Monako Uçak Bileti

Monako Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Monako
  • Başkent: Monaco – Ville
  • Nüfusu: 38.695 (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 202 Hektar
  • Komşuları: Fransa ile komşu bir ülkedir. Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca, İtalyanca, İngilizce ve Monako dili konuşulmaktadır.
  • Telefon kodu: +377
  • Başkan: Prens II. Albert, Başbakan Serge Telle
  • Para Birimleri: Euro (EUR)

Monako’nun Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Monako’nun kuruluşu 1191 yılına kadar uzanmaktadır. Kutsal Roma İmparatorluğu döneminde VI. Heinrich tarafından verilen izin ile Ceneviz sömürgesi olarak kurulmaya başlanmıştır. 1228 yılına kadar devam eden kuruluş süreci başarılı şekilde devam ettirilmiştir. 1297 yılı itibariyle Monako toprakları François Grimaldi yönetimi tarafından fethedilmiştir. Uzun süre Grimaldi ve varisleri tarafından yönetilmiştir.

1793 yılında Fransızlar tarafından işgal edilen topraklar 1814 yılına kadar Fransa kontrolünde kalmıştır. 1861 yılında Monako Prenslik olarak yönetilmeye başlanmıştır. 1911 yılında yapılan düzenleme ile Monako Prensi, yönetim konusunda en üst yetkili olarak belirlenmiştir. 1943 yılında İkinci Dünya Savaşı döneminde Monako toprakları İtalyanlar tarafından işgal edilmiştir. İtalya işgali sonrasında Nazi Almanya’sı tarafından da işgal süreci başlatılmıştır. Almanların savaşı kaybetmesi sonrasında tam bağımsızlık sağlanmıştır. Monako 1993 yılında Birleşmiş Milletlere üye olmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Dünya’nın en küçük ülkelerinden birisi olan Monako oldukça eski bir ülkedir. Tarihi anlamda köklü geçmişi sayesinde ülke pek çok tarihi yapıya sahiptir. Monako'nun tarihini deneyimlemek ve şirin bir tatil planı oluşturmak için hemen Fastfly.com'da size özel oluşturduğumuz Monako uçak bileti fiyatlarını görüntüleyin. Çok küçük bir yer kaplayan ülkenin kara sınırları tamamen Fransa ile kaplıdır. Akdeniz kıyısında bulunması sayesinde doğal güzellikler bakımından da oldukça şanslı bir ülke olarak görülmektedir. Monaco’ya gidecek olanların mutlaka görmesi gereken yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

monako prenslik sarayı

Monako Prenslik Sarayı

Monako’nun en popüler gezi mekânları arasında ilk sırada yer almaktadır. Başkent Monako Ville içerisinde yer alan saray oldukça lüks alanlara sahiptir. Sarayın geneli, prens ve ailesinin yaşadığı konut olarak kullanılırken belli bir kısmı gezilebilmektedir. Sarayın tasarımı Avrupa mimarisine uygun olarak yapılmıştır. Eski bir yapı olmasına rağmen tüm işlemeleri sorunsuz olarak durmaktadır. On ikinci yüzyıldan günümüze kadar sağlam şekilde ulaşmıştır. Kale olarak inşa edilmiş olmasına rağmen belli dönem sonra saray olarak kullanılmaya başlamıştır. Sarayın içerisinde bulunan desenlerin bazıları için üç milyondan fazla çakıl taşı kullanılmıştır. Saray içerisinde bulunan ve Cenevizlilerden kalmış olan tarihi eserler dikkat çekmektedir. Sarayın dışında bulunan nöbetçilerin görev değişimi turistlerin ilgisini çeken şeyler arasındadır.

monako oşinografi müzesi

Oşinografi Müzesi

Akdeniz kıyısına kurulmuş olan müze denizcilik ile ilgili eserlerin sergilendiği bir yerdir. Prens I. Albert’in okyanuslara ve içerisindeki canlılara olan ilgisi dolayısıyla kurulmuştur. Barok tarzda inşa edilmiş olan tarihi bir yapının içerisinde bulunan müzenin harika bir Akdeniz manzarası bulunmaktadır. İçerisinde büyük bir okyanus akvaryumu bulunan müzede ek olarak pek çok deniz canlısının iskeletleri bulunmaktadır. Özellikle tavanda asılı bulunan devasa balina iskeletini görmek için mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir.

Klasik Otomobiller Müzesi

Monako Prensi III Rainier tarafından oluşturulmuş bir müzedir. Araba tutkunu birisi olarak sahip olduğu klasik otomobiller için özel olarak tasarlanmıştır. 2005 yılında ölen prensin anısına günümüzde faaliyetlerine devam etmektedir. Eski Amerikan otomobilleri müzenin en özel parçalarını oluşturmaktadır. Yüzlerce araçtan oluşan müze, araba tutkunları için gezi listesinde mutlaka bulundurulması gereken bir yerdir.

