Paraguay Uçak Bileti

Paraguay Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Paraguay Cumhuriyeti
  • Başkent: Asuncion
  • Nüfusu: 6.349.000
  • Yüz Ölçümü: 406.752 km2
  • Komşuları:  Paraguay’ın komşuları, Arjantin, Bolivya ve Brezilya’dır.
  • Konuşulan Dilleri: Guarani ve İspanyolca
  • Telefon kodu: 595
  • Başkan: Horacio Cartes
  • Para Birimleri: Paraguay Guaranisi (PYG)

Paraguay’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Paraguay’da ilk yerleşimin ne zaman başladığı hakkında kesin bilgi yoktur.  Ülke yaklaşık olarak 300 yıl boyunca İspanyol İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında yaşamıştır. Bask kökenli soylu bir İspanyol aileden gelen Simon Bolivar 19. yüzyılın başlarında devrim hareketi başlatmıştır. Başlayan devrim hareketinin neticesinde ülke 1811 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. 1862 yılına kadar ülke yönetiminde Carlos Antonio Lopez bulunmuştur. Lopezin ölümü üzerine yerine oğlu Francisco Solano Lopez gelmiştir. Francisco Solano Lopez, Paraguay’a nerdeyse bütün Güney Amerika ülkelerinin yaşadığı diktatörlük talihsizliğini yaşatmıştır. 1864 yılında Paraguay, Uruguay, Brezilya ve Arjantin koalisyonuyla uzun ve çok kan dökülecek bir savaşa girdi.

Savaş 1870 yılında diktatör Francisco Solano Lopez’in öldürülmesi ile son buldu. 1870 yılında biten savaşın bilançosu Paraguay için çok ağır olmuştur.  İnsan kaybının yanı sıra Paraguay savaşta toprak kaybederek çıkmıştır. Yapılan barış anlaşması ile Paraguay’a ait olan yaklaşık 170 bin kilometrekarelik arazi Arjantin ve Brezilya arasında paylaştırılmıştır. Ayrıca savaştan dolayı Paraguay, kolalisyondaki devletlere savaş tazminatı ödemek zorunda kalmıştı. Ekonomisi çökmüş olan ülke tam bir yıkımla karşı karşıya kalmıştır. Ülke nüfusunun nerdeyse yüzde 90’nı savaşta hayatını kaybetmiş, ülkede yalnızca 28 bin erkek kalmıştır. Kadın erkek dengesizliğinin ortaya çıkmasının ardından Kilise bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesine izin veren bir karar aldı. Paraguay, kuzey komşusu olan Bolivya ile 1932 yılında sınır anlaşmazlığı nedeniyle sıcak çatışmalara girdi. Chaco Savaşı olarak tarihe geçen ve üç yıl süren bu savaş 1935 yılında Paraguay ordusunun zaferi ile neticelendi. Savaş sonrasında Paraguay, ihtilaflı arazisinin yüzde 75’ini ele geçirmiş oldu.

Gezilecek Yerler ve Tarihi ve Turistik Mekanlar

Güney Amerika’da denize kıyısı olmayan üç ülke bulunmaktadır. Üç ülke arasında bulunan Paraguay’da çok sayıda tarihi mekân ve doğa harikası bölgeler vardır. İspanya’nın kolonisi olduğu dönemin mimarisini yansıtan nostaljik başkent Asuncion, dünyanın en büyük serbest ticaret bölgelerinden biri olan sınır kenti Ciudad del Este gibi yerler ülkenin popüler olmasını sağlamaktadır. Ciudad del Este tam bir alışveriş cenneti olduğundan ve ülke son 4 yıl dünyanın en ucuz ülkesi seçildiğinden alışveriş düşkünlerinin ilk adresidir. Eğer siz de kendinizi alışveriş düşkünü, doğa sever ve seyahat tutkunu olarak tanımlıyorsanız Paraguay uçak bileti almanın tam sırası! Mütevazi şehirleri, dikkat çekici kültürleri ve enfes mutfağı ile her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Paraguay’da yağışlı subtropikal iklim hakimdir. Festivallerin ve eğlenceli etkinliklerin yoğun olduğu yaz aylarında ülkeyi ziyaret için en uygun zamandır.

Asuncion

Paraguay’ın başkenti olan Asuncion, aynı zamanda ülkenin kültür ve ticaret merkezidir. Başkentin caddeleri sokak sanatları ile süslenmiştir. Mütevazi ve süslü sokakların her köşe başında ülkenin yerel lezzetleri satılmaktadır. Kokusu iştah kabartan bu yemeklerin lezzetleri de bir harikadır. İklim şartlarından dolayı şehri gezerken terlememek imkansızdır. Asuncon’u gezmek için en az 2 gün gereklidir. Başkentin en gözde mekanları arasında, Asuncion Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Museo del Barro, Icono Kulesi, Tarihi Senato Binası, Büyükkent Katedrali, Bağımsızlık Sarayı, Godoi Müzesi, Pantheon Nacional ve San Martin Caddesi bulunmaktadır. 

