Meksika Uçak Bileti

Meksika Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Meksika
  • Başkent: Meksiko
  • Nüfusu: 129,2 milyon
  • Yüz Ölçümü: 1.973.000 km²
  • Komşuları: Amerika Birleşik Devletleri, Guatemala, Belize 
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca
  • Telefon kodu: +52
  • Başkan: Enrique Pena Nieto
  • Para Birimleri: Meksiko Pezosu

Meksika’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Kuzey Amerika tarihinin en eskilere dayanan tek ülkesidir. M.Ö. 1 yy’a doğru körfez bölgesi, Oaxaca merkezi yayla, fazlaca gelişmiş bir kültür ve sanata şahit oldu. Bu hal eski Maya İmparatorluğu’nun doğmasını etkiledi. Bu İmparatorluk, 4.yy’dan 8.yy’a kadar Yucatan’dan Gualemalaya kadar genişledi. Aynı zamanda 1 ve 8. yy arasında sosyal ve ekonomik açıdan Mayalar derecesinde teşkilatlanmış farklı medeniyetler, Oaxaca da merkezi yaylada ve körfez kıyısında geliştiler. Bu medeniyetlere klasik medeniyetler ismi verilir. Daha sonra 9.yy’dan 12.yy’a kadar gelişen Tula Toltekleri meydana geldi. 

987 yılında Maya-Toltek karışımı yeni bir medeniyet ortaya çıkarak yeni Maya İmparatorluğu kuruldu. Aynı dönemde kuzey kabileleri yayla üzerinde konumlanarak şehit hayatına geçti. Aztlan’dan gelen Mexica kabileleri 1325 yılında Tenochtitlon (Mexico) kentini kurarak, 50 sene sonra ilk hükümdarlarını seçtiler. Aztekler, kabileler arası rekabetten yararlanarak 1430 yılından 1521 yılına kadar genişleyerek büyük bir imparatorluk kurdu. Yalnız Michoacan Taraskları önünde mağlubiyete uğrayan Aztekler, Totonktası,  Zopatekleri ve Mikstekleri egemenlik altına aldı. 

meksika hakkıda

İspanyollar ülkeyi ele geçirmek için, Azteklere karşı duyulan nefretten yararlandı ve 1519 yılında İspanyollar, Cortes komutasında çıkarma yapıp Veracruz kentini kurdu. 1535 yılında ülke, İspanya’nın genel valiliği haline geldi. İspanya yayılması kuzey ve güneye doğru ilerleyerek 17. yy’ın sonuna kadar devam etti. Hıristiyanlaşma geleneksel dinlerle savaşarak yerli uygarlık yok edildi. 1519 yılında 25 milyon olduğu düşünülen yerli nüfus, 1650 yıllarına doğru 1.500.000 civarına düştü. Ekonomik düzenlemelere rağmen İspanyol idaresi, yerli halk ve melezler kadar beyazları içinde tahammülsüz bir hal aldı ve 1810 tarihinde İspanyolları ülkeden çıkarmak için harekete geçtiler. 11 sene süren özgürlük savaşı sonunda 1821 yılında Kral Naibine Cordoba Antlaşması imzalandı ve 1824 yılında bağımsızlık ilân edildi. 

Özgürlüğü, iç ve dış savaşların neden olduğu yarım asırlık karışıklar dönemi takip etti. SantaAnna’nın zorbalığı esnasında yapılan ABD ile savaş neticesinde 1848 Guadalupe Antlaşmasıyla New Mexico, Kaliforniya ve Teksas kaybedildi. 1855 yılında liberaller başarı kazandı. İç savaş sonunda Juarez muhafazakarları kazandı, yalnız bu durumda dış borçları ertelemek zorunda kaldılar. Bunun üzerine İngiltere, Fransa ve İspanya askeri müdahalede bulundu. Juarez’in önerilerini, Latin Amerika’da Fransa yararına Katolik bir krallık kurmak isteyen III. Napolyon kabul etmedi ve Meksika’yı istila etti. Juares’in başkanlığının ardından Porfino Diaz’ın uzun zorbalığı esnasında ekonomi, sosyal adaletsizlik ve köylü halkın sömürülmesi dayanılmaz bir hal aldı. Diaz’ı düşüren liberal Madero, halkı ayaklanmalarını bastıramayıp 1913 senesinde katledildi. 

Carranza karışıklıklardan faydalanarak 1917 anayasasını kabul ettirip, halka yönelik bir siyaset biçimi benimsedi. Obrago’nun başkanlığında tarım reformunun yürütümü başladı. Lazoro Cardenasi, başkanlığı döneminde dini mücadeleler yatıştırılarak modernleşme politikası izlendi. II. Dünya Savaşı sonrasında ülkede sanayileşmeye büyük bir önem verildi.

meksika gezilecek yerler

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Meksika uçak bileti alarak Meksika'da gezilecek yerler çok fazla. Sizler için bu yerlerden en önemli olanları listeliyoruz. 

Mexico City

Ülkenin başkenti olan Mexico City, 16 bölge ve 250 mahalleden meydana gelir. Aztek medeniyetinin mirasçısı olan bölgede bir gün içerisinde Aztek medeniyetini görüp, değişik mimari dokular incelenebilir gece de modern bir gece kulübünde vakit geçirilebilir. Olmeklerden, Mayalara kadar farklı medeniyetlerin izinde büyümeye devam eden bölge, sanatçıları, müzeleri, galerileri ve sokak sanatçılarıyla her kesimin dikkat çeken bir şehirdir. Şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerin arasında; 1910 yılında yapılan ve şehrin simgesi haline gelen El Angel de la Independencia, Aztek piramidi kalıntılarının bulunduğu Museo el TemploMayor önemli alanlardandır. Diego Riviera’nın muhteşem duvar resimleri, dünyanın en büyük ve en muhteşem antropoloji müzesi olan Museo de Antropologia, Teotihuacan Aztek harabeleri, şehrin havasını hissetmek için Zocalo Meydanı mutlaka ziyaret edilmelidir. 

