Moldovya Uçak Bileti

Moldovya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Moldovya
  • Başkent: Kişinev
  • Nüfusu: 3,55 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 33.846 Kilometrekare
  • Komşuları: Doğusunda Ukrayna, batısında Romanya ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Romence, Rusça ve Gagavuzca
  • Telefon kodu: 373
  • Başkan: Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Başbakan Pavel Filip
  • Para Birimleri: Moldovya Leyi (MDL)

Moldovya’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Moldovya, Doğu Avrupa kesiminde bulunan ve tarih boyunca sık sık işgal yaşayan topraklarda bulunmaktadır. Çok eski bir tarihe sahip olan topraklar Dinyester ve Prut Nehirleri dolayısıyla pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Romanya ve Ukrayna ile tarihi bir birliktelik söz konusudur. On altıncı yüzyılda Osmanlı Devleti yönetiminde bulunan topraklar kültürel anlamda çok etkilenmiştir. Osmanlı Devletinin hâkimiyeti 1812 yılına kadar devam etmiştir. Osmanlı Rus Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti toprakları terk etmiş ve Rus hâkimiyeti başlamıştır. I. Dünya Savaşı sonrasında ülke toprakları Romanya eline geçmiştir. 1947 yılında yaşanan savaş sonrasında ülke toprakları Sovyetlerin elinde kalmıştır. 1990 yılında Sovyetlerin dağılması sonrasında 1991 yılında Moldovya bağımsızlığını ilan etmiştir. Doğu Avrupa Ülkeleri'ne seyahate gitmek yılın her mevsiminde çok güzel bir fikir olabilir. Kolayca satın alabileceğiniz Moldovya uçak bileti için farklı tarihlerdeki bilet fiyatlarına göz atmayı unutmayın.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Moldovya, farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olması ve önemli bir noktada bulunması sayesinde pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra doğal güzellikler bakımından da şanslı bir ülke olarak görülmektedir. Yurtdışı gezileri sevenler mutlaka görmesi gereken pek çok yere sahiptir. Gezi listelerinde yer alması gereken yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

moldovya eski orhei manastırı

Eski Orhei Manastırı ve Arkeolojik Kazı Alanı

Moldovya’nın en eski tarihi kalıntıları olarak bilinmektedir.  Chisinau kentine altmış kilometre mesafede bulunan kalıntıların en önemli parçası kayaların içerisine oyulmuş olan manastırdır. Çok eski bir manastır olduğu bilinen bu kayalık alan yaklaşık olarak on dördüncü yüzyılda yapılmıştır. Kayalara oyularak oluşturulmuş olan bu alan din adamlarının ikamet ettiği bir alandır. İçerisine oluşturulmuş olan geniş alan ise katedral olarak kullanılmaktadır. Yüksek bir kayalık alana oyulmuş olan bu manastır merdiven sistemleri ile katlar şeklinde yapılmıştır. Arkeolojik kazı alanı ise çok eski çağlardan kalan fosillerin ve eşyaların bulunduğu bir alandır. Manastır ve kazı alanı yakınında turistik tesislerde bulunur. Bu tesisler içerisinde Moldovya yemeklerini yiyerek doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Moldovya Ulusal Tarih Müzesi

Moldovya tarihine ait eserlerin görülebileceği en büyük müzedir. Başkent Kişinev içerisinde bulunmaktadır. 1983 yılında kurulmuş olan müze günümüze sürekli olarak büyüyerek gelmiştir. Moldovya tarihi açısından önemli olan pek çok eski eser burada sergilenmektedir. Ayrıca ülkenin kültürünü yansıtan eşyalar da yine burada bulunmaktadır. Oldukça güzel bir mimariye sahip olan tarihi bir bina içerisinde bulunan müze de arkeolojik kazılar sonucu bulunmuş olan kemiklerde sergilenmektedir.

moldovya stefan cel mare parkı

Stefan Cel Mare Parkı

Başkent Kişinev’in şehir merkezinde bulunan büyük bir parktır. 1818 yılında kurulmuş olan park ülkenin en eski parkıdır. Yedi hektar kadar geniş bir alana sahip olan parkın eski adı Puşkin Parkı’dır. Âşıklar Parkı olarak da bilinen parkın içerisinde oldukça yaşlı ağaçlar bulunmaktadır. Yüzyıllık ağaçları görmek için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Parkın en önemli yeri ise içerisinde bulunan çeşmedir. Fıskiye sistemine sahip olan çeşme oldukça güzel taş işlemelere sahiptir. Tarihi değere sahip olan çeşmedeki su sesi oldukça huzur verici bulunmaktadır. Çeşmenin yanı sıra ülke tarihi için önemli olarak görülen kişilerin de heykelleri parkın içerisinde yerini almıştır. Moldovya’yı gezmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir parktır. Tarihle birlikte bu parkta biriken anıları bir düşünsenize... Belki de Moldovya gezinizde biraz daha fazla soluklanmak isteyeceksiniz bu parkta... Fastfly.com'dan alacağınız en uygun Moldovya uçak bileti ile Moldovya gezinizde bu parka da yer verip biraz dinlenebilirsiniz.

