Pakistan Uçak Bileti

Pakistan Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Pakistan
  • Başkent: İslamabad
  • Nüfusu: 197 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 881, 913 km2
  • Komşuları: Çin, Hindistan, Afganistan, İran ile komşudur. 
  • Konuşulan Dilleri: Urduca, İngilizce 
  • Telefon kodu: +92
  • Başkan: İmran Han
  • Para Birimleri: Pakistan Rupisi

Pakistan'ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Pakistan Devleti, 20. yüzyılda kurulan genç bir devlet olmakla beraber Pakistan devletinin 15 Ağustos 1947 yılından önceki zamanı Hindistan tarihi ile aynıdır. Ülkenin Pakistan adını alması İngiltere’de öğrenci olan Müslümanlar tarafından 1940 senesinde gerçekleşmiştir. Pakistan’ın manası ise temiz ülkedir. Hindistanlılar, İngilizlerin sömürgesinden kurtulmaya çalışırken Müslümanlar birleşmiştir. Dominyon kurularak İngiliz Milletler Cemiyetinedahil duruma gelinmiştir. Bu gelişmeler sırasında Pakistan başkanı ise M. Ali Cinnah’tır. 

Pakistan’ın Cumhuriyet ile tanışması 1956 yılında olmuştur. İki yıl sonra ise General M. Eyüb Han tarafından darbe yapılmıştır Bu darbe ile yönetim ele geçirilmiştir. 1960 ve 1965’te başkan seçilmiş 1969 yılında ise istifa etmiştir.  Bunun beraberinde Doğu Pakistan’da ayaklanmalar yaşanmıştır. Ardından General Ağa M. Yahya Han ülkenin idaresine el koymuş ve ardından ülkede sıkıyönetimi ilan etmiştir.

pakistan hakkında

1970 seçimlerinin ardından Doğu Pakistan’da Avami Partisi çoğunluk elde etmesine rağmen seçimlerin üzerinden bir yıl geçtikten sonra Yahya Han, Millet Meclisini dağıtmıştır. Bu olay ile beraber Pakistan’da grevler artmaya başlamış, isyanlar durdurulamaz hale gelmiştir. Ardından hükümet Doğu bölgesine taarruz gerçekleştirmiştir. Hindistan doğululara kuvvet desteği vermiştir. Bununla beraber bağımsızlık ilan edilerek Bangladeş kurulmuştur. Fakat çarpışmalar son bulmadığından bu dönemde çok sayıda insan öldürülmüştür. Doğuluların büyük kısmı Hindistan’a gitti. Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan savaşta Doğu Pakistan içerisinde bulunan Pakistan birliklerinin kuşatılmasının üzerine Pakistan-Hindistan ateşkesi imzalanmış ve taraflar birliklere saldırmadan geri çekilmiştir. 1976 yılında ise bu iki ülke arasındaki ilişkiler tam anlamıyla düzelmiştir. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Pakistan Asya kıtası üzerindedir. Başkenti İslamabad olan ülkede birçok seyahat noktası bulunur. Gezilmesi gereken yapıları ve doğal güzellikleri ile turistlerin de ilgisini çekmeyi başarmış ülkelerden biridir. Gerek tarihi gerekse konumu itibari de yıl içerisinde ülke Pakistan uçak bileti alan çok sayıda turist ağırlar. 

pakistan gezilecek yerler

Badshahi Camii

Badshahi Camii, Lahor şehrinde bulunan ve yapımı 1671 yılında gerçekleştirilen bir ibadet yeridir. Babür İmparatoru olan Ebul Muzaffer Muhyiddin tarafından yapılmıştır. Cami dış görünümü etkileyici olup sanatsal anlamda dünyadaki en güzel camilerden biri olarak kabul edilir. Avlusu geniş olan caminin kubbesi ve minaresi de hayran bırakan türdedir. Ülkede ziyaret edilmesi gereken yerlerin de başında gelmekte ve görkemiyle büyülemektedir. 

Lahor Kalesi

Pakistan’da Lahor şehri içerisinde yer alan bu kalenin yapımı, 1566-1605 yılları arasında gerçekleşmiştir. Babür İmparatoru tarafından inşa edilen kalenin yapımında, Türk-İslam mimarisinden esinlenilmiştir. 1981 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine yazılan yapı güzelliği ile dikkat çekmektedir. Kale içerisinde 3 müze yer almakla beraber 21 adet anıt bulunur.  Lahor şehrinin mutlaka gezilmesi gereken yapılarındandır.

Lake Saiful Muluk Gölü

Pakistan’ın güneyinde bulunan bu göl, yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mekandır. Kağan Vadisi’nde bulunan Lake Saiful Muluk Gölü deniz seviyesi ile arasında 3 bin metre yükseklik vardır. Şehrin en yüksek gölü bu göldür. Gölün manzarası da dikkatleri çeker türdendir. Huzurlu vakit geçirmek için bu gölü gezebilir burada keyifli zaman geçirebilirsiniz. Şehirden uzaklaşmak isteyenlerin de sakin zaman geçirmek için tercih ettiği popüler mekanlar arasındadır. Aynı zamanda manzara fotoğrafları çekmek için de ideal bir yerdir. 

