Orta Afrika Cumhuriyeti Uçak Bileti

Orta Afrika Cumhuriyeti Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Orta Afrika Cumhuriyeti
  • Başkent: Bangui
  • Nüfusu: 4, 659 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 622.984 km2
  • Komşuları: Sudan, Çad, Kamerun, Kongo Cumhuriyeti
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca, Sango
  • Telefon kodu: +236
  • Başkan: Faustin-Archange Touadéra
  • Para Birimleri: Orta Afrika CFA Frangı

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Eski Fransız sömürgesi olan Orta Afrika Cumhuriyeti, çeşitli yer altı kaynaklarına sahiptir fakat darbelerle geçmiş olan yılları nedeniyle dünyanın gelişmemiş ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ülke on dokuzuncu yüzyılda pek fazla kişi bulundurmuyorken buraya esir tüccarların kaçması ile kabileler kurulmuştur. Bu kabileler kuzey bölgelerden, kıyı kesimlerden ve Nil Havzasından göç eden topluluklardır. Ülkenin adına ise o zamanlarda Ubangi- Shari denilmekteydi. Ülkeye Fransızların ilk girişi 1887 yılında olmuş ve toprakları sömürge durumuna getirmeleri 1910 yılında gerçekleşmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın yaşanması ile beraber Fransa değişiklikler yaparak ülkenin bağımsızlaşması için müsaade etmiştir. 1957 yılına gelindiğinde ülkenin eski ismi değiştirilerek bugünkü ismi olan “Orta Afrika Cumhuriyeti” olmuştur.  Ülkenin Fransa’nın sömürgesi altından çıkarak kendi topraklarında bağımsızlığını ilan ettiği yıl 1960 yılıdır. 

1960 sonrasında ise ülkeyi ekonomik anlamda pek iyi şeyler beklememekteydi. Ülke 1960 yılından başlayarak 6 yıl ekonomisinde kötüleşmelerle baş etmeye çalışmıştır. Ekonominin günden güne bozulması ve iktidar partisindeki bölünmeler ülkeyi ihtilale sürüklemiştir. 31 Aralık 1966 tarihi geldiğinde Albay Bokassa darbe yapmış ve hükümeti iktidardan uzaklaştırmıştır. 1976 yılında Bokassa, ülkenin adını “Orta Afrika İmparatorluğu” şeklinde değiştirmiştir. Bu süreçte kendisini de imparator ilan eden Bokassa’nın sonunu getiren kişi ise Dacko darbe yaparak yönetimi ele geçirmiştir. 

Orta Afrika Cumhuriyeti yeniden kurulmuş ve Bokassa isimli eski imparator sürgün edilmiştir. Ülkede 1981 yılında yaşanan değişiklik ise Dacko’nun 6 yıllık sürecek olan başkanlık makamına seçilmesi olmuştur. Fakat birkaç ay sonra General Kolingba, Dacko’yu uzaklaştırmış ve onun yerini almıştır. 1986 yılında halk oylaması ile devlet yeni bir anayasanın kabulünü gerçekleştirmiştir. Ülkenin rejimi tek parti olarak benimsenmiştir. Kolingba 6 yıl devlet başkanlığı yapmıştır. 1991 yılında kemer sıkma politikasına tepki olarak siyasi karışıklıklar gündeme gelmiştir. Devlet başkanı bunun üzerine 1992’de devletin rejimini tek partiden çok partiliye taşımıştır. 

Fransa’dan koparak bağımsızlığını kazanması 1960 yılında olan Orta Afrika Cumhuriyeti, seyrini ilk başkan olan Dacko’nun tek parti yönetiminin ardından üst üste gelen darbelerle sürdürmüştür. Orta Afrika’da siyasi çalkantılar tarih boyunca eksik olmamıştır. Orta Afrika Cumhuriyeti, gelir kaynakları ihracattan oluşmakta ve elmas, altın gibi madencilik ile ülke geçimini sağlamaktadır. Ülkenin denize kıyısı olmayışı ve hala devam eden iç savaşlar ekonomisi geri kalan bir ülke olmasına neden olmaktadır. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Afrika kıtasının orta kısmında yer alan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin denize kıyısı bulunmaz. Bir kara ülkesi olarak komşuları Sudan, Kamerun, Kongo Cumhuriyeti ve kuzeyinde yer alan Çad’dır. Başkent Bangui şehri gezilecek yer anlamında çeşitli seçenekleri sunar. Bunlar arasında Musee de Boganda, K-Cinq, Ubangi Nehri, M’Baiki Ormanı, Bokassa Adanmış Zafer Takı ve Cumhurbaşkanlığı Köşkü bulunur. Orta Afrika Cumhuriyeti uçak bileti ile ulaşacağınız bu coğrafyada gezmeniz gereken yerler şunlardır;

orta afrika cumhuriyeti boali şelaleri

Boali Şelaleleri

Boali Şelaleleri, Mbali Nehri üzerinde yer alır. Bu şelalelerin başkente uzaklığı 100 kilometredir. Boali şehrinde bulunan bu görsel manzara 50 metre yüksekliğe sahip ve 250 metrelik genişliği bulunan şelaleden oluşur. Şelalenin dökülme anında muhteşem manzaralara tanık olmak isterseniz ülkenin doğal güzelliklerinden biri olan bu şelaleyi tercih edebilirsiniz. 

