Palau Adaları Uçak Bileti

Palau Adaları Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Palau Cumhuriyeti
  • Başkent: Melekeok
  • Nüfusu: 21.729
  • Yüz Ölçümü: 458 km2
  • Komşuları: Bir okyanus ülkesi olan Palau Adaları, Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde, Büyük Okyanus’un güneyindedir.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dilleri İngilizce ve Palauca, tanınmış dilleri Japonca, Tobianca ve Sonsorolece’dir.
  • Telefon kodu: 680
  • Başkan: Tommy Remengesau
  • Para Birimleri: Amerikan Doları (USD)

Palau Adaları’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Palau Adası, 1543 yılında İspanyol denizci Ruy Lopez de Villalobos tarafından keşfedilmiştir. Keşfinden sonraki 300 yıldan fazla süren zaman içinde Palau, İspanyol sömürgesi olmuştur. 1899 yılında, Marina ve Caroline adaları ile birlikte Palau adalar grubu Almanlara satıldı. 1914 yılında Japonlar tarafından ele geçirilen adalarda, ticari, balıkçılık, tarım ve madencilik konusunda gelişmeler yaşandı. Japonlar, Palau Adalarını 2.Dünya Savaşı sırasında deniz üssü olarak kullanmıştır. 

Amerika Birleşik Devletleri adaları 1944 yılında ele geçirdi. 1947 yılında ise adalar topluluğu Amerika’nın denetimindeki Birleşmiş Milletler Pasifik Adaları Vesayet Bölgesi’nin bir parçası haline geldi. 1979 yılında Mikronezya’ya katılma konusunda iki kere yapılan referandumda dil ve kültür farklılıklarından dolayı hayır kararı çıktı. 1981 yılında yeni anayasa kabul edilip seçimler yapıldı. 1981 yılında Palau, iç işlerinde bağımsız bir devlet iken 1982 yılında Amerika ile Serbest Birlik Sözleşmesi imzaladı. İmzalanan sözleşemeye göre Amerika Birleşik Devletleri adada askeri üs bulundurarak adaların güvenliğini sağlayacak aynı zamanda mali yardımda bulunacaktır. 

Adada nükleer güç bulundurulmasını ve Amerika askeri güçlerini istemeyenler 1982 yılında eylemler başlattı. 1985 ve 1988 yıllarında ada yöneticilerinden iki kişinin öldürülmesi olayların şiddetini artırmıştı. Olayların bastırılması için yapılan referandumdan Amerika ile Serbest Birlik Sözleşmesi devamı şartıyla bağımsızlık kararı çıktı. 

palau adalari hakkinda

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Tropikal iklim kuşağında yer alan Palau Adaları, yılın büyük kısmını güneşli geçirmektedir. Her an yağmur yağma ihtimali vardır. Fakat özellikle Temmuz ile Ekim ayları arası daha fazla yağmur yağmaktadır. Bundan dolayı adaları ziyaret için bu aylar pek uygun olmamaktadır. Türk vatandaşlarından vize isteyen Palau Adaları’na uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Fakat Türkiye’den adalar ülkesine direk uçuş yapılmadığından ancak aktarmalı seferlerle ulaşım sağlanabilir. 

21 binden biraz fazla insanın yaşadığı Palau Adaları Pasifik Okyanusu’nun ortasında yer alan 250 adadan oluşmaktadır. İnsan sayısından fazla denizanasını yaşadığı adalar nefesleri kesen güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. İçi denizanalarıyla dolu 60 dönüm büyüklüğünde dev bir tuzlu su gölüne sahiptir. Turistik mekanlar açısında zengin olan adalar ülkesi dünyada tatil merkezleri arasında oldukça popülerdir. 

Koror

Palau Adalarının en büyük şehri olan Koror’da çok farklı etnik kökenden insan yaşamaktadır. Tarihi, turistik ve kültürel çok fazla mekanın bulunduğu Koror, adaların mutlaka gezilmesi gereken şehridir. Koror’da popüler olan mekanlar arasında, Etpison Museum, Belau National Museum, Milky Way, Ngardmau Falls, Kayangel Island, Rock Island Southern Lagoon, Palau Aquarium,  Long Beach, Mandarin Fish Lake ve Jellyfish Lake bulunmaktadır. 

Milky Way

Masmavi denizde yüzmek, sakin ve huzurlu bir yerde tatil yapmak isteyenler için ideal olan Milky Way, Palau’nun görülmesi gereken yerlerinin başındadır. Doğal güzellikleri ve harika denizi ile tam anlamıyla cennetten bir köşe deyiminin karşılığıdır. 

Kayangel Adası

Bembeyaz kumları ve uçsuz bucaksız sahiliyle Kayangel Adası mutlaka görülmelidir. 

Long Beach

Mavinin, yeşilin, beyazın ve sarının ev sahibi olan Long Beach, yüzmekten, doğa yürüyüşlerinden ve güneşlenmek isteyenlerin adresidir. 

