Nijer Uçak Bileti

Nijer Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Nijer
  • Başkent: Niamey
  • Nüfusu: 21,48 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 1.268.000 km²
  • Komşuları:  Cezayir, Libya, Çad, Nijerya, Benin, Mali, Burkina Faso ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca
  • Telefon kodu: +227
  • Başkan: Brigi Rafini
  • Para Birimleri: Batı Afrika CFA Frangı

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Nijer toprakları yüzlerce yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Yer aldığı coğrafya itibariyle Berberiler ve Afrikanın merkezi durumundaki Biladüssudan ile geçiş bölgesidir. İslam ordularının 66 yılında Kavar bölgesini fethetmesi üzerine İslamiyet bu bölgede yayılma göstermiştir. Fakat İslamiyet’in tamamen kalıcı olması 10. Yüzyılı bulmuştur. Nijer, Kanimm Bornu Sultanlığı ve Songay Sultanlığı gibi farklı devletlerin hâkimiyetinde olmuştur. 19. yüzyıla gelindiğinde Fizan Osmanlı Devleti’nin öncülüğünde sancak merkezi yapılmıştır. Bunun akabinde Nijer, Kavar Sultanı ve Çad’daki Tibular Osmanlı devletinin hâkimiyetine girmiştir.

Nijer, İngiltere ve Fransa bölgeleri tarafından sömürüye maruz kalmıştır. Kıta bu iki devlet tarafından paylaşılması üzerine antlaşma imzalanmıştır. Böylece Nijer topraklarının kalıcı sınırları 20. yüzyıl içerisinde çizilmiştir. 20.yüzyıla gelindiğinde Fransızlar Batı Afrika sömürgesi ile Nijer’in batısında yer alan toprakları işgal etmiştir. Senegal- Çad yakınındaki bölge Yukarı Senegal- Nijer şeklinde adlandırılmıştır. Osmanlı Devleti tüm bu Fransız işgalleri sırasında ülkeye yardım talebinde bulunmuştur. Devam eden savaşlar ise Osmanlı Devleti’nin yardımlarını kısıtlamıştır. Kıtada Osmanlı Devleti’nin sona ermesi 1912 tarihinde olmuştur. Nijer aynı yüzyıl içerisinde Fransız sömürgesi halinde yaşamaya devam etmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nın yaşanması diğer kıta devletleri gibi Nijer’i de etkilemiştir. Fransa’nın toprakları olarak kabul edilmiş olan Nijer’in özerkliğini kazanması 1956 yılına dayanır. Ülke 1958 senesinde ise kısmi bağımsızlık kazanmıştır. Nijer’in tam bağımsız bir devlet haline gelmesi ise 3 Ağustos 1960 yılında gerçekleşmiştir. Nijer askeri rejimlerle kontrolü sağlamaya devam etmiş ve ilk başkanı olarak Hamani Diori seçilmiştir. Devlet başkanının görev süresi 1960- 1974 yılları olmuştur. Daha sonra ülkenin başına geçen kişi ise Seyni Kountche olmuştur. 1987- 1993 yıllarında ülke yönetiminde söz sahibi olan Ali Saibou olmuştur. Ardından ülke yönetimi Mahamane Ousmane’ye geçmiştir. Ülke başkanı düzenli aralıklarla seçilmeye devam etmiş olup 2011 yılında ve 2016 yılında seçimi kazanankişi Mahamadou Issoufou olmuştur. Ülkenin bu tarihten sonraki başkanı ise Brigi Rafini devlet başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Nijer’in önemli şehirleri Niamey, Agadez, Doso, Maradi, Tahoua ve Zinder şehirleridir. Bu şehirler gezilecek çeşitli yerleri bulundurmakta ve yıl içerisinde bolca turist çekmektedir. Şehirler ekonomik büyüme anlamında pek gelişmiş olmamakla beraber restoran, konaklama, ulaşım ve doğal alanlar olarak yeterlidir.

BM’nin araştırmalarına göre Afrika’daki en fakir ülkelerden biri olan Nijer halkı güleryüzlü ve misafirperverdir. Ülke yıllarca Fransa’nın sömürgesi altında yaşadığı için ekonomik olarak gelişme gösterememiştir. Fakat zengin uraryum yataklarına sahiptir ülke. Burası gezilmesi gereken yerler ülke kültürünü yansıtan yapılar ve doğal güzellikler olup ihtişamlı yapılara pek rastlanmaz. Fastfly.com'dan alacağınız en ucuz Nijer uçak bileti ile Nijer'de gezebileceğiniz yerler aşağıdaki gibidir.

nijer büyük camii

Büyük Camii

Bu camii Kaddafi’nin ülkeye hediyesi olarak başkent Niamey’dedir. Başkenti gezerken büyük camiinin minaresi görsel şölen sunmakta ve fotoğraf çekimi için en uygun alanlardan biri olmaktadır. Siz de fotoğraf arşivinizi güçlendirmek istiyorsanız Büyük Camii’yi gezerek burada hem camii’nin hem de şehrin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Maorey Katedrali

Başkent Niamey’de bulunan Katedral, Hristiyanların şehirdelki en büyük ibadet yeridir. Modern çizgilerle birleşen ülke mimarisini anlamak açısından gezilmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman zaman ayinlerin düzenlendiği Maoret Katedralı Pazar günlerinde oldukça canlıdır.

