Malezya Uçak Bileti

Malezya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Malezya
  • Başkent: Kuala Lumpur
  • Nüfusu: 31,62 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 330,803km²
  • Komşuları: Endonezya, Vietnam, Tayland, Singapur
  • Konuşulan Dilleri: Malayca
  • Telefon kodu: +60
  • Başkan: Mahathir Muhammed
  • Para Birimleri: Malezya Ringgiti

Malezya’nın Kuruluş Yılı

Ülkede en eski yaşayan halk olan Malaylar 1400’lü yıllarda Malay Sultanlığını kurmuştur. 500 sene boyunca yani 13. yy’a kadar Srivicala Hindu ve Buddha’cı imparatorluğunun bir parçası olarak Sumatra’dan yönetilen ülke, daha sonraki yıllarda Cavalılar ve Malakka’nın Malezyalı Kralların himayesi altına girmiştir. Portekizlilerin 1511 tarihinde Malakka’yı ele geçirmesinden sonra Portekizliler ve Hollandalılar arasında devamlı bir mücadele yaşanmıştır. Büyük mücadelelerin sonucunda Malakka’dan Portekizlilerden çekilmiş ve 1795 yılına kadar Hollandalılar bölgede egemen olmuştur.

Aynı tarihlerde Singapur ve Penang’a yerleşmeye başlayan İngilizler giderek siyasi ve ticari faaliyetlerini arttırmıştır. 1826 senesinde Malakkayı, Hollandalıların tekrardan işgal etmesi üzerine İngilizler 1826 yılında, Boğazlar Hükümetini kurmuş ve 1914 yılında son Malezya eyaleti olan Johore, İngilizlere istemeyerek de olsa katlanmak durumunda kalmıştır. II. Dünya Savaşında Japonya tarafından ele geçirilen Malezya’da, 1948 senesinde Malezya Federasyonu devletine karşı çeteler tarafından ayaklanmalar başladı. 1956 yılında İngiltere-Malezya konferansından sonra 1957 yılında ülkenin İngiliz Milletler Topluluğu içinde kalması koşuluyla bağımsızlığı kabul edildi.

Malezya Gezilecek Yerler

Malay, Hintli, Çinli ile Sabah ve Sarawak eyaletlerinde yaşayan pek çok yerli topluluklardan oluşan ülkede, hem doğal güzellik hem de kültürel açıdan görülmesi gereken pek çok nokta vardır. Ülkenin başkenti olan Kuala Lumpur Asya’nın en kozmopolit şehirleri arasındadır. Farklı kültürlerin bir arada bulunduğu bu şehirde, görkemli gökdelenler, dikkat çeken alışveriş merkezleri, Hint ve Çin mahalleleri, camileri, yemyeşil parkları ile etkileyici bir yapıya sahiptir. Bölge, dünyanın en iyi alışveriş şehirlerinden biri olarak da bilinmektedir. 

malezya langkawi adaları

Petronas İkiz Kuleleri, KL Tower, farklı kültürlere ait mimarileri bir arada barındıran Merdeka Meydanı, hediyelik eşya mağazalarının sıralandığı Pasar Seni (Central Market), bir Hint Mahallesi olan Little India, pek çok şeyin ucuzunun bulunabileceği alanlardır. Chinatown görülmesi gereken yerlerin başında gelirken, Ulusal Müze ve İslami Sanatlar Müzesi, Orkide, Kelebek ve Kuş parkları da mutlaka görülmelidir. Kuala Lumpur’a sadece 30 dakika mesafede olan dünyanın en büyük mağara tapınağı Batu Caves ise geleneksel Hindu törenlerini yakından görmek için iyi bir fırsat olabilir. Asya'nın coğrafyasını ve kültürünü merak ediyorsanız, daha önce hiç gitmediğiniz Asya toprakları için uçak bileti bakarak ve gezi rotanızı oluşturarak yola çıkabilirsiniz. En ucuz Malezya uçak bileti için Fastfly.com'da gitmek istediğiniz tarihi seçmek ve biletinizi satın almak harika bir Asya seyahatinizde size yardımcı olacak en ilk adımlardır.

