Makao Uçak Bileti

Makao Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdari Bölgesi
  • Başkent: Başkenti; tek kenti olan Makao’dur. 
  • Nüfusu: 546.200
  • Yüz Ölçümü: 30.5 km2
  • Komşuları: Makao’nun sınır komşusu Çin’dir. 
  • Konuşulan Dilleri: Çince, Portekizce 
  • Telefon kodu: 853
  • Başkan: Edmund Ho Hau Wan
  • Para Birimleri: Macanese Pataca

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Portekizliler 1557 yılında Makao’yu bir ticaret üssü olarak kurmuştur. Çin ise Makao’da misyonerlik faaliyetleri yürütmektedir. Ülke topraklarını Çin, 1887 yılında tamamen Portekiz’e bırakmıştır. Makao’ya büyük ölçüde özerklik 1976 yılında tanındı. 1990 yılında ise büyük ölçüde verilen özerkliğin sınırları genişletildi. İki ülke arasında yapılan anlaşma 1979 yılında yenilendi. 1987 yılında ise Portekizlilerin ülke topraklarını Çinli’lere vermesi konusunda yeni bir anlaşmaya varıldı. Bu anlaşmaya göre Makao, 1999 yılında Çin’e ait oldu. 1999 yılına kadar ülke Portekiz hükümeti tarafından atanan bir vali tarafından yönetilmekteydi. Bu tarihten itibaren artık Çin Halk Cumhuriyeti’nin özerk bir bölgesi haline geldi. 

the venetian makao

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Tek bir tane şehri olan ve o da başkenti olan Makao küçük olmasına rağmen çok yüksek sayıda turist ağırlamaktadır. Kendi nüfusunun 10 katı kadar turist ağırlamaktadır. Bunun nedenleri arasında tarih yapıları ve doğal güzelliklerinin etkisi olsa da en büyük etki ülkede kumarın yasak olmamasıdır. Sanayinin gelişmiş olduğu ülkede bazı ürünler de oldukça uygun fiyatlıdır. Bu ürünler arasında ülkenin üretimini yaptığı dokuma ürünleri, oyuncaklar, yapay çiçekler ve elektronik eşyalar gelmektedir. Ülkede Budizm en yaygın dindir. Ülke nüfusunun %90’nı Çinliler, %10 ise Portekizliler ve diğer ülke vatandaşları oluşturmaktadır. 

Guia Tepesi

Ülkenin en popüler turistik alanlarından olan Guia Tepesi ülkeye hâkim bir konumdadır. Üzerinde Guia Kalesi ve Deniz Feneri’nin bulunduğu tepeden gündüz ve gece şehrin harika manzarası izlenebilmektedir. Tepede bulunan kale geçmişte ülkeyi savunmak amacıyla inşa edilmiştir. Günümüzde gözlem noktası olarak kullanılan kaleye çok yakın mesafede 91 metre yüksekliğindeki deniz feneri bulunmaktadır. Açık havalarda ışığı 20 mil boyunca görülen deniz feneri tepeyi cazip kılan eserlerden biridir. 

Makao Kulesi

Yayıncılık ve telekomünikasyon amacıyla 19 Aralık 2001 yılında açılmış olan Makao Kulesi ülkenin merkezinde yer almaktadır. 338 metre ile ülkenin en yüksek yapısı olan kule günümüzde manzara izlemek ve daha çok gözlem yapmak için kullanılmaktadır. 60 kilometre uzaklıktan bile görülebilen Makao Kulesi’nin içinde eğlence merkezi bulunmaktadır. Turistlerin en fazla ziyaret ettikleri yerler arasında bulunan kuleden şehrin manzarası izlenebilir veya içindeki eğlence mekânında hoşça vakit geçirilebilir. 

makao tower

Monte Hisarı

1617 ile 1626 yılları arasında misyonerler tarafından inşa edilmiş olan Monte Hisarı Makao’nun en yüksek noktasında yer almaktadır. İçince bir müze bulunan Monte Hisarı, içindeki müzesi ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. 400 yıl öncesinde yapılmış olan hisar gezilirken savaş toplarını görmek mümkündür. Ayrıca yüksek bir konumda olduğundan hisardan kenti izlemek oldukça harika olduğundan Monte Hisarı mutlaka ziyaret edilmelidir. 

 

Coloane Adası

Gezilmeyi ve görülmeyi hak eden Coloane Adası ülkenin güneyindeki Taipa Adası’na yakın bir konumda yer almaktadır. Cennetten bir bahçe kadar harika görünen bu ada ana karaya geçit ve köprü ile bağlanmaktadır. Hac Sa Plajı başta olmak üzere muhteşem doğal güzelliklere sahip olan Coloane Adası güneş, beyaz kum ve tertemiz deniz üçlüsünün toplandığı yerdir. 

A-Ma Tapınağı

Deniz tanrıçası Matsu’ya (Mazu) ithafen 1488 yılında inşa edilmiş olan A-Ma Tapınağı, ülkenin en eski Budist tapınağıdır. Turistler arasında oldukça popüler olan bu tapınak mimari tarzıyla dikkatleri çekmektedir. Hakkında birçok efsane anlatılan manevi yapı UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Tapınağın adının ülkenin adının kaynağı olduğu var sayılmaktadır. Portekizlilerin ilk olarak ülkeye tapınağın bulunduğu yerden çıktıkları ve Makao’da kaldıkları süre boyunca Portekizlilerin tapınağa zarar vermedikleri bilinmektedir. 

