Nijerya Uçak Bileti

Nijerya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Nijerya
  • Başkent: Abuja
  • Nüfusu: 190,9 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 923. 763 km2
  • Komşuları:  Çad, Kamerun, Benin
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, Yoruba Dili, Hausaca, İgbo Dili
  • Telefon kodu: +234
  • Başkan: Muhammedu Buhari
  • Para Birimleri: Nijerya Nairası

Nijerya Kuruluş Yılı

Nijerya ülkesi karışık tarihi geçmişi ile bilinen ve bugüne kadar çeşitli devletlerin yönetimi altında kalan bir ülkedir. Nijerya toprakları üzerinde pek çok devlet ve emirlik yer almıştır. Er geç bağımsızlığına kazanan ülkede milenyum süresince krallık ve kabileler eksik olmamıştır. Ülke aynı zamanda 19. Yüzyıl içerisinde de İngiliz Kolonilerin sömürgesine maruz kalmıştır. Köle ticaret merkezi olarak görülmüş ve ciddi rakamlarda Nijerya’lı halk esir alınmıştır. Bu durum tarihte kara leke olarak kalmaktadır. Ülkenin bağımsızlığını kazanması ise 1960 yılında olmuştur. Resmen bağımsızlığını kazanarak federasyon haline gelen devlette 1967 yıllarında iç savaşın başlamasını engellenememiştir. İç savaş 1971 yılına kadar devam etmiş ve askeri darbeler yaşanmıştır. İç savaşların sonunun gelmesini sağlayan ise petrolün bulunması olmuştur.

nijerya millenium park

Nijerya topraklarında yaşamın, milattan önce 700 yıllık bir tarihine rastladığı düşünülmekte fakat kesin hükümler verilmemektedir. Nijerya’nın tarihine ulaşmada, Arapça yazılmış kayıtlar önemlibir yere sahip olmuştur. Nijerya tarihinin başlangıcı kuzey tarafında 9. yüzyıl başlarına tekâmül ederken Konem-Boru’yla beraber batı taraflarda da yedi Hausa şehir devletleri ile olmuştur. On ikinci ile beraber Yoruba veIfe krallıkları kurulmuş ve 14. Yüzyıl ile beraber de kıtada İslamiyet yayılma göstermiştir. Şehir devletleri ve kabileler arasında Müslümanlık yer edinmiştir. Bunun bir sonucu olarak Kuzey Nijerya’nın tamamı İslamlaşmış, diğer bölgelerde ise İslamiyet’in nüfusu artmıştır. Nijerya Federal Hükümeti’nde yaşanan iç olaylar petrol gelirleri ile beraber önlenmiş ve ülkenin refah seviyesi artmıştır. Şimdi ise Afrika’nın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Afrika kültürünü Nijerya'da tanımak isterseniz Fastfly.com'dan alacağınız Nijerya uçak bileti ile aşağıdaki noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Nijerya Gezilecek Yerler

Nijerya, Federal Başkanlık Cumhuriyeti ile yönetilir. Ülkede 36 eyalet bulunmakta ve yerel birim sayısı 589’dur. Başkenti Abuja olan ülkenin büyük ve önemli şehirleri ise Kabo, Abuja, Lagos, Oshogbo, Benin City, Kaduna ve Calabar’dır. Bu şehirlerde turistler keyifli vakit geçirme şansına sahip olurlar.

Abuja

Nijerya’nın başkenti Abujo, 30 yıllık tarihi geçmişe sahip yeni şehirlerden biridir. Şehrin denize kıyısı yoktur. Ülkenin kuzeyinde bulunan şehirden önceki başkent ise Lagos’tur. Başkentin yerini Abuja’ya bırakması ise 1976 yılında planlanmıştır. Bu şehirde görülmesi gereken birçok turistik alan ve tarihi yer mevcuttur.

Abuja Ulusal Camii

Nijerya’nın Ulusal Camii’si olarak bilinen Abuja Ulusal Camii 1984 yılında yapılmaya başlanmıştır. Caminin konumu şehir merkezinde olmakla beraber büyük altın kubbeye ve 4 marinata sahiptir. Cami müslümanlara hizmet veren dış görünümü ile dikkat çekici yapılardandır. Cami içerisinde bir de kütüphane vardır.

Ulusal Hristiyan Merkezi

Nijerya’nın Milli kilisesi olan Ulusal Hristiyan Merkezi ülkedeki Hristiyanların ibadetlerini gerçekleştirdiği merkezdir. Başkent dışındaki bu kilise neo- Gotik bir mimariye sahiptir. Etrafı kemerli oaln görkemli yapıda şapelin etrafındaki vitray pencereler dikkat çekicidir. Hristiyan tönrenlerinde rehberler hizmet vermektedir ve kilise turunda eşlik etmektedir. Kilise mimari yapısıyla dikkat çeken ender yapılardan biridir.

