken nefes kesen harika manzaralar ve çok değerli tarihi yapılar bulunmaktadır. Lüksemburg uçak bileti almayı düşünüyorsanız gezebileceğiniz tarihi ve turistik yerlerden bazıları şunlardır;

Eski Meydan

Ülkenin ve şehrin antik temellerini oluşturan Eski Meydan, Lüksemburg’u Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri haline getiriyor. Gezilerin başlangıç noktası olarak seçilen Eski Meydan’da bulunan kale Kuzeyin Cebelitarık’ı diye bilinmektedir. Zamanında ağır hasarlar almış olan kalenin surları park ve bahçelerde harika bir dekor görüntüsü vermektedir. Yapıları, evleri, taş döşeli sokakları kente ayrı bir eşsizlik katmaktadır. 

Ulusal Sanat ve Tarih Müzesi

Tarihi Balık Pazarı bölgesinde yer alan Ulusal Sanat ve Tarih Müzesi, gösterişli bir yapıya sahiptir. Ülke, Avrupa’nın tarihi açısından önemli bir yere sahip olduğundan müzelerinde sergilenen eserler de o nispette değer kazanmaktadır. Müzede, arkeolojik kalıntılar, MNHA Koleksiyonları, silahlar, ülkenin tarihi ile ilgili dokümanlar, sanat eserleri, mobilyalar, paralar ve araçlar sergilenmektedir. 

Bock Burnu ve Yeraltı Şehri

Taştan oyulmuş 21 kilometrelik yer altı pasajları, surları ve topları ile bilinen Bock Burnu, binlerce insanı, atölyeleri, atları, mutfakları ve mezbahaları saklayabilecek büyüklüğe sahiptir. Efsanevi bir bölge olan Bock Burnu, yürüyerek keşfedilebilecek bir konumdadır. 1963 yılında keşfedilen eski kalenin kalıntılarının bulunduğu bölgenin Rham ve Grund Platosu’nun arka sokaklarından harika manzaralar bulunmaktadır. Bu alanda 1390 yılına uzanan geçmişiyle Wenceslas Duvarı’nın kalıntıları, 19. yüzyıla ait kuleler ve barakaları görmek mümkündür. 

Corniche Duvarları

Avrupa’nın en güzel balkonu olarak bilinen Corniche Duvarları, nehrin ve şehrin vadisini tepeden görmektedir. Sığınmacıların ve aristokrat ailelerin ilgi çekici hikayelerinin geçtiği bu bölgede Grund Kapısı’nı görmek mümkündür. Tarih boyunca çok önemli yapıların içinde inşa edildiği bölgedeki Aziz Michael Kilisesi’nin manastır bölümü görülmelidir. 

Başkent Lüksemburg

10. yüzyılda kurulmuş olup defalarca işgale uğramış olan başkent Lüksemburg UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Koruma altına alınmış olan kentin sokakları, caddeleri ve yapıları tarih kokmaktadır. Düzen ve bakım anlamında diğer Avrupa şehirlerinden farklı olan kentte Avrupa Birliği’nin kurumları da bulunmaktadır. 

Lüksemburg The Family of Man

The Family of Man

UNESCO Dünya Hafızası Listesi’nde yer alan The Family of Man, ülkenin kuzeyindeki Clervaux kentinde yer almaktadır. 1955 yılında ilk olarak New York Modern Sanatlar Galerisi’nde sergilenen Edward Steichen’in fotoğrafları günümüzde Clevraux Kalesi’nde sergilenmektedir. Edward Steichen’in kendi çektiği farklı kültürlerden insanların günlük yaşamını konu alan sergi 37 ülke gezmiştir. 

Ardennes

Avrupa’daki en büyük muharebenin yaşandığı, fakat günümüzde tam bir cenneti andıran Ardennes’te yüksek platolar, akarsular ve geniş araziler vardır. Our ve Upper Sure adında iki tane doğal parkı bulunana Ardennes doğayla baş başa kalıp tatil yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. 

Vianden

Vianden, Lüksemburg’un kuzeyinde bulunan şatosu ile ünlü kenttir. Yükseklik korkusu olmayanları bile tedirgin edecek bir yere 10. yüzyılda Romanesk mimari tarzı ile yapılmış olan kalesi birkaç defa restorasyondan geçirilerek günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Kentte, Fransız Edebiyatı’nın ünlü yazarı Victor Hugo’nun sürgün edildiği dönemde kaldığı ev de müzeye çevrilmiştir. Dileyen bu evi de ziyaret edebilir.