Franco-Nigerian Kültür Merkezi

Başkentte bulunan kültür merkezinde sergiler düzenlenmekte, etkinlikler yapılmakta ve konserler düzenlenmektedir. Franco- Nigerian Kültür Merkezi sanattan ve eğlenceden uzak durmak istemeyenlerin ziyaret etmesi gereken mekânlardan biri olarak turistlerin uğrak noktalarındandır.

nijer boubon adası

Boubon Adası

Fastfly.com'dan alacağınız en ucuz Nijer uçak bileti ile Boubon Adası'nda kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Boubon Adası’na ulaşmak için kano kullanılması gerekir. Su aygırları ile ünlenmiş olan adada keyifli ve eğlenceli vakit geçirmek mümkün. Adanın renkli bölgesi olarak burada insanlara pek çok aktivite olanağı sunulmaktadır. Keyifli sporlar ve eğlenceli saatler için Boubon Adası’nı tercih edebilirsiniz.

Oumarou Ganda Kültür Merkezi

Oumarou Ganda Kültür Merkezi’nde 5 bin kişinin izleyebileceği pek çok gösteri yapılmaktadır. Kapasitesi geniş olan kültür merkezi Fransızca dergi ve kitaplardan oluşan büyük bir kütüphane bulundurmaktadır. Anfitiyatro bulunan kültür merkezi turistlerin de ilgisini çeken mekânlardan biridir.

Nijer Ulusal Müzesi ve Hayvanat Bahçesi

Batı Afrika’da bulunan ulusal müze tarihi ive görünümü ile dikkat çeken bir mekândır. Tarihi ve arkeolojik eserlerin sergilendiği müzede folklorik eserlere de rastlanır. Burada çeşitli hayvan türlerinin yer aldığı bir hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Şehrin görülmesi gereken mekânlarının başında gelenlerden biridir Batı Afrika’nın en iyi müzesi olan Nijer Ulusal Müzesi.

nijer niamey

Niamey Hipodromu

Niamey Hipodromu’da yarışlar düzenlenir ve ülke halkıyla berber turistler için de girişler serbesttir. Cumartesi günlerinde yoğun olan gösteriler saat 17:00’ dan sonra başlamaktadır. Bu yarışları ve gösterileri izlemek isteyenler de mekâna heyecan katmaktadır. Özellikle yarış severler mutlaka burayı görmelidir.

Geleneksel Güreş Stadyumu

Ülkede hasatın başarılı şekilde yapıldığı zamanlarda düzenlenen güreş müsabakaları Nijer tarihinde önemli yere sahiptir. Eski sporlarından biri olan güreş düzenli olarak yapılmaya devam etmiştir. Geleneksel Gireş Müsabakası izlemek isteyenler için zaman zaman yapılmaktadır.

Le Pilier

Nijer’in incisi olarak adlandırılan mekan Vetejeryan bir restorandır. İtalyan, Akdeniz ve Avrupa lezzetlerini tadabileceğiniz restoranda servi hizmetleri başarılıdır. Şehre özgü yemekleri ile birçok turistin tercihi olmaktadır.  Aynı zamanda sokak yemekleri bulunduran restoranlar da sıkça tercih edilmektedir. Şehrin mutfak kültürünü anlamak isteyenler bu gibi restoranları tercih edebilir. Nijer uçak bileti ile başlayacağınız Nijer tatilinizde yöresel tadları tadabilir, Fastfly.com'dan alacağınız biletinizin özelliğine göre -ülkelerin seyahat kurallarına bağlı olarak- dönüşte yanınızda geleneksel yiyeceklerden getirebilirsiniz.

nijer yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Nijer mutfağında pirinç fazlaca kullanılır. Diğer Afrika mutfakları gibi Nijer’de de kuskus ve soslar ağırlıklı olarak tüketilir. Izgara, kebap, balık, tavuk ve deniz ürünleri ülke mutfağında önemli bir yer tutar. Yemeklerin yanında patates tüketimi yaygındır. Nijer’de sabah kahvaltısında haşlanmış pirince yer verilir. Ülkenin popüler yemekleri ise soslarla hazırlanan makarna, pilav fasulyeden oluşur. Sos çeşitleri ise biber sosu, domates sosu ve bakla sosudur.  Yulaf ezmesi ve sosisli pilav Nijer mutfağının tüketilen yemeklerindendir. İçerisinde kuskus ve mısır bulunan ünlü yemekleri ise dumbou’ dur. Kilishi isimli yemeğin yapımında ise fıstık ve karabiber sosu ile tatlandırılan biftek kullanılır. Masa isimli fıstık sosları kullanılarak elde edilen pancakeler de ünlüdür.

Kızarmış patates hemen hemen her masada yer almakla beraber adına koudagou denilen tatlandırılmış şekilde sunulur. Ülkede kızartılmış lezzetler ve omletler mutfakta büyük öneme sahiptir.Balık ürünleri ve sandviçler de tercih edilebilecek lezzetler arasındadır. Şehrin lüks mekânlarında sarımsak sosu kullanılarak elde edilen bezelye ve fasulye yemeklerini tadabilirsiniz. Meyve tercihinizi Mango’dan yana yapabilirsiniz. Zengin bir yeme- içme anlayışına sahip ülkede Afrika tatları önemli yer kaplamakla beraber yemeğe başlarken çorbaya mutlaka yer verilir. Afrika yemeklerine göre ufak tefek farklılıklar içermesine karşın yemek kültürü açısından benzer birçok özelliği taşıyarak akşam yemeklerinde kebap ve tavuk yemekleri yenilmektedir. Doyurucu lezzetlerden oluşan mutfak kültürü ile tercih edilebilir ülkelerden biridir Nijer.