Niue Uçak Bileti

Niue Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Niue, Yeni Zelanda
  • Başkent: Alofi
  • Nüfusu: 1.624 (2016 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 261,5 Kilometrekare
  • Komşuları: Yeni Zelanda, Cook Adaları ve Papua Yeni Gine ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce ve Niuece
  • Telefon kodu: 683
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Başkan Toke Talagi
  • Para Birimleri: Yeni Zelanda Doları (NZD)

Niue’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Niue Adası, Büyük Okyanus içerisinde bulunan küçük bir adadır. Yeni Zelanda’ya sadece dış ilişkilerde bağlı olan ülke bağımsız bir yapıya sahiptir. Ülkenin geçmişi bin yıl önceye kadar uzanmaktadır. Bu tarihlerde adaya gelen yerliler, burada yaşamaya başlamıştır. Adanın ilk yerlilerinden sonraki dönemleri dört aşamada değerlendirilebilir. Hristiyanlık öncesi, Hristiyanlık dönemi, sömürge dönemi ve bağımsızlık dönemi olmak üzere ülke tarihi dört aşamadan oluşur. Adanın ilk keşfi 1774 yılında İngiliz kaşif ve gezgin Kaptan James Cook tarafından bulunmuştur. Bu tarihte adanın yerlileri İngilizlerin adaya yerleşmesine izin vermemiştir. 1846 yılında ise Hristiyan misyonerler adaya yerleşmiştir. 1901 yılında ada Yeni Zelanda’ya bağlanmıştır. Yetmiş seneden uzun süre bu şekilde kalan ülke 1974 yılında iç yönetim bakımından bağımsızlığı ilan etmiştir. Dış ilişkilerde ise yine Yeni Zelanda’ya bağlı olarak yönetilmektedir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Niue Adası, küçük bir ada olmasına rağmen her geçen yıl daha fazla ziyaretçinin gittiği bir ülkedir. Bu artan popülerlikte etkili olan birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle ülkenin Yeni Zelanda ve Avusturya’ya yakın olması avantaj sağlamaktadır. Bunun yanı sıra harika denize ve kumsallara sahip olması ve dolar ile işlem yapılması ziyaretçi sayısının artmasını sağlamıştır. Ayrıca artan hava yolu ulaşımı imkânları ile turistler adaya yakın yerlere de bilet almakta, çevresini de gezip evlerine dönmektedir. Fastfly.com'dan alacağınız en ucuz Niue uçak bileti ile istediğiniz tarih aralığında Niue gezinizi düzenleyebilirsiniz. Niue Adası içerisinde gezilip görülebilecek pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan birkaç tanesi şunlardır;

niue mağaraları

Niue Mağaraları ve Mağara Turları

Niue Adası içerisinde irili ufaklı pek çok sayıda mağara bulunmaktadır. Adanın coğrafi özelliklerinden kaynaklanan bu durum sayesinde adanın görülebilecek yerleri arasında ilk sıralarda mağaralar bulunmaktadır. Mağaraların içerisinde bulunan farklı renklerde kayalar, sarkıt ve dikitler oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Bazı mağaralar deniz içerisine doğru uzandığı için dalış ekipmanları ile gezilip görülebilir. Farklı noktalarda bulunan değişik mağara seçeneklerini görebilmek için en ideal yol mağara turlarına katılmaktadır. Adada bulunan birkaç firma tarafında yapılan turları kullanarak mağaralar hakkında bilgi alırken rahat şekilde gezebilirsiniz.

niue eboni ormanları

Eboni Ormanları

Niue Adası içerisinde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Eboni Ormanlarıdır. Abanoz ağaçlarından oluşan bu orman yağmur ormanı niteliğinde bir alandır. Oldukça sık ve yoğun bir ağaç dokusu olan bu orman içerisinde yürüyüş alanlarında gezinti yapılabilir. Ayrıca orman içerisinden elde edilen abanoz ağacı ile yapılan hediyelik eşyalar ve takılar hatıra olarak satın alınabilir. Oldukça sağlam ve koyu renkli bir ağaç olması sayesinde güzel hediyelikler çıkabilir.

Kaya Rallisi

Niue adasının gezilecek yerleri arasında birkaç bisiklet ve yürüyüş alanları bulunmaktadır. Adanın doğal güzelliklerini en iyi şekilde görmek için tasarlanmış olan bu parkurlar içerisinde bisiklet kullanmak oldukça keyifli bir etkinliktir. Adanın birkaç noktasında kiralayabileceğiniz bisikletler ile adayı dolaşabilirsiniz. Ayrıca adada belli dönemlerde düzenlenen bisiklet rallisine katılarak keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Bu ralli için özel belirlenen yol üzerinde yarışmacılar birincilik için çaba harcamaktadır.

