Namibia Uçak Bileti

Namibia Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Namibia Cumhuriyeti
  • Başkent: Windhoek
  • Nüfusu: 2.534.000
  • Yüz Ölçümü: 825.418 km2
  • Komşuları: Namibya’nın komşuları, Angola, Zambiya, Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti’dir.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili İngilizce, tanınmış diller Afrikanca, Almanca, Silozi, Kwangali Dili, Herero Dili, Khoekhoe Dili, Oshiwambo Dili’dir. 
  • Telefon kodu: 264
  • Başkan: Hage Geingob
  • Para Birimleri: Namibya Doları

Namibia Kuruluş Yılı

Namibya topraklarının bilinen ilk yerlileri Bushmenler’dir. Güney Afrika zencileri olan Bushmenler’den sonra Nama, Dama, Ovambo ve Herero kavimleri yaşamıştır. İlk ülkeye ayak basan Avrupalılar Portekizliler olmuştur. 15. yüzyılda gelen Avrupalılar 19.yüzyıla kadar yalnızca Namib Çölünde yaşamak zorunda kalmıştır. Almanların 1884 yılında başlayan sömürgesi 1907 yılında 60 bin Afrikalının hayatını kaybetmesi ile son bulmuştur. Namibya 1915 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin hakimiyeti altına girdi. Irkçılık ayrılığına dayalı ayrılıkların çıkması üzerine Birleşmiş Milletler 1968 yılında Namibya idaresini 11 milletten oluşan bir konseye verdi. 

namibia hakkında

Manda görevini yerine getirmemesi üzerine 1971 yılında Milletlerarası Adalet Divanı, Güney Afrika’yı Namibya’yı işgal etmekle suçladı.  Olaylar üzerine Güney Afrika, Namibyalılar üzerinde daha şiddetli baskılar kurmaya başladı. 1970’li yıllarda yaşanan gerilla harbinden sonra 1978 yılında Güney Afrika, Birleşmiş Milletlerin bağımsızlık planını kabul etmiş fakat daha sonra bundan vazgeçmiştir. 1982 yılında Birleşmiş Milletler, ateşkes çağrısında bulunmuş ve Namibya’nın Zambiya ile Angola arasındaki 60 kilometrekarelik kısmına barış gücünün kontrolünde kalmasını teklif etmişti. Güney Afrika, prensipte bu teklifi kabul etmekle birlikte Namibya’nın bağımsızlığı için Angola’daki Küba birliklerinin çekilmesini istedi. 1983 yılında Güney Afrika, Namibya’daki meclisini dağıtarak bölgeyi direkt kontrolü altına aldı. Namibya, 1989 yılında resmen bağımsızlığını ilan etti. 1990 yılında ise fiilen bağımsızlığına kavuşmuş oldu. 

Namibia Gezilecek Yerler

Kurak ve tezatlıklarla dolu bir ülke olan Namibya’da gezmek oldukça keyiflidir. Göz alıcı doğası, vahşi yaşan alanları, kum tepeleri ile oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Vahşi yaşamın dışında tarihi ve kültürel bir çok alanın bulunduğu ülkede muhteşem güzellikler görme fırsatı yakalanabilir. 

namibia gezilecek yerler

Esotha Ulusal Parkı

Esotha tuzlasının tam ortasında bulunan Esotha Ulusal Parkı, Namibya’nın kuzeyinde yer almaktadır. Binlerce flamingonun uğrak yeri olan ulusal park yazları nispeten yağış alsa da genellikle kuraktır. Yılın tüm zamanlarında mavi ve yeşil renklerde yosunların oluştuğu parktaki vahşi yaşamı; ufak su havzalarının etrafında toplanan antiloplar ve zebralar oluşturmaktadır. Safari için en az 3 gün ayrılması gereken park çok iyi durumdaki üç kamptan oluşmaktadır. 

Namib Naukluft Ulusal Park

Atlantik Okyanusu’na paralel uzanan, tozlu savanası, sarp kayalıkları, devasa kırmızı kum tepeleri ile Namib Naukluft Ulusal Parkı, Swakopmund ile Lüderitz kentleri arasındadır. Her bir köşesinde kendine özgü özellikleri bulunan park bezersin bir yerdir. Parkın bir parçasını Namib Çölü oluşturmaktadır. Sırtlanların, Afrika Antiloplarının ve daha bir çok canlı türünün görülebileceği tam anlamıyla safarilik bir yer olan park, Sossusvlei, Sesriem Kanyonu ve Solitaire gibi ülkenin ünlü yerlerini de içinde barındırmaktadır. 

Sossusvlei

Tenha, ıssız ve dünyanın en eski çölü olan Sossusvlei, Namibya’da görülebilecek en muhteşem yerdir. Tam bir huzurun hakim olduğu alanda arada esen rüzgarla birlikte sessizlik bozulmaktadır. Antiloplar, deve kuşları ve oryxleri görmek mümkündür. 

Deadvlei

Namib Çölü’ndeki Deadvlei, etrafı kırmız kum tepeleri ile çevrili devasa killi katman bölgesidir. Dünyanın en çok fotoğraf çekilen yerlerinden biri olan Deadvlei, 100 yıldan fazla zamandır kurumuş ağaçların kızıl kum tepeleri arasında meydana getirdiği siluetle eşsiz bir hal almaktadır. Namibya denilince ilk akla gelen yerlerden biri olduğundan mutlaka gezilmelidir. 

