Montserrat Uçak Bileti

Montserrat Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Montserrat
  • Başkent: Plymouth
  • Nüfusu: 4.900
  • Yüz Ölçümü: 102 km2
  • Komşuları:  Montserrat, Karayip Denizi’de Porto Riko’nun güneydoğu kısmında yer almaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +1-664
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, vali ise Elizabeth Carriere
  • Para Birimleri: Doğu Karayip Dolatı (XCD)

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Montserrat’ın yerli sakinleri olan Kızılderililer adaya milattan önce 3000 yıllarında gelmeye başlamıştır. Sonrasında gelen Carib Kızılderilileri ise ada ülkesini Dikenli Topraklar Ülkesi anlamına gelen Alliouagana olarak isimlendirmiştir. Cristof Kolomb adayı keşfedinceye kadar ada ıssız olarak bilinmektedir. 1493 yılında Cristof Kolomb, Amerika’ya ikinci seferini yapmıştır. Bu seferden dönerken Monserrat Adası’nı keşfetmiştir. İspanya, adada bir manastır yapmak istedi ve 1632 yılında ada sömürge altına alındı. Adaya ilk gönderilenler arasında İrlanda Katolikleri, Sör Thomas Warner, İngiliz valisi Saint Kitts’dir. Daha sonrasında ise Virginia’dan birçok İrlandalı adaya göç etmiştir. Adanın toprakları tarım için ıslah edildi ve önce tütün ekildi ardında pamuk ve şeker yetiştirilmeye başladı.

Adaya ilk yerleşenler defalarda Carib Kızılderilileri ve Fransız kuvvetleri tarafından saldırıya uğramıştır. 1664 yılında Fransızlar adayı işgal ettiler. 1667 yılında ise İngiltere yapılan Breda Antlaşması ile adayı geri aldı. 1712 yılında Fransız kuvvetleri İngiliz valisini görevden alırken 1782 yılında son defa işgal ettiler. Fransızlar ile İngiltere arasında yapılan Paris Antlaşması ile ada İngiltere’ye geri verildi. Montserrat’a ilk olarak Afrikalı kölelerin 1660 yılında çok sayıda getirildiği düşünülmektedir. 1834 yılında köleliğin kaldırılması ve şeker fiyatlarının düşmesi üzerine ülkede gerçekleştirilen köleliğe dayalı tarım anlayışında düşme yaşandı. 1857 yılında, Joseph Sturge, adadaki terk edilmiş yapıları satın alıp, ekimi teşvik etmiş ve ekim yapan toprak sahiplerine arazileri satarak adada yerleşik hayatın devam etmesini sağlamıştır.

Ada ülkesinde 1890 ile 1936 yılları arasına yıkıcı ve tahribat gücü yüksek kasırgalar ve depremler yaşanmıştır. Montserrat, 1871 ile 1956 yılları arasında İngiliz Kolonilerinin, Küçük Antil Takımadalarının, İngiliz Virgin Takımadalarının, Kitts Nevis Anguilla Federel Devletinin, Domonika’nın parçası oldu. Ülkede 1951 yılında genel oy hakkı verildi ve 1952 yılında kadınlar ilk kez oy kullandı. Montserrat, 1 Temmuz 1956 yılında kendi başına bir sömürge haline geldi. Batı Hint Adaları Federasyonu’nun 1958 ile 1962 yılları arasında kısa süreli parçası oldu. 1978 yılında yapılan seçimlerde Halk Kurtuluş Partisi, Yasama Konsey’indeki yedi koltuğun hepsini kazandı. Böylece Halk Kurtuluş Partisi 1983 yılına kadar ülkeyi yönetti. Belli bir ekonomik yeterliliği elde eden Montserrat hükümeti, bağımsızlık istedi. Fakat ülke halkının büyük çoğunluğu İngilizlerle bağın devam etmesinin daha faydalı olacağı görüşünü benimsediler. 1989 yılında yaşanan kasırgada büyük hasar gören Plymouth’u yeniden inşa etmede İngiliz hükümetinin gösterdiği desteği buna en güzel örnek olarak gösterdiler.

1991 yılında yeni kurulan Ulusal İlerleme Partisi yönetimi devr aldı. Ülke yönetiminde daha sonraları Bertrand Osborne ve David Brandt görev yaptı. 2001 yılında yapılan seçimlerde John Osborne başbakan oldu. Ülkede ekonomik krize neden olan volkanik patlamalar ve tsunami oluşumları 21.yüzyılın başlarına kadar devam etmiştir. Yaşanan patlamalar ardından yöneticilerin tavrı ülke halkı tarafından önemsendiğinden patlamalar siyasi hayatı da yakından etkilemektedir. John Osborne, 2006 yılına kadar yönetimi elinde tutmuş fakat 2006 yılında koltuğunu Montserrat Demokrat Partili Lowel Lewis’e vermiştir. 2009 yılında ise Reuben Meade başbakan oldu. Reuben Meade’nin başbakan olduğu süre içinde yarımcılık karşıtı hükümlerin yer alarak insan haklarını güçlendiren ve geniş öz yönetim imkanı sağlayan yeni bir anayasa yürürlüğe girmiştir. 2014 yılında Donaldson Romeo görevi Meade’den devralarak yeni başbakan oldu. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Birleşik Krallık’a bağlı denizaşırı ülkelerden biri olan Montserrat bir ada ülkesidir. Sarp Dağ anlamına gelen Montserrat, 18 kilometre uzunluğunda ve 11 kilometre genişliğindedir. Engebeli bir alana sahip olan ülke idari olarak 3 bölgeye ayrılmaktadır. Saint Georges, Saint Peter’s ve Saint Anthony olan bu üç idari bölge üç dağlık alanla sınırlandırılmıştır. Center Tepeleri, Silver Hills ve Soufriere Tepeleri olan bu dağlık alanlar dar vadiler ve boğazlardan oluşmaktadır.