San Cristobal

Meksika’daki en hoş sömürge şehirlerinden biri olarak kabul edilen San Cristobal, Jovel Vadisinde kurulmuştur. Arnavut kaldırımlı sokakları, küçük meydanları, kiliseleri, kırmızı kiremitli evleri ve çiçek dolu bahçeleri ile oldukça ünlü bir bölgedir. Bölgede ayrıca San Cristobal Katedrali, San Nicolas, San Francisco, Santa Domingo Kiliseleri de mutlaka görülmelidir. 

Merida

Yucatan Eyaleti’nin başkenti olan Merida Atlas okyanusu yakınında tarihi değere sahip bir şehirdir. Maya medeniyetinin yerleşim yeridir. Maya zamanında ismi T’ho olan şehrin nüfusunun hala %60 civarı Maya kökenlidir. Tarihi bir Avrupa kentini andıran şehir, koloni döneminden kalma İngiliz, Fransız ve Hollanda mimarisiyle şekil almıştır. Şehirde Merida Katedrali, Hidalgo Meydanı, Hükümet Konağı ve Peon Tiyatrosu görülmeden gelinmemelidir. Bölge daracık taş sokakları ve tek katlı evleriyle dikkat çeker.

Cancun

Ülkenin güneydoğu bölümünde, Quintana Roo eyaletinde bulunan bir tatil şehridir. Yucatan yarımadasının kuzeydoğu açıklarında, Karayip Denizinin kıyısında bulunan ada Cancun’a bir geçitle sağlanıyor. Ülkenin en önemli turizm bölgesi olup Maya Rivierası’nda bulunan Cancun, Cancun Adasıyla Cancun şehrinin kapladığı kıyı şeridinde onlarca beyaz kumlu plaj, palmiye korusu ve mercan kayalıkları vardır. Cancun’da dünyaca ünlü heykeltıraş Jason De Caires Taylor’un denizaltı galerisinde 400 yapıtının bulunduğu deniz müzesi, Mayaların doğurganlık tanrısı olan Ixchel heykellerinin bulunduğu Isla Mujeres Plajı ziyaret edilmelidir.

meksika tatil tur

Uxmal

Maya medeniyetinin Kolomb öncesi şehirlerinden biri olan Uxmal, Merida’nın 78 km güneyinde bulunmaktadır. Yucatan Eyaletinde bulunan bölge, Dünya Mirası Listesinde kapsama alınmış ve sit alanı olarak kabul edilmiştir. 5-6 yy arasında kurulan bölgenin mimarisiyse Puuc adı verilen dağ zincirindeki şehirlerin tipik özelliklerini taşır. Bölgede Yönetici Sarayı, Kâhin Tapınağı, Rahibeler Manastırı ve Kaplumbağalar Evi kesinlikle görülmelidir. 

Oaxaca

Ülkenin güneyinde bulunan eyalet, arkeolojik bölgeleri, dağları, kolonyal mimarisi ve asırlarca yıllık geleneksel folklorü ile Meksika’nın en önemli turizm bölgeleri arasındadır. Santo Domingo, San Agustin gibi dini yapıları Oaxaca ve Cortes’in Evi gibi harika aristokrat evleri muhakkak görülmelidir. 

Guadalajara

Meksika’nın güneydoğusunda Jalisco eyaletine bağlı, Meksiko City’den sonra gelen ikinci büyük şehirdir. Aşırı derecede sakin ve huzurlu bir bölge olan şehir gelişmiş teknoloji sanayisi ile de ülkede önemli bir yere sahiptir. Muhteşem meydanları, park ve çeşmeleri bulunan Guadalajarada 16.yy katedrali, kolonyal tiyatro binası, sanat galerileri ve restoranlarıyla dikkat çeken bir şehir. 

meksika uçak bileti

Meksika Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ülke mutfağı baharat ve bol acısıyla meşhurdur. Meksika mutfağında birbirinden değişik tatlar ve bölgesel mutfaklar bulunmaktadır. Coğrafi konum dolayısıyla zengin bir bitki örtüsüne sahip olan ülke mutfağında çeşitli sebze ve meyve bulunur. Mutfağın ana maddesi biberdir. Biber seviyorsanız Meksika uçak bileti alıp Meksika'ya gittiğinizde mutlaka biberlerini denemelisiniz. 

Geleneksel yemeklerde dikkat çeken mısırdır. Mısır dışında domates, vanilya, kakao ve çili ile mutfak bilinir. Çili aşırı derecede acılı hammaddesi biber olan bir baharattır. Meksika mutfağında tavşan, domuz ve iguana eti tüketilmektedir. Etin yanında fasulye ve pilavı tercih eden ülke halkı, okyanus ortasında bulunması sebebiyle deniz ürünlerine de ciddi önem verir.

Ülke mutfağında agave bitkisini sık kullanılır. Bu bitkiden tatlandırıcı elde edilirken, suyundan çocuklara meşrubat yapılır. Mayalanınca alkol açısından yüksek içki elde edilir. Renkli sunumlara sahip olan Meksika mutfağında çabuk hazırlanan bir mutfak yapısı vardır. Aşırı derecede çorba çeşidi tüketen ülke mutfağı yazın soğuk kışın sıcak çorba tercih eder. 

Tatlıları ile de ünlü olan mutfağın tatlıları genel olarak yer fıstığı, fındık ve cevizle tamamlanır. Ülkenin ilk akla gelen içkileri arasında tekila vardır.