Malavi Uçak Bileti

Malavi Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Malavi
  • Başkent: Lilongwe
  • Nüfusu: 16.310.431
  • Yüz Ölçümü: 118.480 km2
  • Komşuları: Malavi’nin komşuları, Tanzanya, Zambiya ve Mozambik’tir. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce ve Çevaca
  • Telefon kodu: +265
  • Başkan: Peter Mutharika
  • Para Birimleri: Malavi Kwachası

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Malavi’nin çok uzak geçmişinin ne zaman başladığına dair net bilgi bulunmamaktadır. Yapılan araştırmaları verilerine göre ülkede ilk olarak 13 ile 16. yüzyılda yaşayan Malavi İmparatorluğu olduğu bilinmektedir. Ülke tarihi Malavi İmparatorluğu ile başlatılmaktadır. Malavi bölgesinin ilk yerleşimcileri olarak Bantuların bir kolu olan Şis, Valardır. Ülke ilk sömürge saldırılarına 17. yüzyılda maruz kalmıştır. Portekizliler, İskoçlar ve İngilizler topraklara saldırmıştır. Malavi toprakları 1891 yılında başlayan ve 1964 yılına kadar süren İngiliz işgali altında kalmıştır. 1964 yılından itibaren bağımsız bir devlet olmuştur. Fakat İngiliz Milletler Topluluğuna üye olmuştur. 

malavi tarihi

1966 yılında ülkede Cumhuriyet ilan edildi ve ülke tamamen müstakil hale geldi. Dr. Hasting Kamuzu Banda, yıllardır ülkenin bağımsızlığı için mücadele vermiş ve yapılan halk oylaması neticesinde de ülkenin cumhurbaşkanı seçilmiştir. Cumhurbaşkanı Dr. Hasting Kamuzu Banda’nın başkanlığını yaptığı Maldiv Meclisi, 1971 yılında Banda’nın ömür boyu cumhurbaşkanı olacağı konusunda bir açıklama yapmıştır. Yapılan açılamaya göre sonraki ve daha sonraki yapılan seçimlerde Banda ülkenin cumhurbaşkanı olmuştur. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Malavi, dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer almaktadır. Fakir olmasının yanı sıra güvenlik problemi de yaşanan ülke turistler tarafından pek fazla tercih edilmemektedir. Aslında görülecek ve gezilecek yerlerin çok fazla olduğu bu ülke, farklı bir kültürle tanışmak isteyenler için oldukça idealdir. Malavi uçak bileti alarak farklı yerler keşfedip hayatına renk katmak isteyenler için Malavi’de görülmesi gereken bazı yerler şöyle sıralanabilir; 

Liwonde Milli Parkı

548 kilometrekarelik alana yayılmış olan Liwonde Milli Parkı, 1973 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Malavi’deki en önde gelen turistik mekanlardan biri olan milli park, farklı hayvan türlerini görmek isteyen binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir. Birçok farklı türden hayvana ev sahipliği yapan milli park, ülkedeki görülmeyi hak eden en güzel mekanlar arasındadır. Liwonde Milli Parkı, Malavi’deki en zengin bitki örtüsüne ve temiz havaya sahip olan bir mekân olduğundan yerli ve yabancı turistlerin rahatlamak ve huzuru yakalamak için en çok tercih ettikleri alandır. 

Malavi Likoma Adası

Likoma Adası

Likoma şehrinde yer alan ve yaklaşık olarak 7.7 kilometre uzunluğuna sahip olan Likoma Adası 18 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. El değmemiş bakir doğası, sahili ile gezilip görülmeye değer olan Likoma Adası huzurlu bir tatil için ideal bir yer olup görenleri kendine hayran bırakmaktadır. 

Malavi Gölü

Malavi Gölü, ortalama 704 metre derinliği, 560 kilometre uzunluğu ve 80 kilometreye varan genişliği ile nerdeyse Malavi topraklarının yüzde 20’sini oluşturmaktadır. Afrika kıtasının en büyük göllerinden biri olan Malavi Gölü, ülke ekonomisine ciddi kaynak sağlamaktadır. Ülkenin en lezzetli balıklarını yetiştiği gölde birçok su sporları yapılmaktadır. Gölün manzarası kadar yapılan aktiviteler de oldukça heyecan vericidir. Malavi gölüne bir seyahat planı oluşturmak için Malavi uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Nkhata Bay

Ülkenin en popüler turistik alanı olan Nkhata Bay, yıl boyunda birçok kişi tarafından ziyaret edilen bir şehirdir. Ülkemiz için Bodrum ve Çeşme ne anlama geliyor ise Malavi için de Nkhata Bay aynı konumdadır. Görenleri büyüleyen doğası, berrak denizi, harika kumsalı ve müthiş güzellikteki manzarası ile Nkhata Bay, ülkenin en güzel kumsalına ve plajına sahiptir. Ülkeye gelen mutlaka kente uğramaktadır. 

