Nepal Uçak Bileti

Nepal Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti
  • Başkent: Katmandu
  • Nüfusu: 29,3 milyon
  • Yüz Ölçümü: 147.181
  • Komşuları: Nepal’in komşuları, Çin, Hindistan ve Sıkkım’dır. 
  • Konuşulan Dilleri: Nepali
  • Telefon kodu: 977
  • Başkan: Bidhya Devi Bhandari
  • Para Birimleri: Nepal Rupisi

Nepal'in Kuruluş Yılı

Nepal’in tarihi milattan sonra 4. yüzyılda kurulan küçük Hint prenslikleri ile başlamaktadır. Milattan sonra 18. yüzyıla kadar ülke topraklarında kurulan küçük prenslikler hüküm sürmüştür. Bu prensliklerden biri olan Gürkalar, 1769 yılında Nepal topraklarını kontrolleri altına almıştır. Nepal topraklarındaki Gürkaların altın devri İlk Gürka şahı Pritvi Narayan zamanında yaşanmıştır. Sonrasında Narayan’ın yerine geçen varisleri ülke topraklarını daha da genişletmiştir. Gürkalar, 1814 ile 1816 yılları arasında İngilizlerle yaptığı savaşı kaybetti. Yaşanan yenilginin ardından ülke toprakları 1846 yılına kadar soylu ailelerin mücadele sahası haline geldi. 1846 yılında Rana ailesi diğer ailelere üstünlik kurdu. 1951 yılına kadar ülkeyi Rana ailesi yönetti. 

nepal hakkında

1951 yılında Kral Tribhubana Bir Bihram, ülke yönetimini ele geçirip kabineli hükümet sistemini getirdi ve meşruti monarşi ilan etti. Bihram’ın ölümünden sonra ülkeyi yöneten oğlu Mahendra ülkede büyük değişiklikler yaptı. 1962 yılında yeni anayasa ilan edildi. 1972 yılında Mahendra’nın yerine oğlu Bir Bihram Şah Deva geçti. 1980 yılına kadar devam eden iç karışıklıklardan sonra yapılan referandum ile partisiz yönetim kabul edildi. Krişna Prasat Bhattanai’nın ülke yönetimine geçmesi ile bağımsız bir hükümet kuruldu. 1991 yılında çok partili sisteme geçilmiş ve seçimler yapılmıştı. Kurulan ilk demokrat hükümet 1991 yılının mayıs ayında göreve başladı. 

Nepal Gezilecek Yerler

Dünya’nın çatısı olarak nitelendirilen Nepal sınırları içinde dünyanın en yüksek 7 tepesi bulunmaktadır. Nepal, dünyanın en yüksek tepesi olan Everest, doğal güzellikleri, renkli gelenekleri ve ritüelleri ile insanların dikkatini çekmektedir. Hindu ve Budistlere ait çok fazla tapınağın bulunduğu egzotik ülke Nepal, turistik alanlar bakımından oldukça zengindir. Nepal uçak bileti alarak bu güzellikleri görebilirsiniz. 

Everest Dağı

8848 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağı olan Everest, Çin ile Nepal sınırında yer almaktadır. Ülke için gerçekleştirilen turların programında Everest Dağında trekking ve dağa tırmanış oldukça popülerdir. Harika doğal güzelliklere sahip olan dağda bol oksijen alarak yürümek ve yüksekten manzarayı izlemek muhteşem bir histir. 

nepal gezilecek yerler

Thamel Meydanı

Nepal’in başkenti Kathmandu’nun ana merkezinde bulunan Thamel Meydanı, restoranlar, alışveriş merkezleri, eğlence mekanları, konaklama yerleri ile donatılmıştır. Daracık sokaklarında gezerek meydan üzerinde çok sayıda tarihi mekân gezilebilir. Ülkeyi gezmeye gelen turistlerin büyük çoğunluğu meydandaki konaklama yerlerinde kalmayı tercih etmektedir. 

Swayambhunath Tapınağı

Başkente hâkim bir noktada inşa edilmiş olan Swayambhunath Tapınağı bir Budist tapınağıdır. Tapınağın bulunduğu tepede çok fazla maymun olduğundan manevi yapı Maymun Tapınağı olarak da bilinmektedir. Harika yapıya ulaşabilmek için tepeye tırmanan 365 basamağın çıkılması gerekmektedir. 

Pashupatinath Tapınağı

Ülkenin önemli Hindu tapınağı olan Pashupatinath Tapınağı başkentte yer almaktadır. Hindularda cenazeleri yakma geleneği bulunduğundan Bagmati Nehri kıyısında yer alan Pashupatinath Tapınağı cenazeleri yakma törenlerinde kullanılmaktadır. Her gün birkaç cenazenin yakıldığı tapınağın çevresinde çok sayıda maymun görmek mümkündür. Ölen kişi erkek ise ailenin büyük oğlunun, kadın ise küçük oğlunun görev aldığı cenaze törenini izlemek oldukça ilgi çekicidir. Töreni izlemek için Nepal uçak biletini ucuza alabilirsiniz. 

