Moğolistan Uçak Bileti

Moğolistan Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Moğolistan
  • Başkent: Ulanbator
  • Nüfusu: 3,076 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 1.564.000 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzeyde Rusya, güney ve doğuda Çin, batıda Kazakistan ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Moğolca, Kazakça ve Rusça
  • Telefon kodu: +976
  • Başkan: Cumhurbaşkanı Battulga Khaltmaa, Başbakan Ukhnaagiin Khürelsükh
  • Para Birimleri: Tögrög (MNT)

Moğolistan’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Moğolistan toprakları çok eski dönemlerden beri yaşantının olduğu topraklardır. Ülkenin iç kesimlerinde yer alan birkaç mağarada elde edilen kalıntılar eski taş çağlarından beri burada insanların olduğunu ortaya koymaktadır. Devlet anlamında Moğolistan toprakları ilk olarak on ikinci yüzyılda Büyük Hun İmparatorluğu ile tanışmıştır. Cengiz Han tarafından birleştirilen kabilelerin oluşturduğu imparatorluk ilk Moğol devleti olarak bilinmektedir. Moğol toprakları üzerinde Çin ve Rus baskısı sürekli olarak yaşanmıştır. On yedinci yüzyılda bu baskılar Rus tarafından oldukça yoğun şekilde gelmeye başlamıştır.

Hristiyan misyonerlerin gelmesi ülkede farklı bir anlayışın oluşmasını başlatmıştır. Moğolistan uzun süren direnişi sonucunda 1915 yılında bağımsız bir ülke haline gelmiştir. 1935 yılında Moğolistan, Japon – Çin savaşından nasibini almış ve topraklarının bir kısmı işgal edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerika ve İngiltere’nin ısrarları neticesinde Moğolistan Halk Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu devleti Rusya 1946 yılında tanımıştır. Moğolistan 1961 yılında Birleşmiş Milletler bünyesine kabul edilmiştir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Moğolistan doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve farklı kültürü ile bilinen bir ülkedir. Bu özellikleri ülkeye gezip görmek için gelen çok sayıda turist bulunmaktadır. Çoğu turist Moğolistan'a hava yolu ile ulaşımı tercih etmektedir. Moğolistan uçak bileti için Fastfly.com'daki avantajlı biletlere göz atabilirsiniz. Moğolistan’a gitmeyi planlayanlar için gezilip görülebilecek yerlerin birkaçı aşağıda anlatılmıştır;

Hovd Tarihi Kenti

Moğolistan’ın en güzel doğaya sahip yerlerinden olan Altay Dağları eteğinde kurulmuş olan tarihi bir şehirdir. İlk temelleri on yedinci yüzyılda atılmıştır. Galdan Boşugtu Han tarafından kurulan şehir içerisinde günümüzde otuz binden fazla kişi yaşamaktadır. Şehrin içerisinde bulunan tarihi yapıların büyük çoğunluğu Çin mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir. Tarihi güzellikleri ile birlikte doğal güzellik olarak da çok fazla görülmesi gereken yer bulunmaktadır.

moğolistan olgi şehri

Ölgi Şehri

Ölgi şehri, Moğolistan’ın kültür ve sanat başkenti olarak bilinir. Moğolistan’ın en batı kısmında bulunan şehir otuz binden fazla nüfusa sahiptir. Şehrin içerisinde müzeler, parklar ve tiyatrolar bulunmaktadır. Kültür faaliyetlerinin sürekli olduğu şehir hareketli bir yer olarak bilinmektedir.

moğolistan gobi çölü

Gobi Çölü

Moğolistan ile Çin arasında yer almaktadır. Orta Asya üzerinde önemli bir alan kaplayan çöl oldukça güzel manzaralara sahiptir. Bir milyon metrekareden fazla yer kaplayan Gobi Çölü, kum tepelerinden oluşmaktadır. Üç yüz metreden yüksek olabilen kum tepeleri oluşturdukları görüntüler sayesinde ilgi çekmektedir. Çöl içerisinde yaşayan kabileler, doğal yaşantının nasıl olduğuna ilişkin bilgiler vermektedir. Çöl üzerinde belirlenmiş olan rotalar araçla ya da yürüyerek geçilebilir. Kış aylarında sert iklime sahip olması nedeni ile çöl içerisinde yapılacak gezilerde dikkat etmek gerekebilir. 

Erdenet

Moğolistan’ın en kalabalık ikinci şehri olarak bilinmektedir. Yüz bin kişiye yaklaşan nüfusa sahip olması popüler şehirlerin arasında yer almasını sağlar. Orhun ve Selenge Nehirleri arasında bulunması doğal güzellik bakımından şanslı bir haline getirmiştir. Aynı zamanda şehir içerisinde Moğolistan kültürünü görebileceğiniz ve doğal ürünlerini satın alabileceğiniz pazar alanları da bulunmaktadır.

Karakum

Karakum şehri, Moğolistan tarihi bakımından önemli bir şehirdir. Ülkenin ilk yerleşim yerleri arasındadır. On üçüncü yüzyılda Moğolistan’a başkentlik yapmıştır. Otuz yıldan uzun süre ülkenin yönetildiği şehirlerin arasında yer alır. Karakum içerisinde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Türklerin tarihi açısından önemli olarak görülen Orhun Yazıtları ve benzeri pek çok eser Karakum içerisinde yer alır. Moğolistan gezisi sürecinde mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak gösterilmektedir.

