Norveç Uçak Bileti

Norveç Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Norveç
  • Başkent: Oslo
  • Nüfusu: 5,258 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 385,203km²
  • Komşuları: İsveç, Finlandiya, Rusya
  • Konuşulan Dilleri: Norveççe
  • Telefon kodu: +47
  • Başkan: Erna Solberg
  • Para Birimleri: Norveç Kronu

Norveç’in Kuruluş Yılı

Ülke tarihi hakkında yazılmış ilk yazılı kaynaklara göre, Norveç topraklarında 9. yya dek, Alman kabilelerin kurmuş olduğu pek çok küçük krallıklar vardı. 872 yılında Kral Haroldthe Fairhaired, bu krallıkları sadece Norveç Krallığı altında topladı. O dönemlerde ülke, Nortuague ya da Nordveg ismiyle bilinmekteydi. 1000 senesine kadar ülkenin ilk yerlileri olarak bilinen Vikingler, yaptıkları dayanıklı gemilerle Avrupa’da pek çok noktaya saldırıp insanların korkuyla yaşamalarına neden oldular. Çok fazla zaman geçmeden yaşanan ekonomik sıkıntılar dolayısıyla meydana gelen iç çatışmalar ülkede huzursuz bir dönemin başlamasına sebep oldu. Günümüzde ise o yıllardan eser kalmamış, gelişmişliği ve doğası ile Norveç turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Fastfly.com'dan alacağınız Norveç uçak bileti ile geçmişten günümüze Norveç'in değişimine tanık olabilirsiniz.

14. asrın başlarında Kara Ölüm ismini verdikleri veba hastalığı ülke halkına ölüm ve korku getirdi. Neredeyse ülke nüfusunun yarısı bu hastalık dolayısıyla hayatını kaybetti. Hıristiyanlığın ülkeye geldiği dönemlerde, muhteşem olan tarım, ticaret ve denizcilik ciddi bir gerilemeye girdi ve ülkenin deniz üstünlüğü yerini fakirliğe bıraktı.

1397 senesinde İsveç, Danimarka ve Norveç, Danimarka Krallığının egemenliği altında Kalmar birliğini kurdu. 1523 senesindeyse İsveç bu birlikten ayrıldı. 1814 senesine kadar Danimarka hükümetine bağımlı olarak yaşayan Norveç, 17 Mayıs 1814 senesinde Eidsvoll’da bir bağımsızlık deklerasyonu yayınladı ve yeni bir meclis açarak ilk anayasayı hazırladı. 1905 senesinde Danimarkalı Prens Charles’in Norveç Kralı ilan edilmesiyle, Norveç tam bağımsız krallık rejimine geçti.

I. Dünya Savaşında ülke tarafsızlığını ilan etmesine rağmen savaş boyunca 2000 Norveçli denizci katledildi. II. Dünya Savaşında da ülke gene tarafsızlığını ilan etti.  Fakat 9 Nisan 1940 yılında Almanların İskandinavya Yarım adasına taarruz etmesi, ülkenin 1945 yılına dek Alman işgali altında kalmasına sebep oldu. Alman Nazi hükümeti 35.000 Norveç vatandaşını tevkif etmiş ve yaklaşık olarak 1500’ün üzerinde Yahudiyi yerlerinden kovmuştur. Bu olay akabinde Norveç, müttefikler yanında yer almıştır. Ülkenin işgali 8 Mayısta Almanların geri çekilmek zorunda kalmasıyla sona etmiştir. İşgal döneminde sürgüne gönderilen Kral Haakon, ülkesine geri dönerek yeniden Norveç birliğini sağladı. Savaşın getirdiği yıkımlar ülkeyi oldukça yıprattı.