Senado Meydanı

Yaklaşık olarak 4.000 metrekarelik alanı kaplayan Senado Meydanı ülkenin kalbidir. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan meydan listeye Makao’nun tarihi noktası olarak girmiştir. Ülkenin en eski bölgesi olan meydanın bulunduğu bölgede Ming Hanedanı 1368 ile 1644 yılları arasında hüküm sürmüştür. Eğlencenin ve ülkenin yerel festivallerinin yapıldığı meydan ülkede görülmesi gereken en popüler turistik alandır. 

Fortaleza do Monte

1621 yılında inşa edilmiş olan Fortaleza do Monte yani Monte Kalesi, 1749 yılına kadar ülkeyi yöneten valilerin ikametgahı olarak kullanılmıştır. Kalenin içinde birçok tarihi ve sanat eserlerinin sergilendiği 3 katlı Makao Müzesi bulunmaktadır. Müze sabah 07:00 ile 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

St. Domonic Kilisesi

Meksika’da bulunan Acapulco’dan gelen 3 İspanyol Dominik rahibi tarafından 1587 yılında inşa edilen St. Domonic Kilisesi, ülkenin değerli manevi yapısıdır. Can kulesinin de bulunduğu St. Dominic Kilisesi, ülkenin popüler turistik alanları içindedir. Çan kulesinin içinde sergilenen 300 eserden oluşan koleksiyon ise görülmeye değecek değerdedir. 

Makao Denizcilik Müzesi

1987 yılında hizmete açılan Makao Denizcilik Müzesi Barra Pagoda Meydanı’nda yer almaktadır. Müzede gemi modeli, denizcilik tarihi, balıkçılık ekipmanları gibi denizciliğe dair eserlerin bulunduğu değerli koleksiyonlar sergilenmektedir. Salı günleri dışında sabah 10:00 ile akşam 18:00 arasında açık bulunan müze ziyaret edilebilir. 

makao müzesi

Taipa Adası ve Taipa Evi

İçinde Çin ve Portekiz’e ait çok değerli yapıların bulunduğu Taipa Adası, ülkenin eğlence ve huzur merkezidir. Önceleri yapay kumla Coloane Adası’na bağlı olan ada daha sonraları bağımsız bir kasaba haline gelmiştir. Alışveriş merkezleri, sanat galerileri, kumar mekanları, yemek alanları ve dans merkezlerinin bulunduğu Taiba Adası’nda şirin görünümü ile Taipa Evi dikkatleri çekmektedir. Ada, rengarenk ve ışıltılı Taiba evleri ve eğlenceli sokakları turistleri kendine çekmektedir. 

makao taipa

Aziz Paul’un Ören Yeri

St. Paul Harabeleri olarak da bilinen Aziz Paul’un Ören Yeri sınırları içinde Uzak Doğu’nun en iyi Hıristiyan binası olarak düşünülen Aziz Paul Katedrali yer almaktadır. Görülmesi gereken yapı 26 metre yüksekliğinde olup 1835 yılında inşa edilmiştir. 1601 yılında çıkan yangında harabeye dönmüş olan manevi yapı bu haliyle bile popülaritesini kaybetmemiştir. Ören yerinde daha birçok kalıntı bulunduğundan mutlaka görülmelidir. 

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Günümüzde Çin’e bağlı olan Makao uzun yıllar Portekiz’e bağlı olduğundan ülke mutfağında Portekiz yemeklerinin etkisi görülmektedir. Turtanın meşhur olduğu Portekiz mutfağının etkisi Makao’da yumurtalı turta olarak hala devam etmektedir. Portekiz kökenli olan yumurtalı turta yani Lord Stow Makao’nun en sevilen ve popüler yemekleri arasındadır. Çin’in etkisiyle yapılan kızarmış ördek de ülkenin beğenilen yemekleri arasındadır. Karabiberle marine edilen ördek, kızartılmaktadır. Ördek suyuyla birlikte servis edilir. Ayrıca ülkede bolca tüketilen Bakkwa’nın da anavatanı Çin’dir. Makao’nun yerel yemeklerinin temel öğesi deniz ürünleri ve özellikle istiridyedir. Deniz ürünleri ülkede oldukça lezzetlidir. 

Makao’nun en meşhur tatlısı Mango meyvesi ile yapılan Mango Mochi’dir. Mangonun kullanıldığı en güzel tatlıdır. Bademli kurabiyeler ve serradura pudingi de ülkenin beğenilen yerel tatlılarıdır. Tuz ve şekerle kurutulan et Bakkwa, turlu morina balığı olan Balcalhau ülkenin tadılması gereken lezzetleridir. Makao küçük bir devlet olduğundan ve alanın en büyük kısmı yerleşim alanı olarak kullanıldığından ülkede ekim ve tarım yapılacak alan yok gibidir. Bundan dolayı gıdalar genellikle Çin ve Hong Kong’tan getirilmektedir.