Mauritius Uçak Bileti

Mauritius Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Mauritius Cumhuriyeti
  • Başkent: Port Louis
  • Nüfusu: 1.331.155
  • Yüz Ölçümü: 2.040 km2
  • Komşuları: Mauritius’un komşusu Madagaskar olup Hint Okyanusu’nun güneybatı kısmında yer almaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili yok, gayriresmî dilleri İngilizce ve Fransızca’dır. 
  • Telefon kodu: 230
  • Başkan: Barlen Vyapoory
  • Para Birimleri: Mauritius Rupisi

Mauritius Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Başlangıçta üzerinde kimsenin yaşamadığı Mauritius adasının ilk yerleşimcileri 16. yüzyıldan sonra gelen göçmenlerdir. Göçmenlerin soyundan oluşan halk adanın yerlileri olmuştur. Ortaçağ’da Malezyalı ve Arap denizcilerin adayı bildiği tahmin edilmektedir. Portekizliler adaya gelen ilk Avrupalılar olmuştur. 16. yüzyılda gelen Portekizlilerden sonra 1598 ile 1710 yılları arasında ada Hollandalılar tarafından işgal edilmiştir. 1715 yılında Fransızların eline geçen ada 1810 yılında Fransız sömürgesi olmuştur. Fakat 1810 yılında adayı İngilizler ele geçirmek istemişlerdir. 1814 yılında yapılan Paris Anlaşması ile ada İngilizlerin eline geçmiştir. Köleliğin 1833 yılında kaldırılması ile birlikte İngilizler adada çalıştırılmak üzere Hindistan’dan işçi getirdiler. İngilizlerin getirdiği işçilerle birlikte 1837 ile 1907 yılları arasında adaya toplan 450 bin Hintli yerleşmiştir. Hintlileri temsil eden İşçi Partisi, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra adada bazen tek başına bazen ise koalisyonlarla iktidara geldi. 

Mauritius hakkında

İngilizler 1961 yılında Mauritius’a bağımsızlığını vermeyi kabul etti. 1967 yılında yapılan genel seçimlerde Müslümanlar ile Hinduların partileri koalisyon kurarak iktidara geldi. Yeni gelen iktidar, 12 Mart 1968 yılında Mauritius’un bağımsızlığını ilan etti. İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olarak 1991 yılına kadar kalan ülke, 1991 yılında yaptığı seçimler sonunda yönetim sistemini değiştirerek Cumhuriyet ilan etti. İngiliz Milletler Topluluğu içindeki statüsü 1992 yılında değişen Mauritius, aynı yılın haziran ayında meclis tarafından Cassam Uttem, cumhurbaşkanı seçildi. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Bir ada ülkesi olan Mauritius, Hint Okyanusu’nun güney batısında yer almaktadır. Harika plajları, berrak denizleri, muhteşem günbatımı manzaraları ile ünlenmiş olan ülke tam tatil cennetidir. Farklı zamanlarda yapılan rengarenk festivaller, kültürel ve tabii güzellikler, tropik ormanlar ada ülkesini yeryüzünün cenneti olarak nitelendirilmesine neden olmaktadır. Adanın etrafını çeviren mercan bahçelerini andıran mercan kayalıkları, sahilleri okyanusun hırçın dalgalarından korumaktadır. Doğal güzellikleri, gelişmiş şehirleri, tarihi tapınakları ile ülke turistik alanlar bakımından oldukça zengindir. 

Mauritius gezilecek yerler

Port Louis

150 bin kişilik nüfusu ile ülkenin en büyük aynı zamanda başkenti olan Port Louis, Hint Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. 1735 yılında Fransızlar tarafından kurulmuş olan kentte gezilecek ve görülecek çok sayıda mekân bulunmaktadır. Afrika’nın en güzel başkentlerinden biri olan Port Louis’te gezilecek mekanlar arasında Doğal Tarihi Müzesi, Mavi Penny Müzesi, Sir Seewoosagur Ramgoolan Botanik Bahçesi, Fotoğraf Müzesi, Le Pouce, Citadel Fort Adelaide, Jummah Camii, Caudan Rıhtımı, Çin Mahallesi, Aapravasi Ghat ve Hükümet Binası bulunmaktadır. 

Beau Bassin

100 bini aşan nüfusu ile ülkenin ikinci büyük kenti olan Beau Bassin, Mauristius’un orta kesimindeki Plainez Wilhems Bölgesinin içinde yer almaktadır. Afrika’nın en güzel kentlerinden biri olan Beau Bassin’de çok güzel doğal güzellikler ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Kentin restoranlarında yerel lezzetleri tatmak mümkündür.

Grand Baie

Türkçe anlamıyla Büyük Koy anlamına gelen Granda Baie, Mauritius Adası’nın kuzey bölümünde yer almaktadır. Popüler bir tatil beldesi olan Grand Baie, el değmemiş doğaya, uçsuz bucaksız sahillere, harika kumlara sahiptir. Konaklama yerleri, alışveriş merkezleri, eğlence yerleri, tapınakları, plajları ile her yıl binlerce turisti ağırlayan kent huzurlu bir tatil için ideal bir adrestir. 

