Reunion Fransa Uçak Bileti

Reunion Fransa Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Reunion, Fransa
  • Başkent: Saint Denis 
  • Nüfusu: 843.617
  • Yüz Ölçümü: 2.512 km2
  • Komşuları: Reunion, Hint Okyanusu’nda Madagaskar’ın doğusundadır. Komşuları, Mauritius, Madagaskar ve Tromelin Adası’dır. 
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili Fransızca ve Creole Reunionnais’dir.
  • Telefon kodu: +262
  • Başkan: Didier Robert
  • Para Birimleri: Euro

Reunion’un Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Reunion Adası 16. yüzyılın başlarında Portekizli denizci Diego Fernandez Pereira tarafından keşfedilmiştir. Amerikan koloni savaşından sonra bir İngiliz kolonisi haline gelmiştir. İngiliz donanmasının yaşadığı yenilgiden sonra elde ettiği koloni olduğundan tekrar bir araya gelişini ve yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu ifade etmek için adaya Reunion Adası adı verilmiştir. Adı sonrasında Bourbon olarak değiştirilerek 1638 yılında Fransa’nın hakimiyetine girmiştir. Reunion adını ise tekrardan 1793 yılında almıştır. 1.Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan bir dizi anlaşma neticesinde İngilizlerin Süveyş Kanalını almasına karşılık olarak dar bölgedeki güvenliği korumak isteyen Fransızlara verilmiştir. Adı Reignon olarak değiştirilmiştir. 

Mauritius, adadan Fransızların el çekmesini ve kendi himayelerine geçmesini istediler. Fakat Fransa’nın Madagaskar ve Afrika kıtasından getirmiş oldu insanları adaya yerleştirip, adada yerleşik hayatın başlamış olmasından dolayı ada Fransızlarda kalmıştır. Adadaki kölelik 20 Aralık 1848 yılında kaldırılmıştır. Köleliğin kaldırılması her yıl bu tarihte törenlerle kutlanmaktadır. Ülke 1946 yılında Fransa’nın denizaşırı departmanı olmuştur. Fransa, adada yerinde yönetim yasası uygulayarak bölgesel bir konsey seçildi. Fransa’ya bağlı olduğundan dolayı Eurozone denilen Avrupa Bölgesine dahil edilmiştir. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ne de üyedir. Reunion, Avrupa Birliği’nin en uzak ülkesidir. Günümüzde ada ülkesi halen Fransa toprakları statüsünde yer almaktadır. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Volkanik bir ada olan Reunion, dağlık bir yapıya sahiptir. Volkanik adada iki adet önemli volkanik dağ vardır. Bu volkanik dağlar, Piton de la Fouraise ve Piton des Neiges’tir. Volkanik dağlardan en aktif durumda olan Piton de la Fouraise’dir. Dağlık olan ülkede tarım alanları büyük araziler şeklinde belli insanların elinde toplandığından ülke halkının bir kısmı çalışmak ve yerleşmek için nispeten yakın olan Madagaskar’a göç etmektedir. 

Tropikal bir iklime sahip olan ülkede genel olarak hava sıcaklığı yüksek değerlerde seyretmektedir. Dağlık alanların bulunduğu bölgelerin hava sıcaklığı deniz seviyesindeki sıcaklığa oranla daha azdır. Reunion’da yaz aylarında sıcaklık ortalama 27 ile 30 derece arasında iken kış aylarında 20 ile 22 derece arasındadır. Ülkede belli dönemlerde kasırgalar yaşanmaktadır. Aralık ve Mart aylarında kasırgalar yaşandığından bu aylarda ülkeye gidilmesi önerilmez. Reunion’a Reunion Fransa uçak bileti ile gitmek için en doğru zaman Nisan ile Kasım ayları arasında kalan zaman dilimidir. 

Hint Okyanusu üzerinde yer alan ve Afrika coğrafyasında bulunan ülkede yaklaşık olarak 900.000 kişi yaşamaktadır. Yamaç paraşütü, dalış, vahşi yaşam alanları turları gibi adrenalin dolu aktivitelerin yapıldığı ülkede nefes kesen doğal manzaralar bulunmaktadır. Upuzun kumsalları, aktif yanardağ manzaraları, muhteşem okyanus manzaralarıyla Reunion tam anlamıyla bir tatil cennetidir. Reunion uzun yıllar boyunca okyanusta yolculuk yapan gemilerin ve denizcilerin dinlenme noktası olmuştur. Uğrak yeri olan adada Pazar yerleri oldukça meşhurdur. Gezilip görülmesi gereken alan bakımından zengin olan adanın neredeyse % 40’ı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Ülke okyanus kıyısında yer alan plajları kadar yanardağları ile de meşhurdur. 

reunion fransa piton de la fournaise

Piton de la Fournaise

Ürkütücü bir o kadar da görkemli bir görüntüye sahip olan Piton de la Fournaise, dünyanın en büyük aktif volkanik yanardağıdır. 2.631 metre yüksekliğe sahip olan Piton de la Fournaise, en son 2004 yılında patlamıştır. Devasa heybetli bir görüşü bulunan yanardağda rehber eşliğinde yürüyüş turları düzenlenmektedir. Adrenalin tutkunları dağa özel rağbet göstermektedir. Trekking, tırmanış veya dağ sporlarını yapmayıp sadece yanardağın heybetini ve insanı hayretler içinde bırakan görüntüsünü görmek isteyen turistler için helikopter turları da yapılmaktadır. Helikopter turuyla ömür boyu unutulmayacak manzaraları gören turistler, dağ turundan sonra adanın merkezindeki tarihi binaları rehber eşliğince gezebilir. 

