Nikaragua Uçak Bileti

Nikaragua Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Nikaragua
  • Başkent: Managua
  • Nüfusu: 44,83 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 6,218km²
  • Komşuları: Honduras, Kosta Rika
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca, Miskito, Mayangna, Rama, İngilizce
  • Telefon kodu: +505
  • Başkan: Daniel Ortega
  • Para Birimleri: Nikaragua Kordobası

Nikaragua’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ülke kıyıları ilk defa 1502 tarihinde Kristof Kolomb tarafından keşfedildi. Kristof Kolomb'un keşfettiği bu topraklara seneler sonra ayak basmak, kültürünü yaşamak istiyorsanız Fastfly.com'dan alacağınız Nikaragua uçak bileti bu geziniz için başlangıç noktası olacak. 1524 yılında İspanyol himayesinden kurtularak bağımsızlığını kazanan Nikaragua, 1825 tarihinde Orta Amerika Federasyonuna dahil olurken federasyondan 1838 yılında ayrıldı. Karayipkısıyı, 1848 yılında Büyük Britanya’nın himayesi altına girdi. 1912 yılında bölgede meydana gelen politik kargaşadan faydalanan ABD hükümeti, Devlet Başkanı Dias’ın yardım isteğine, bir donanma göndererek cevap verdi. ABD’li denizciler, 1933 yılına dek ülkede kaldı. ABD kuvvetleri ülkeden çekilince, politik güç, dönemin Ulusal Muhafızlar Komutanı olan General Anastasio Somoza Garcia’nın eline geçti.

Somoza, 1937-1947 ve 1950-1956 yılları arasında devlet başkanlığı yaptıktan sonra,1956 yılında öldürüldü ve yerine oğlu Luis Somoza geçti. Luis ise yerini daha sonraki yıllarda kardeşi Anastasio’ya bıraktı. Böylelikle 1933-1979 yılları arasındaki yönetim Somoza ailesinin elindeydi. Somozalar ve yakınları büyük ‘iş imparatorlukları’ meydana getirerek ülke ekonomisinin gelişmesini hızlandırdı. 1972 yılında Managua’da yaşanan deprem sonrası yapılan yardımlar esnasında büyük yolsuzluklar yapıldı ve devlet, birçok iş adamının desteğini kaybetti. Daha sonra Sandinista muhalefeti giderek baskın olmaya başladı ve bir yıl süren şiddetli çarpışmalar neticesinde 1979 yılının mayıs ayında muhalefet başarıya ulaştı.

Marksizmden, ılımlı sağa kadar değişik politik görüşleri bünyesinde bulunduran Sandinist hareket, devrim sonrasında türlü problemlerle karşılaşmaya başladı. 1979 yılının temmuz ayında kurulan Sandinistlerin fazlalık olduğu, fakat ılımlılarında dahil olduğu beş kişilik geçici cunta kısa bir süre sonra, ülkenin yasal devleti halini aldı. Bu hükümet şubat 1982 yılında ‘Orta Amerika için Barış Planı’ hazırladı. Planın maddeleri arasında; meclis seçimlerinin 1985 yılından önce yapılması, Kostarika ve Honduras’la saldırmazlık paktı imzalanması, askeri yargının sınırlandırılması ve ABD ile dostluk ilişkilerinin kurulması gibi maddeler bulunuyordu. Fakat bu plandan herhangi bir sonuç alınamadı.

Bir tarafta ekonominin durma noktasına gelmesi, diğer tarafta ise komşu ülkelerde (Gualemala, El Salvador, Honduras) üstlenen ABD destekli, sağcı Nikaragua Demokratik Hareketinin (Kontra) yeni bir iç savaş başlatması, 1983 yılında Sandinist iktidarını zora soktu.

Contadora ülkeleri de (Meksika, Panama, Venezuela ve Kolombiya) ABD hükümetinin yanında bulunarak Kontraların desteklenmesini, Nikaragua limanlarınınsa bombalanmasını kararlaştırdı. 1984 yılının kasım ayında yapılan ilk başkanlık seçimini Daniel Ortega kazanırken, meclis seçimlerini ise FSLN (Sandinist Ulusal Kurtuluş Cephesi) kazandı. 1985 yılında ABD-Nikaragua ikili görüşmelerinden herhangi bir sonuç çıkmazken, 1985 yılında San Salvador’da sürgünde bulunan üç muhalefet grubunun liderleri Sandinist yönetimine karşı birlik olup, Nikaragua Muhalefet Kontraların ve ABD’li yandaşların yapacağı herhangi bir saldırıya karşı korunma için sıkıyönetim ilan etti.

1987 yılında Nikaragua’nın da aralarında bulunduğu beş Orta Amerika ülkesi için, Kosta Rika Devlet Başkanı Oskar Arias ortak bir barış planı önerdi. Bu öneri kabul edilince, 7 ağustos 1987 tarihinde Kosta Rika’nın başkenti San Jose’de anlaşma imzalanarak yürürlüğe girdi.

Antlaşmaya göre; Nikaragua’yı direk ilgilendiren maddeler, Kontralarla mütakereyi, siyasi yükümlüleri serbest bırakmayı, basın- yayın özgürlüğünü tekrar sağlamayı ve diğer ülkelerdeki devrimci gerillaların davranışlarını desteklememeyi öngörüyordu.  Siyasi hükümlülerin büyük bir kısmı serbest kaldı. Kontralarla ara sıra bozulsa da karşılıklı olarak bir ateşkes ilan edildi.