Tropikal iklimi hakim olduğu ada ülkesinde yıllık sıcaklık ortalamaları 24 ile 32 arasında değişmektedir. Tropikal iklimin yanı sıra subtropikal iklimin de görüldüğü ülkede yaşanan rüzgarlar bazen tehlikeli olabilmektedir. Temmuz ile Kasım ayları arasında yağışlar oldukça kuvvetli olduğundan gezi programları bu ayların dışında planlanmalıdır.  Bu aylar dışında alacağınız avantajlı Montserrat uçak bileti fırsatlarına Fastfly.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca ülkenin volkanik anlamda aktif olan bölgeleri ziyaret edilmeden önce yetkililerden bilgi almak ve aktif olduğu zamanlarda ziyaret etmemek tavsiye edilir. 

Silver Dağı

Montserrat’ın kuzeyinde yer alan Silver Tepeleri ve Orta Tepeler’in yüksek kısımları ormanlarla kaplıdır. Silver Tepesi’nin en yüksek noktasında bulunan Soufriere Tepeleri’dir. Ülke tarihinde ilk volkanik patlamasını gerçekleştiren dağ, yaşanan patlama manzarasında önemli anlamda değişiklik yaşanmasına neden olmuştur. Dağ 1990 yılına kadar 915 metre yüksekliği ile ülkenin en yüksek noktası olmuştur.

montserrat soufriere tepeleri

Soufriere Tepeleri

Soufriere Tepeleri’nde 1995 yılının Temmuz ayında bir dizi patlama yaşandı. Bu patlama tepelerin volkanik kubbelerinin yıkılarak büyümesine neden olmuştur. 1997 yılında  meydana gelen patlamalarda ise bölgede 19 kişi öldü. 1997 yılının Aralık ayında, yaşanan patlamaların ardından dağılan köyü, tarım alanları, ormandan meydana gelen toplam 7 kilometre karelik bir alanda düzenleme yapılmıştır.

montserrat rendezvous bay

Rendezvous Bay

Volkanik kökenlerden kaynaklı olara kahverengi ve gri kumlara sahip olan Montserrat’ta tek beyaz kuma sahip olan plaj Rendeszvous Bay’dır. Sahilini mercan resiflerinin belirlediği plaj harika manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzellikleri dışında festivallerin de bol yaşandığı Montserrat'a festival zamanlarında yetişebilmek için hava yolu seçeneğini kullanabilirsiniz. En ucuz Montserrat uçak bileti seçeneklerini Fastfly.com üzerinden biletleyebilirsiniz.

montserrat festivaller

Festivaller

Kraliçe II. Elizabeth’in doğum günü Haziran ayının ikinci cumartesi günü büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Haziran ayının ikinci Cumartesisi milli bayram ilan edilmiştir. Ülkede farklı festivaller yapılmaktadır. Bu festivallerin en bilindik olanların başında St. Patric’s Festivali gelmektedir. Ülkede en çok üretilen meyvelerle tam bir şölen havasında, geleneksel danslar eşiliğinde Temmuz ayı ortasında yapılan Calabash Festivali, Ağustos ayında düzenlenen Cudjoe Head Celebrations, Ekim ayında yapılan Monstserrat International Fishing Torunamet, Kasım ayında düzenlen ve macera severlere hitap eden bir festival olan Alliouagana Festival of the Word asla kaçırılmamalıdır. Kasım ayı sonunda kutlanan Volcano Half Marathon, Aralık ortalarında başlayıp yılbaşı kutlamalarına kadar devam eden Montserrat Carnival ülkenin en bilinen festivalleridir. 

montserrat yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Montserrat mutfağı, çok farklı çeşitlilikte içecek ve yiyeceği içinde barındıran bir menüye sahip olmakla birlikte yemeklerinde Karayip ve İngiliz mutfağının etkileri hissedilmektedir. Ülke halkının en fazla tükettikleri temel gıdalar arasında tavuk, et, balık ve deniz ürünleri bulunmaktadır. Hint, Amerikan, Fransız ve Afrika mutfaklarından de lezzetlerin bulunduğu Montserrat yemeklerinin olmazsa olmazı, keçi sütü, kabak çorbası, dağ tavuğu, egzotik meyveler, çeşitli sebzeler, muz ve auberginedir. Ülkede yetiştirilen tarım ürünleri arasında havuç, salatalık, acı biber ve lahana bulunmaktadır. Bu sebzeler yemeklerde yoğunlukla kullanılmaktadır. Ülke mutfağını enteresan kılan bir özellik ise deniz ürünlerinin kek ve pasta yapımında kullanılmasıdır. Montserrat’ın en ünlü tatlısı, ıstakozdan yapılan kektir. Yöresel lezzetler peşinde olan bir turist olabilirsiniz. Montserrat mutfağını Fastfly.com üzerinden alabileceğiniz en uygun Montserrat uçak bileti ile deneyimleyebilirsiniz.