Monako Katedrali

Aziz Nicolas Katedrali olarak da bilinir. Katedralin orijinal hali on üçüncü yüzyılda inşa edilmiştir. Ancak daha sonra yıkılan bina yerine yenisi inşa edilmiştir. İnşaatına 1875 yılında başlanmış olan katedral 1903 yılında bitirilmiştir. Ülkenin en önemli katedrali olmasında içerisinde iki prensin mezarının bulunması da etkili olmaktadır. İçerisinde pek çok tarihi eser de bulunduran katedral gezilmesi gereken yerler arasında yer alır.

Napolyon Müzesi

Napolyon hayranı olan Prens Louis tarafından oluşturulmuş bir müzedir. Hayranlığı sebebi ile Napolyon’a ait eşyaları satın alan prens daha sonra bu eşyaları müze içerisinde sergilemeye karar vermiştir. Bu şekilde oluşturulan müze içerisinde Fransızların tarihini yansıtan ve Napolyon’a ait olan özel eşyalar bulunmaktadır.

Japon Bahçeleri

Monako’nun önemli şehirlerinden birisi olan Monte Carlo’da bulunan bahçeler, Japon kültürünü yansıtmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bahçelerin tasarımını ödüllü tasarımcı olan Yasuo Beppu yapmıştır. Japon bahçeleri, birebir Japonya’da bulunan bahçelerden esinlenerek yapılmıştır. Balıkları, köprüleri ve evleri ile hayran kalınacak bir yerdir. Rengârenk çiçeklere sahip ağaçlar fotoğraf çekmeyi sevenler için bol malzeme sunacaktır.

monako monte carlo

Monte Carlo Kumarhaneleri

Monako’nun önemli bir şehri olan Monte Carlo, kumarhaneleri ile ünlü bir şehirdir. Özellikle on dokuzuncu yüzyıl ile başlayan kumarhane akımı tüm dünyada ün sahibi olmasını sağlamıştır. Kumar makinelerinin yoğun şekilde bulunduğu oteller ve casinolar Monte Carlo için gelen turistlerin uğrak noktası olarak görülmektedir.

La Rocher

Başkent Monaco Ville’nin en eski ve güzel yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Akdeniz manzarasına sahip olan yüksek bir kayalığın üzerine kurulmuş olan semt tarihi bir geçmişe sahiptir. Semtin içerisinde bulunmuş olan bazı kalıntılar bu alanda yaşantının milattan önce altıncı yüzyıla kadar uzandığını ortaya koymaktadır. Antik Roma döneminde semtin içerisinde bir Yunan kolonisi olduğu düşünülmektedir. Pek çok tarihi yapının bulunduğu semtin eski sokaklarında dolaşarak eski havayı solumanız mümkündür. Tarihe ve güzel manzaraya ilgi duyan herkes için gezilmesi gereken yerler listesinde bulunması tavsiye edilen bu yere Fastfly.com üzerinden alacağınız Monako uçak bileti ile sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Monte Carlo Limanı

Dünyanın en zenginlerinin gemilerinin demirlediği bir liman olarak bilinmektedir. Monte Carlo şehrinin Akdeniz kıyısında bulunan liman içerisinde beş yüze civarı gemi bulunabilmektedir. Özellikle prens ailesine ait olan gemiler ve yatlar oldukça ilgi çekici olabilmektedir. 

Larvotto Plajı

Monte Carlo yakınında bulunan bir plajdır. Akdeniz’in serin sularına girmek isteyenler için ideal yerlerden bir tanesidir. Monte Carlo merkezine yürüme mesafesinde bulunan plaj, rahat şekilde güneşlenmek ve denize girmek isteyenlere tavsiye edilir. Plajın büyük bir çoğunluğu ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Özel bir bölümü ise zengin müşteriler için ücretli olarak kullanılabilmektedir.

Fontvieille Yat Limanı

Monte Carlo limanı kadar büyük olmasa da popüler bir yat limanıdır. Zengin kişilerin oyuncakları olarak görülen yatlar burada sene boyunca güvenli şekilde demirlemektedir. İki yüz yetmiş beş yat sığan liman içerisinde yüz binlerce dolar bedelinde yatlar görülebilir.

Formula 1 Grand Prix

Formula bir yarış döneminin en önemli yarışlarından bir tanesi Monako’da yapılmaktadır. Şehrin içerisinde bulunan pist oldukça heyecan verici anlar yaşanmasını sağlamaktadır. Evlerin arasında geçen pistin içerisinden geçen araçlar yüksek sesleri ile yarış sevenleri mutlu etmektedir. Keskin virajları ile bilinen bu yarış, Formula 1 için en zor yarışlar arasında sayılmaktadır.

monako mutfağı

Monako Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Fastfly.com üzerinden alacağınız avantajlı Monako uçak bileti ile Monako tatilinizde mutfağını de deneyimleyebilirsiniz. Monako mutfağı, İtalyan ve Fransız mutfaklarının karışımı olarak görülmektedir. Balıklar ve makarnalar bir arada yoğun şekilde tercih edilmektedir. Line limonu ile sunulan balıklar oldukça lezzetli görüntülere sahip olmaktadır. En çok tercih edilen yemek olarak özel sosu ile hazırlana balık olan stocafi adı verilen yemektir. Pirinç, balkabağı ve şarap yemeklerin içerisinde çok fazla kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak portakal, fındık ve badem yemeklere lezzet katmak için kullanılır.