Langkawi Adaları

Andaman denizinin Melaka boğazıyla birleştiği, ülkenin muhteşem güzelliklerinin keşfedileceği yerlerin başında gelir. Malezya Yarım Adası’nın kuzeybatısında, ana karaya 30 km mesafede bulunan Langkawi, ülkenin en popüler tatil yerleri arasındadır. Turkuaz renk sakin denizi, bembeyaz kumlu plajları, yağmur ormanlarıyla örtülü tepeleri, bozulmamış doğası, pahalı konaklamaların yanında ucuz konak yerleri seçenekleriyle görülmeye değer bir yer. Dünyaca popüler balayı noktalarından biri olan Langkawi, vergisiz alışveriş imkânı sunar. Bölgede Marine Park, Pulau Payar, Cenang Plajı, Skybridge, Oriental Village, Langkawi Cable Car görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

malezya cameron highlands

Cameron Highlands

Ülkenin Karadeniz’i denilen bölge başkentin 200 km kuzeyinde konumlanır. Doğa harikası bir bölge olan Cameron Highlands, tropikal iklime sahip, ülke halkının serinlemek için tercih ettiği bir bölge. 1300 metre rakımdan başlayıp, 1829 metreye kadar çıkan ve Malezya’nın seracılık merkezi olan bölge, meyve sebze ve çay tarlaları ile de ünlüdür. Yağmur ormanlarının içinde serin bir iklimde tatil isteyen kişiler için en ideal noktalardan biri. 

Georgetown

Penang adasında olan ayrıca Penang Eyaletinin başkenti olan ve UNESCO Dünya Mirası’nda bulunan Georgetown, tapınaklar ve tarihi binaların bulunduğu, önemli bir şehirdir. Malezya’nın en uzun köprüsü olan Penang Köprüsü ile bağlı olan ada nüfusunun bir kısmını Malaylar ve Çinliler oluşturur. Çin mimarisine has yapılar ve tapınakların yanında, İngiliz sömürgesi dönemi mimarisiyle dikkat çeken Georgetown’da keşfedilecek pek çok güzellik vardır.

Petronas İkiz Kuleleri

Başkent Kuala Lumpur’da bulunan yer ülkenin en değerli sembolleri arasında bulunan bir kuledir. 88 katlı muhteşem gökdelenler ünlü mimar Cesar Antonie Pelli tarafından tasarlanmıştır. 452 metre olan gökdelenlerin içerisinde alışveriş merkezleri ve çeşitli şirketlerin ofisleri vardır. Yapıldığı tarihte dünyanın en yüksek binası olma özelliğini taşıyan bina 2004 yılında bu unvanı Taipei 101e kaptırmıştır. İslam mimarisine uygun bir şekilde oluşturulan kulelerin içerisinde hızlandırılmış asansörle ulaşım sağlanmaktadır. Kuala Lumpur’un her yerinden kolaylıkla görülebilen bu kuleler ülkenin görülmesi gereken yerlerin arasındadır. 

Kuala Lumpur Kuş Parkı

1991 senesinde yaklaşık olarak 21 dönüm arazi üzerine konumlanan kamusal bir kuş parkı olan Kuala Lumpur Kuş Parkında yaklaşık olarak 200 çeşit 3000’den fazla kuş bulunmaktadır. Bu kuşların birçoğu ülkeye ait türler olup yabancı çeşitler de bulunmaktadır. Dünyanın en büyük kapalı kuş parkları arasında bulunan mekân, yıl içerisinde yaklaşık olarak 200 bin ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. 

Malezya İslam Eserleri Müzesi

1998 senesinde hizmete açılan ve Kuala Lumpur’un turistik merkezinde bulunan müze, İslam Dünyası’ndan 7 binden fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Seviyelerine göre gruplandırılan eserler, 12 ana galeride sergilenmektedir. Kur’an ve El Yazmaları Galerisi, Çin Galerisi, Hint Galerisi, Antik Malay Dünya Galerisi, İslam Mimarisi Galerisi ve 19. yy’a dek uzanan Osmanlı ve Suriye odaları bulunmaktadır. Tekstil, takı, seramik, silah ve eski cam sanatı eserlerinin bulunduğu müze yıl içerisinde milyonlarca turisti ağırlar.

