Mozambik Uçak Bileti

Mozambik Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Mozambik
  • Başkent: Maputo
  • Nüfusu: 26,67 milyon
  • Yüz Ölçümü: 801. 590 km2
  • Komşuları: Tanzanya, Zambiya, Zimbabve, Güney Afrika Cumhuriyeti, Svaziland
  • Konuşulan Dilleri: Portekizce
  • Telefon kodu: +258
  • Başkan: Filipe Nyusi
  • Para Birimleri: Mozambik Meticalı

Mozambik Kuruluş Yılı

1 Mart 1498’de kurulan Mozambik tarihinin başlangıcı M.Ö. 7. yüzyıla dayanır. Fenikeliler ile başlayan ülke tarihi Bantu kavminin istilasına uğramış ve 7. yüzyılın ardından Müslüman Arap tüccarların Afrika doğusuna göç etmeleri ile beraber bu topraklar İslamiyet ile tanışmıştır. Kısa süre içerisinde yayılan İslamiyet’le beraber bölgede Müslümanlar etkili olmuştur. Bölgede çok sayıda Arap tüccar yaşamıştır. Orta ve Batı Afrika’dan bölgeye göç eden Mozambik Avrupalı tacirlerin kabileleri ülkeye gelene kadar da tüccarlar yaşamaya devam etmiştir. Arap Yarımadası ile bu topraklar arasında uzun dönem fildişi, altın ve köle ticareti yapılmıştır. Kâşif Vasco de Gama’nın 13. yüzyılda bu toprakları keşfetmesi ile Mozambik üzerinde Portekiz etkileri de kendini göstermiştir. 

Portekizliler bu ülkenin mineral kaynaklarını yönetmiştir. Ülke içerisinde koloniler kurarak kendi kültürlerini yaymak istemişlerdir. Bu nedenle ülke 1951 yılına kadar Portekiz’in sömürgesi altında kalmıştır. Ulusal anlamda ilk hareketliliğin başlaması 1970 yıllarında olmuştur. İlk hareket olan Gerilla Hareketi olmuş ve Portekizliler ile savaş 4 yıl sürmüştür. 1974 yılının ardından Gerilla Hareketi Frelimo tek parti önderliğinde ülkenin bağımsızlığını elde etmesinde rol oynamıştır. Ulusal Direniş Hareketi RENAMO, FRELİMO ile 1976 yılında başlayan mücadeleler vermiştir. Bu mücadele ise 1992 yılına dek devam etmiştir. Ülkede yaşan 16 yıllık iç savaş ülkeyi her açıdan olumsuz yönde etkilemiştir. Ülkede 1994 yılında seçimlere gidilmiş ve FRELIMO tek parti olarak iktidarda yerini almıştır. Hükümet uzun yıllardır iktidarda kalarak gerek eğitim gerekse sosyal anlamda ülkeyi ilerletecek kararlara sahip olmuştur.

Mozambik diğer Afrika ülkeleri ile kıyaslandığında bağımsızlığını geç ilan etmiştir. 1975 yılında bağımsızlığını kazanan ülkede uzun süren iç savaş dönemi ekonominin kötüleşmesine yol açmıştır. Bağımsızlığı takip eden yılların böyle kargaşa içinde geçmesi demokratik sisteme geçilememesinin de önünde bir neden olmuştur. Ülkenin demokratik sisteme geçmesi 1990 yılındaki anayasa ile gerçekleşmiştir.

Mozambik Gezilecek Yerler

Mozambik, turizm sektörünün gelişmiş olduğu bir ülke olmakla beraber Afrika ritimlerinin bol olduğu bir eğlence hayatına sahiptir. Gece hayatı canlı müzik ve publarda yoğun şekilde yaşanır. Ülkenin kıyı şeridinin bulunması ve doğal yaşam zenginliklerine sahip olması ülkenin kalkınmasında önemli bir payı oluşturur. Doğal kaynaklar bakımından zengin olan ülkede turizm potansiyeli de gelişmiştir. Ülkenin başkenti şehri yakından tanımak için olanaklar sunar. Maputo, Hint Okyanusu’nun incisi şeklinde gösterilir. Şehrin özellikleri arasında kültürel oluşu ve yaz tatili için eşsiz oluşu bulunur. Vahşi yaşamı tadına varmak isteyenler de doğal güzellikleri görmeyi satın alacakları Mozambik uçak bileti ile tercih edebilir. 

Beira

Beira şehrinde hem gündüz hem de gece eğlence hayatının tadına varabilirsiniz. Burada beach’lerde zaman geçirebilirsiniz. Savanna Beach, berrak denizi ve etkileyici dalgaları ile her turistin uğramak isteyeceği alternatiflerden. Makuti Beach ise popüler beachlerden biridir. Şehirde görülmesi gereken yerler deniz feneri, Caso İnfante De Sagnes Katedrali, Gorongosa Doğal Yaşam Parkı ve Büyük Beira Oteli’dir. Beira, gece hayatının coşkulu yaşanması ile ün yapan şehirdir. Eğlenmek ve dans etmek için çok sayıda mekân bulunur. Şehirdeki alışveriş merkezlerinden el yapımı ürünler ve Mozambik kıyafetleri satın alınabilir. Uğrayabileceğiniz alışveriş merkezleri; Mercado Central, Praço do Municipio olabilir. 

