Mikronezya Uçak Bileti

Mikronezya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Mikronezya
  • Başkent: Palikir
  • Nüfusu: 105.544 (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 702 Kilometrekare
  • Komşuları: Büyük Okyanus içerisinde yer alan adalardan oluşmaktadır. En yakın komşuları Filipinler ve Papua Yeni Gine’dir.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, Yapca, Chuukece, Pohnpeiance ve Kosraence
  • Telefon kodu: 691
  • Başkan: Peter M. Christian
  • Para Birimleri: Amerikan Doları (USD)

Mikronezya’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Mikronezya ülkesi Büyük Okyanus içerisinde bulunan altı yüzden fazla adacıktan oluşur. Çok büyük ada bulunmaması nedeni ile işgal ve benzeri durumlar yaşamamıştır. Birçok yerli milletin yaşadığı topraklarda bulunan kalıntılar bu medeniyetler hakkında çok fazla bilgi sunmamaktadır. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Japonlara ait olan adaların, savaş sonrasında Amerikalıların hâkimiyetine geçtiği bilinmektedir.  3 Kasım 1986 yılında Amerika Birleşik Devleti’nden ayrılmıştır. 22 Kasım 1990 yılında ise tam bağımsızlığa kavuşmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Okyanus üzerindeki adalardan oluşan ülke doğal güzellikleri ile öne çıkmaktadır. Denizi ve deniz canlıları ile bilinen adalara sahip olan ülkenin adalarının büyük çoğunluğu yaz tatili için güzel alanlara sahiptir. Bunun yanı sıra gemilerin geçiş alanları içerisinde olması batıkların bol miktarda bulunmasını sağlamaktadır. Dalış turizmi için öne çıkan bu durum ilgili olanların burayı tercih etmesini sağlar. İster dalış yapın isterseniz de doğal güzellikler içinde bir dinlenme tatili planlayın. Mikronezya'ya uçmak için Mikronezya uçak bileti seçeneklerine Fastfly.com'dan ulaşabilir, Mikronezya'nın tadını çıkarabilirsiniz. Mikronezya için gezilip görülebilecek yerlerden bazıları şunlardır;

mikronezya nan madol

Nan Madol

Nan Madol, Mikronezya içerisinde yaşamış olan yerliler tarafından yapılmış tarihi kalıntıların bulunduğu bir kazı alanıdır. 1628 yılına kadar adaların bulunduğu ülkelere başkentlik yapmış olan Pohnpei Adası içerisinde yer almaktadır. Saudeleur Hanedanlığı döneminde bu tarihi şehir içerisinde yaşanmıştır. Dünyanın önemli arkeolojik kazılarından birisi bu ada içerisinde yürütülmektedir. Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan kazı alanı koruma altında bir bölgedir. Çok eski bir yerleşim alanı olması ve mimari açıdan oldukça ileri gitmiş olmaları bu yerleşim yerinin Atlantis olarak bilinen efsanevi şehir olduğu fikrinin yayılmasını sağlamıştır.

Birçok kişi buranın dünyanın sekizinci harikası olabilecek kadar güzel bir yer olduğunu belirtmektedir. Bazalt kayalardan oluşturulan yapılar günümüze kadar sağlam şekilde ulaşmıştır. Köşeli ve uzun taşların üst üste konulması ile oluşturulan yapılar kanal ağları ile birbirine bağlanmıştır. Taşların nasıl şekillendirildiği ve binaların nasıl oluşturulduğu hakkında çalışmalar devam etmektedir. Deniz kenarına inşa edilmiş olan yapıların çevresi oldukça yoğun ormanlar ile kaplıdır. Bu özelliği ile de oldukça güzel manzaralara sahiptir. Mikronezya’nın en önemli tarihi alanı olması nedeniyle mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak gezi listelerinin başında bulunmalıdır.

mikronezya leluh harabeleri

Leluh Harabeleri

Mikronezya’nın Leluh Adası üzerinde yer alan harabelerdir. On dördüncü yüzyılda bu ada üzerinde yaşamış olan yerlilerin inşa ettiği ve etrafı surlar ile çevrilmiş olan şehir harabeleridir. Toplam alanı yüz yetmiş üç dönüm olan bu şehirde kazı çalışmaları günümüzde de devam ettirilmektedir. Suyun üzerinden üç metre yüksekliğe sahip olan kalıntılar içerisinde evler mezar alanları ve dini amaçla kullanılan yapılar bulunmaktadır. Nan Madol içerisindeki kayalara benzer yapıda kayalar burada da kullanılmıştır. Buradaki fark kayaların genelinin yuvarlak olmasıdır.

Pakin Atoll

Mikronezya’non gözde adalarında bir tanesidir. Ada yer olarak Pohnpei Adası’nın kuzeybatı kısmında bulunur. Çok sakin ve huzur dolu bir ada olan Pakin Atoll Adasını özel kılan etrafında bulunan dalış alanlarıdır. Masmavi bir denize sahip olan adanın etrafında renkli mercanlar ve balıklar bulunmaktadır. Bu hali ile dalış turizmi için ideal alanlara sahiptir. Ada içerisinde yaklaşık olarak yüz kişi yaşamakta ve geneli turizm ile uğraşmaktadır. Adanın çevresinde dalış yaptıktan sonra kumsal alanında palmiyeler altında güneşlenip dinlenebilirsiniz.

