Madagaskar Uçak Bileti

Madagaskar Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Madagaskar
  • Başkent: Antananarivo
  • Nüfusu: 25,57 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 586.884 km²
  • Komşuları: Komor Adaları, Mayotte Adası, Mauritius Adası, Reunion Adası
  • Konuşulan Dilleri: Malagaşça, Fransızca
  • Telefon kodu: +261
  • Başkan: Hery Rajaonarimampianina
  • Para Birimleri: Frank

Madagaskar’ın Kuruluş Yılı

Ülke halkı bin yıldan başlayarak Afrika ve Asya’dan gelip, ülkenin önce kıyı kesimi daha sonraları ise iç kesimleri işgal eden toplulukların birbirini izleyen göç dalgaları neticesinde oluştu. Bu toplumun yaşamında Doğu’ya özgü öğeler ağır basmıştır izleri de net bir şekilde dillerinde görülür. Afrika ve Asya tabanına ileriki yıllarda batı kıyılarında ticaret merkezleri kuran Araplar, Hintliler, Çinliler ve en son Avrupalılar dahil olmuştur. 

Ada, XVI. asır başlarında Portekizliler tarafından keşfedildi ve Sao Lourenço adası olarak adlandırıldı. Portekizlilerin burada kurmuş olduğu ticaret merkezlerinin hiçbiri gelişme gösteremedi ve uzun bir süre geçmeden battı. XVII. asırda Fransızlar daha baskın sömürge merkezi kurdu. Colbert döneminde ada, Doğu Hindistan Şirket himayesine girdi fakat Fransızların öldürdüğü Fort-Da-uphin olayı sebebiyle bir asır süreyle Fransız sömürgeciliğini engelledi. 

madagaskar hakkinda

Krallık ve koruma yönetimi XVII. asırda adada birbiriyle çekişen çeşitli krallıklarla varlığını devam ettiriyordu. Bunların arasında en kuvvetli olan İmerina, Madagaskar birliğinin korunmasında bir hareket noktası oluşturdu ve ada yönetimini ilginç bir yönetim ve askeri örgütle donatarak modernleştirdi. Oğlu Ramada I, İngilizlerin de desteğiyle ilk önce adanın doğu kıyılarını daha sonra ise tüm ülkeyi ele geçirerek 1817 tarihinde kendini ülke kralı ilan etti. 

Kısa süren krallık esnasında ülke Avrupa’ya açıldı ve Protestanlık kabul edildi. Ölümünün ardından karısı Ranavalona I Avrupalıları ülkeden çıkardı. Kendinden sonra gelen Ramada II, Fransa ile bir dostluk siyaseti başlattıysa da, erken yaşta öldürüldü. Ölümünün ardından yerine geçen dul karısı ve onun ardından da kız yeğeni Fransızlara düşmanca davranırken, İngilizlere ve Protestanlığa hoşgörülü davrandılar. Ada içerisinde adalete, Afrikalı kölelerin toplanması ve hürriyetlerine kavuşturulması için 1881 yılında 305. madde kabul edildi. 

Fransa adayı koruması altına almaya karar verdi. Doğu kıyısında yapılan ilk askeri müdahale ertesi, kıyıda sömürge yerleşim alanları kuruldu. 1890 yılında Zengibar’ı ele geçiren İngiltere, ada üzerinde Fransız korumasını kabul etti. Yerli halkın Fransa’nın varlığını reddetmesi üzerine girişilen ikinci bir sefer Madagaskar’ın ilhakıyla neticelendi. Kraliçe Ranavalona tahttan indirilerek yerine General Gallieni getirildi. Bu dönem adada polis örgütleri, okullar, karayolları, demiryolları gibi önemli şeyler yapıldı. Gelişen iktisadi ve siyasal korumacılığa tepki olarak XX. asır başlarında ulusal hareket başladı ve Halk Cephesi yönetimi gelişti. 

madagaskar nasıl gidilir

1947 yılında Madagaskar Demokratik Yeniden Doğuş hareketi ülkenin kuzey ve doğusunun Fransızlara karşı ayaklandırdı. Ayaklanma pek çok kişinin ölümüne sebep olurken ayaklanmayı bastırma hareketi daha da çok kişinin ölümüyle sonuçlandı. 1946 yılından sonra Fransa’nın denizaşırı toprağı olarak bilinen ada, 1958 yılında özerk bir cumhuriyet oldu. 26 Haziran 1960 yılında ilk başkan olarak seçilen Philibert Tsiranana adanın bağımsızlığını ilan etti.

Madagaskar Gezilecek Yerler

Tropikal iklim, mango ağaçları, dalış noktaları ve muhteşem sahilleriyle göz kamaştıran bir Afrika ülkesi olan Madagaskar, eşsiz bir tatil yapmak için en doğru adreslerden biridir. Hint okyanusunda bulunan bir ada ülkesi olan, turkuaz renkli denizi, enfes doğası ve değişik canlı türleriyle unutulmaz bir tatil için en doğru adreslerden biridir. Madagastar’da görülmesi gereken yerlerin arasında;

Nosy Be Adası

Adanın kuzeybatısında bulunan Nosy Be Adası, yılang-yılang ağaçları, mavinin tüm tonlarını bulunduran sahilleri, eşsiz lezzetlerin tadılabileceği restoranları ve huzur veren ortamıyla dikkat çeker. Balinaların geçiş güzergâhı üzerinde bulunan adada denk gelinildiği takdirde dev deniz canlılarının geçişi gözlemlenebilir. 

