Qantas Airways Uçak Bileti

Qantas Airways Uçak Bileti
 • Ülke: Avustralya
 • Sahibi: Avusturalya Devlet Hava Yolu
 • CEO: Alan Joyce
 • Uçak Sayısı: 127
 • Çalışan Sayısı: 26,150
 • Telefon Numarası: +61 2 8222 2439
 • E-posta: 
 • Ticaret Unvanı: Qantas Airways
 • Tescilli Marka Adı: Qantas Airways
 • Merkez Adresi: Qantas, 10 Bourke road Mascot NSW 2020

Qantas Airways Hakkında

Kısaca Qantas olarak bilinen Qantas Airways; Okyanusya ve Avustralya’da yer alan en büyük hava yolu şirketi olarak geçmektedir. Avustralya için büyük bir gelir kaynağı olan firma ülke ile dünyanın bağlantısını sağlama açısından da oldukça önemlidir. Dünyadaki en eski 3. hava yolu firması olan Qantas 1920 senesinin Kasım ayında kurulmuştur. Kurulduğu ilk dönemlerde yalnızca iç hatlar uçuşları gerçekleştiren firma 1930’lu yıllarda uluslararası seferlerine başlamıştır. Queensland and Northern Territory Aerial Service açılımı olan Qantas bununla birlikte Avustralya’nın simgelerinden biri olan kanguru logosunu taşımaktadır. Qantas Airways, Oneworld Airline Alliance ittifakının kurucusu olan hava yolu şirketidir. 1920 senesinde Queensland eyaleti Winton kentinde kurulan Qantas firmasının günümüzde 3 adet merkezi bulunmaktadır. Bu merkezler ise Brisbane Havalimanı, Melbourne Havalimanı ve Sydney Havalimanı’nda yer almaktadır. Ana merkez ofisler dışında Adelaide Havalimanı, Perth Havalimanı ve Dubai Havalimanı da ikinci derece merkez ofisler olarak kullanılmaktadır. Firmanın alt kuruluşları olan ve birçok iç hatlar uçuşunu gerçekleştirildiği birçok hava yolu firması bulunmaktadır. Bu firmalar ise; QantasLink, Jetstar Airways, Qantas Freight, Australian Air Express, Qantas Holidays, Jetconnect ve Network Aviation olarak sıralanmaktadır. 

qantas airways hakkında

Günümüzde oldukça önemli ve büyük ciroya sahip olan Qantas 127 adet uçağa sahiptir. Toplamda 85 farklı noktaya destinasyonları bulunan firmanın CEO’su ise 2008 senesinden beri Alan Joyce ’dur. Firma neredeyse tüm kıtalara ve başkentlere seferler gerçekleştirmekte olup Avustralya’nın dünyaya açılan kapısı olarak görülmektedir. Qantas’ın Avrupa destinasyonlu uçuşlarında genel olarak Dubai şehri aktarması bulunmaktadır. Şirketin aktarma noktası olan Dubai aracılığı ile birçok noktaya aktarmalı uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Firma son yıllarda kendini yenilemesi ve sürekli olarak gelişmesi ile filosuna en büyük jetlerden olan Airbus A380’lerden de eklemiştir. Firmada 28 adet Airbus A330, 12 A380, 67 Boeing737 ve 11 adet Boeing 747 yer almaktadır. Son derece modern ve son teknoloji filosu ile yolcularına en uzun yolculuklarda bile üst düzey bir konfor sunan Qantas bu nedenle en çok tercih edilen hava yolu firmalarından biridir. Ayrıca firmanın tarihinde herhangi büyük çaplı bir uçak kazası olmadığından en güvenilir hava yolu firmaları arasında gösterilmektedir. 

Qantas Airways Ortakları

 • Fiji Airways                                                                                         %49
 • Australian Air Express ve Star Track Express                                %25,5
 • Australia Post                                                                                    %25,5

Qantas Airways Uçtuğu Yurt İçi Noktalar

İstanbul, Ankara, İzmir şehirlerine uçak seferleri düzenlemektedir. 

qantas airways uçuşlar

Qantas Airways Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Qantas firmasının sefer düzenlediği yurt dışı ülkeler; İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya, Kuzey Amerika, Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Brezilya, Şile, Endonezya, Kuala Lumpur, Japonya, Tayland, Hong Kong, Sri Lanka, Çin, Hindistan, Singapur, Vietnam, Yeni Zelanda, Avustralya, Fiji, Tahiti, Okyanusya ve Yeni Kaledonya sayılabilmektedir.

Qantas Airways Haberleri

Dünyanın en büyük ve en yüksek cirolu hava yolu firmalarından olan Qantas ile Emirates iş birliği havacılık sektöründe en çok konuşulan anlaşmalardan biri oldu. Qantas firmasının daha önceleri Londra Heathrow ve Frankfurt Havalimanı aracılığı ile gerçekleştirdiği aktarmalar yeni anlaşma sonrası Dubai üzerinden gerçekleştirilecek. Şirketler arası anlaşma sonrası ilk aşama olarak haftada 98 uçuş ortak gerçekleştirilmesi planlanıyor. Anlaşma düzenli olarak işlemeye başladıktan sonra ise Orta Doğu, Afrika, Rusya gibi noktalara da Dubai aktarmalı olarak uçuşlar gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

qantas airways uçakları

Qantas Airways son zamanlarda ise dünyanın en güvenli hava yolu şirketi ilan edilmesi ile gündemde. Bir hava yolu sitesi tarafından yapılan habere göre 98 senedir hizmet vermekte olan ünlü firmanın bugüne dek hiçbir uçağı düşmedi ya da büyük bir olay yaşanmadı. Ayrıca uydular yardımı ile uçak motorlarını kontrol edebilen firma olabilecek bir kaza ya da bir hata öncesinde duruma müdahale etme şansı bulabiliyor. Çalışanlarını ve uçak içi şartları da kontrol eden firma böylece yolcularına üst düzey konforlu ve güvenli bir yolculuk hizmeti sunuyor. Özelikle kıtalar arasında gerçekleştirilen ve 20 saatin üzerinde süren uzun yolculuklar için tercih edilen ünlü firma dünyanın en güvenli hava yolu firması seçilmesi ile de yolcu potansiyelini artırmaktadır.