Abuja Millenium Park

Başkentin Maitama bölgesinde bulunan şehrin en geniş alana sahip olan kamusal parkı Abuja Milenyum Park, konum itibariyle idari binalara yakındır. Fastfly.com'dan alacağınız Nijerya uçak bileti ile Nijerya'ya kolayca ulaşabilir, hava yolu ulaşımının hızlı olması sebebiyle turistik noktaları gezmek ve parkta soluklanmak için daha çok zaman ayırabilirsiniz. Park çevresinde doğal görünüm elde etmek amaçlanmış olup tropikal kuşlar, yaprak döken ağaçlar bulunur. Bitki çeşitliliği de fazla olup yağmur ormanları ve dağ bitkilerine sıkça rastlanmaktadır. Parkın girişine yakın mesafede bulunan kısımda ise geleneksel İtalyan tarzının yansıtıldığı bahçe düzeni hakimdir. Bahçeler Roma travertenleri yardımıyla döşenen yollardan oluşur. Parkın dikkat çeken tüm özellikleri gün içerisinde binlerce ziyaretçiyi ağırlamasını sağlamıştır. Parkın tasarımı ise mimar Manfred Nicoletti’ye aittir.

nijerya lagos

Lagos

Bu şehir Nijerya’nın eski başkenti olmakla beraber ülkenin en büyük şehri olma özelliğini taşır. Lagos, Afrila kıtasının ticaret merkezlerinden biri ve dünyanın da en hızlı gelişme gösteren şehirlerinden biri şeklinde bilinir. Bu hızlı ve durdurulamayan büyüme özelliği ile trafiği de günden güne kalabalıklaşmaktadır. Şehirde modern tip gökdelenler ve gecekondu mahalleleri bir arada bulunur. Üçüncü dünya kenti olarak düşünülebilir bir şehirdir.

nijerya gidan makama muzesi

Gidan Makama Müzesi

Gidan Makama Müzesi’nde Hausa mimarisinin özellikleri görülmektedir. Kano şehrinin tarihinden izler barındıran müze Nijerya’nın geleneksel ve İslami kültürünü yansıtan yapılardan biri olarak görülebilir. İlgi çekici bir görünüme sahip olan müze sabah 08.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Nijerya Kurmi Pazarı

Kurmi Pazari yüzlerce tezgâhın bulunduğu 16 hektarlık bir alanın adıdır. Afrika kıtasının en büyük pazarlarından biri olarak bilinen Kurmi Pazarı’nda el sanatları örnekleri sunulur. Burada el yapımı pek çok eşya bulunur. Altın, bronz, gümüş ve dokuma ürünlerin yer aldığı gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Nijerya Yemek Kültürü 

Nijerya’nın yemek içme kültürü zengin bir yapıya sahiptir. Farklı etnik grupların bulunduğu ülkede çeşitli damak zevklerine hitap eden yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekleri deneyimlemek sadece bir adet Nijerya uçak bileti uzaklığında. Nijerya yemekleri ufak farklılıklar içerse de Afrika mutfağından farksız olduğu söylenilebilir. Afrika tatlarını andıran yemekleri güler yüzlü bir sunumla birleştiğinde ülkenin mutfağını tercih eden turistler de memnun kalmaktadır. Ülke mutfağında pirinç, sebze, meyve ve yer fıstıkları her daim bulunur. Bunların dışında Nijerya’ya özgü çorba tarifleri ve kuskus yemeği fazlaca tüketilir. Kebap, ızgara ve tavuk mutfağın vazgeçilmezidir. Nijerya mutfağında acılı çorba çeşitleri ve hamur işleri önemli yere sahiptir. Ekmek, meyve kızartmaları, sulu yemekler, tatlılar da bu mutfağın sıkça tüketilenleridir. Çeşitli sebzelerle elde edilen çorbalar lezzetli ve doyurucu özelliktedir. Afrika genelinde olduğu gibi Nijerya’da da et tüketimi yaygındır. Nijerya yemekleri detaylara dikkat edilerek özenle hazırlanmakta ve lezzet bakımından da her damağa hitap eden özelliklerdedir.

nijerya yemek kültürü

Nijerya mutfağı geniş yemek kapasitesine sahip ve çorbaları, kızartmaları ile ünlü ülkedir. Biber çorbası, jollof pirinç, ogbono çorbası ve yer fıstığı çorbası ülkenin genelinde sık tüketilen yemekler arasındadır. Nijerya’daki en pahalı çorba ise owerri çorbasıdır. 404 biber çorbası da Nijerya’nın pahalı ve lezzetli çorbalarından biridir. Köpek eti ile yapılan çorba her şehirde bulunmaz. Barbarlık olarak görülen bir çorba olarak görülmesi nedeniyle ülkenin batı taraflarında daha yaygındır. Yiyeceklerde baharat kullanımı fazladır. Kendine özgü baharat ve sosları yemeklerin olmazsa olmazlarıdır. Eğer içerisinde biber olan yemekleri tercih edecekseniz acı bir yemekle karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Nijerya’da yenilmesi gereken yemeklerden biri de Moin Moin’dir. Bu lezzet fasulye ile yapılan bir kektir. Kekin içerisinde et parçaları ve yumurta bulunur. Jollof pilavı da bölgenin ünlü yiyeceklerinden. Domates sosu kullanılan yemekte pirinç de bulunur.

Ülkenin merkezinde turistik restoranların sayısı oldukça fazladır. Bu restoranlarda içecek olarak alkol tercih edecekseniz pahalı olduğunu bilmelisiniz. Nijerya’da bira sıkça tüketilir. Ülkede sert bira çeşitleri üretilir. Ülkeye gittiğinizde ucuz fiyatlı içkilerden kaçınmalısınız. Yerel halk bu içkilerin zararlarını bildiğinde fazla tercih etmez. Ülkede alınmaması gereken bir diğer ürün ise plastik şişelerde satılan sulardır. Kaynatılmayan sular çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.