Jelliyfish Gölü

Güzel olması kadar değişik bir yapıya sahip olan Jellitfish Gölü, Denizanası Gölü olarak da bilinmektedir. Palau Adalarında görülmesi gereken yerlerden biri olan gölde yüzmek kadar sualtı dünyasını keşfetmek gibi harika bir aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Dünya çapında sularındaki denizanaları ile ünlenmiş olan gölde, adada yaşayan insan sayısından çok denizanası yaşamaktadır. 

Southern Adası Kayalıkları

Doğal güzelliklerin yeşili ile birleşen kayalar muhteşem bir manzara ortaya çıkarmaktadır. Southern Adası Kayalıklarına, sırf bu manzarayı görmek için bile gidilir. 

Ngardmau Şelalesi

Yüksekten akan suyun muhteşemliği, etrafındaki doğal güzelliklerinin yeşilliği ile birleşince Ngardmau Şelalesi’nde nefesleri kesen bir görüntü meydana gelmektedir. Şelalenin kenarında oturup akan su izlenebileceği gibi etrafında yürüyüş de yapılabilir. Ormanların içinden yürüyerek geçtikten sonra Ngardmau Şelalesi’ne ulaşılmaktadır. 

Belau Ulusal Müzesi

Adalar ülkesi Palau’nun gezilebilecek en popüler tarihi yapısı olan Belau Ulusal Müzesi’nde ülkenin tarihi ve kültürünü yansıtan eserler sergilenmektedir. Değerli eserlere ev sahipliği yapan müze otantik bir yapıya sahiptir. 

palau adalari uçak bileti

Stone Monoliths

Geçmiş tarihlere ait taşların sergilendiği Stone Monoliths, tarih severlere hitap etmektedir. Manzarası oldukça büyüleyici olan Stone Monoliths ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasında olup yerel kabile sanatı meraklılarının ise Etpsion Müzesi’ni de gezmeleri tavsiye edilir. 

Rock Island Southern Lagoon

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Rock Island Southern Lagoon, Palau’nun kesinlikle görülmesi gereken yeridir. Şnorkelle dalış yapılan alanda sualtında çok çeşitli balıklar görülebilir. Aynı zamanda vatozlar eşliğinde yüzülebilir. Tekne turu ile harika manzaralara görülüp fotoğrafları çekilebilir. Gelgitlerin çok az olduğu plajı en az 10 fit genişliğindedir. Kartpostallara yansıtılan harika manzaralara sahip olan Rock Island Southern Lagoon, dalış yapılan dünyanın en berrak sularına sahiptir. İnsanlar denizde balıklar, mercanlar görmeye alışkındır. Fakat bu bölgede su kaplumbağaları hatta köpekbalığı bile görmek mümkündür. 

Palau National Congress (Palau Ulusal Kongre Binası)

Koror’da bulunan kongre binasının taşınması için 2006 yılında Roma mimarisi ile yapılmıştır. Palau Ulusal Kongre Binası, adalar ülkesinin başkenti Melekeok’te, ülkenin en büyük adası olan Babeldaob Adası’nın doğu tarafında yer almaktadır. Ülkenin en büyük kenti Koror’dan en hızlı ulaşımla yaklaşık 30 dakikada varılan yüksek bir tepeye inşa edilen kongre binasının etrafı çim bahçeleri ve otopark alanı ile çevrilidir. Yapının merkezini Ulusal Meclis Binası oluşturmaktadır. Meclis Binası’nın solunda başkanlık makamı, sağında ise başkan yardımcılığı makamı bulunmaktadır. Yürüyüş anında yeşilliklerin arasında gözüken Palau Ulusal Kongre Binası’nın hem dış mimarisi hem de içi oldukça güzel tasarlanmıştır, çok güzel fotoğraf kareleri yakalanmaktadır. Yapı, adalar ülkesinde görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. 

Sıralanan mekanların dışında Palau’da gezilmesi gereken yerler arasında, Rock Adaları Güney Lagünü,  Palau Aquarium, balıklarıyla ünlü Mandarin Fish Lake ve yunuslarla vakit geçirmek isteyenler için Dolphin’s Pacific bulunmaktadır. 

Palau Adaları’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Palau mutfağındaki lezzetler daha yoğun olarak Uzak Doğu lezzetlerinden etkilenmiştir. Fakat ada yemeklerinde Amerika mutfağının esintileri de görülmektedir. Tropikal bir iklime sahip olması adada en fazla Hindistan cevizinin üretilmesini sağlamaktadır. Böylece Hindistan cevizi nerdeyse her yemeğin temel öğesi olmaktadır. Ayrıca okyanusun kıyısında yer almasından dolayı balık ve diğer deniz ürünlerinin mutfakta yoğun olarak kullanılmasını sağlamıştır. Çeşitli pişirme yöntemleriyle pişirilen balığın her türlüsü sevilmektedir. Balık ve hindistan cevizinin dışında en fazla kullanılan malzemeler patates ve domuz etidir. Yarasa çorbası yemeklerden önce tüketilen popüler bir yiyecektir. Tropikal meyvelerde yapılan içeceklerin çeşitleri beğenilerek tüketilmektedir. Yerel yemeklerin yanı sıra Çin ve Japon yemeklerini yapan restoranlar Koror Adası’nda yer almaktadır.