Valeo Morilor Meydanı

Moldovya’nın başkenti olan Kişinev içerisinde bulunan tarihi bir meydandır. Geniş bir alanı kaplayan meydanı görülmesi gereken bir yer kılan pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Geçmişte şehrin en önemli yeri olması nedeni ile etrafında önemli yapılar yer alır. On yedinci yüzyıldan kalan yapıları meydan çevresinde her yerde görebilirsiniz. Bu tarihi yapıların bir kısmında şehir için önemli olan elçilikler ve müzeler bulunmaktadır. Meydan ve çevresinde dolaştıktan sonra bulabileceğiniz kafe ve restoranlarda dinlenebilirsiniz.

nativity katedrali

Nativity Katedrali

Kişinev içerisinde bulunan tarihi bir katedraldir. Katedralin orijinali 1830 yılında yapılmıştır. Ancak İkinci Dünya Savaşı ve 1962 yılında zarar görmesi sonucunda tamamen yıkılmıştır. Önemli bir katedral olarak görülmesi nedeni ile 1997 yılında ilk haline sadık kalınarak tekrar inşa edilmiştir. İhtişamlı bir yapıya sahip olan katedral görülmesi gereken yerler arasında sayılmaktadır.

Puşkin Müzesi

Rus ve Dünya edebiyatı için önemli yazarlardan birisi olan Alexandr Puşkin’in başkent Kişinev’de bir süre yaşadığı ev, onun anısına müze haline getirilmiştir. Puşkin, Rusya’dan buraya sürgün edildiğinde yaşadığı evdir. 1820 ve 1823 yılları arasında burada sürgün hayatı yaşamış ve Kafkasya Tutsağı adlı romanını da burada yazmıştır. Puşkin’den kalan pek çok özel eşya burada yer alır. Kendi el yazısı ile oluşturmuş olduğu eserler ve ahşap eşyaların işlemeleri ilgi çekici şeyler arasındadır.

Moldova Zafer Takı

Başkent Kişinev içerisinde bulunan Moldova Zafer Takı, Holly Gates adı ile de anılmaktadır. On dokuzuncu yüzyılın başında inşa edilmiş bir anıttır. Beyaz ve renkli taşlardan inşa edilmiş oldukça güzel bir görüntüye sahiptir. Özel bir mimari tasarıma sahip olması ile dikkat çeken yapının Türklere karşı inşa edildiği belirtilmektedir. Görülmesi tavsiye edilen yerler arasında bulunmaktadır.

Tiraspol

Moldovya içerisinde bulunan eski bir şehirdir. Dinyester Nehri’nin doğu kısmında bulunmaktadır. İçerisinde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Şehri gezmek isteyenler için bu tarihi yapılar oldukça güzel zaman geçirmesi mümkündür. Özellikle şehrin, ülkenin eski halini yansıtması gezilerin daha keyifli olmasını sağlayacaktır.

Edinet

Moldovya’nın beş yüzyıllık bir tarihi olan şehridir. Kişinev şehrine iki yüz kilometre uzaklıkta olan şehir içerisinde kiliseler, katedraller ve müzeler bulunmaktadır. Bu özelliklere sahip olan tarihi bir kent olarak görülmesi gereken bir yer olarak öne çıkmaktadır.

Balti

Balti şehri, başkent Kişinev’den sonra en büyük şehir olarak öne çıkar. Moldovya’nın kuzeyinde yer alır. Yemyeşil bir doğaya sahip olan şehir tarihi yapılar bakımından şanslıdır. Şehirde bulunan ulusal tiyatro, Saint Nikolas Kilisesi ve Elena Katedrali gibi eserler görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Milestii Mici Şarap Fabrikası

Moldovya, şarapları ile meşhur olan bir ülkedir. Şarap konusunda en bilinen yer ise Mileştıı Mıcı Şarap Fabrikası olarak öne çıkmaktadır. Bu fabrika ve sahip olduğu mahzen alanında dünyanın en büyüğüdür. Yerin elli metre altında bulunan mahzen içerisinde yaklaşık olarak iki milyon şişelenmiş şarap bulunmaktadır. Oldukça eski şarapların saklandığı bu mahzen ve fabrika ilgili olanların görmesi gereken bir yerdir.

moldovya yemek kültürü

Moldovya Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Moldovya mutfağının çeşitliliğinde kendi damak tadına uygun en lezzetli yemekleri bulmak isteyen turistler kolayca uçak yolculuğuyla Moldovya'ya ulaşıyor. Fastfly.com size satın almak istediğiniz Moldovya uçak bileti fırsatlarını gösterir ve karşılaştırma yapmanızı sağlar. Bütçenize uygun olarak seçtiğiniz uçak yolculuğunuzdan sonra dilediğiniz Moldovya lezzetini tadabilirsiniz. Moldova mutfağı, Avrupa ile Rusya arasında bulunması sayesinde çeşitlilik arz eden bir mutfaktır. Koyun eti ve sebzeler en çok tüketilen yiyeceklerin arasında yer alır. Polenta adı verilen yemek içerisinde çeşitli sebzeler ve balık bulunmaktadır. Koyun etinden yapılan ciorba adı verilen yemek ve sığır etinden yapılan costita adı verilen yemekler yöresel yemekler arasındadır. Ayva, kayısı ve üzüm en çok tercih edilen meyvelerdir. Üzümler ağırlıklı olarak şarap yapımında kullanılmakta olup Fransa’dan sonra en lezzetli şarapların yapılmasını sağlamaktadır.