Kinabalu Dağı

Malezya’nın Sabah eyaletinde bulunan dağ, 4095 metre yüksekliğindedir. Ülkenin en değerli doğa güzelliklerinin arasında bulunan bölge, özellikle dağcıların tırmandığı en ideal noktalardan biridir. Dağa ilk tırmanışı 1851 senesinde Hugh Low gerçekleştirmiştir. Dağın figürü ülke bayrağı ve armasında bulunur. Adrenalini seviyorsanız eğer bu dağa tırmanmayı deneyebilirsiniz. Malezya'ya gitmenin en pratik yolu olan hava yolu ulaşımını seçtiğinizde; Fastfly.com size en ucuz Malezya uçak bileti seçeneğini sunarak gezinizdeki en sadık yol arkadaşınız olacaktır. 

Kek Lok Si

Sukhayati Tapınağı, Bliss Tapınağı ya da Penang Hokkien gibi adlarla da anılan tarihi tapınak, Penang Eyaletinin Air Itam bölgesinde 1890 ile 1905 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Bu Budist tapınağı adanın en ünlü ibadethanelerinden biridir. Singapurlu, Hong Konglu ve Filipinli Budistlerin yanı sıra Güneydoğu Asya’nın diğer ülkeleri içinde önemli bir ibadethane haline gelen tapınak, her yıl yüz binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Tapınak içerisinde 30 metreyi bulan heykeller vardır ve Malezya’nın önemli ziyaret noktaları arasındadır.

malezya abu bakar camii

Malezya Sultan Abu Bakar Devlet Camii

Ülkenin Johor bölgesinde bulunan bir Sünni camiidir. 1892 ile 1900 seneleri arasında Sultan Abu Bakar’ın başkanlığında yapılan camiin mimarı dönemin ünlü mimarı Tuan Haji Mohamed Arif bin Punaktır. 19.yy’daki saat kulelerini andıran ve 4 minareli olarak inşa edilen camii aynı anda 2000 kişiye ibadet olanağı sunar. 

Malezya Bako Ulusal Parkı

Sarawak bölgesinin Burneo Adasında bulunan ve 1957 senesinde kurulan park, 27.27 kilometrekarelik bir bölgeye kurulmuştur. Kuching ve Bako ırmaklarının ucunda bulunan park, dalga erozyonu sonucunda meydana gelmiştir. Ormanlık alanı, canlı türleri, şelaleleri, sakin plajları ve yürüyüş parkurlarıyla ülkenin görülmesi gereken yerler arasındadır.

Malezya Yemek Kültürü 

Çin, Hint ve Malay kültürünün karışımı olan Malezya’nın mutfağında da bu üç mutfağın etkisi görülür. Çin etkisiyle kızartma, buğulama, haşlama tercih edilirken, baharat tüketimi Hint mutfağından daha fazladır. Kullanılan malzemelerde ise Malezya mutfağının ağırlığı söz konusudur. Malay mutfağında domuz eti tüketilmemektedir çünkü ülkede İslamiyet yaygıdır. 

Pirinç neredeyse tüm yemeklerin içinde bulunur. Tavuk ya da balığın yanında haşlanmış bir şekilde ikram edilen pirinç, etle servis edilirken köri sos ve biberle birlikte sunulur. Dünyanın ek sıvı baharatı olan Hindistan cevizi sütüyle birlikte yapılan okyanus balıkları ülke mutfağında en sevilen lezzetler arasındadır. Baharatı yemeklerde bol tüketen Malaylar yemeklerinde, Hindistan cevizi suyu, köri ve şekeri çok tüketirler. 

malezya mutfağı

Ülke mutfağında bakliyat çok fazla tüketilmez. Okyanusa kıyısı olması ve kara içindeki karasular ve göller dolayısıyla ülkede balık ucuz ve boldur. Malezya mutfağının balıkla yapılabilecek binlerce tarifi vardır.

Yumurta ve Hindistan cevizi sütü de neredeyse tüm yemeklerde bulunur. Hatta havalimanlarında yumurta ve ekmek birlikte satılır. Dönüş yolunuzda evinize de bu lezzetli yiyeceklerden getirmek isterseniz Malezya uçak bileti seçeneklerinden bagaj hakkınızı kontrol etmeyi unutmayınız. Fastfly.com'dan farklı hava yolu şirketleri ve Malezya uçuşlarında sundukları hizmetler hakkında bilgi alabilir, biletleme işleminizi tamamlayabilirsiniz.