Myanmar Uçak Bileti

Myanmar Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Myanmar
  • Başkent: Naypidaw
  • Nüfusu: 54.363.426
  • Yüz Ölçümü: 678.500 Kilometrekare
  • Komşuları: Bangladeş, Laos, Hindistan, Çin ve Tayland ile sınırları bulunmaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili Birmanca’dır. Ancak farklı yerlerde konuşulan Shan, Mon ve Chin gibi yerel dillerde resmi olarak kabul edilmiştir. 
  • Telefon kodu: +95
  • Başkan: Win Myint
  • Para Birimleri: Kyat

Myanmar’ın Kuruluş Yılı

Myanmar, Güney Doğu Asya’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin ağırlığını Birmanlar oluşturmaktadır. Myanmar isminden önce Burma ve Birmanya ismi kullanılmıştır. Ancak geçmişte yaşanan kötü dönemlerin ve sömürgelerin oluşturduğu kötü düşüncelerin atılması adına Myanmar ismi kullanılmaya başlanmıştır. Ülkenin genelinde Buda anlayışı mevcuttur. Özellikle 9. ve 13. yüzyıllarda kullanılan Pagan şehrinde bu kültürün etkileri oldukça fazla görülmektedir.

myanmar yangon şehri

1800’lü yılların başında İngilizlerin hâkim olmaya başlaması ile toprak mücadelesi üst seviyeye çıkmıştır. Yaşanan sorunlu dönemler sonrasında İngilizler ele geçirerek 1882’de hakimiyet kurmaya başlamıştır. 1937 yılı itibari ile bugünkü Myanmar topraklarının tamamı İngiliz yönetimi altına alınmıştır. 1948 yılında yapılan anlaşma ile İngilizler topraklardan tamamen çekilmiştir. 1962 yılında ülkenin yaşadığı askeri darbe sonrasında yönetim uzun süre bu şekilde devam etmiştir. 2010 yılına kadar bu şekilde devam eden yönetim daha sonra cumhuriyet yönetimine dönüştürülmüştür. 2012 yılında askeri yönetim ülke idaresinden bütün olarak çekilmiştir.

Myanmar Gezilecek Yerler

Myanmar, ülke olarak karışık bir yapıdadır. Farklı milletlerden gelen kültürlerin bir arada görülmesi ile birlikte tarihi yapılarda ve diğer alanlarda çeşitlilik oluşmaktadır. Ağırlıklı olarak Budist anlayışının bulunduğu ülkede bu etki daha baskın durumdadır. Myanmar uçak bileti alıp görülebilecek yerler arasında şunlar bulunmaktadır;

Yangon Şehri

Yangon şehri, Myanmar’ın en büyük şehridir. Ülkenin ekonomi ve turizm işlemlerinin büyük çoğunluğu burada yürütülmektedir. Özellikle eski tapınakların oluşturduğu görüntüler turistleri kendisine hayran bırakmaktadır. Shwedagon, Kyaikhiyo ve Karaweik tapınakları en meşhur olanlarıdır. Bu tapınakların arasında Karaweik Tapınağı yüzen tapınak olarak ün salmış durumdadır. Suyun üzerinde yüzen bir tekne görüntüsü ile oldukça ilginç manzaralar sunmaktadır. Tüm tapınakların yapılışında tercih edilen özel işlemeler sayesinde oldukça renkli görüntüler oluşmaktadır. Fotoğraf çekmeyi sevenler için kaçırılmayacak bir yerdir. Myanmar Geleneksel Pazarı yöresel ürünleri ve hediyelik eşyaları bulabileceğiniz özel bir alandır. Gezmeniz gereken yerler arasında mutlaka bulunmalıdır.

Mandalay Tepesi

Mandalay şehri, ülkenin ikinci büyük şehridir. Tarihi bir dokuya sahip olan şehrin büyük bir kısmı İngilizler tarafından yıkılmıştır. Yıkılmış olan saray ve benzeri alanların tamamı orijinal halleri dikkate alınarak tekrar yapılmıştır. Şehri gören yüksek bir tepe olan Mandalay Tepesi ise manzara olarak çok güzel bir yerdir. Şehrin yemyeşil doğası ile birlikte tarihi yerlerini de buradan görmek mümkündür. Tepeye çıkarken hediyelik eşya olarak satılan yöresel eşyaları bulabilirsiniz. Ayrıca tepenin çevresinde bulunan buda heykelleri de ilginç görüntüler sunabilmektedir. Budizm için en ünlü tapınak olarak bilinen Mahamuni Paya tapınağı bu tepe üzerinde kurulu bulunmaktadır. Tapınak içerisinde 65 ton ağırlığında ve etrafı 15 santim altın ile kaplanmış bir buda heykeli bulunmaktadır.

myanmar inle gölü

Mandalay’da bulunan Eski Şehir, gezilip görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Siz de Eski Şehri ziyaret etmek isterseniz Myanmar uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Şehrin içerisinde ağaç oymacılığı ve işlemeciliği ile ilgili pek çok farklı eser görmek mümkündür. Ayrıca yüz tonluk ağırlığı ile dünyanın en büyük çanını da burada görebilirsiniz.

