Macaristan Uçak Bileti

Macaristan Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Macaristan
  • Başkent: Budapeşte
  • Nüfusu: 9,781 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 93.030 km²
  • Komşuları: Batıda Avusturya ve Slovenya, Kuzeyde Slovakya, Doğuda Romanya ve Ukrayna, Güneyde Sırbistan ve Hırvatistan
  • Konuşulan Dilleri: Macarca
  • Telefon kodu: +36
  • Başkan: Viktor Orban
  • Para Birimleri: Macar Fronti

Macaristan’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ülkenin tarihi, göçebe Macar kabilelerinin 896 senesinde Karpatya bölgesine gelip burada yaşayan Keltler, Slavlar, Hunlar, Romenler ve Avarlarla yapılan uzun savaşların sonucunda bölgeye hâkim olmalarıyla başlamıştır. Feodal yapıdan bulunan ilk Macar hükümeti 1000 yılında kurulmuş, daha sonra ise 1041-42 senelerinde Moğolların saldırısına uğrayarak ciddi zarar görmüştür.

Orta çağda hızlı bir şekilde güçlenen Macaristan, 1490 senesinde kral Mazhias’ın vefatıyla zayıflığa sürüklenmiş ve 1526 senesinde Mohaç Savaşıyla Osmanlı İmparatorluğu’na yenilmiştir. Bölgede Osmanlının egemenliği 150 sene sürmüş olup, bölgeden çekilmenin ardından Hapsbug hanedanın imparatorları ülkenin idaresini ele geçirmiştir. Uzun seneler süren özgürlük mücadelesinin ardından Avusturya- Macaristan İmparatorluğu kurulmuş Macaristan’a ise büyük ölçüde özerklik tanınmıştır. 

Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla bu imparatorluk dağılmış ve ülke topraklarının üçte ikisi kaybedilmiştir. İkinci Dünya Savaşının başında Almanya’nın ülkenin kaybettiği toprakları geri almasını sağlayabileceği inancıyla Macaristan Almanya’nın yanında savaşa girmiş, fakat uzun süren mücadelenin ardından Rusya ordusu tüm Alman birliklerini ülkeden dışarı atarak 4 Nisan 1945 senesinde ülkenin denetimini ele geçirmiştir. 

macaristan tatil tur

1 Şubat 1946 yılında Cumhuriyet rejimi kurulmuş ve yüksek enflasyonu engellemek için yeni bir para birimi olan forint kullanılmaya başlanmıştır. Cumhuriyetin ilk senelerinde Macaristan’ın yeniden inşa edilmesine ve sanayileşmeye önem verilmiş fakat tarım sektörünün ihmal edilmesi ve yaşam şartlarının büyük ölçüde kötüye gitmesi dolayısıyla 1956 yılının ekim ayında silahlı bir ayaklanma meydana gelmiştir. Ayaklanmanın ardından yönetim sisteminde çeşitli değişiklikler yapılmış ve merkezi parti olan İşçi Partisi adı altında yeniden yapılanmıştır. 

Ülke, komünist rejimin en hoşgörülü şekilde uygulandığı ülkeler arasında olup, özel mülk ve girişimlere de belli oranda izin verilmiştir. 1980’li senelerin bitimine doğru yaşanan gelişmeler doğrultusunda başlayan reform hareketleri, 1990 senesinde serbest piyasa ekonomisine dayalı yeni bir rejimin oluşması ile sonuçlanmıştır. Bu tarih itibariyle günümüze dek geçen süre ülkenin küçülmesi ve yeniden yapılanma süreci olarak tanımlanabilir.

Yasama ve Yürütme: Demokratik çoğulcu parlamenter sisteme dayalı şekilde yönetilen ülkede, milletvekilleri iki turlu olarak, genel seçimlerle dört senede bir seçilmektedir. 386 milletvekili bulunan parlamento, yasamanın yanında Cumhurbaşkanı seçme, Cumhuriyet Başsavcısı atama ve hükümet programını kabul etme gibi ciddi yetkilere sahiptir. 

 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Macaristan'da gezilecek birçok tarihi ve turistik mekân bulunmaktadır. Gezmekten keyif alacağınız bu yerlerden birkaçı şunlardır:

Parlamento Binası 

Budapeşte’nin en dikkat çeken ve ilgi gören binaları arasında bulunan yapı ayrıca şehrin sembolleri arasındadır. Tuna Nehrine bakan Peşte tarafında bulunan yapı, İngiltere ve Almanya Parlamento binalarından sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü Parlamento binası olma özelliğini de taşımaktadır. 

Tuna Nehri Heykelleri

Budapeşte’de Tuna Nehrinin çeşitli noktalarında şehirle bütünleşen pek çok heykel vardır. Bu heykellerin en ünlüsü Küçük Prenses olarak da bilinen sevimli bir kız çocuğu heykelidir. 1972 senesinde heykeltraş László Marton’ın 5 yaşındaki kızından esinlenerek yaptığı heykel 50 cm uzunluğundadır. Heykelin gerçeği Macaristan Ulusal Galerisinde sergilenirken, kopyası ise Tuna Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır. 