Lüksemburg Schengen

Dünyanın en meşhur olarak dillendirilen Schengen, Lüksemburg’da şarap üretimi yapan küçük bir köydür. Hollanda, Fransa, Almanya, Belçika ve Lüksemburg arasında 1985 yılında sınırları kaldırmak için imzalanan Schengen Antlaşması bu köyde gerçekleşmiştir. 

Lüksemburg Bock Burnu ve Yeraltı Şehri

Lüksemburg Place Guillaume II

Günümüzde yaya bölgesi haline getirilmiş olan Place Guillaume II, ülkenin en büyük açık alanlarından biridir. Ortasında Hollanda Kralı, II. William ve Lüksemburg Büyük Dükası heykellerinin bulunduğu alanda Eski Franciscan Manastırı da bulunmaktadır. İspanya etkisinin bulunduğu yapılar ve yakın zamanda restorasyondan geçirilmiş değerli miraslar alanı daha değerli kılmaktadır. 

Lüksemburg Echternach ve Benedictine Manastırı

Sure Nehri boyunca uzanan Echternach Almanya ile sınır oluşturmaktadır. Ortaçağ havasını günümüze taşıyan bölgede çok iyi korunmuş şelale, orman, dar sokaklar, kayalıklar bulunmaktadır. Kurucusu Aziz Wilibrord’un kalıntılarını taşıyan Benedictine Manastırı ise ülkenin en önemli manevi yapılarından biridir. Mayıs sonundan Haziran ayı sonuna kadar müzik festivallerinin yapıldığı yapı 10. yüzyıl öncesine ait fresklerle boyalıdır. Luksemburg uçak bileti alarak sizde Echternach ve Benedictine Manastırını ziyaret edebilirsiniz.

Lüksemburg Bourscheid Kalesi

Sure ve Wark nehirleri ile sınırları çizilmiş olan Bourscheid köyü yüksekçe bir platoda bulunmaktadır. Köyde bulunan kale özel olarak donatılmış aydınlatmaları ile akşam vakitlerinde göz kamaştırıcı bir hale bürünmektedir. Güzel manzaraya karşı huzurlu bir tatil için oldukça ideal bir yerdir. 

Lüksemburg Mondorf les Bains

Ülkenin yerel lezzetlerinin yapıldığı çok meşhur olan Mondorf les Bains, yemek konusunda aranılan yerdir. Zamanında Romalıların sıkça uğradıkları alandan çıkarılan kalıntılar bunu ispatlamaktadır. Tam bir turistik alan olan Mondorf les Bains’te spor, eğlence, termal su gibi olanaklar da bulunmaktadır. 

Lüksemburg Esch Sur Sure

Rehberlik turlarının yapıldığı Esch Sur Sure orman, göl, yayla, yabani hayatı ile bilinmektedir. Doğa parkında çeşitli etkinlikler yapılırken gölde balıkçılık, tekne turları, dalış gibi faaliyetler de yapılabilmektedir. 

Lüksemburg Yemek Kültürü 

Doğa ile iç içe bir ülke olan Lüksemburg’da yemekler olabildiğince doğal ürünlerden yapılmaktadır. Ülkenin en popüler olan lezzeti ekmek üstü peynir olan Kachkeis’tir. Eritilerek ekmeğin üzerine konulan peynir özel sunumlarla servis edilmektedir. Kachkeis yaparken ülkenin yakınlarında bulunan, süt ve süt ürünleri ile meşhur olan Hollanda’dan gelen peynirleri kullanılmaktadır.  Lüksemburg’da yemeklerde en çok kullanılan ürünler peynir ve tereyağıdır. Süt ürünlerinde sevilerek kullanılan bir diğer ürün de kremadır. Krema ile yapılan fasulye çorbası harika bir lezzete sahiptir.

lüksemburg yemek kültürü

Yemeğin lezzetine dikkat eden bir nüfusa sahip olan Lüksemburg’da çok fazla restoran vardır. Fransa ve Almanya’nın mutfaklarının da etkili olduğu ülkede özel soslarla marine edilmiş etler çok beğenilmektedir. Özellikle büyük parça olan etlerin soslarına çok önem verildiğinden ülkede soslar çok çeşitlidir. Lüksemburg mutfağının popüler lezzetlerini tatmak için Luksemburg uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.