Barış hayali, Orta Amerika ülke başkanlarının, El Salvador’daki toplantısında daha da ilerledi. Ortega seçimlerin 1990 yılının şubat ayında yapılmasını, Somoza’nın Ulusal Muhafızlarının serbest kalmasını, seçim sisteminin değiştirilmesini ve basın özgürlüğünü kabul etti. Bu durumu Kontra güçlerinin gönüllü dağıtılmasına ilişkin Honduras^ta imzalanan antlaşma izledi. Fakat 8 sene boyunca devam eden içi savaş, yüksek enflasyon ve halkın usanmışlığı, Sandinist yönetimi aşırı derecede yıprattı. 25 ocak 1990 tarihinde yapılan başkanlık ve parlamento seçimlerini, merkez sağ ve 14 partinin meydana getirdiği Ulusal Muhalefet Birliği ve adayı, Bayan Barrios de Chamorro kazandı.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Nikaragua'da gezilecek birden çok turistik nokta bulunmaktadır. Fastfly.com'dan alacağınız uygun Nikaragua uçak bileti ile aşağıdaki doğal güzellikleri ve turistik noktaları ziyaret edebilir, keyifli bir Nikaragua tatili geçirebilirsiniz.

nikaragua masara yanardağı

The Masaya Volcano National Park (Masaya Yanardağı Ulusal Parkı)

Başkent Managua’nın 20 km güneyinde bulunan Masaya kasabasında bulunan park, Nikaragua’nın ilk ve en büyük ulusal parkıdır. Park içerisinde birkaç kaldera ve krater vardır. Özellikle bilim adamlarının araştırma için geldiği bölge, gezginlerin de sık ziyaret ettiği bir yerdir.

nikaragua eski katedral

Old Cathedral of Managua (Eski Katedral)

Mimar Pablo Dambach tarafından 1920 senesinde tasarlanarak yaptırılan katedral, 1972 senesinde yaşanan depremde büyük hasar gördü. Depremden sonra uzun yıllar bakımsız kalan yapı, 1990 lı senelerde restore edilerek kapılarını yeniden misafirlerine açtı.

Chocoyero-El Brujo Naturel Reserve

Başkent Managua’ya bağlı Ticuantepe bölgesi sınırları içinde bulunan Chocoyero- El Brujo Doğal Rezervi, 1,8 km²lik bir bölgeyi kaplar. 1993 senesinde Nikaragu’da doğal koruma bölgesi olarak kabul edilen bu rezervin dışında 78 adet daha doğal koruma alanı vardır.

Leon

Nikaragua’nın en eski kenti olarak da bilinen Leon, birbirinden kıymetli tarihi yapıları ve etkileyici mimarisiyle turistlerin ilgi gösterdiği bir bölgedir. Ülkenin tam bağımsızlığını ilan ettiği senelerde başkent olması düşünülen şehirlerarasında bulunan Leon, ayrıca Orta Amerika’nın en büyük ikinci üniversitesi olan National Autonomous University of Nicaragua’yı da içinde bulunduruyor.

nikaragua corn islands

Corn Islands

Geleneksel yemeklerin ve balık çeşitlerinin servis edildiği restoranları, sevimli cafeleri ve birbirinden güzel plajlarıyla ülkenin en önemli turizm noktalarından biridir.

Devrim Müzesi

Leon’da bulunan müze, devrimin başkenti olarak biliniyor. Müzede, Somoza ailesinin diktatörlüğünün sona ermesi için verilen çaba sergileniyor. Şehir aynı zamanda diktatörlüğün elinden kurtarılmış ilk şehirdir.

nikaragua yemek kültürü

Nikaragua Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ülke mutfağı çok fazla geniş bir mutfak olmayıp, çevre ülkelerin ve Fransız, İtalyan, Çin, Latin Amerika ve İtalyan mutfaklarının karışımından oluşur. Ülke mutfağında ağırlıklı olarak yerel özellikteki tropikal ürünler tercih edilir. Ayrıca, tüm dünyada kullanılan sarımsak, soğan, pirinç, domates, portakal, süt, peynir, vanilya, tarçın ve benzeri besin maddeleri ülke mutfağının dünya ile etkilenen karışım malzemeleridir.

Ülke mutfağının temelini mısır oluşturur bunun yanında pirinçte önemli bir besin kaynağıdır. Yöre halkı, kahvaltıda bile pirinç pilavı yemektedir. Nikaragua mutfağının et yemekleri de bir hayli fazladır.Ayrıca pek çok sebze yemeği de bulunur. Fakat çoğu yemek kızartılarak yapılır. Ülkenin en popüler yöresel yemeği, Gallo Pinto ismi verilen kızarmış pirinç ve fasulyeyle yapılan yemektir.

Ülkede ekmek yerine farklı bir muz cinsini kızartarak yaptıkları yiyecek daha fazla tüketilir.Ekmekleri ise mısır unundan yaparlar. Pideye benzer ekmekleri mozerella peyniri ile farklı peynir çeşitleriyle yapılır. Picadillo ismini verdikleri domates, et, soğan ve çeşitli baharatlarla pişirdikleri ünlü yemekleri vardır. Nactamales ismini verdikleri etli, baharatlı ve çeşitli sebzelerle birlikte pişirdikleri yemekleri de ülke halkı sık tüketir.

Perrereque ve olillo tatlıları ülke mutfağının en bilindik tatlılarıdır. Ülkede tropikal meyvelerin çokluğu dolayısıyla meyve suları da epeyce lezzetlidir.

Nikaragua’da pek çok geleneksel yemek vardır. Bu durum her bölgenin kültürel özellikleri ve coğrafi konumuna göre çeşitlilik gösterir. Ülkenin yemeklerine yabancı kalmayacağınız gibi; Fastfly.com'dan biletleme yaptığınız Nikaragua uçak bileti ile Nikaragua'da geçireceğiniz her anın çok güzel geçmesini dileriz.