Heykelin dizlerine dokunulduğunda uğur getireceğine inanılır. Önemli bir diğer heykelse Parlamento binasından Chain Bridge’ye doğru ilerlerken görülür. Macar şizofreni hastası şair Atilla Jozsef’e ait olan heykel, cılız ve bezgin bir adamın Buda tarafına doğru düşünceli bir şekilde baktığı bir heykeldir. Şair 32 yaşında kendini bir trenin önüne atarak intihar etmiştir. Parlamento binasının 300 metre aşağısında bulunan ‘Tuna kıyısındaki ayakkabılar’ ise 2005 yılında holokost anıtı olarak açılmıştır. Heykel II. Dünya Savaşı esnasında yaşamını yitiren Yahudiler anısına yapılmıştır. 

macaristan hakkında

Chain Bridge

Buda ve Peşteyi birbirine bağlayan ilk köprü olan Zincir Köprüsü 1849 senesinde inşa edilmiş, II. Dünya Savaşı esnasındaki Budapeşte Muharebesinde yapı ağır tahribat görmüştür. Sovyetler Birliğinin zaferiyle sonuçlanan savaştan 4 yıl sonra ise köprü yeniden açılmıştır. 

Buda Kalesi

1265 senesinde yapılan saray, kale ve müzeden oluşur. İçerisinde Buda Kalesi ve Budapeşte Tarih Müzesi vardır. 1526 senesindeki Mohaç Savaşı ertesi Osmanlı Devleti tarafından alınan Budin, yeniden Buda adını almıştır. Yapının arka bölümünde çok eskiden kullanılan, yıkılan sarayın kalıntıları mevcut. Yapı UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. 

Matthias Kilisesi

Kralların taç giydiği Katolik kilise olan Matyas ilk defa Macaristan kralı I. Stephan’ın emriyle 1015 senesinde yapılmış fakat yapının kalıntıları günümüze dek ulaşamamıştır. Günümüzde bulunan yapıysa 14.yy’da inşa edilmiş son halini ise 19.yy’daki restorasyondan sonra almıştır. 

Fisherman’s Bastion

Matthias kilisesiyle yan yana olan yapı, balıkçıların şehri koruduğu noktadır. 1895-1902 senelerinde 7 kule olarak yapılmıştır. 

Tuna Nehri

 Ülkede kesinlikle kenarında yürünmesi gereken bir nehirdir. Şehrin en önemli mekanları arasında bulunan nehir Budapeşte’yi ikiye böler. Nehirde tekne turu da yapılmaktadır. 

Margaret Adası

Ülkenin kuzey bölümünde konumlanan ada aynı zamanda şehir parkıdır.  Parkta çalan müziklerin çeşitliliğine göre su gösterilerinin yapıldığı bir süs havuzu ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 3 km olan ada 35 dakikada gezilebilmektedir. 

Kahramanlar Meydanı

Budapeşte’nin en büyük meydanı olarak da bilenen bölgede 7 Macar kabile önderi ve diğer önemli Macar liderlerinin heykelleri bulunmaktadır. Meydanın sağ tarafında Sanat Müzesi bulunurken sol tarafında ise Güzel Sanatlar Müzesi vardır. 

macaristan nasıl gidilir

Heviz Gölü

Zala kentinde Keszthely bölgesine 5 mil mesafede olan göl, dünyanın en büyük ikinci termal gölü olma özelliğini taşımaktadır. Balaton Gölü’nün batı kısmına yakın bir noktada bulunur. Gölün suyunun oldukça hızlı akması sebebiyle göldeki suyun her gün yenilendiği düşünülmektedir. 

Balaton Gölü

Orta Avrupa’nın en büyük gölü olan Balaton gölünde su sporları ve yelkencilik yapılabilir. Etrafında yazlık evler ve küçük moteller bulunan bölgeyi, özellikle sakinlikten hoşlanan kişiler tercih etmektedir. 

Szentedre Kasabası

Bozulmamış mimarisi ve sessizliğiyle kişiye huzur veren bir kasabadır. Barok mimarinin izlerini taşıyan yapılar bulunan kasaba Budapeşte’ye 45 dakika mesafededir. 

Dohany Sokağı Sinagogu

Dünya’nın en büyük sinagogları arasında bulunan Dohany Sokağı Sinegogu dev kubbeleriyle de Budapeşte’nin önemli simgeleri arasındadır. Yahudi tapınağı olarak 1854-1859 senelerinde Viyanalı mimar Ludwig Förster tarafından inşa edilmiştir.

macaristan uçak bileti

Macaristan Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Uzun seneler çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Macaristan zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Ülke mutfağında Osmanlı, Avusturya ve diğer Balkan ülkelerinin etkileri bulunmaktadır. Türk mutfağından güveç ve sarma gibi çeşitli tarifler geçmiştir. Macar yemekleriyle hazırlanan sofralarda muhteşem Osmanlı izleri görülür.

Macar mutfağı süt ürünleri açısından zengin bir mutfaktır. Soka ismini verdikleri lezzetli beyaz peynirler, başlangıç olarak sunulur. Ülkede şehirden şehre, hatta köyden köye değişik ve özgün peynir tarifleri görülür. 

Balaton gölüyse son derece lezzetli mezgitleriyle bilinir. Ülkede dana, domuz ve kuzu eti severek tüketilir. Et yemeklerini soslarıyla tamamlayan ülke halkı ayrıca tavuk, ördek, kaz gibi hayvan etlerini de sıklıkla tüketir. Macar mutfağı et yemeklerinin yanı sıra tatlı ve hamur işleriyle de dikkat çeker. Ülke yemeklerinde ağırlık olarak zeytinyağı ve tere yağ kullanılır. Baharat iseyse karabiber vazgeçilmezdir. 

Macarlar genel olarak yemeğe çorbayla başlar ana yemek olarak da et servis eder. Ana yemeğe pilavla birlikte taze sebze de eşlik ederken masada salata çeşitleriyle birlikte çeşitli mezelerde bulunur.