Machilla Magic

Vilanculos’un kuzeyinde 2000 yılında bir balıkçı köyünde başlatılan bir köy projesinden gelişerek bugünkü haline gelen el sanatlarının ve pek çok bölgeye has geleneğin sergilendiği yer olarak tarif edilebilir Machilla Magic. Mozambik ruhunun yansıtıldığı köyde yetenekli zanaatkarlar ve topluluklar birleşerek el sanatları ve kültürel anlamda şehri geliştirmektedir. Burası Mozambik’in en çok turist çeken yeri olarak gösterilebilir.

mozambik bazaruto national park

Bazaruto National Park

Açık sığ plajlara sahip olan bölge güzel manzaralara şahit olmak ve keyifli vakit geçirmek isteyenler için birebirdir. Hem yüzmek hem de tekne gezisi yapmak için idealdir. Görülmesi ve yüzme sporlarının yapılması gereken yerlerden biridir. Gidiş için biraz yol sarf etmek gerekse de havası ve suyuyla buna değecek türden.

mozambik praia do tofo

Praia do Tofo

Mozambik plajlarından biri olan Praia do Tofo, su sporları ve lezzetleri ikramları ile sıklıkla tercih edilir. Mozambik kültürünü yemekleri ile yansıtan plaj, rahat bir tatil için tercih edilecek yerlerdendir. Restoran, otel ve mağazaları ile eğlenceli vakit geçirmenin adresidir. Plajın etrafında da hem kaliteli hem de uygun fiyatlı yiyecek satan satıcılar bulunur. Yumuşak kumlu plajları ve sıcacık denizi ile tatilde gitmek isteyebileceğiniz plajlardan biri olarak öne çıkmaktadır. 

Maputo

Geniş caddeler ve çokça ağaç bulunan Maputo şehrinin merkezi küçüktür. Fakat içerisinde ülkenin mimarisini yansıtan eserler bulundurur. Beş yüz yıllık sömürünün ardından şehirde fazla düzen bulunmaz. Halk sokaklarda ve dağınık yaşar. Şehirde görülmeye layık pek çok bina bulunur. 

mozambik samora machel statue

Samora Machel Statue

Praça’nın meydanında yer alan bronz heykel ülkenin ilk cumhurbaşkanını temsil etmektedir. 9 metre uzunluğa sahip heykelin ağırlığı ise 4,8 ton olarak hesaplanmıştır. 

Cathedral Of Our Lady of The Immaculate Conception

Praça’da Bağımsızlık Meydanı’nda bulunan Katolik Kilisesi’dir. Maputo Belediye binasının yanında bulunur. Katedralin yapımı ise 1936-1944 yılları arasında gerçekleşmiştir.

Mozambik Natural History Museum

Cardoso otelin yanında bulunan ve doğal tarih müzesi olan yapıda sergiler bulunur. Bilgisayarlar terminalleri ve etnografya sergilerine yer verilir. Özel koleksiyonlar da fil fetüsleri ürününden oluşur. Bu konuya ilgi duyan tüm turistler Mozambik uçak bileti ile ülkeye gelmektedir.

Mozambik Pemba

Şehir 1904 senesinde Niassa Kalifesi’nce kurulmuş ve Portekiz sömürgesi altında uzun yıllar kalması nedeniyle günümüze mimarisini taşımıştır. Şehirde el sanatları gelişmiş olmakla beraber su sporları, restoranlar ve eğlence merkezleri sayısı oldukça fazladır. Keyifli vakit geçirmek isteyenler turizm ile kalkınan şehri tercih etmektedir. 

mozambik yemek kültürü

Mozambik Yemek Kültürü 

Mozambik mutfağının geleneksel lezzetleri arasında en sık tercih edileni piri-piri chicken’dır. Sarımsak ve baharat eklenerek yapılan piri- piri bir tavuk yemeğidir. Servis edilirken yanında patates kızartmasına yer verilir. Ülkenin diğer geleneksel yemeği ise matapadır. Deniz mahsulleri kullanılarak yapılan yemekte yer fıstıklı sos kullanılır. Monyak yaprağı ile beraber servis edilen pilavdır. Mozambikliler piri piri sosuna yemeklerinde sıkça yer verir ve yemeklerin yanında da genellikle pilav servis edilir. Mozambik deniz ürünlerinden yemeklerden kullanılanlar genellikle kabuklu olan deniz canlıları olur. Karides de sıklıkla tercih edilir. Piri piri sosu deniz canlılarından oluşur ve her yemeğe lezzet veren geleneksel tatlandırıcıdır. 

Mozambik tatlarında Afrika kültürüne fazlaca rastlanır. Portekiz mutfağından da izler taşır. Mozambik’in kendine özgü lezzetlerinin yanı sıra Portekiz mutfağı etkileri Afrika genelinde tüm mutfaklarda rastlanır. Piri piri, çamarao national, matapa, paozinho, kakana gibi yemekler Portekiz mutfağı yemeklerinde olup Afrika yemeklerinden daha lezzetli bulunan yemeklerdir. Kıyı ülkesi olmasından dolayı ise deniz ürünleri ve balıklar yemeklerin vazgeçilmezi durumundadır. Öğle yemeği ülkede en dikkat edilen ve atlanmayan öğündür. Her öğünde yemeğin başlangıcında çorbaya yer verilir. Yemeklerin yanında çeşitli içecekleri tüketebilme imkânı sunulurken mutlaka tercih edilmesi gereken özel bir içecek olan cashu’yu Mozambik uçak bileti ile ülkeye geldiğinizde deneyebilirsiniz.