Tonnachau Dağı

Mikronezya içerisinde Moen Adası üzerinde yer alan volkanik bir dağdır. Aslında adayı, dağ ve onun volkanik hareketleri oluşturmuştur. Üç yüz kırk metre yüksekliğe sahip olan ada oldukça popüler bir gezi alanıdır. Tarih öncesi çağlara kadar dayanan dağın yakın tarihlerde herhangi bir faaliyeti yoktur. Dağın etrafında İkinci Dünya Savaşından kalma Japon kalıntıları bulunmaktadır. Dağın çevresinde bulunan yemyeşil orman, burayı gezip görmek isteyenler için etkileyici olmaktadır.

Eten Adası

Mikronezya’nın önemli adalarından bir tanesidir. Mikronezya uçak bileti alıp Eten Adası'na geldiğinizde yapabileceğiniz birden çok aktivite bulunmaktadır. Eten Adası hem tarihi hem de doğal güzellikleri bakımından dikkat çekmektedir. Adanın üzerinde, ülkenin en popüler turistik alanlarından birisi olan trük Lagünü bulunmaktadır. Mükemmel bir doğaya sahip olan lagün, dalış sporları için etkileyici yerlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Rengârenk balıkların arasında yüzmek ve bu tecrübeyi yaşamak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Adayı önemli kılan bir diğer konu İkinci Dünya Savaşı ve öncesinden kalan gemi kalıntılarıdır. Ada gemilerin seyir hattı üzerinde yer almaktadır. Bununla birlikte İkinci Dünya Savaşı döneminde Japonlar adayı hava üssü olarak kullanmıştır. Bu özellikleri nedeniyle batıklar ile dolu olan çevre görülmeye değer alanlara sahiptir. Deniz dibinde bulunan zırhlı araçlar, uçaklar, gemiler ve askeri malzemeler dalışlarda rahatlıkla görülebilir.

Kepirohi Şelalesi

Pohnpei Adası içerisinde yer alan şelale oldukça güzel bir görüntüye sahiptir. Otuz metre kadar yüksekliği bulunan şelalenin su akış alanında bazalt kayalar bulunmaktadır. Bu kayaların üzerinden süzülen sular oldukça güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Kayalardan dökülen suların etkisi ile havuz alanı oluşmuştur. Bu havuzdaki suya girmek yasaktır. Güzel bir doğanın içerisinde yer alan şelale, fotoğraf meraklıları için çok güzel manzaralar sunmaktadır.

Sokehs Kayası

Mikronezya’nın Pohnpei Adası içerisinde yer alan yüksek kayalık alandır. Burayı özel kılan kayanın tek parça halindeki yüksek görüntüsüdür. Oldukça güzel bir doğanın içerisinde bulunan kaya görenleri kendisine hayran bırakır. Burayı önemli kılan bir diğer konu ise İkinci Dünya Savaşı’nın önemli çatışmalarının burada yaşanmış olmasıdır. Siperler ve diğer askeri araçlar günümüze kadar ulaşmıştır. Kullanılmayacak halde olan toplar ve kayalık alana oluşturulmuş siperler dikkat çekici alanlardır.

Rai Taşları

Mikronzeya’nın Yap Adası içerisinde bulunan özel taşlardır. Yuvarlak şekillere sahip olan taşların orta kısmında oyuklar bulunmaktadır. Tekerlen şeklini almış olan taşlar oldukça düzgün yapıları ile dikkat çekmektedir. Milattan önce alt binli yıllara kadar taşların ne amaçla kullanıldıkları bilinmemektedir. Taşların bu şekillere hangi el aletleri ile getirildiği ve nerelerde kullanıldığı ile ilgili arkeolojik çalışmalar devam etmektedir. Görülmesi gereken yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir yerdir.

mikronezya yemek kültürü

Mikronezya Mutfağı ve Yemek Kültürü 

İçerisinde birden çok aktivite barındıran ada tatili planladığınızda alacağınız Mikronezya uçak bileti ile ada mutfağının neredeyse tüm lezzetlerine de kavuşacaksınız. Mikronezya yemek kültürü, adaların üzerinde etkisi olan birkaç ülkenin kültürünün karışımı şeklinde oluşmaktadır. Japon, Kore, Amerikan ve Filipinler yemek kültürlerinin karışımı bir kültüre sahiptir. Bu kültürün içerisinde deniz mahsulleri ve balıklar önemli bir yer tutar. Özel soslar ile hazırlanmış olan balıklar ağırlıklı olarak kızartılarak tüketilmektedir. Yemeklerin içerisinde sebze ve pirinç yoğun şekilde kullanılır. Yağış miktarı yüksek bir yer olması sebzelerin kolay şekilde yetiştirilmesini sağlamaktadır. Bu sebzeler ile yapılan yemekler etler ile birlikte tüketilmektedir. Pirinç kültürü ise Filipinler ve çevresinin yemek kültüründen gelmiştir. Kırmızı etten yapılan yemeklerin yanında pirinç lapası ve salata mutlaka bulunur. Adalara özgü olarak yetişen meyveler ile lezzetli tatlılar ve içecekler yaz sıcağında yoğun olarak tüketilir.