San Lorenzo

Paraguay’ı 4.büyük kenti olan San Lorenzo, ülkenin Orta Departmanında yer almaktadır.  Gezilip görülecek çok fazla turistik alan olduğundan San Lorenzo ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. El değmemiş bakir doğal güzelliklerini ve tarihi yerlerini keşfetmek için Paraguay turunda muhakkak San Lorenzo ziyaret edilmelidir.

paraguay ciudad del este

Ciudad del Este

320 bin kişilik nüfusu ile Paraguay’ın ikinci büyük kenti olan Ciudad sdel Este, ülkenin Alto Parana bölümünde yer almaktadır. Gezilip görülmesi gereken çok fazla yere ev sahipliği yapan kentte mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında Hayvanat Bahçesi ve Tierra Guarani Müzesi bulunmaktadır.

paraguay barro müzesi

Barro Müzesi

1979 yılında ziyarete açılmış olan Barro Müzesi, Paraguay’ın başkenti Asuncion’da yer almaktadır. Ülkenin tarihini ve kültürünü yansıtan çok sayıda eserin sergilendiği Barro Müzesi, Paraguay hakkında bilgi edinmek isteyenler için ideal bir yerdir. Pazar, Pazartesi ve Salı günleri dışında her gün sabah 09.00 ile akşam 20.00 arasında ziyarete açıktır.

Icıono Kulesi

2006’da yapımına başlan ve 2011 yılında bitirilen Icıono Kulesi, başkent Asucion’da yer almaktadır. 37 katlı, 136 metre yüksekliğindeki Icıono Kulesi ülkenin simgesi haline gelmiştir.

Godoi Müzesi

Gezilip görülmeye değer turistik mekanlardan biri olan Godoi Müzesi, ülkenin en büyük şehri olan başkentte yer almaktadır. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Godoi Müzesi’nde zengin birçok koleksiyon sergilenmektedir.

paraguay bağımsızlık sarayı

Bağımsızlık Sarayı

Ülkenin bağımsızlığı anısına inşa edilmiş ve Paraguay’ın mutlaka görülmesi gereken mekanlarından biri olan Bağımsızlık Sarayı Paraguay’ın başkenti Asunion’da yer almaktadır. Yıllarca ülkenin yönetildiği yer olan Bağımsızlık Sarayı, özellikle mimarisi ile dikkatleri çekmektedir. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen saray görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Siz de diğer turistler gibi Fastfly.com'dan alacağınız en uygun Paraguay uçak bileti ile dolu dolu bir kültür gezisine adım atmış olacaksınız. 

Tarihi Senato Binası

2002 yılında Tayvan hükümeti tarafından inşa edilmiş olan Tarihi Senato Binası, Paraguay’ın en büyük ve aynı zamanda başkenti olan Asuncion’da yer almaktadır. Paraguay’ın en modern yapısı olan Tarihi Senato Binası, ülkenin en popüler turistik yapısıdır. Ülkenin simgesi haline gelmiş olan yapıyı ziyarete gelen turistler fotoğraf çektirmeyi ihmal etmemektedir.

Büyükkent Katedrali

Defalarca restorasyon ve onarımdan geçirilen Büyükkent Katedrali, ülkenin başkenti Asunciona’da yer almaktadır. Gezilip görülmesi gereken çok değerli bir yapı olan Büyükkent Katedrali, günümüzde ibadete açıktır. Mimarisi ile görenlerin dikkatini çeken manevi yapı her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

San Martin Caddesi

Paraguay’ın en hareketli ve en renkli caddesi olan San Martin Caddesi, ülkenin başkenti Asuncion’da yer almaktadır. Caddenin üzerindeki tarihi yapıların yanı sıra oteller, alışveriş merkezleri, cafeler, restoranlar ve eğlenme mekanları bulunmaktadır. Ülkeye gezmek için gelenler başlangıç için genellikle San Martin Caddesi’ni seçmektedir.

Asuncion Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

1909 yılında ziyarete açılmış olan Asuncion Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, ülkenin başkentinde yer almaktadır. Çok sayıda sanat eserinin sergilendiği yapı 1939 yılında sanat müzesine çevrilmiştir. Paraguay’ın sanat dünyası hakkında bilgi edinmek ve muhteşem eserleri görmek isteyenler mutlaka sanat müzesini ziyaret etmelidir. Paraguay'daki kültür gezinizi ve alışverişinizi tamamladıktan sonra geriye lezzetleri yemeklerini denemek kalıyor. Gidiş-dönüş alacağınız Paraguay uçak bileti ile hava yolu şirketlerinin size sağladığı bagaj hakkını kontrol etmeyi unutmayın.

paraguay yemek kültürü

Paraguay’ın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Güney Amerika’da bulunan Paraguay mutfağında diğer ülkelerde olduğu gibi kırmız et yemeklerde çok fazla kullanılmakta ve tüketilmektedir. Ülkenin mutfak kültüründe zeytinyağlı, salata veya sebze gibi hafif yiyecekler pek fazla bulunmamaktadır. Ülkenin başkenti Asuncion’da sığır eti ve kırmızı et yemeklerinin yapıldığı çok şık restoranlar vardır. Özellikle kırmızı etin mısırla beraber kullanıldığı yemekler ülkede oldukça popülerdir. Türkiye’deki ocak başı anlayışının farklı bir versiyonu Paraguay için geçerlidir. Et fiyatlarının uygun olması yemek masrafını azaltmaktadır. Yemek konusunda bol çeşidin bulunduğu ülkede özellikle İspanyol yemeklerine veya İspanyol mutfağının esintilerinin olduğu yemekler oldukça fazla rağbet görmektedir. Sığır eti kadar olmasa da domuz eti, kuzu ve tavuk eti Paraguay’da sevilmektedir.  Tarım toprakları oldukça verimli olan ülkede buğday, soya fasulyesi, mısır, yer fıstığı, kahve, pirinç ve tütün yetiştirilmektedir. Ülke yemeklerinin temel malzemesini de ülkede yetiştirilen ürünler oluşturmaktadır. Cassava ve mısır gibi Paraguay’da yetiştirilen ürünler yerel yemeklerde kullanılmaktadır.