Inle Gölü

Venedik şehrine benzer yapıların bulunduğu güzel bir göl ve etrafındaki yaşam alanlarını ifade etmektedir. Inle Gölü yüzlerce kanaldan oluşan bir göldür. Özellikle bambuların çok fazla bulunması ile dikkat çeken göl bu sayede kanallara bölünmüş durumdadır. Göl üzerinde kayıklar ile yapılan turlar oldukça popüler etkinlikler arasında yer alır. Ayrıca balıkçıların tuttuğu taze balıklardan da yiyebileceğiniz restoranlar mevcuttur. Sahip olduğu güzel manzarası ile birçok kişi için dünyanın en güzel gölüdür.

Mrauk-U Kalıntıları

Myanmar’ın kuzey batısında yer alan tarihi bir şehirdir. Şehirde bulunan binaların büyük çoğunluğu 15. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Rakhine Krallığı döneminde inşa edilmiş olan şehir dönemin en zengin şehirleri arasında gösterilmektedir. Bu zenginliği, yapıların kalıntılarında bile görmek mümkündür. Yapıların bir kısmında yıkılma olsa da taş yapıların çoğunluğu tarihe meydan okuyarak ayakta kalmıştır.

myanmar mandalay tepesi

Bagan Tapınakları

İkinci yüzyılda bölgede bulunan Pağan Krallığı tarafından inşa edilmiş olan tapınaklardır. Krallık tarafından Mandalay şehri ve çevresinde toplamda 4 bin adet tapınak inşa edilmiştir. Bu tapınaklardan günümüze 2 bin kadarı ayakta kalmıştır. Ağırlıklı olarak tepe noktalara yapılmış olan tapınakların her birisi farklı bir mimari anlayışla yapılmış durumadır. Özellikle tarihi binaları gezmeyi ve görmeyi sevenler için çok büyük fırsatlar sunmaktadır.

Ayeyarwady Nehri

Mandalay şehrinin batısında yer alan Mingun şehrinin etrafında yer alan bir nehirdir. Çok güzel bir doğaya sahip olan nehrin üzerinde yapılan tekne turları oldukça fazla kişiyi kendisine çekmektedir. Sabah erken saatlerde başlayan turlar ile nehrin çok farklı alanlarını görebilir ve gezebilirsiniz.

Loikaw Şehri

Tayland sınırında bulunan Loikaw şehri farklı görüntüye sahip kadınları ile ünlüdür. Burada bulunan bir kabiledeki kadınlar boyunlarına taktıkları özel şeyler ile boyunlarının uzamasını sağlamaktadır. Uzun boyunları ile oldukça ilginç görüntülere sahip kadınları ve kabilelerinin yerleri ziyaret edilebilir. Kadınların kullandıkları takıları buradan satın alarak hediyelik olarak yanınızda götürebilirsiniz.

Myanmar Arakan Bölgesi

Myanmar’ın kuzey kesiminde yer alan Arakan’da Müslüman halk ağırlıklı olarak yaşamaktadır. Dünya gündeminde bulunan konular arasında burada yaşayan Müslümanların sıkıntıları da bulunmaktadır. 2010 yılından beri askeri yönetim altında bulunan bölge doğa olarak oldukça güzel bir yerdir.

Myanmar Kalaw Bölgesi

Inle Gölü’ne yakın bir mesafede bulunan Kalaw Bölgesi oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Ferah bir iklim sunması ile bilinen bu alan özellikle doğa sporlarını sevenler için görülebilecek bir yerdir. Özellikle doğa yürüyüşünü tercih edenler için çok uzun parkurlar mevcuttur. Hem gezip hem fotoğraf çekmek isteyenler fotoğraf makinelerini yanından ayırmamalıdır.

Myanmar Yemek Kültürü 

Myanmar mutfağı ve yemek kültürü çevresindeki ülkelerden oldukça fazla etkilenmiş durumdadır. Ülkenin yemek kültüründe Çin ve Hindistan’ın etkileri fazladır. Bu etkiler ile birlikte özellikle pirinç çok fazla kullanılmaktadır. Pirinç yetiştirmek için gerekli olan iklime ve sulak arazilere sahip olan ülkede büyük bir potansiyel mevcuttur. Pirinçlerini yemeklerinde her zaman tercih ederler. Ülkenin etrafında bulunan deniz ve akarsular sayesinde balıkçılık oldukça yoğun olarak uğraşılan bir çalışma alanıdır.

myanmar yemek kültürü

Yakalanan balıklar ile yapılan yemeklerde çok fazla tercih edilmektedir. En meşhur yemekleri arasında bulunan Mohinga içerisinde balık ve pirinç bulunmaktadır. Onnokauswe adı verilen yemeğin içerisinde ise Hindistan cevizinin içerisinden çıkan sütü ve tavuk bulunmaktadır. Tatlı bir yemek türü olarak tercih edilmektedir. İçerisinde tavuk, pirinç ve sebzeler bulunan Thoke yöresel yemek seçenekleri arasında bulunur. Mutlaka tadına bakılması gereken yemekler içerisinde Laphet Thote de bulunmaktadır. İçerisinde pirinç, yeşillikler ve yemiş çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle haşlanmış şekilde sebzelerin kullanıldığı Myanmar yemek kültüründe baharatlar ve pirinç yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu yönü ile sağlıklı bir mutfak olduğu düşünülebilir. Siz de Myanmar mutfak kültürünü öğrenmek ve tatmak için Myanmar uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.