Moritanya Uçak Bileti

Moritanya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Moritanya
  • Başkent: Nuakşot
  • Nüfusu: 4,42 milyon
  • Yüz Ölçümü: 1.030.000 km²
  • Komşuları: Senegal, Atlas Okyanusu, Mali, Batı Sahra, Cezayir
  • Konuşulan Dilleri: Arapça, Fransızca
  • Telefon kodu: +222
  • Başkan: Muhammed Veled Abdül Aziz
  • Para Birimleri: Ouguiyya

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Moritanya tarihi, 4. yüzyılda Berberilerin kuzeyden gelerek topraklara yerleşmesi ile başlamıştır. Şanhaca ve Zenet kabileleri bu topraklarda Berberiler ile birleşmiştir. Moritanya bu sayede güçlenmiş ve Gana İmparatorluğu’nun sonu getirilmiştir. Fas’ın işgali gerçekleşmiş ve bu sırada bölgeye gelmiş olan Müslüman Araplar Moritanya’yı yöneten güç haline gelmiştir. 11. yüzyılda Moritanya’da İslamiyet hâkim olmuştur. İslamiyet’in yayılması desteklenmiştir.

Portekizlerin, Hollandalıların ve İngilizlerin bölgeye saldırı düzenlemesi ve etrafı darmadağın etmesinin üzerine en son olarak 1904 senesinde Fransız emperyalizmi ülkede sömürge haline gelmiş ve 1958 yılında Müslüman halkını küçük görmüştür. Müslümanlar bu tarihten sonra Moritanya Cumhuriyeti’ni kurarak Fransa ile çatışmalara ve ezilmeye göğüs germiştir. Moritanya, 1960 senesinde tam bağımsız devlet haline gelmiştir. Bunun bir sonucu olarak da Fransızlar devletten çıkarılmıştır. 

Moritanya’nın tam bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Maktar Ould Dahhad devlet başkanlığına geçmiştir. Ardından Batı Sahra için mücadele verilmiştir. Garillalılara karşı direnen devlet başarılı olamamıştır. 1978 yılında askeri darbe yaşanmış ve devletin başına Albay Mustafa Ould Salek gelmiştir. Bir sonraki yıl ise devlet başkanı Yarbay Muhammed Mahmud Ould Louly olmuştur. Bu şahıs devler başkanı olduktan sonra Garillalar ile bir anlaşma imzalanmıştır. 1980 yılına gelindiğinde Moritanya bölgelerinden birinin haklarından vazgeçmiştir. Sonucunda bölge Fas’a bağlanmıştır. 1980 yılında yaşanan gelişmeler ise devlet başkanlığının Yarbay Muhammed Khovna Ould’a geçmesi ve İslamiyet’e dayanan bir hukuk sistemine geçilmesidir. Yine yaşanan önemli gelişmeler arasında köleliğin kaldırılması bulunur. 1984 yılında devlet yine yaşanan askeri darbe sonucu Muaouya Old Sidi Ahmed başa geçmiştir. Başkanı istemeyenler 1987 yılında bir darbe girişiminde bulunmuş fakat başarısız olmuşlardır. 

1989 yılına gelindiğinde siyah- beyaz mücadelesinin verildiği ülkelerden biri olarak karşımıza çıkar Moritanya. Bu durum komşu ülke ile Moritanya arasında bir sınır davasına dönüştü ve aradaki diplomatik ilişkilerin sonlandırılması sonucuna gelindi. 1991 yılında devlet başkanı Sidi Ahmed 13 yıldır kabul edilen askeri standartları yıkan kanun çıkarmıştır. 1992 yılında ise ülkede çok partili seçimler ilk defa yapılmıştır. Bu yıl Moritanya ile Senegal arasındaki ilişki yeniden masaya yatırılarak diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasına karar verilmiştir. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Moritanya gezilecek yer bakımından turistlere çeşitli fırsatlar sunar. Hava yolu ulaşımı ile Moritanya'ya gitmek isterseniz size özel avantajlı fiyatlar sunan Moritanya uçak bileti için Fastfly.com'dan biletleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Moritanya'da en sık ziyaret edilen şehirleri Nouakchott, Tazadit, Walatah, Nawadhibu, Atar ve Rosso olmaktadır. Şehirler kendine has güzellikleri ile dikkat çeker ve yıl içerisinde çok sayıda turist çeker. 

moritanya arguin adası

Arguin Adası

Arguin Adası Beyaz Burun’un yakınında bulunan gezilmesi gereken bir adadır. Adanın uzunluğu 6,5 km olmakla beraber 4 km bir genişliğe sahiptir. Adanın toprak yapısı geminin yanaşmasına müsait değildir. Bu nedenle adada yerleşim yerin sayısı oldukça azdır. Arguin adasında balıkçılık faaliyetleri yaygındır. Günübirlik gezilerden keyif alıyorsanız bu adada istediğiniz özellikleri bulabilirsiniz.  