Altay Dağları

Asya kıtasının en önemli dağları arasında yer alan Altay Dağları, Moğolistan içerisinden geçmektedir. Rusya, Çin ve Moğolistan içerisinde bulunacak kadar büyük ve uzun sıra dağlardır. Moğolistan içerisinde bulunan önemli turistik yerlerden birisi olarak sayılmaktadır. Altay Dağları ve çevresinde Moğolistan halkı çok eski zamanlardan beri yaşamaktadır. Bereketli toprakları ve nehirleri, insanların burada yaşamasını teşvik etmektedir. Doğal güzellik bakımından en ideal yerlerden bir tanesidir. Özellikle eski kültürlerini yaşatarak çadırlarda yaşayan köylüler her turistik merak ettiği konular arasında yer alır. Moğolistan'a Fastfly.com'daki avantajlı Moğolistan uçak bileti ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Altay Dağları'na ulaştığınızda ise burası at binmek ve gezmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerler listesine yazılması tavsiye edilir.

Cengiz Han Heykeli

Cengiz Han, Moğolistan tarihinin en önemli devlet adamı olarak bilinir. Ülkenin imparatorluk haline geldiği dönemde sağladığı güç ile dikkat çekmektedir. Cengiz Han Heykeli Tuul Nehri kıyısında yapılmıştır. Başkent Ulan Batur şehrine bir saatlik mesafede yer alan heykel kırk metreden yüksek şekilde inşa edilmiştir. Ata biner şekilde yapılmış olan heykel turistler için ilginç mekânlardan birisi olarak görülmektedir. Etrafında Cengiz Han döneminin önemli komutanlarının heykelleri de bulunmaktadır. Tepe bir noktaya yapılmış olan heykelin çevresinde kıldan yapılmış olan çadırlar yapılmaktadır. Heykeli gezerken Moğol kültürüne ait kıyafetleri giyerek fotoğraf çektirebilirsiniz. Heykelin altında bulunan müze içerisinde Moğolistan için önemli bazı eserler sergilenmektedir.

moğolistan gandantegchinlen manastırı

Gandantegchinlen Manastırı

Dünyanın önemli Budist manastırlarından bir tanesidir. Başkent Ulan Batur içerisinde yer alan manastır 1809 yılında inşa edilmiştir. Dünyanın ayakta ve sağlam şekilde kalan en eski manastırı olarak bilinmektedir. Tam huzurun büyük yeri olarak da adlandırılan manastır ülkenin önemli ziyaret yerleri arasında gösterilmektedir. Çin mimarisi ile inşa edilmiş manastır binası dikkat çeken bir yerdir.

Moğolistan Ulusal Müzesi

Başkent Ulan Batur içerisinde yer almaktadır. 1971 yılında açılmış olan müze hem Moğolistan kültürünü hem de doğasını yansıtan eserler bulundurmaktadır. Müze içerisinde taş devrinden kalma fosiller ve dinozor yumurtaları bulunmaktadır. Moğolistan’ın farklı birkaç noktasında yapılan kazılarda bulunan eserler sergilenmektedir. Moğolistan kültürünü ve tarihini tanımak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer olarak bilinir.

Tsenker Kaplıcaları

Moğolistan'a gittiğiniz her mevsimde yapacak bir çok aktivite bulunmaktadır. Fastfly.com üzerinden alacağınız avantajlı Moğolistan uçak bileti ile çok yönlü bir tatile adım atabilirsiniz. Tsenker Kaplıcaları Moğolistan’ın orta kesiminde yer alır. Orhun Vadisi içerisinde bulunan kaplıcalar volkanik dağlardan kaynaklı pek çok farklı noktada bulunmaktadır. Kaplıcaların sıcak suları sağlık açısından oldukça faydalı olarak görülmektedir. Moğolistan içerisinde de son dönemlerde yoğun şekilde kullanılmaya başlayan kaplıcalar kış aylarında ısınmak isteyenler içinde tavsiye edilir. Çadırların içerisinde bulunan havuzlar mutlaka denenmesi gerekir. 

Taikhar Chulu Anıtı

Moğolistan’ın en ilginç yerlerinden bir tanesidir. Geniş bir ova içerisinde bulunan anıt yirmi metre yükseklikte bir kayadan oluşmaktadır. Kaya üzerinde milattan önceki dönemlerde yapılmış olan çizim ve kabartmalar bulunmaktadır. Düz bir ovanın üzerinde yüksek bir kaya şeklinde olması oldukça dikkat çekici olmasını sağlamaktadır. Üzerinde farklı dillerde yazılmış alanlar bulunmaktadır.

moğolistan yemek kültürü

Moğolistan Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Moğolistan yemek kültürü Orta Asya, Çin ve Rus yemek kültüründen etkilenmiştir. Et en fazla tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Koyun eti ile birlikte at, deve ve Tibet öküzü etleri tercih edilmektedir. Pirinç, un, soğan ve patates yoğun şekilde tüketilir. İklim dolayısıyla çok fazla yeşil sebze bulunmaz. Geleneksel yemekleri içerisinde mantı benzeri buuz adı verilen yemekler de bulunur. Kuzu etinden yapılan gözlemeler ve içecek olarak Moğolistan votkası tüketilir. Çay ise sütlü şekilde içilir.