Sokak Pazarı

Bangui’da bulunan sokak pazarında alışverişe dair her şeyi bulmak mümkün. Doğal, ithal ürünlerden el işlerine kadar yöreye özgü birçok ürün bu pazarda sunulur. Pazarlarda sevdiklerinize değerli hediyeler de bulabilirsiniz. Uygun fiyatlı olan Pazar şehrin kültürünü tanımak isteyenlerin uğrak noktalarından biridir.

orta afrika cumhuriyeti ubangi nehri

Ubangi Nehri

Ülkenin başkenti olan Bangui’da bulunan nehrin uzunluğu 1.060 km’dir. Havza alanının da geniş olması ile dikkat çeken Ubangi Nehri, günbatımında hoş görseller yakalamanızı sağlar. Yürüyüş yapmak ve keyifli vakit geçirmek için tercih edilebilecek mekânlardan biri olarak bol bol manzara fotoğrafları için gidilmesi gereken yerler arasındadır. Bu nehrin şehre ve hatta ülkeye renk ve hayat verdiği söylenmekte ve turistler tarafından beğenilmektedir. 

Bouar

Ülkenin batısındaki Nana-Mambere bölgesi sınırları içerisinde bulunan Bouar, ülkenin önemli ve gidilmesi gereken şehirlerindendir. Binlerce kişinin yaşadığı şehir ülkeyi ziyaret edenlerin mutlaka gezmesi gereken doğal güzellikleri barındırmaktadır. 

Boganda Ulusal Müzesi

Ülkenin başkentinde bulunan ve ilgi çekici müzelerden biri olan Boganda Ulusal Müzesi, görülmeye değer eserler bulundurur. Aynı zamanda ülkedeki en popüler müzedir. Birçok tarihi ve kültürel eserin sunulduğu müzeyi her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Ülke tarihini merak edenler için de çeşitli ipuçları ve bilgiler yer almaktadır müzede. Müze sabahtan akşama kadar ziyaretçilere açıktır.

orta afrika cumhuriyeti manovo gounda

Manovo-Gounda St Floris Milli Parkı

Orta Afrika’da bulunan Milli Park, 17.400 km2’lik bir alana kurulmuştur. 1979 yılından beri ziyarete açık olan milli park 1988 yılında UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesine alınmıştır. Manovo-Gounda St Floris Milli Parkı zengin bir bitki örtüsüne sahip olmakla beraber bitki türleri bakımından da sayısız çeşit barındırır. Burada su kuşlarına, dillere ve leoparlara rastlamak mümkün olduğu gibi çeşitli hayvan türleri de yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ndeki yerleri gezmek gibi bir rotanız varsa eğer alacağınız Orta Afrika Cumhuriyeti uçak bileti ile listenizde gezeceğiniz bir yeri de işaretlemiş olursunuz.

orta afrika cumhuriyeti yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Orta Afrika Cumhuriyeti uzun süre farklı ülkelerin hâkimiyeti altında yaşamıştır. Bu nedenle ülkenin kendine özgü pek fazla lezzeti bulunmaz. Yerel mutfak her ne kadar zayıf olsa da ülkeye giden turistler tarafından meşhur yemekler beğenilmektedir. Bu yemekler arasında Muamba de Galinha bir tavuk yemeğidir. İçerisinde bamya ve hurma yağı bulunan bu yemek halk tarafından çokça sevilmektedir. Ülkede Fransız ve Çin mutfak kültüründen etkilenilmiştir. Lübnan mutfağından da etkilenerek yapılan yemek çeşitleri mevcuttur. 

Yabancı restoranlar ülkenin merkezinde bulunur ve turistler bu mekânları tercih eder. Fırın ürünleri ve hamur işleri de bu restoranlarda lezzetli yapılır. Ülkenin başkenti Bangui’de kent merkezi içerisinde birçok Fransız Fırını yer alır. Eğer ucuz gıda tüketmek isteniyorsa kurulan yerel pazarlar ve sokak satıcıları tercih edilmelidir. Yaşam standartlarının gelişmediği bir ülke olmasından dolayı süpermarketlerdeki ürünler halka pahalı gelmektedir. Fakat yerel binaları olan 33. Mocaf denenebilir. Afrika mutfağı, Asya ve Avrupa tatlarının birleşmesinden meydana gelerek bugünkü halini almıştır. Güney Afrika’da baharatlar ünlü olduğu gibi burada da lüks restoranlarda yemekler bu körü denen baharat karışımları ile beraber servis edilir. Köri denilen bu baharat zencefil, kayısı ve tarçın içerir ve köri sosundan daha kıvamlıdır. Cape Malay köri sosu ile elde edilen tavuk yemeğinin yanı sıra pilav, karides ve kuzu etlerinden oluşan yemeklerde de çeşitli soslar kullanılmaktadır. 

Orta Afrika mutfağı tatlı olarak da birkaç seçenek sunmaktadır. Bunların başında süt ile yapılan tatlılar yer alır. Puding isimli tatlı hem görünüşü hem de tadı ile en beğenilenlerden. Kayısı mermelatı ile pişirilen tatlı ıslak kekin üzerine krema eklenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Melktert, Afrika mutfağının vazgeçilmez sütlü tatlısıdır. Orta Afrika’da da çeşitli restoranlarda bulabileceğiniz bu lezzet bildiğimiz süt, un ve şeker malzemelerinden oluşan yaş pastayı andırmakta fakat hafif olması sayesinde birkaç dilim tüketmek mümkün olmaktadır. Orta Afrika Cumhuriyeti uçak bileti fırsatlarına Fastfly.com'dan ulaşabilir, Orta Afrika Cumhuriyeti seyahatinizin tadını çıkarabilirsiniz.