Dune 45

400 metreyi bulan kum tepeleri ile ünlenmiş olan Namibya’da üzerine tırmanmaya izin verilen en ünlü kızıl kum tepesi olan Dune 45’tir. Sossusvlei’den Deadvlei’ye giderken 40. kilometrede yer alan Dune 45, deniz kumlarından oluşmuştur. Yakınlarında bir bölgede konaklayarak kum tepelerinin muhteşem güzellikleri keşfedilebilir. Çölde esen çok kuvvetli rüzgarlar kum tepelerinin sürekli şekillerini değiştirdiğinden devamlı değişen bir çöl görüntüsü ortaya çıkmaktadır. 

namibia tatil tur

Fish River Canyon

Namibya’nın güneyinde bulunan ve Arizona’daki Büyük Kanyondan sonraki en güzel kanyon olan Fish River Canyon sınırsız görüntüsü ile nefesleri kesmektedir. Balık Nehri Kanyonu anlamına gelen Fish River Canyon, 27 kilometre genişliğinde, 160 kilometre uzunluğunda ve bazı yerlerinde 550 metreyi bulan derinliktedir. Harika manzaralar görülebilecek kanyon mutlaka ziyaret edilmelidir. 

Swakopmund

Namibya’nın en büyük sahil şehri olan Swakopmund, ülke halkının tatillerde gittiği popüler bir kenttir. Uzun süre Alman sömürgesinde kalmış olan Swakopmund’da tarihi binalar görmek mümkündür. Namib Çölü’nün hemen kenarında bulunan Swakopmund’da kum tepelerinde sörf, at binme ve ATV turları yapılmaktadır. 

Namibia Walvis Bay

Ülkenin batı kısımlarının en eğlenceli yeri olan Walvis Bay, Swakopmund’un 120 kilometre güneyinde yer almaktadır. Walvis Bay’da, fok balıkları, pelikan, balina, kırmızı falmingo ve yunusların görülebileceği tekne turları yapılmaktadır. ATV ve jeeplerle yapılan çöl turları da oldukça eğlencelidir. Ayrıca Portekizlilerin diktiği haçtan adını lan Cape Cross kasabasında da dünyanın en büyük kürklü fok balıkları kolonileri ziyaret edilebilir. Binlerce pembe flamingonun geldiği Cape Cross kıyılarında harika fotoğraf kareleri yakalanmaktadır. 

Namibia Caprivi Şeridi

Ülkenin en fazla yağış alan bölgesi olan Caprivi Şeridi, Kwando, Zambezi ve Okavango gibi çok sayıda nehirlere sahip olan Caprivi Şeridi, filler başta olmak üzere çok geniş hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. 

Namibia Windhoek 

Ülkenin ünlü restoranları, Alman sömürgesinden kalan mimari eserler, rahat iklimi ile gezilecek ve görülecek mekanlar arasında bulunan Windhoek, genellikle Namibya turlarının başlangıç noktasıdır. Güvenli küçük bir şehir olan Windhoek’te bulunan siyahi yerleşim yeri olan Katutura, meşhur kilise Christuskirche, Alte Fest binasındaki Ulusal Müze mutlaka görülmelidir. Ayrıca Gibeon meteor yağmuru sırasında ülkeye isabet eden meteorların bulunduğu meteor sergisi gezilebilir. 

namibia uçak bileti

Namibia Twyfelfontein

Afrika’nın en büyük oyma kaya işçiliklerinden birine ev sahipliği yapan Twyfelfontein, ülkenin kuzey batısında yer almaktadır. 6 bin yıl önce Buşmenler tarafından oyularak şekil verilen kayalar kumtaşı üzerine işlenmiş insan, hayvan ayak izleri ile fil, deve kuşu, zürafa gibi hayvan şekillerinden oluşmaktadır. 

Skeleton Coast, Spitzkoppe, Luderitz, Kolmanskop ülkenin gezilmesi gereken diğer önemli turistik merkezleridir. 

Namibia Yemek Kültürü 

Namibya’nın bazı bölgelerinde av yapılmaktadır. Av yapılan yerlerinde özellikle ceylan, antilop ve diğer av hayvanlarının etleri tüketilmektedir. Çok fazla olmasa da bazı bölgelerde zürafa eti ve buffalo eti de tüketilmektedir. Namibya’nın Atlantik Okyanusu’nda yaşanan bölgelerinde deniz ürünleri daha fazla tüketilmektedir. Yıllarca Alman sömürgesinde kalan Namibya’da Alman mutfağının etkisi oldukça fazla görülmektedir. Etli börek türünden bir yemek olan Babotie ülkede fazlaca sevilen bir yemektir. Namibya’da fazlaca tercih edilen tatlı Afrika’ya özgü Koeksesters adlı ufak ballı çörekler ve sütlü tatlılardır. Elmalı kek ve kremalı pasta da beğenilerek tüketilen tatlılar arasındadır. Uluslararası standartlarda ve ücretlerle hizmet veren Namibya restoranların menülerinde Almanlara özgü yemekler bulunmaktadır. Yağışın az olmasından dolayı ülkede meyve ve sebze çok az olarak üretilmektedir. Meyve ve sebze çok pahalı olduğundan yemeklerde ve tatlılarda kullanılmamaktadır. Çok az tüketilmektedir. Av etlerinden yapılan yemekleri tercih etmeyenler deniz ürünlerini tüketebilir.