reunion fransa hermitage plajı

Hermitage Plajı

Reunion’un en iyi korunmuş ve en büyük lagünlerinden biri olan Hermitage Plajı, özellikle dalış yapmak isteyenler ve şnorkelle yüzmek isteyenler için oldukça ideal bir plajdır. Şnorkelle dalış yapıp okyanusun derinliklerindeki deniz canlıları keşfedilebilir. 

reunion fransa piton des neiges

Piton des Neiges

Yaklaşık 120 yıldır uykuda olan Piton des Neiges, yürüyüş ve tırmanış yapmak için oldukça ideal bir alandır. 3 bin 71 metre yüksekliğe sahip olan dağ aynı zamanda Hint Okyanusu’nun en yüksek zirvesi durumundadır. Gelen yerli ve yabancı turistler dağdan gündoğumunun harika manzarasını izlemek için Piton des Neiges’e tırmanmaktadır. Oldukça zorlu bir tırmanma alanına sahip olan yanardağa tırmanmak isteyenler profesyonel ekipmanlara sahip olmak gerekir. 

Cirque de Mafate

Piton des Neiges’in patlamasından sonra toprağın çökmesi sonucunda oluşan Cirque de Mafate’nin etrafı dağlarla çevrilidir. Cirque de Mafate’nin yakınlarında bulunan küçük bir köy bulunmaktadır. Bu köye ulaşmak için araç yolu yoktur. Doğal oluşuma ve küçük köye ulaşıp muhteşem manzaraya şahit olmak isteyenlerin ülkeye Reunion Fransa uçak bileti ile gelmesi ve uzun bir mesafeyi yürümesi gerekmektedir. 

Trou de Fer

Derinliği ortalama olarak 300 metreye ulaşan görkemli kanyon Trou de Fer’in içinden akan en önemli akarsu Bras de Caverne Nehri’dir. Doğal yollardan oluşan Trou de Fer, özellikle ilginç yerleri keşfetmek isteyenlere hitap eden bir bölgedir. Yukarıdan bakıldığından muazzam bir görüntüye sahip olan kanyon, Belouve Ormanı’nın 1400 metre yüksekliğinde yer almaktadır. 

Kelonia

Hint Okyanusu ve Reunion’da deniz kaplumbağalarını ve onların doğal yaşam alanlarını korumak için kurulmuş olan bir merkez olan Kelonia, haftanın her günü 09:00 ile 18:00 arasında ziyaret edilebilmektedir. Deniz kaplumbağalarını görmek isteyenlerin mutlaka Kelonia’ya gitmesi tavsiye edilir. 

Musee Leon Dierx

Ülkenin başkenti Saint Denis’de yer alan Musee Leon Dierx, tarihi bir yapıda hizmet vermektedir. 1912 yılında hizmet vermeye başlamış olan müzede modern sanat koleksiyonları sergilenmektedir. Hafta içi pazartesi hariç her gün 09:30 ile 17:30 saatleri arasında açık olan müze her ayın ilk pazarı ücretsiz hizmet vermektedir. 

La Plage des Brisants

Ünlü sörf noktası olan La Plage des Brisants’de her yıl kasım ayında film festivalleri düzenlenen bir plajdır. Her yıl binlerce turistin Reunion Fransa uçak bileti ile akın ettiği La Plage des Brisants’de dev ekranlarda deniz kenarında film izleme zevki yaşanmaktadır. 

L’Etang Sale

Kumu tamamen siyah olan L’Etang Sale plajı, ülkenin en ünlü plajlarından biridir. Mükemmel oluşumu volkanların püskürttüğü bazaltlardan meydana gelmiştir. 

reunion fransa yemek kültürü

Reunion’un Mutfağı ve Yemek Kültürü

Uzun yıllar hakimiyetinde kalmış ve halen daha Fransız toprağı olan ülkede Fransız mutfağının etkisi görülmektedir. Reunion’da oteller tarafından işletilen ve çok çeşitli yemek menüleri olan restoranlar bulunmaktadır. Bu restoranlarda başta Fransız mutfağı olmak üzere Hint, Çin ve Afrika mutfaklarından örnek lezzetler bulunmaktadır. 

Ülkenin başkentinde birinci sınıf restoranlar bulmak mümkündür. Ülkede, salçalı deniz ürünleri olan Rougail, geleneksel baharatlı hint yemekleri, ördek, yılan balığı, ahtapot gibi deniz ürünlerin acılı halleri, arap kahvesi gibi lezzetler yoğunlukla tüketilmektedir. Ülkenin ana tarım ürünlerinden biri şeker kamışıdır. Yılda 200 bin ton şekeri farklı ülkelere ihraç etmektedir. Şeker kamışından sonra gelen tarım ürünleri ise tütün, kahve ve vanilyadır. Reunion’da tarım toprakları çok büyük araziler halinde belli kişilerin ellerinde toplanmıştır.

Farklı ülkelerin lezzetlerini mutfağına bir araya getiren Reunion’da en baskın olan lezzetler Avrupa, Çin ve Hint mutfağıdır. Okyanusa kıyısı olduğundan deniz ürünleri oldukça fazla tüketilmektedir. Deniz ürünlerinden balık ve tavuk, özel soslarla tatlandırılmaktadır. Vanilyanın üretim yerlerinden biri olduğundan ülkede yapılan pasta çeşitlerinde vanilya kullanılmaktadır. Reunion’un en beğenilen yemekleri arasında acılı ördek bulunmaktadır. Acılı ördeğini yemeden, vanilyalı tatlılarından tatmadan ve kahvesinden içmeden ülkeden dönülmemelidir.