Ülke, ABD’nin 350 milyon dolarlık Marshall Planı yardımıyla rahat bir nefes aldı. Doğu ve batı arasında stratejik bir noktada konumlanması ve Rusların Çekoslovakya’yı işgal etmesi sebebiyle ülke 4 Nisan 1949 senesinde NATO’ya katıldı. 1930 senesinden beri iktidarda bulunan İşçi Partisi, 1965 senesinde anti- sosyolist partilerin koalisyona gitmeleri sebebiyle düştü yerineyse Merkez Partili Per Borten başkanlığındaki koalisyon hükümeti geldi.1971 senesinde Ortak Pazar üyeliği dolayısıyla ortaya çıkan sorunlar dolayısıyla bu hükümet de düştü. 1972 yılında yapılan halk oylamasında Ortak Pazar üyeliği %47 evete karşılık % 53 hayır oyuyla kabul edilmedi.

1981 seçimlerinde anti- sosyalist iktidar, baskın bir üstünlükle yeniden hükümet oldu. Yeni hükümet Muhafazakâr Parti önderliğinde ülke yönetimini ele geçirdi. 1985 yılındaki seçimleri İşçi Partisi kazanarak Brundtland başbakan oldu. 1989 yılındaki seçimlerde İşçi Partisinin oy kaybetmesi üzerine Brundtland başbakanlıktan istifa etti ve yerine Muhafazakâr Parti başkanı Jan Peder Syse başkanlığında yeni bir azınlık hükümeti kuruldu.

1990 yılında ülkenin Avrupa topluluklarıyla ilişkilerinin geleceği hususunda Muhafazakâr Partinin kendi içinde anlaşmazlığa düşmesi dolayısıyla hükümet istifa etti. Yerineyse tekrardan İşçi Partisi azınlık hükümeti kuruldu. Ülkede çok fazla sevilen kralın 17 Ocak 1991 tarihinde ölümünün üzerine yerine oğlu V. Harold geçti.

Norveç Gezilecek Yerler

Artan ulaşım imkânlarıyla beraber Norveç'in doğal güzelliklerine olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Özellikle hava yolu ulaşım ağının genişlemesinden dolayı Norveç en popüler turistik mekânlar arasındadır. Uygunluk durumunuza göre Norveç seyahat planınızı oluşturmak için Norveç uçak bileti seçeneklerine Fastfly.com'dan bakabilir, dilediğiniz hava yolu firmasından biletinizi satın alabilirsiniz. 

norveç alesund

Alesund

Ülkenin batı kıyılarında bulunan Alesund, kuzeybatı fiyordlarına ve Alp dağlarına açılan bölgedir. 1904 senesinde yaşanan yangınla büyük bir bölümü yok olan kent, o dönemin mimari tarzı olan ateş tuğla ve taşla tekrardan inşa edilmiştir. Alesund’da şu anda görülen mimari o dönemin mirasıdır.

norveç tromso

Tromso

Ülkenin kuzeyindeki en büyük kent olan Tromso kuzey ışıklarını görmek için en ideal noktaların başındadır. 18. asırdan kalma ahşap evleri ve onu çevreleyen muhteşem doğasıyla popülerdir. Kentin büyük bir kısmı Tromsova adası üzerinde konumlanmıştır. Huş ağacı ormanlarıyla kaplı olan şehir, Polaria ve Polar Museum gibi birçok müzeyi de bünyesinde barındırır. Şehir ve etrafındaki fiyortlar kuşbakışı olarak görülmek istenirse Storsteinen Dağına giden teleferik kullanılabilir.

