Malaysia Airlines Uçak Bileti

Malaysia Airlines Uçak Bileti
 • Ülke: Malezya
 • Sahibi: Khazanah Nasional Berhad
 • CEO: Izham Ismail
 • Uçak Sayısı: 80
 • Çalışan Sayısı: 14.000
 • Telefon Numarası: 1 300 88 3000
 • E-Posta: tanwf@mas.com.my
 • Ticaret Unvanı: Malaysia Airlines
 • Tescilli Marka Adı: Malaysia Airlines
 • Merkez Adresi: 3rd Floor, Admin Building 1 MAS Complex A, Sultan Abdul Aziz Shah Airport 47200 Subang Selangor, Wilayah Persekutuan, 50250 Malaysia

Malaysia Havayolları Hakkında

1947 senesinde kurulmuş olan Malezya Hava Yolları, kurulduğu ilk dönemlerde Malaysia Airways olarak kurulmuş ancak daha sonra iki kez isim değişikliği gerçekleştirerek günümüzdeki ismine kavuşmuştur. Kurulduğu günden günümüze dek sürekli olarak gelişen ve yenilenen firma, başarılı ve kazançlı hava yolu firmaları arasında ilk sıralarda yerini almıştır. Tarihte başından geçen talihsiz kaza ve olaylara rağmen günümüzde hala dünyanın en önemli hava yolu firmalarından biridir. Malezya’nın ulusal hava yolu firması olan Malaysia Airlines başkent Kuala Lumpur’da kurulmuş olup bağlantılı uçuşların tamamını da bu nokta üzerinden gerçekleştirmektedir. Ayrıca Malezya’nın diğer şehirleri olan Kota Kinabulu ve Kuching şehirleri de Malezya Hava Yolları seferleri için aktarmalı kalkış ve iniş noktası olarak kullanılmaktadır. Malezya Havayolları, kısmî bir şekilde özelleştirilmiştir ve şirket hisselerinin %69.37’si Malezya Devleti adı altında Khazanah Nasional şirketi üzerinedir. Khazanah Nasional şirketi, devlet güvencesinde çalışan ve faaliyetlerini bu şekilde yürüten bir kurum olarak geçmektedir. 

Malaysia Airlines uçakları

Resmi olarak 1947 senesinde kurulmuş olan şirket ilk uçuşunu ise kuruluşundan 25 sene sonra 1972 tarihinde gerçekleştirmiştir. Filosu Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur’da bulunan firmanın filosunda ise toplam 80 uçak bulunmaktadır. Neredeyse dünyanın her noktasına seferler gerçekleştiren firma Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Okyanusya gibi kıtalara seferler düzenleyip bir köprü görevi görmektedir. Yaklaşık olarak 14.000 çalışanı bulunan firma daha önce 2014 senesinde çok büyük bir felaketle karşılaşmış ve firmanın güvenilirliği bu nedenle sarsılmıştır. Dünyanın en çok kâr eden ve en büyük hava yolu firmalarından biri olan Malaysia Hava Yolları’na ait 370 numaralı uçak, 8 Mart 2014 gününde Pekin- Kuala Lumpur seferini gerçekleştirirken Andaman Denizi üzerinde kayıplara karışmış ve daha sonra uçak hakkında herhangi bir ize rastlanamamıştır. Olay sonrasında 2016 yılında Tanzanya Pembe Ada kıyılarında bazı uçak parçalarına rastlanmıştır ve parçanın kayıp 370 uçuş numaralı uçağa ait olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte aynı sene içinde Malezya Havayolları 17 sayılı sefer ile Boeing 777 tipi bir yolcu uçağı da Amsterdam- Kuala Lumpur seferini gerçekleştirirken Ukrayna üzerinde kaybolmuştur. Yapılan çalışmalarla uçağı bir Rus füzesinin düşürdüğünü ve bu şekilde uçaktaki 283 yolcu ve 15 mürettebatın hayatını kaybettiği açıklanmıştır.

Malaysia Hava Yolları Ortakları

Malaysia Hava Yolları, Malezya Devleti’nin ulusal havayolu firması olup devlet güvencesi ile kurulmuş olan Khazanah Nasional Berhad ve Malaysia Aviaton Group tarafından üstlenilmektedir. 

Gerçek Kişi Nihai Hâkim Pay Sahibi Doğrudan ve Dolaylı Pay Oran Toplamı

 • Khazana Nasional Berhad  %69,37

Malaysia Hava Yolları Uçtuğu Yurt İçi İller

Ülkemizde herhangi bir şehre uçak seferi bulunmamaktadır. 

Malaysia Airlines nerelere uçuyor

Malaysia Hava Yolları Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Vietnam, Birleşik Krallık, Tayland, Çin, Taywan, Sri Lanka, Filipinler, Suudi Arabistan, Japonya, Nepal, Yeni Zelanda, Myanmar, Endonezya, Hindistan, Hong Kong, Bruney, Kamboçya, Malezya, Avustralya ve Bangladeş olarak sıralanabilmektedir.

Malaysia Hava Yolları Haberleri

Malaysia Hava Yolları’nın Kuala Lumpur-Pekin seferini gerçekleştiren ve yıllardır üzerine çok konuşulan MH370 sefer sayılı uçağı ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Avustralya Taşıma Güvenliği Bürosu kısaca ATSB, uçağın düşmeden önce kontrolünü kaybettiğini açıkladı ve uçağı pilotun düşürdüğü yönündeki iddiaları reddetti.  ATSB’nin arama çalışmaları yapan ve yöneten kurumdaki Teknolojiden Sorumlu Başkanı Peter Foley, tarafsız bir şekilde araştırmaları yürüttüklerini ve uçağın havadayken kontrolünü kaybettiğini açıkladı. 

Malaysia Airlines uçak bileti

Açıklamasına devam eden Foley, pilotun mürettebat ve yolcuların bayılması amacıyla kabin basıncı ile oynadığı ve basıncı azalttığı iddialarını da yalanladı. Böyle bir durumda pilotun da aynı şekilde düşen hava basıncı ile mücadele etmesi ve basınca direnmesi gerektiğini söyleyen Foley, bunun mümkün olmadığını ekledi. Kanada’da yayınlanan 60 Minutes Australia adlı TV programında konuşan hava kazaları uzmanı Larry Cance, uçağın pilot tarafından düşürüldüğünü iddia etmiş ve uçağın kabin basıncını düşürmeden önce pilotun maske takarak kendini koruduğunu eklemişti.

Malaysia Hava Yolları MH370 sefer sayılı Kuala Lumpur-Pekin uçağı, 2014 yılında 227 yolcusu ve 12 mürettebatıyla birlikte radarda yok olup ortadan kaybolmuştu. Konu ile ilgili araştırmalar ve birçok farklı iddia konuşulurken Avustralyalı yarı amatör kaza araştırma görevlisi Peter McMahon ise Google Maps üzerinden bulduğu görüntülerle uçak üzerindeki kurşun izleri ile uydu görüntülerinin yer aldığını iddia etmişti.