Maldivler Uçak Bileti

Maldivler Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Maldiv Adaları
  • Başkent: Male
  • Nüfusu: 436,330
  • Yüz Ölçümü: 297,8km²
  • Komşuları: Sri Lanka, Hindistan
  • Konuşulan Dilleri: Maldivce
  • Telefon kodu: +960
  • Başkan: İbrahim Muhammed Salih
  • Para Birimleri: Maldiv Rufiyası

Maldiv Adalarının Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Yapılan araştırmalara ve kayıtlara göre ülkeye İslamı ilk kez 1154 senesinde Ebu’l Bereket Yusuf el Berberi isminde Falı bir sufi götürmüştür. Bu sufi adaya ulaştığında ülkede bağımsız bir krallık vardı. O dönemin başında bulunan kral, ismi geçen sufinin etkisiyle Müslüman olmuş ve ardından da adada İslam hızlı bir şekilde yayılmıştır. Arap seyyah İbnu Batuta 1343 yılında adayı ziyaret etmiş ve 1301-1307 yılları arasında adayı yöneten Sultan Davud bin Yusuf’un kızıyla evlenmiş, 2 yıla kadar adada kalarak yöneticilere İslam kanunlarını öğretmiştir. Bu gelişmelerin akabinde Maldiv Adaları İslam yasasına göre yönetilmeye başlamıştır. 

İbni Batuta yolculuğundan seyahatnamesinde bahseder ve Maldiv Adalarının o dönemdeki sosyal yapısını anlatır. 16.yy’ın ortalarına doğru Portekizli koloniciler ada halkını rahatsız etmeye başladı ve 1558- 1574 yılları arasında 16 yıl devam eden Maldiv Adalarının egemenliğini ele geçirdi. Bu dönem içerisinde Portekizliler adaya özel bir vali tayin etti. 1573-1584 yılları arasında adada egemenliğini sürdüren Portekizli vali, Muhammed Tukrufan tarafından adadan kovuldu. Ada halkı Portekizlilerin adayı yönetmesine hiçbir zaman olumlu bakmamış, Portekiz hükümetine karşı, adaya adımlarını attıkları ilk günden gidene kadar devamlı silahlı mücadele etmiştir. 

maldivler uçak bileti

Avrupalı koloniciler Hint Okyanusu’nun ortasında kendi hallerinde sakin bir yaşam süren Maldivlileri daha sonraki yıllarda da rahat bırakmadı ve 17.yy’ın ortalarına doğru da Hollandalı kolonicilerin saldırısına maruz kaldı. Ada halkı 1645 yılında Hollanda himayesini kabul etmek durumunda kaldı. Maldiv’in kendi hükümdarlık sistemi ise bu dönemden sonra da devam etti. Hint Yarımadasında Hollandalılara baskın çıkan İngilizler Maldiv Adalarında söz sahibi olmaya başladı. 1887 yılında ada yönetimi İngilizlerle, İngiliz gözetimini resmen kabul eden bir anlaşma imzalamak zorunda kaldı. Anlaşmanın ardından İngilizler Maldiv Adalarını, Seylan’daki koloni yönetimleriyle birleştirdi. Fakat bu anlaşmayla İngilizler adanın iç yönetimine müdahale etme olanağı bulamadı ve adalar gene kendi geleneksel sistemiyle yönetilmeye devam etti. 

26 Temmuz 1965 yılına dek İngilizlerin resmi sömürgeleri devam etti, bu tarihten sonra ada bağımsız bir devlet oldu fakat bağımsızlığın ilanından sonra da ülkede sultanlık rejimi devam ediyordu. 11 Kasım 1968 tarihinde sultanlık sistemine son verilerek cumhuriyet sistemine geçiş yapıldı. Cumhuriyet sistemine geçildikten sonra ülkenin ilk cumhurbaşkanı İbrahim Nasır oldu ve 1978 yılına dek 2 dönem cumhurbaşkanlığı yapıtı.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Maldivler uçak bileti almadan önce Maldivlerin en güzel yerlerini inceleyebilirsiniz. 

maldivlere nasıl gidilir

Gan

Addu şehrinin güneyinde bulunan bir mercan adasıdır. Bu ada Maldivlerin en büyük ikinci adasıdır. Normalde Gan adası bir tarım şehri olarak bilinir, burada pek çok tarım ürünü yetiştirilir, fakat günümüzde tarım yerini tümüyle turizme bırakmıştır. Adada muhteşem tatil köyleri vardır. Bu köylerde ise muhteşem plajlar bulunur. Hafızalardan silinmeyecek bir balayı için en doğru adreslerden biridir. 

Villingili

Adanın kuzeyinde bulunan bölge, 1997 senesinde Maldiv hükümetinin turizmi geliştirmek için ıslah ettiği bir adadır ve şuanda adanın en önemli bölgeleri arasındadır. Sakin bir balayı için en çok tercih edilen yerler arasındadır. Bu bölge dalış, paraşütle atlama gibi adrenalini yüksek sporlara da ev sahipliği yapar. Maldivlerdeki tek golf sahası da burada bulunmaktadır. 

maldivlerde tatil tur

Hulhumale

Başkent Male’nin kuzey bölümünde bulunan Hulhumale, yakın zamanda ıslah edilmiş bir mercan adasıdır. Günümüzde çok sayıda misafiri ağırlayan bir cennet adası haline gelmiştir. Bölge renkli gece mekanları, konforlu ve şık konaklama yerleri ve restoranlarıyla dikkat çeker. 

