Peru Uçak Bileti

Peru Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Peru Cumhuriyeti
  • Başkent: Lima
  • Nüfusu: 34.132.013
  • Yüz Ölçümü: 1.285.216 km2
  • Komşuları: Peru’nun komşuları, Şili, Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Büyük Okyanus’tur. 
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca
  • Telefon kodu: +51
  • Başkan: Martin Vizcarra
  • Para Birimleri: Nuevo Sol (PEN)

Peru’nun Kuruluş Yılı

Peru topraklarında ilk yaşayanların Pasifik Okyanusu ve Panama Boğazı’ndan geçerek gelen göçebe balıkçı ve avcılardır. Milattan önce 1200 ile 1532 yılları arasında çeşitli medeniyetlerin vatanı olmuştur. Bölgede yaşayan medeniyetlerin en tesirli olanı İnkalar’dır. 1531 yılında ülke topraklarına gelen ilk İspanyol Francisco Pizzaro’dur. İspanya adına gelen valiler Lima’yı merkez olarak kullanmıştır. 1820 yılında Peru’nun bağımsızlığını ilan etmesine kadar başta İspanyollar olmak üzere farklı devletlerin işgaline uğramıştır. 

peru hakkında

1846 yılında bağımsız Peru’da politik bazı mücadeleler yaşandı. 1822 yılında cumhuriyet anayasası kabul edildikten sonra 1823 yılında Jose de la Riva Agüero ülkenin ilk başkanı seçildi. 1968 yılında gerçekleşen askeri darbeden sonra 1974 yılına kadar ülkeyi askeri hükümet yönetti. Ülke 1980 yılında tekrar demokratik hayata geçiş yaptı ve yeni gelen hükümet sosyalist sistemi terk ederek liberal sistemi ülkeye getirdi. 1981 yılında Ekvador sınırında bazı çatışmalar yaşansa da ülke ekonomisi girdiği çıkmazdan kurtularak normale döndü. 1982 ve 1983 yıllarında Amerika aleyhine terör eylemleri yapılırken 1990 yıllarında solcuların terör eylemlerinde artış görülmüştür. 1992 yılında sivil darbe yapılarak olağanüstü hâl ilan edilip yeniden hükümet kuruldu. 1980 yılında başlayan gerilla savaşında 22 bin 500 kişi vefat etmesine neden olmasından sorumlu tutulan Guzman yakalanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 

Peru Gezilecek Yerler

İnkaların yaşadığı yer olan Peru, gezilecek tarihi, kültürel ve doğal güzellikler bakımından zengin bir ülkedir. Yeni ve farklı yerler keşfetmek isteyenler için Peru en doğru adrestir.  

Nazca Çizgileri

Nazca ve Palpa şehirleri arasında konumlanmış olan Naca Çölü’nde yer alan dünyaca ünlü Nazca Çizgileri her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Oldukça dikkat çekici olan Nazca Çizgileri’nin bazıları çok kısa ve küçük olurken bazıları kilometrelerce uzunluğa sahiptir. Naca Çölü’nde bulunan bu çizgiler bazı canlılara ve geometrik şekillere benzetildiğinden çok ilginçtir. Muhteşem güzelliğe sahip olan bu çizgileri daha net görebilmek için gezi uçaklarıyla yaklaşık 30 dakika süren turlara katılmak gerekir. 

Lima Katedrali

Ülkenin en büyük ve aynı zamanda başkenti olan Lima’da bulunan katedral ilk olarak 1535 yılında inşa edilmiştir. Deprem sebebiyle yıkılan katedralin yerine aslına uygun yenisi yapılmış fakat yapılan bu yapı da yangın neticesinde yanmıştır. Lima’nın kurucusu olan Pizzaro’nun kemiklerinin bulunduğu yapı üçüncü kez yapılan katedraldir. Şehrin en önemli yapılarından biri olan Lima Katedrali’nin önünde Pizzaro’nun heykeli bulunmaktadır. Başkentin kalbi olan Plaza de Armas Meydan’ında bulunan katedral haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

peru uçak bileti

Pizarro Sarayı

1600’lü yıllarda inşa edilmiş olan Pizarro Sarayı, başkent Lima’da yer almaktadır. 1687 yılındaki depremde çok fazla hasar görmüş olan saray 1938 yılında aslına uygun restore edilmiştir. Plaza de Armas Meydanı’nda yer alan ve mimari ile dikkatleri çeken saray günümüzde Hükümet Sarayı olarak kullanılmaktadır. 