Ambohimanga

2001 senesinden beri UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan sarayın en önemli özelliği, sarayın etrafını saran duvarın yumurta akı ve limonla karıştırılmış bir çimentoyla yapılmış olması. Saray her yıl ülkeye gelen milyonlarca turist tarafında ziyaret edilmektedir. 

Baobab Yolu

Harika manzarasıyla bölgeye gelen turistleri kendine hayran bırakan Baubab Yolu 800 senelik Baboab ağaçlarıyla çevrili bir yerdir. Tsiribihina ve Morondava arasında kalan bu yolda huzur veren bir yürüyüş gerçekleştirilebilir. 

madagaskar tatil tur

Antsiranana

Madagaskar’ın üçüncü büyük limanı olan Antsiranana aynı anda dünyanın en güzel üçüncü körfezi olarak da biliniyor. Diego Suarez adıyla da bilinen bu bölge kozmopolit yapısı ve 500 senelik Baobab ağaçlarının bulunduğu Sugar Loaf Adasıyla da popülerdir. 

Isalo Ulusal Parkı

Doğal yaşamı keşfetmek isteyenlerin en sık ziyaret ettiği noktalardan biridir. Ulusal parkta kaplumbağa, lemur gibi farklı canlı türleri bulunmaktadır. Bölge ayrıca doğa yürüyüşleri ve kamp içinde en doğru yerdir. 

Amber Dağı Ulusal Parkı

Ülkenin kuzeyinde Diana bölgesinde bulunan ve 1958 senesinde milli park statüsü kazanan, 182 kilometrekarelik muhteşem bir milli parktır. Park özellikle krater gölleriyle dikkat çeker. 75 kuş, 59 sürüngen ve 25 memeli türüne ev sahipliği yapar. 

madagaskar uçak bileti

Ifaty

Adayı ziyaret etmedeki sebep eğer dalışsa, en doğru adres Ifaty’dir. Madagaskar’ın güneyinde bulunan balıkçı köyüne giderek, sualtının zengin dünyası keşfedilebilir. Ifaty’nin dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir. 

Madagaskar Tamatave

Adanın doğusunda bulunan bölge, adanın tek doğal limanı olarak da bilinmektedir bembeyaz kumlarıyla kaplı plajları dikkat çeker. 

Madagaskar Yemek Kültürü 

Ülke mutfağının iç kesimlerini sebze ve et oluştururken, kıyı kesimler deniz mahsulleri açısından zengin, ortak yiyecekleri ise pilavdır. Fakat bu pilav bizdeki pilava benzemez. Madagaskar’da ne yenir sorusuna cevap olarak net bir şekilde pilav cevabı verilir. Sabah kahvaltıda sulu lapa olarak yenilen pilav, öğlen ve akşamsa kuru olarak tüketilir. Oldukça yoksul bir ülke olan Madagaskar adasında turistlere yönelik Avrupai bir kahvaltı sunulabiliyor. Ülke sokaklarında, sahillerinde güzel atıştırmalıklar satılmakta. Ellerinde tepsilerle gezinen satıcılarda kızarmış karides, köfte, börek bulmak mümkün. 

Madagaskar’ın genelinde Zebu ismi geçen hörgüçlü Hint öküzü yaygınlıkta bulunuyor ve bu eti kahvaltıda da tüketiyorlar. İç kesimlerde tencere yemeği ve çorba da bulunmaktadır. Çorbalar genel olarak fazla su ile pişiriliyor. Adada, noodle ve kemikli tavuk eti kullanmaları sebebiyle Uzakdoğu kökeni hissedilmekte. Ülke mutfağında Hindistan cevizi suya da yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Ravito isimli yemeklerinde değişik otlar ve Hindistan cevizi suyuyla pişirilmektedir. 

Ülke adada konumlanması dolayısıyla deniz mahsulleri açısından bayağı zengindir. Özellikle karidesleri iri ve çok lezzetlidir. Genel olarak deniz ürünlerini soslu olarak, marine edilmiş ya da ızgara olarak servis ediyorlar. Bu nokta da ise Fransız etkisi kendini hissettiriyor. Örneğin Hindistan cevizi sütünde ahtapot gibi. Bu yiyecekler genellikle patates kızartmasıyla servis ediliyor. Pilav dışında yemeklerin bir diğer tamamlayıcısı da acı sostur. Hem sahilde hem de iç kısımlarda sofrada muhakkak küçük bir kapta acı sos bulunur. Zencefilli olan bu acı soslar gerçekten bir hayli acıdır dolayısıyla dikkatli tüketmek gerekir. Tatlı noktasında zengin olmayan ülkede Hindistan cevizli helvanın dışında pek bir şey bulunmamaktadır. Adada kahve üretimi yapıldığı için kahve açısından zengindir. Adada bira, rom, düşük alkollü gazoz sıklıkla tüketilmektedir.