Porto Riko Uçak Bileti

Porto Riko Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Porto Riko, Amerika
  • Başkent: San Juan
  • Nüfusu: 3.337 milyon
  • Yüz Ölçümü: 9.104 km2
  • Komşuları: Porto Riko, Karayipler Denizi’nin kuzeydoğusunda, Dominik Cumhuriyeti’nin doğusundadır. 
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca ve İngilizce
  • Telefon kodu: +1-787, +1-939
  • Başkan: Devlet Başkanı Donald Trump, Vali Alejandro Garcia Padilla
  • Para Birimleri: Amerikan Doları

Porto Riko’nun Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Porto Riko’nun yerli halkı Tainolara 16. yüzyılda İspanyol işgalciler saldırmıştı. Ülkenin tarihi ise İspanyolların saldırısı ile başlamaktadır. Yerli halk Tainolar, Fransız, İngiliz ve Alman saldırılarına karşı kendilerini savunmuşlardır. Avrupalılara saldırılarının gerçekleştiği bu dört yüzyıl boyunca ülke İspanyol İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Amerika ile İspanya arasında gerçekleşen savaş sırasında Porto Riko toprakları Amerika tarafından işgal edildi. Savaşı sonlandıran 1898 Paris Antlaşması kararlarına göre İspanya, ülke topraklarını Amerika’ya bırakarak terk etti. Porto Riko, günümüzde iç işlerinde bağımsız dış işlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlıdır. Ülke, Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerine katılmamaktadır. Aynı zamana ülkenin vergileri de iç yönetim tarafından toplanmaktadır. 

porto riko hakkinda

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Porto Riko iç işlerinde bağımsız dış işlerinde Amerika’ya bağlı olduğundan ülkeye gitmek isteyen bir kişi Amerika vizesi almalıdır. Büyük Antillerin en küçük adası olan Porto Riko, Kristof Kolomb tarafından keşfedildiğinde topraklarında Taino yerlileri yaşamaktaydı. Günümüzde ise ülke halkının büyük bir çoğunluğunu İspanyollar oluşturmaktadır. Tropikal iklimde yer alan Porto Riko’da yağmur ormanları yer almaktadır. Yıl boyunca sıcak, yağışlı ve nemli olan ülke ikliminde yaz ve sonbahar ayları genellikle fırtınalı geçmektedir. Fırtına mevsimi olan sonbahar ve kış aylarının dışında yazları çok sıcak, kışları ise ılımandır. 

Mayıs ile Ekim aylarında ülke iklimi yılın diğer aylarına göre en yüksek neme ve sıcaklığa sahiptir. Aralık ile Mart ayları, ülkeyi gezmek için en ideal zamanlardır. Aralık ile Mart arasında sabah 7-8 gibi terleme yaşanmaz. Onun dışında nem çok yüksek olduğundan terlememek mümkün değildir. Kasırga ayları olan Ağustos ve Eylül ayında gezmek sıkıntılı olacağından gidilmemesi doğru olur. Deniz, kum ve güneş üçlüsünün muhteşem doğal güzelliklerde buluşma noktası olan Porto Riko, tatil ve dinlemek isteyenler için en doğru adrestir. Ülkenin sokaklarında araba yoğunluğu oldukça fazladır. Dünya çapında kilometrekareye en fazla araç düşen ülkedir. Bundan dolayı sokaklarda bile araç bulunmaktadır. Gezilecek yerlerin yoğun olduğu ülkede ilk sıraları aşağıdaki yerler almaktadır. 

porto riko gezilecek yerler

El Yunque Ulusal Ormanı

Etkileyici bitkisel dokusu, görkemli şelaleleri, bakir ormanları, harika doğal manzaraları, büyüleyici güzellikleri ile ülkenin mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri arasında bulunan El Yunque Ulusal Ormanı’nı gezmek için en az 1 gün ayırmak gerekmektedir. Porto Riko’nun en önemli turistik alanlarından biri olan El Yunque Ulusal Ormanı, tertemiz havada oksijeni akciğerlerini çekerek trekking yapmak isteyen turistlerin uğrak mekandır. Uzun yürüyüş rotası olan bölgede, büyüleyici güzellikleri barındıran yağmur ormanları, şelaleler bulunmaktadır. San Juan’dan yalnızca 40 dakika uzaklıkta bulunan El Yunque Ulusal Ormanı’nın çevresinde bulunan Rio Grande, Luquillo veya Fajardo'da konaklamak için yerler bulunmaktadır. Orman içinde bisiklet parkuru bulunduğundan bazı destinasyonlar arasında bisiklet kiralanarak ulaşım sağlanabilir. 