Bathala Adası

Ari Atoll’un kuzeyinde bulunan Bathala Adası, yaklaşık olarak 4 hektarlık bir bölgeyi kaplar. Maldiv Adalarındaki görülmesi gereken yerlerin başında bulunan bölgenin muhteşem plajları vardır.

Cocoa Adası

Male’nin kuzeydoğusunda bulunan Cocoa Adası, Maldivlerde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Harika bir mercan adası olan Cocoai bembeyaz kumu, masmavi okyanus suyu ve muhteşem mekanlarıyla dikkat çeker. Cocoa Adası oldukça dinlendirici ve sakin bir adadır. 

İslam Merkezi

Adanın en büyük ve başkenti olan Male’de bulunan İslam Merkezi, 1984 senesinde ülkenin Cumhurbaşkanı Mamun Abdül Gayyum tarafından açılan sembolik bir yapıdır. Dikkat çekici bir mimarisi olan yapıda toplantı, tören ve konferans gibi etkinlikler yapılmaktadır. Cami işlevi de gören yapının muhteşem bir kütüphanesi vardır. Yaklaşık olarak 5 bin kişinin aynı anda ibadet etmesine imkân sağlayan yapı, eşsiz güzelliktedir. Ülke şeriatla yönetilen bir İslam ülkesi olmasına rağmen, bu durum turistler için geçerli değildir. Adanın yardımsever ve sıcakkanlı bir halkı vardır.

Male Cuma Camii

Başkent Male’de bulunan Cuma Camii ya da diğer bir isimle Hunkuru Miskiyy Camii, 1658 tarihinde İbrahim I. İskender zamanında yapılmış olup ülkenin en eski ve ünlü camisidir. Geleneksel İslam mimarisinin en güzel örnekleri arasında bulunan camii, ülkede mutlaka görülmesi gereken yapılardan biridir. Caminin minaresi 1667 senesinde yapılmıştır. Mimarisi ve süslemesi oldukça dikkat çekici olan yapı, 2008 senesinde UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Ancak, yapı içerisine Müslüman olmayanların ziyaretine izin verilmiyor. 

maldiv adaları uçak bileti

Sultan Parkı ve Müzesi

Male’de bulunan Sultan Parkı ve Müzesi ülkede, önemli bir kamu parkı olup, dinlenmek için en doğru yerlerden biridir. Park içerisinde pek çok yapay gölet vardır. Ayrıca parkın içerisinde 16. asırdan kalma eski kraliyet sarayı vardır. 1952 senesinde müze olarak hizmet veren bu sarayda, İslam öncesi ve sonrası döneme ait pek çok eser sergilenmektedir. Müze Cuma günleri dışında hafta içi 09:00-15:00 arasında ziyaret edilebilir. 

Biyadhoo Adası Tatil Köyü

Ülkenin kuzeyinde bulunan ada, ortalama 4 hektarlık bir bölgeyi kaplayan muhteşem bir mercan adasıdır. Ada yıl içerisinde milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir. Adanın rağbet görmesinin en büyük sebebi ise su sporlarına oldukça elverişli olmasıdır. Özellikle dalış için en doğru adres olan bölgede yaklaşık olarak 35 dalış noktası vardır. 

maldivler gezi

Jumhoore Maidhaan Meydanı

Başkentte bulunan Jumhoore Maidhaan Meydanı ya da Türkçe ismiyle Bağımsızlık Meydanı, adanın en büyük meydanıdır. Burası bağımsızlığı sembolize ettiği için bu ismi almıştır. Kentin nabzı bu meydan üzerinde atar. Meydanda pek çok tarihi yapı vardır. 

Maldiv Adaları Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Adanın geçim kaynağının ilki turizm ikincisi ise balıkçılıktır dolayısıyla balıkçılık ülkenin yemek kültürünü de doğrudan etkilemiştir. Balık kurutulmuş olarak ya da taze tüketilmektedir. Ülke mutfağında balığın dışında et yemekleri ve tavukta ön plandadır.

Ülke mutfağında Hint esintileri de vardır. Hindistan cevizi dışında başka bir şey yetişmeyen ülkede, dışarıdan alınan sebzelerin etkisinde pek çok yemek yapılmaktadır. Bu durum, ülke mutfağının kendi özelliği dışında, başka ülke yemeklerinin de dolaylı bir şekilde ülkeye girmesini sağlamıştır. Maldiv mutfağında soslu yemeklere ve kimyon, karanfil, zencefil gibi baharatlara da önem verilir.

Ülke mutfağında Uzakdoğu esintileri de görülür. Maldivlerde kahve ve çay kültürü de oldukça gelişmiştir pek çok alternatif bulunur.