Miraflores Bölgesi

Lüks restoranları ve eğlence mekânlarının bulunduğu Miraflores Bölgesi, başkent Lima’nın en popüler ve elit bölgesidir. Deniz kenarında bulunduğundan dolayı ziyaretçilerine harika manzaralara sunan Miraflores Bölgesi’nde yer alan Aşk Parkı yani Parkque del Amor’ı gezilmelidir. Yeme içme alanlarının da bulunduğu Miraflores Bölgesi’nde eğlence merkezleri de bulunmaktadır.  

peru tatil tur

Coricancha Güneş Tapınağı

İnka Medeniyeti’ne ait önemli bir tapınak olan Coricancha Güneş Tapınağı, İnka İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Cusco’da yer almaktadır. İmparatorluklarını Güneşin Oğlu olarak gören İnkalar tapınağı, Güneş tanrısı İnti adına inşa etmiştir. Büyük bir önemle inşa edilen tapınağın iç duvarlarının hepsi altınla kaplanmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan tapınağın içindeki altınlar İspanyollar tarafından kendi ülkelerine taşınmıştır. 

Cusco Katedrali

Aziz Meyrem Katedrali olarak da bilinen Cusco Katedrali, Cusco kentinin Plaza de Armas bölgesinde yer almaktadır. Cusco’nun başpiskoposluk merkezi olarak hizmet veren Cusco Katedrali, Roma Katolik Kilisesidir. 1654 yılında hizmete açılmış olan manevi yapı dönemin ünlü mimarlarının ortak tasarımıdır. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan katedralin yapımında Barok, Gotik ve Rönesans mimari stili kullanılmıştır. 

Plaza de Armas Meydanı

Başkent Lima’nın nabzının attığı yer olarak tanımlanan Plaza de Armas Meydanı, Plaza de Mayor olarak da bilinmektedir. Günün her saati renkli, hareketli ve canlı olan meydan ülkenin en popüler turistik alanıdır. Meydanın çevresinde çok sayıda otel, mağaza, kafe, eğlence ve alışveriş merkezleri ile tarihi yapılar bulunmaktadır. 

İtalyan Sanat Müzesi

1923 yılında İtalyanlar tarafından ülkenin kuruluşunun 100. yıl anısına hediye olarak kurulan İtalyan Sanat Müzesi, başkent Lima’da yer almaktadır. Lima Ulusal Kültür Enstitüsü İdaresi bünyesinde hizmet vermekte olan müze, kamu kuruluşu bünyesinden hizmet veren tek Avrupa sanatı müzesi olarak özel bir yere sahiptir. İçerisinde tablolar, heykeller, seramik objeler, baskılar, çizimler gibi 200’den fazla orijinal eser sergilenen İtalyan Sanat Müzesi, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

Peru Machu Picchu Antik Kenti

Günümüze kadar en iyi şekilde korunarak ulaşmış bir İnka kenti olan Machu Picchu Antik Kenti, Andes Dağlarının üzerinde, denizden 2100 metre yükseklikte inşa edilmiştir. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil olan antik kent 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir. Dünyanın sayılı güzel antik kentlerinden Peru’nun ise en önemli yeri olan Machu Picchu Antik Kenti her yıl milyonlarca kişi tarafından gezilmektedir. 

Peru Arequipa

Peru’nun en çok ziyaret edilen aynı zamanda ülkenin 2. büyük kenti olan Arequipa, Peru’nun güneyinde yer almaktadır. Şehre ayrı bir güzellik katan üç adet volkanik dağ arasında konumlanmış olan Araquipa, Beyaz Şehir olarak da bilinmektedir. 

 peru gezilecek yerler

Peru Mancora

Eskiden sadece balıkçıların geldiği günümüzde ise çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilen Mancora, Peru’nun en güzel şehirlerinden biridir. Dünyanın en çok ziyaret edilen plajları arasında olan kentin plajlarına özellikle sörfçüler akın etmektedir. 

Peru’nun Yemek Kültürü 

Yöresel lezzetlere sahip olan Peru’da Latin Amerika’da yetişen sebze ve meyveler kullanılmaktadır. Dünyada var olan 5 bin çeşit patatesten yaklaşık 4 bini Peru’da yetişmektedir. Malzeme çeşitleri fazla olduğundan Peru’daki yemek lezzetleri de çeşitlenmektedir. Eski bir sömürge ülkesi olan Peru mutfağında Afrika, Çin, İspanyol ve Arap lezzetlerinin esintileri hissedilmektedir. Ülkenin en popüler lezzetleri arasında soğan, biber ve limonla marine edilen taze çiğ balıktan yapılan Ceviche’dir. Ceviche mısır veya tatlı patates ile servis edilmektedir. Tavuklu pilav arroz con polo, şişte sığır kebabı anticucho, toprak güveçte hazırlanan bir çeşit sebzeli et yemeği pachamanca, et ve patatesten yapılan carapulcra, haşlanmış yumurtayla servis edilen marul yapraklı, zerdaçallı dilimli haşlanmış patates Huanciana yerel yemeklerdendir. Soya soyu, sarımsak, biber, sirke, domates, soğanla yapılan ince şerit biftek Lomo Saltado, tavuktan yapılan Aji de Callina tadılması gereken lezzetlerdir.  Sahilde çorba tüketilmektedir. En fazla yenilen ise karides çorbası olan Chupe de Canarones’tir.