Tahiono Sanat Galerisi

Niue Adası, sanat anlamında oldukça hareketli bir şehirdir. Çağdaş sanatlardan el sanatlarına kadar pek çok alanda etkinlikler ve çalışmalar yapılmaktadır. Tahiono Sanat Galerisi ise ağırlıklı olarak çağdaş sanatlar ile ilgili olarak etkinliklerin yapıldığı bir galeridir. Güzel sanatlar anlamında pek çok farklı eseri burada görebileceğiniz gibi resim ve fotoğraf sergileri de düzenlenmektedir.

niue heykel parkı

Hikulagi Heykel Parkı

Ada içerisinde bulunan Niku Köyü’ne iki kilometre uzaklıkta bulunan heykel parkı 1997 yılında açılmıştır. Açık havada sergilenen birçok heykelden oluşan park, sanat sevenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Ahşap, metal ve taş gibi farklı malzemeler kullanılarak yapılan heykellerin birçoğunda gönüllü sanatçılar çalışmaktadır.

Taoga Niue Müzesi

Niue Adası ile ilgili eserlerin ve nesnelerin görülebileceği bir müzedir. Adanın geçmişi ile ilgili pek çok tarihi anlam ifade eden eser burada sergilenmektedir. Bununla birlikte adaya özgü olarak değerlendirilen şeylerin konulduğu müze içerisinde sanatsal anlam taşıyan eserleri de içermektedir. Görülebilecek yerlerden bir tanesidir.

Limu Havuzları ve Dalış Etkinlikleri

Niue Adası ve etrafında bulunan alanlar su altı sporları ile ilgili olarak çok yüksek potansiyele sahiptir. Adanın çevresindeki suların oldukça berrak olması, mercan resiflerinin, renkli balıkların ve batıkların bulunması dalış ve benzeri su altı etkinliklerini daha keyifli hale getirmektedir. Ayrıca deniz sularının dalış için ideal sıcaklıkta bulunması da çok fazla kişinin buraya bu amaçla gelmesini sağlamaktadır. Tüplü ya da tüpsüz dalış seçeneklerinin bulunduğu bu alanda en çok tercih edilen dalış noktalarından bir tanesi Limu Havuzları olarak bilinen noktadır. Bu nokta denizin hemen kıyısında bulunan ve yemyeşil bir tabana sahip olan bir yerdir. Deniz içerisinde özel bir havuz varmış gibi duran bu nokta mutlaka görülmesi gereken bir dalış noktasıdır. Çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapan Niue'ye Fastfly'dan alacağınız ucuz Niue uçak bileti ile ulaşabilir, etkinliklerle dolu keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

niue yunus balina gözlem noktaları

Yunus ve Balina Gözlem Noktaları

Büyük Okyanus içerisinde bulunan adanın çevresinde geniş bir alan yunusların ve balinaların yaşam alanları olarak bilinmektedir. Denizlerin en güzel canlıları arasında bulunan yunuslar ve balinaları doğal ortamlarında görmek ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Adadan hareket eden araçlar ile ulaşılan alanlarda oynayan yunusları görebilirsiniz. Yirmi metreye ulaşan boyları ile de kambur balinaların yaşam alanlarını da yine turlar ile gezebilirsiniz. Hayran olunacak kadar güzel ve büyük olan bu canlılar insan hayatında az görülebilecek türdedir. Gezi listelerinde mutlaka bulunması gereken bir aktivitedir.

Balıkçılık Turları

Adanın etrafında balıkçılık oldukça popüler bir meslektir. Balık tutmaya merakı olan kişiler için en ideal noktalardan birisi olarak görülen bu ada farklı türlerde balıklar sunmaktadır. Okyanusun büyük balıklarını yakalamanın heyecanını burada yaşayabilirsiniz. Özellikle balıkçılar için yakalaması çok zor olan hareketli ve renkli balıkları tekneler kiralayarak yakalamayı deneyebilirsiniz. Ada çevresinde birçok balıkçı teknesi bu amaçlar ile kiralanmaktadır.

Togo Uçurumu

Niue Adasının en güzel yerlerinden birisidir. Deniz kenarında bulunan uçurum yaklaşık dört kilometrelik bir alanı kaplamaktadır. Denize doğru inen bir vadiye sahip olan bu alan mükemmel güzellikte bir kumsala iniş yapmaktadır. Vadi içerisinde bulunan yürüyüş yolu ile uçurumun arasında denize ulaşılabilmektedir.

Niue Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Niue Adası ve çevresinde bulunan tropikal iklim, adanın mutfak kültürünü de etkilemiş durumdadır. Ada içerisinde yetiştirilen tropikal meyveler ile denizde yetişen canlılar yemek kültürünün en önemli noktasını oluşturur. Adanın etrafında bulunan denizden elde edilen balıklar ile çok farklı yöresel yiyecekler yapılmaktadır. Toprak kaplarda pişirilen balıklar ve deniz canlıları oldukça lezzetli bir şekilde servis edilmektedir. Tropikal meyveler ile hazırlanan tatlılar ve meyve suları, serinlemek amacı ile tercih edilmektedir. Ada içerisinde birkaç yerel marketten bu lezzetli meyveleri ve balıkları satın alabilirsiniz. Adada bulunan restoranlarda da dışarıda yemeyi tercih edenler için yöresel lezzetler bulunabilmektedir. Ada tatilinize yaraşır lezzetleri bulabileceğiniz Niue'de, dönerken yanınızda getireceğiniz yiyecekler de bulabilirsiniz. Dönüş biletinizin hizmet çeşitliliğini Fastfly.com'da seçebilir, ihtiyacınıza uygun Niue uçak bileti satın alabilirsiniz.