Moritanya Ulusal Müzesi

Moritanya Ulusal Müzesi Nuakşot’tadır. Ülkenin en popüler müzesi olarak turistlerin de sık ziyaret ettiği yerler arasındadır. Müzede tarihi eserler ve etnografik eserler yer alır. Sergi salonlarında ise antik kent kazıları sonucunda çıkarılan tarihi eserler ve eşyalar sergilenir. Ülke tarihinden izleri bulabileceğiniz bu müze hafta içi her gün açıktır. 

moritanya banc d’arguin ulusal park

Banc d’Arguin Ulusal Park

Başkent Nuakşot ile Nouadhişbou illeri arasında kalan Banc d’Arguin Ulusal Parkı’nın kuruluş yılı 1978’dir. İçerisinde çok sayıda hayvan ve bitki çeşidi yer alır. Dünya Mirası Listesi’nde adı bulunan ulusal parkın kurulduğu alan 12.000 km2’lik bir alandır. Aynı zamanda kuşların ürediği yer olarak da bilinir. Doğa harikası olan park ülkenin ziyaret edilmesi gereken yerlerindendir. 

moritanya chinguetti

Chinguetti

Moritanya’nın kuzeyine Adrar Yaylası’ndaki Chinguetti, tam olarak bir Ortaçağ şehridir. Farklı mimarisi ile dikkat çeken eski evler turistlerin ilgisini çekmektedir. Sahra Çölü’nden bu şehre kum fırtınaları geldiğinden şehri gezerken tedbirli olmakta fayda vardır. 

Atar

Atar, Kuzeybatı Afrika’da bulunan Adrar Bölge’sinin başkentidir. 35 bin kişinin hayatını sürdüğü bu şehirde yaz ayları geldiğinde sıcak çöl iklimini etkileri nedeniyle sıcaklık epey artar. Fakat gezilmesi gereken yerleri ile sıcağa rağmen turist sayısı fazla olan şehirlerden. Cami ve müze gibi turistlik değerleri bulunur. Burada yer alan Pazar alanı ise yöreye has hediyelik birçok eşyanın bulunabileceği yerlerdendir. Avantajlı fiyatlara sahip ve gidiş-dönüş biletleme yapılabilen Fastfly.com'dan Moritanya uçak bileti fiyatlarını görüntüleyebilir, dönerken yanınızda getireceğiniz hediyelik eşyalar için hava yolunun size sunduğu hizmetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Grand Market

Nuakşot’ta bulunan Grand Market aslında bir pazardır. Görülmeye değer bu pazarda taze yiyecekler bulunur. Gıdaya dair her çeşidin bulunduğu pazarda hediyelik eşyalar da bulunur. Grand Market’te gıda ürünlerinin ve hediyeliklerin yanı sıra yöresel kıyafetler de satılır. 

Kaedi

Moritanya’daki Gorgol bölgesinin başkent şehri olan Kaedi, düz çatıya sahip kahverengi binaları ile dikkat çeker. Tarihi yapıları da şehrin evleri gibi dış görünüm itibari ile ilgi çekicidir. Gezip görülmesi gereken birçok tarihi yapı bulunur. 

Terjit Vahası

Moritanya çöl hayatı ile bilinen ülkelerden biri olarak gezilmesi gereken de pek çok yeri turistlere sunmaktadır. Terjit Vahası da bunlardan biri. Ülkede en fazla ziyaret edilen bölgelerden biri olduğu da söylenebilir Terjit Vahası’nın. Burada çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Develerle gezinti, çölde safari gibi hoş vakitler yaşanabilecek aktiviteler başta gelmektedir. 

Saudi Camii

Ülkenin başkentinde bulunan Saudi Camii, şehri temsil eden yapılardan biridir. Mimarisi ile görenleri etkileyen camide Moritanya kültüründen izler bulunmaktadır. Şehrin en eski camisi olma özelliği taşımaktadır. Nuakşot’un en fazla ziyaretçisi bulanan noktalardan biridir. 

moritanya yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Moritanya’da geleneksel yemekler Türk mutfağı ile benzerlik gösterir. En sık tüketilen yemeklerin başında pilav, kırmızı et ve kuskus yemeği yer alır. Şehirlerde pazarlarda ürünleri tazeyken temim etmek mümkündür. Alışılmışın dışında yemekler de bulunur. Şehirde en sık tüketilenlerden biri de hamburger ve pizza tarzında fast food ürünlerdir. Yaygın olan fast food ülkenin güneyinde is eyerin balık ve pilava bırakır. Ülkenin kuzey tarafında et daha sık tüketilir. Mechui ise koyun etinden fakat maliyeti de çok az olmayan etten yapılan yöreye özgü bir lezzettir. 

Moritanya’da restoranlar çok hijyenik koşullar barındırmaz. Yemek tercihi başkentte yapılırsa buradaki restoranlar oldukça hijyenik koşulları müşterilerine sunar. Başkent dışında restoranlara gitmek isteyenler ailelerin işlettiği küçük lokantaları tercih ederse hem ülkenin geleneksel lezzetlerinin tadına varabilir hem de hijyen koşullarında elde edilmiş bir yemeğe ulaşabilir. Ülkede musluk suyu tercih edilmez bu nedenle restoran seçiminde büyük önem vardır. 

Yemeklerden sonra ise ikram edilen çaydan iki bardak içilmelidir. Kendine has gelenekleri bulunan Moritanya’da ikram edilen çaydan iki bardak içilmemesi kendilerine yapılan saygısız bir davranış olarak algılanır. Bazı yerlerde yemek sonrası çay ikram olarak sunulurken bazı mekânlarda ücret karşılığı sunulur. Ülkenin lezzetlerini çok ucuza kaçmadan tadabilir ve sağlığa uygun şekilde karnınızı doyurabilirsiniz. Moritanya'nın farklı kültürünü daha yakından tanımak isterseniz Fastfly.com'dan Moritanya uçak bileti fırsatlarına göz atabilir, biletinizi satın alabilirsiniz. Son olarak ise, ülkede İslamiyet hâkim olduğundan burada et tüketimi yaygın olup rahatlıkla tüketilebilir.