Ile aux Cerfs Adası

Türkçe’de Geyik Adası anlamına gelen Ile aux Cerf Adası ülkenin doğu kısmında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 100 hektarlık bir alana sahip olan adada çok sayıda muhteşem güzelliğe sahip plaj bulunmaktadır.  Gözleri kamaştıran bir manzaraya sahip olan adanın güzel lagünü, kumlu plajları, çeşitli aktiviteleri adayı turizm açısından cazip kılmaktadır. 

Seven Colored Earth

Türkçe’de ‘yedi renkli dünya’ anlamına gelen Seven Colored Earth, Chamarel ovasında yer almaktadır. Yedi farklı renkteki kumlardan meydana gelen sahillere sahip olduğu için bu adı almış olan küçük kumul alanı görenleri hayretlere düşürmektedir. İnanılmaz güzellikteki renk tonlarından oluşan kum tepeleri günümüzde ahşap çitle korunmaktadır. Kumulların bulunduğu alanda gözlem yerleri bulunmaktadır. Alanı daha rahat gözlemlemek isteyenler bu gözlem alanına çıkarak harika manzarayı seyredip, fotoğraflarını çekebilir. Kumul alanı ziyaret eden turistler oldukça yakın mesafede bulunan St Anne Kilisesi’ni ve Chamarel Şelalesini de görmeye gitmektedir. 

Mauritius uçak bileti

Le Morne Brabant

Görülmesi gereken harika güzelliklerle donatılmış olan Le Morne Brabant, ada ülkesinin güneybatı ucundaki yarımadadır. Tarihi oldukça eskiye dayanan yarımada zamanında kaçak kölelerin sığınak olarak kullandıkları bir alandı. Köleliğin kaldırılması için ön koşul olan yarımada, günümüzde çeşitli eğlence ve törenler yapılmaktadır. El değmemiş doğası, plajları ve harika manzaralarından dolayı yerli ve yabancı turistlerin vazgeçemedikleri bir yarımada 2008 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. 

Ganga Talao Gölü

Deniz seviyesinde 550 metre yükseklikte bulunan Ganga Talao Gölü, Savanne’nin güneybatı bölgesinde yer almaktadır. Krater bir göl olan Ganga Talao Gölü, ülke halkı için kutsaldır. Kutsal sayıldığından dolayı birçok tapınak gölün bulunduğu alanda yapılmıştır. Ülkenin yerel festivallerinin ve törenlerin yapıldığı alan muhteşem bir güzelliktedir. Gölde farklı balık türleri yaşamasına rağmen göl kutsal sayıldığından balık avlamak yasaktır. Derinliği 18 metre olan krater gölü gezdikten sonra alan içindeki tapınaklar gezilebilir. Ayrıca bölgede yerel maymunlar bulunmaktadır. 

Mauritius Plajları

Bir ada ülkesi olan Mauritius’da çok sayıda plaj bulunmaktadır. Dünyanın en güzel plajları denilebilecek kadar muhteşem denize, kuma sahip olan bu plajlar yıl içerisinde milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Dünyanın diğer bölgelerine göre daha uygun fiyatlı olan konaklama ve aktivite ücretleri gelen misafirleri manzarası kadar memnun etmektedir. Özellikle Büyük Koy Plajı, Bain Boeuf Halk Plajı, Pereybere Halk Plajı, La Cuvette Public Plajı daha fazla rağbet görmektedir. 

Mauritius tatil tur

Curious Corner of Chamarel

Türkçe’de Chamarel’in Meraklı Köşesi anlamına gelen Curious Corner of Chamarel, ülkenin güneybatısında yer alan ve bölgedeki türünün tek örneği olan etkileşimli yansımalar ve sanat galerisidir. Yedi Renkli Dünya’nın karşısında kurulmuş olan farklı bir müzedir. Görülen her şeyin aslında bir yansımadan ibaret olduğunu anlatarak insanları şaşırtan sanat galerisi mutlaka gezilmelidir. Ames odası, ayna labirenti, lazer müzik odası, baş aşağı odası gibi farklı bölümlere sahip olan müze ancak 1,5 saatte gezilebilmektedir. Unutulamayacak kadar değişik anılar yaşatacak olan sanat galerisinin girişi ücretli olup sabah 09:30 ile 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Black River Gorges Ulusal Parkı

Kara Nehir Gorges Milli Parkı anlamına gelen Black River Gorges Ulusal Parkı, ülkenin güneybatısında 6754 kilometrekarelik bir alana sahiptir. 1994 yılında milli park ilan edilen bölgede çeşitli bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Kuş gözlemcilerinin ve doğa yürüyüşçülerinin uğrak mekânı olan alanda harika manzaralar içinde huzur yakalanabilir. 

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Mauritius’un ülkesine ait yerel çok fazla yemeği bulunmamaktadır. Tavuk, pizza, balık ülkede en fazla tüketilen gıdalardır. Hintlilerin yoğun olarak yaşadığı ülkede Hint yemek sosları yemeklerini lezzetlendirmektedir. Hint mutfağının etkisiyle nerdeyse her yenilen yiyeceğe sos konulmaktadır. Adayı en çok ziyaret edenler Fransızlar olduğundan onların damak lezzetine hitap eden pizza çeşitleri ülkenin her yerindeki restoranlarda yapılmaktadır. Çok renkli meyve türleri olmasa da ülkede mango, kokonat ve ananas yetişmektedir. Adanın tarım alanlarının büyük kısmında şeker kamışı ekili olduğundan içecek üretiminde bunlar kullanılmaktadır.