Old San Juan

Porto Riko’nun yakın ve uzak tarihini keşfetmek, mimarisini yakından görmek isteyenler Old San Juan’ı kesinlikle ziyaret etmelidir. Ülkenin en eski yerleşim alanı olan Old San Juan, günümüzden ortalama 500 yıl öncesinde kurulmuştur. Sömürge döneminden kalma çok sayıda yapıya ev sahipliği yapan bölgede, renkli, çiçeklerle süslenmiş iki katlı şirin evler Old San Juan’ın enfes görüntüsünü tamamlamaktadır. Mimarisinin yanı sıra Atlantik Okyanusu’nda bulunmasının verdiği doğal güzelliği bölgenin cazibesini artırmıştır. Çok renkli ve eğlenceli olan şehirde İspanyol mimarisiyle yapılmış yapılarda bulunan restoranlar, kaleler, Arnavut kaldırımlı sokakları görmek mümkündür. Old San Juan’da görülebilecek yerler arasında, Felipe del Morro, La Perla Bölgesi ve San Cristobel Kaleleri bulunur. 

San Cristobal

Tarihi dokusu ve gözetleme kulelerinden görünen muhteşem okyanus manzarasıyla nefesleri kesen Castillo San Cristobal, Eski San Juan bölgesinde yer almaktadır. Tarih boyunca çok sayıda savaş geçirmiş olmasına rağmen günümüze dek ayakta kalmayı basarak kalenin yapım yılı 1783’tür. 

Isla Verde

Şirin bir sahil bölgesi olan Isla Verde, okyanus kenarında bulunan Porto Riko’nun harika denizinde yüzmek ve harika güneşinin tadını çıkarmak isteyenlerin en popüler bölgesidir. Ülkenin her yıl binlerce turisti ağırlayan gözde mekânlarından biri olan Isla Verde’de çok sayıda oteller, eğlence mekanları, restoranlar bulunmaktadır. 

Castillo San Felipe del Morro

Ülkenin en önemli yapılarından biri olan Castillo San Felipe del Morro, 1539 yılında inşa edilmiştir. UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde kabul edilen Castillo San Felipe del Morro’nun görkemli yapılarını, kalesini, tarihi dokusunu ve şahane manzarasını görebilmek için en az yarım güm ayırmak gerekmektedir. 

porto riko tatil tur

Condado

Lüks oteller, restoranlar, kafeler, güzel plajlar bulunan Condado ülkenin hem en çok rağbet gören turistik alanı hem de oldukça sosyetik bir merkezdir. Gürültüden uzak sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek için Condado ideal bir yerdir. Condado’da, yüzmek ve sörf yapmak isteyenler için Escambron Plajıları, La Concha Beach gibi çok güzel plajlar bulunmaktadır. Bölgede gezilebilecek yerler arasında Playita del Condado ve Caribe Hilton bulunmaktadır. 

Vieques Adası

Muhteşem manzarası bulunan Vieques Adası, şnorkelle ve tüple dalış yapmak isteyenlerin rağbet ettikleri yerdir. Sahil şeridinde yürümek, yüzmek isteyenlerin tercih edebileceği ve dalış alanları bulunan adada, Esperenza ve Viques adında iki yerleşim yeri bulunmaktadır. 

Ponce

Ponce kenti ülkenin güneyinde yer almaktadır. Müthiş bir mimariye sahip olan Castillo Serralles, kentin görülmesi gereken yerlerinin başlındadır. Şehre hâkim bir noktada bulunan Castillo Serralles, eskiden malikane iken günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Düşük bir ücret karşılığında malikanenin bahçesinden başlayarak bütün her yer gezilebilmektedir. Malikanenin arkasında bulunan kafede, Ponce ve Karayip Denizi manzarası eşliğinde kahve içilebilir. Üzerine bal dökülmüş balık gibi değişik deniz ürünleri tatmak isteyenler Ponce şehrinden batı istikametine doğru giderken, bu sahil şeridinde bulunan restoranlara uğramalıdır. 

porto riko uçak bileti

Porto Riko’nun Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Porto Riko kendisi küçük ama lezzetleri büyük bir ülkedir. Zengin bir mutfağa sahip olan ülkede yemeklerin nerdeyse hepsinin yanında Mofongo servis edilmektedir. Kızartılmış muz olarak tanımlanan Mofongo’da kullanılan aslında tam olarak muz değildir. Muza çok benzeyen fakat aslına muz olmayıp patates gibi tüketilen local bir yiyecektir. Ana yemeklerin yanında servis edilen veya tek başına da tüketilen Plantain, kızartılarak püre haline getirilen muza benzeyen yiyeceğin içine sarımsak, et ve başka gıdalarında eklenmesi ile hazırlanmaktadır. Dominik Cumhuriyeti’nin mutfağından daha çok etkilenen Porto Riko yemeklerinde pirinç temel besindir. Ülkenin yerel yemekleri arasında etli pilav olan Paella bulunmaktadır. Balık ile iç harcı yapılan ve bir çeşit börek olan Empadanilla, Morina Balığı turşusu ülkenin geleneksel yemekleridir. Pirinç ve fasulyenin farklı şekillerde birleştirilerek çeşitli damak tadına uygun yemekler elde edilmektedir. Bunun dışında sandviç gibi hızlı ve pratik gıdalarda ülke restoranlarının menülerinde bulunmaktadır.