Şalemar Bahçeleri

Lahor şehrinde bulunan Şalemar Bahçeleri, Şah Cihan tarafından 1637-1641 yıllarında yapımı tamamlanan Babür bahçe kompleksinin adıdır. Dünya üzerindeki en önemli bahçe olan Şalemar Bahçeleri 1981 yılında UNESCO’nun koruması altındadır. Görülmesi gereken yerlerden biridir ve cennet bahçesi ismi ile de bilinir.

pakistan uçak bileti

Lok Virsa Müzesi

Pakistan’ın başkentinde yer alan Lok Virsa Müzesi, Pakistan’ınve İslamabad’ın tarihini ve yerel kültürünü yansıtan eserlerin sergilendiği müzedir. Pakistan’ın değerlerini ve kültürünü öğrenmek için bu müze mutlaka ziyaret edilmelidir. Müzenin içerisinde resimler olduğu gibi çeşitli seramik işlemeler ve tekstil ile ilgili çeşitli koleksiyonlara da rastlanır. Müzenin dış görünüm ve iç tasarımı da oldukça dikkat çeken türdendir. 

Pakistan Kulesi

Pakistan kulesi ülkenin sembolü haline gelmiş bir kuledir. Kulenin yapımı 1960 yılında gerçekleşmiştir. Ülkenin bağımsızlığını temsil eden kule aynı zamanda Müslümanlığın da bir simgesi olarak kabul edilmiştir. Kulenin görünümü ilgi çekici olup yüksekliği 62 metredir. Kulenin üzerindeki beyaz mermerlerde çeşitli Kuran ayetleri bulunur. Bu kulenin olduğu yerde tarihte bilinen önemli birtakım siyasi olaylar ve mitingler yaşanmıştır. 

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Pakistan mutfağındaki tatlar Hint mutfağı ile çok benzer özellikler taşır. Pakistan’da yemek kültürü gelişmiş olup günde üç öğün yenmektedir. Siz de Pakistan uçak bileti aldığınızda yemeklerin farklılığını göreceksiniz. Kahvaltılarda ekmek, reçel, tereyağı ve yumurtadan oluşur. Öğle ve akşam yemeklerinde ise Pakistan mutfaklarına özgü yemekler yenir. Kırsal kesim yemekleri ile kent yemekleri de farklılık gösterebilir. Pakistan’ın bazı bölgelerinde kahvaltı ana öğün olarak kabul edilir. Lassi denilen ayran çeşidi de burada oldukça meşhurdur. Taze içilen içecekler kahvaltılarda ve yemeklerde tüketilir. Çapati isimli yassı ekmekler de kahvaltıların vazgeçilmezidir. Curry adı verilen lezzetli yemek de et ve sebzeden yapılan bu ekmeklerle servis edilir. Pakistan’da öğle yemeği saatleri 12.00’dır. Hafif yiyecekler yenen öğle yemeklerinde bazen kahvaltılık bazen de geleneksel yemekler tüketilir. Akşam yemeklerine gelindiğinde sıcak yiyeceklerle ve çorbalarla başlanır. Aileyi bir araya toplayan sıcak akşam yemekleri vardır Pakistan mutfaklarında. Et ve sebze sıkça tüketildiğinden bu yiyeceklerin olduğu birçok yemek çeşidine rastlayabilirsiniz. 

pakistan tatil tur

Akşam yemeklerinin vazgeçilmezlerinden biri olan köriler ve çapatiler yassı ekmeklerle tüketilir. Bakliyatlar da Pakistan mutfağında ara sıra kullanılmaktadır. Haşlanmış etler sebzelerle ve pirinç ile beraber servis edilir. Yemek kültüründen anlayan Pakistan halkı yemek yemekten oldukça hoşlanır. Yemeklerin lezzetine ve görünümlerine önem verirler. Sofralarda ve yemeklerde çeşit çeşit baharatlara yer verilir. Yemeğe uygun olarak hazırlanan baharatlarla yemeği tatlandırmak amaçlanır. Ülkenin en bilindik ve en sık kullanılan baharatı ise Garam Masala’dır. En sevilen et yemekleri olan tika, kori ve köftelerin yanında bu baharat karışımı kullanılır. Tandoor’da lezzetli et yemeklerinin yapıldığı yerdir. Burada birçok yemek çeşidi yapılarak sıcak sıcak servis edilir. Pakistan’da pişen önemli yemeklerden bir diğer Balti’dir. Pakistan’ın kuzeydoğusunda daha yaygın yapılır. Pakistanlıların yemeklerin yanında sevdikleri yiyeceklerden biri olarak yoğurt masalarda her daim yerini alanlardan. Pakistan uçak bileti aldığınızda yoğurtu orada da bulabileceksiniz. Fakat burada sade yoğurt yerine baharatlı, kimyonlu ya da çeşitli ot karışımlarının eklendiği yoğurtlar yapılır.

Pakistan’da kültürel ve dini bayramlar sırasında özel yemekler yapılır. Bunlar arasında biryani ve hindistan cevizi de bulunur. Bunlar tatlı çeşitlerdir. Pakistan tatlılarında yoğun şekilde süt ürünleri kullanılır. Kir denilen sütlaç ve lokma gibi tatlıları ile meşhurdur. Yemeklerinde farklı pişirme tekniklerini de uygulayan Pakistan’da yemekler haşlama, kavurma yöntemlerinin yanı sıra kızartılarak da yapılır. Pakistan mutfağı, Afgan ve Türk mutfağından izler taşır.