Narayanhity Sarayı

Uzun yıllar Nepal’in monarşisine ev sahipliği yapmış olan Narayanhity Sarayı ülkenin başkenti Katmandu’da yer almaktadır. Saray 1920 yılında inşa edilmiş, 1958 yılında yıkılmıştır. Fakat daha sonra 1970 yılında tekrar inşa edilmiş olup uzun yıllar ülkeyi yönetenlerin ikametgahı olmuştur. Başkentin simgesi haline gelmiş olan tarihi saray 2006 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Ülkenin tarihini anlatan ve yansıtan birçok eserin sergilendiği müze görmeye değmektedir.  

nepal tatil tur

Chitwan Ulusal Park

1973 yılında ülkenin ilk ulusal parkı olarak kurulmuş olan Chitwan Ulusal Parkı, çok sayıda ve çeşitlilikte canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Canlılar kadar çeşitlilikte bitkilerin bulunduğu Chitwan Ulusal Parkı’nda dünya üzerinde nadir görülen Bendal Kaplanı, tek boynuzlu gergedanlar gibi hayvanları bulunmaktadır. Dünya üzerinde yaşadıkları son noktalardan biri olması parkı popüler kılmaktadır. Bu nadir hayvanları doğal yaşam alanlarında görme imkanının bulunduğu Chitwan Ulusal Parkı, 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Park çok popüler olduğundan yakınındaki konaklama yerleri lüks olmamasına rağmen oldukça pahalıdır. 

Pokhara

Dünyanın huzur zirvesi olarak bilinen Pokhara, ülkenin batı eyaletinde yer almaktadır. Dağcılık ve trekking gibi sporların başkenti olarak da bilinen Pokhara, ülkeni ikinci büyük kentidir. Dünyanın en yüksek dağ manzarasına sahip olan kentte, yemyeşil bahçeler ve dingin göller yer almaktadır. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Pokhara’da, Gupteshwor Mahadev Mağarası, Sarangkot Tepesi, Dağcılık Müzesi, Fewa Gölü, Begnas Gölü, Tibet Mülteci Kamp ve Barış Tapınağı çok popüler yerler bulunmaktadır. Sakin, huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için Pokhara ve turistik alanları doğru adrestir. 

Patan

Bapmati Nehri boyunca uzanan tarihi yapıları ve el değmemiş doğal alanları ile görülmeye değer olan Patan şehri, Katmandu vadisinde yer almaktadır. Kentte, çok fazla tapınak bulunmaktadır. Çok turistik bir yapıya sahip olan kent her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkenin en estetik mimariyle yapılmış yapıların bulunduğu kent UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. 

Nepal Bhaktapur

Nepal’in başkenti Katmandu’ya yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta yer alan Bhaktapur, Katmandu Vadisi’ndeki üç antik kentten biridir. Turistik alanlar bakımından zengin olan kent harika bir yapıya sahiptir. 2015 yılında ülkede meydana gelen depremde büyük zarar görmüş olan antik şehir çok kısa süre içinde restore edilerek tekrar turizme kazandırılmıştır. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan antik kent bütün yapıları ile kesinlikle görülmesi gereken harika bir şehirdir. 

nepal uçak bileti

Nepal Lumbini

Budizmin kurucusu olan Buda’nın doğup büyüdüğü şehir olan Lumbini, ülkenin güney kısmında yer almaktadır. Budizm için oldukça değerli olan Lumbini, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunmaktadır. Kentin her tarafında tapınaklar bulunmaktadır. Fakat daha önemlisi 29 farklı ülkenin Budist Manastırlarının bir arada olduğu Monastic Zone isimli bölgeye ev sahipliği yapmaktadır. Restoran, kafe, otel gibi hiçbir yapının bulunmadığı Lumbini ülkenin görülmesi gereken popüler yerlerinin başındadır. 

Nepal Yemek Kültürü 

Nepal yemekleri, kültürel çeşitlilik, etnik köken ve coğrafyasından kaynaklanan zenginliğe sahiptir. Bu çeşitliliği görmek için Nepal uçak bileti fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Yemekler için çeşitli kültürlerin sentezinden oluşan Nepal mutfağında köri sosu ve pirinç ağırlıklı kullanılmaktadır. Yemeklere baharatlar az fakat çok farklı çeşitlilikte kullanılmaktadır. Nepal’de yaşayan Newarlıların otantik yemeği Samaybaji’dir.  Samaybaji, mangalda pişirilmiş Chhwela, dövülmüş pirinç, siyah soya fasulyesi, kızarmış fasulye ve baharatlı patatesle yapılmaktadır. Ülkenin en zengin yemeklerinden biridir. Ülkede başlangıç olarak çorba tercih edilmektedir. Çorbalar arasında Japon çorbası olarak bilinen Thukpa ise, domuz eti, yosun, erişte ile yapılarak miso veya soya sosu ile lezzetlendirilmektedir. 

Ülkede taze balıklar özenle pişirilir ve oldukça lezzetlidir. Restoranların çoğunluğunun menüsünde balık çeşitleri bulunmaktadır. Kuzu, keçi veya tavuk etinden yapılan Sekuwa, tavuk eti, soğan, çeşitli baharatlarla yapılan Haku Chhoila, mısır unu, karabuğday ve darıdan hazırlanan Dhindo Tali ülkenin popüler yemekleridir. Kurutulmuş et anlamına gelen Sukuti, pek çok yemeğin yanından yenilmektedir. Kuru etten yapılan salata ise sofralarda genellikle bulunmaktadır.