norveç bergen

Bergen

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Bergen, Ortaçağdan günümüze dek varlığını devam ettiren bir liman kentidir. Norveç’in keşfedilmeye değer bütün özelliklerini içerisinde bulunduran mini bir ülke niteliğinde. Neredeyse bir yılın 300 gününün yağışlı olduğu bölge fiyort turlarının başlangıç noktası. 2004 senesinde TIME dergisinin Avrupa’nın en sırlı 14 başkentinden biri seçilen şehirde görülmesi gereken çok yer bulunmaktadır. Bryggen, şehir limanının kıyısında bulunan, rengarenk bitişik nizam kagir evleriyle tarihi bir semt. UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan bölgede restoran, cafe ve sanat atölyeleri bulunmaktadır. Bölgede aynı zamanda 12.asırdan kalma Azize Mary Kilisesi, Hansa Ticaret Birliği müzesi, Bryggen limanından sonunda kenti en popüler alışveriş noktalarından biri olan Fisketorge vardır. Bergen Dekoratif Sanatlar Müzesi, Bergen Sanat Müzesi, Bryggens Müzesi ve Bergen Bilim Merkezi, Bergene gidildiğinde mutlak ziyaret edilmesi gereken önemli yerler arasındadır.

Oslo

Ülkenin başkenti ve en kalabalık yerleşim yeri olan Oslo’nun üçte biri fiyortlardan, üçte ikisi ise park, orman ve yeşil alanlardan meydana gelir. Şehirde gün doğumu ile gün batımı arasındaki süre birkaç saattir. Dikkat uyandıran, modern ve hareketli bir şehir olan Oslo da yaklaşık olarak elli civarında müze vardır. Tarihi yapıları, heykel parkları konser alanları ve sanat galerileriyle ülkenin kültür başkentidir. Bydog Yarımadasında, Viking gemilerinin görülebileceği deniz müzeleri, Nobel Barış Merkezi, çağdaş mimarisiyle Opera House, Oslo Katedrali, Munch Müzesi ve Karl Johans Kapısı Caddesi başkentte mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Norveç Flam

Başkente 370 km mesafede bulunan bölge, ülkenin en derin fiyortlarından Sognefjord kıyısında küçük bir balıkçı köyüdür. Muhteşem bir manzarası olan bölge oldukça soğuk olmasına rağmen muhteşem kar manzarası dolayısıyla muhakkak görülmesi gereken yerler arasındadır. Norveç'te mutlaka görmeniz gereken yerleri ziyaret ettikten sonra geleneksel yemeklerini de tadmanızı öneririz. Güzel bir plan yapıp, Norveç uçak bileti almak size eşsiz bir doğa serüveninin kapısını aralayacak.

Norveç Yemek Kültürü 

Muhteşem coğrafyası ve zengin tarihiyle ülke, kendine has lezzetleri olan bir ülkedir. Atlantik Okyanusu başta olmak üzere Kuzey Denizinden gelen balıklar ülke mutfağının yüzlerce yemeğinin ana malzemesini oluşturur. Ülke kıyı sahillerinde ve fiyortlarda bol miktarda somon balığı yetişir. Soğuk iklim, balığın daha yavaş oluşmasına sebep olduğu için, balığın daha lezzetli olmasını sağlar. Norveç yemek kültürünün temelini somon balığı oluşturur.

Norveç mutfağında balina eti de tüketilmektedir. Hafif dana ciğerini anımsatan ve yavan bir tadı olan balina etini yutmadan önce epeyce çiğnemek gerekiyor. Ülkede Ren Geyiği bol olduğu için ülkede Ren Geyiği eti de sık tüketilen bir yiyecek. Pek çok restoranın menüsünde Ren Geyiği çeşitleri görülebilir.

norveç yemek kültürü

Ülkede,tereyağ gibi ekmek üzerine sürülen tuzlu karamelize tatlı karışımı, kahverenginde bizdeki tereyağ paketlerinde satılan kahverengi bir peynir bulunmakta. Brown Cheese olan bu peyniri ülke halkı çok seviyor ve tüketiyor.

Norveç’te sokak lezzeti denilince ilk olarak sosisli sandviç geliyor. Ülke halkı sosisi yalnız sandviç arasında tüketmiyor. Çorbalarda, yemeklerde akla gelebilecek tüm yerlerde kullanıyor. Bu sosislerin en popüleri de Ren Geyiği sosisi.