Livingstonia

Yaklaşık olarak 10 bin kişinin yaşadığı Livingstonia, ülkenin kuzey kesiminde bulunan Kuzey Bölgesi içinde yer alan bir kenttir. İnsanlarıyla hoş sohbetlerin yapılabileceği Livingstonia kentinde çok sayıda tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır. Malavi’ye gelenlerin kesinlikle Livindstonia’yı gezmesi tavsiye edilir. 

malavi liwonde milli parkı

Blantyre

Ortalama 800 bin kişilik nüfusu ile Malavi’nin ikinci büyük kenti olan Blantyre, ülkenin güney kısmına kalan Güney Bölgesinde yer almaktadır. Ülkede bulunan yabancıların büyük kısmı Blantyre’de yaşamaktadır. Malavi’lerin ticari turistik kenti olan şehir, ülkenin en yaşanabilecek ve turistik mekân bakımından en zengin kentidir. 

Karonga

Tanzanya sınırına yakın bir konumda bulunan Karonga, ülkenin kuzey kısmına kalan Kuzey Bölgesi içinde yer almaktadır. Gezilip görülmesi gereken çok sayıda turistik, kültürel ve tarihi yapının bulunduğu kentte ortalama 50 bin kişi yaşamaktadır. 

Lilongwe

Ortalama 900 bin kişinin yaşadığı Lilongwe, Malavi’nin en büyük aynı zamanda ülkenin başkenti olan önemli bir kenttir. Ülkeye gelenlerin mecburi ilk durağı olan Lilongwe, gezilecek ve görülecek alanların fazla olmasından dolayı turların başlangıç noktası olmaktadır. Lilongwe olmadan bir Malavi gezisi olamayacağından şehri gezmeye merkezden başlamak gerekir. Şehir merkezinden sonra kentin dışında kalan tarihi ve doğal güzellikler gezilebilir.  

Zomba

Malavi’nin en yoğun nüfusa sahip 4. şehri olan Zomba, ülkenin güneyine kalan Güney Bölgesi’nin sınırları içinde yer almaktadır. Ülkenin bağımsızlığını elde ettiği tarihlerdeki ilk başkenti olan Zomba, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 2 bin metre yükseklikte bulunmaktadır. İlk başkent olduğundan Zomba, tarihi yapılar bakımından zengindir. 

Mzuzu

Malavi’nin nüfus yoğunluğu bakımından büyük 3. kenti olan Mzuzu, ülkenin kuzeyine kalan Kuzey Bölgesinin sınırları içinde yer almaktadır. Mzuzu, Afrika kıtasının insan eliyle oluşturulmuş en büyük ormanı olan Viphya Ormanı’na ev sahipliği yapmaktadır. Kenti popüler ve ilginç kılan Viphya Ormanı’dır. Üniversite ve havalimanının bulunduğu şehri ülkenin görülmesi gereken yerlerinin ilkleri arasında yer almaktadır. 

Mulanje Dağı

Yerel adı Chiluma mu Mlengalenga olan Mulanje Dağı yaklaşık olarak 650 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Gökyüzündeki Ada anlamına gelen Mulanje Dağı, deniz seviyesinin 3.002 metre üzerinde bulunarak Güney Orta Afrika’daki en yüksek zirveye sahip dağıdır. Büyüleyici bir ekosisteme sahip olan Mulanje Dağı, ülkenin güneydoğu köşesinde yer almaktadır. Biyoçeşitlilik bakımından değerli bir nokta olarak kabul edilen dağda 500 civarında benzersiz bitki ve hayvan türü yaşamaktadır. 

Mulanje Dağı hakkında çeşitli efsaneler anlatılmaktadır. Bu efsanelerin başında yerli halktan olan Yao, Mang’anja ve Lhomwe topluluklarından kaynaklanan ruhların dağda hayatı kontrol ettikleri efsanesidir. Likhubula Nehri’nin başında bulunan Dziwe la Nkhalamba havuzlarında, insan şeklinde yüzebilen ruhları bulunduğu inancı da yaygındır. Havuzların insanlara iyi şanslar getirdiğine inanıldığı için ziyaret edilmektedir. Dağın en popüler yeri, Orman Ofisi’nden yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta bulunan ve yürüyerek ulaşılabilen Likhubula şelaleleri ve havuzlarıdır. 

malavi yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Malavi’de ülkeye özgü yemeklere Nsima adı verilmektedir. Chambo adı verilen ve taze balıkla yapılan yemek ülkenin en popüler yemeğidir. Malavi Gölü’nde yetişen balıklardan yapılan Chamo, yurt dışında olan Malavililerin en fazla özlem duydukları yiyecektir. Chamo genellikle göl kenarında ızgara yapılıp, yanında Nsima veya kızarmış patatesle birlikte servis edilmektedir. Chamo tabağında, muhakkak Ndiwo bulunur. Ndiwo ise manyok yaprakları veya balkabakları ile yerfıstığı tozu ve domatesten yapılan lezzetli bir yemektir. 

Şehir merkezlerinde bulunan restoranlarda dünya lezzetlerini bulmak mümkündür. Fakat Malavililer elle yenilen yerel yemekleri Nsima’yı daha çok tercih etmektedirler. Nsima’da mutlaka sebze veya fasulye bulunur. Zimbabve’nin Sadza’sına, Güney Afrika’nın Pap’ına benzeyen Nsima, oldukça sert bir lapadır. Ndiwo ve Nsima, fındık sosu, yeşil sebzelerle yapılan lfisashi ile birlikte tüketilmektedir. Gölden elde edilen balıklardan yapılan Malavi balık yemekleri oldukça lezzetlidir. Malavi uçak bileti alarak ülkenin yemek kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.