Ruanda Uçak Bileti

Ruanda Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Ruanda
  • Başkent: Kigali
  • Nüfusu: 12,21 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 26.338 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzeyde Uganda, doğuda Tanzanya, güneyde Burundi ve Kivu Gölü, batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile sınırı bulunmaktadır
  • Konuşulan Dilleri: Fransa, Kinyarwanda ve İngilizce
  • Telefon kodu: 250
  • Başkan: Devlet Başkanı Paul Kagame
  • Para Birimleri: Eduard Ngirente

Ruanda’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ruanda, Afrika kıtasının verimli topraklara sahip olan ülkelerinden birisidir. Bu durum Ruanda topraklarının önemli olmasını sağlamıştır. Eski dönemlere ilişkin Ruanda topraklarında yaşantının nasıl olduğu ile ilgili pek bilgi bulunmamaktadır. On üçüncü yüzyıl itibariyle, Ruanda Krallığı’nın bulunduğu ve ağırlıklı olarak Twa kabilesinden yaşadığı topraklar, günümüz Ruanda’sını oluşturmaktadır. Daha sonraki dönemlerde Hutu ve Tutsi kabileleri ağırlıklı olarak yaşamaya başlamıştır. Ruanda, Birinci Dünya Savaşı döneminde Almanya’nın sömürgesi durumundadır. 1894 yılı itibariyle başlayan sömürge süreci misyonerlik faaliyetleri ile birlikte devam ettirilmektedir. Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemde sömürge süreci Belçika ile devam etmiştir. 1962 yılında ülke bağımsızlığını ilan etmiş ve Belçika sömürgesinden kurtulmuştur. Bu tarih sonrasında ülke pek çok kez iç savaş ve soykırım yaşamıştır. Özellikle azınlık olan Tutsilere karşı Hutular tarafından soykırım uygulanmıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Ruanda Afrika kıtası ortasında, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ancak ılıman bir iklime sahip olması Ruanda’yı popüler bir nokta haline getirmiştir. 1994 yılında yaşanan iç savaş sonrasında ülke toparlanma sürecini yaşarken ülkeye gelen turist sayısında da artış yaşanmaktadır. Siz de artan turistik değerini görmek ve Ruanda'yı keşfetmek isterseniz Fastfly.com'dan alacağınız Ruanda uçak bileti ile seyahatinize çıkabilirsiniz. Ruanda’nın gezilip görülebilecek yerlerinden birkaçı aşağıda sıralanmıştır;

ruanda ulusal müzesi

Ruanda Ulusal Müzesi

Başkent Kigali içerisinde yer alan müze 1989 yılında açılmıştır. Ülkenin bağımsızlığını kazanması anısına hazırlanmıştır. Müzenin ilk yapımı Belçika Hükümeti tarafından gerçekleştirilmiş olup Ruanda halkına hediye edilmiştir. Ruanda’nın bağımsızlığından yirmi beş yıl sonra yapılmıştır. Ruanda tarihi ve kültürüne ilişkin pek çok farklı eseri burada görmek mümkündür. Yaşantı ile ilgili eserlerin yanı sıra iç savaş ile ilgili olan şeylerde müze içerisinde sergilenmektedir.

Başkanlık Sarayı Müzesi

Ruanda Başkanlık Sarayı, başkent Kigali içerisinde bulunmaktadır. Ülkenin uzun yıllardır yönetildiği bu alan daha sonradan müze haline getirilmiştir. Müze içerisinde Ruanda içerisinde kazılarda bulunan arkeolojik eserlerin yanı sıra ülkenin yerel kültürünü yansıtan eserler de bulunur. 1994 yılında yaşanan iç savaşın süreci müze içerisinde fotoğraflar ile anlatılmaktadır.

ruanda akagera ulusal parkı

Akagera Ulusal Parkı

Ruanda’nın en eski ulusal parkı olarak bilinir. 1934 yılında açılmış olan park Afrika vahşi yaşamı ile ilgili gezilip görülebilecek bir yerdir. Başkent Kigali çevresinde bulunan park yaklaşık olarak bin iki yüz kilometrekare bir alanı kaplamaktadır. Ruanda’nın yeşil doğasını ve bitkilerini görmek isteyenler için en ideal yerler arasında sayılır. Parkın içerisinde yapılabilecek safari turları ile hem hayvan ve bitkileri yakından görmek hem de bunlar hakkında bilgi almak mümkündür. Güvenlik açısından da safari turlarının tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

ruanda nyanza soykırım-anıtı

Nyanza Soykırım Anıtı

Ruanda tarihi içerisinde en önemli olaylardan birisi 1994 yılında yaşanmış olan iç savaştır. Hutu ve Tutsiler arasında yaşanan bu iç savaşta binlerce insan öldürülmüştür. Hutular tarafından öldürülen binlerce Tutsi’nin gömüldüğü bir toplu mezar üzerine anıt inşa edilmiştir. Ruanda’nın Kicukiro şehrinde bulunan anıt ziyaret için gelenlerin görmesi gereken yerler arasında bulunur. Anıt çevresinde burada öldürülmüş olan dört bin kişinin isimleri bulunmaktadır. Ülkenin iç savaş sürecine nasıl sürüklendiği ve sonuçlarının neler olduğu burada en iyi şekilde görülebilir.

Inema Sanat Merkezi

Afrika’nın sanat akımlarını görmek isteyenler için oluşturulmuş bir sanat merkezidir. Eğer sanata karşı ilgi duyuyorsanız ve henüz Afrika'yı ziyaret etmediyseniz Fastfly.com'dan Ruanda uçak bileti fırsatlarından kendinize uygun olanı seçip sanat merkezini ziyarete gidebilirsiniz. Ruanda’nın en eski sanat merkezi olarak bilinmektedir. 2012 yılında açılmış olan merkez başkent Kigali içerisinde bulunmaktadır. Ruandalı sanatçılardan oluşan merkez içerisinde on farklı koleksiyon bulunmaktadır. Resimler ve heykellerin yanı sıra farklı parçalardan oluşturulmuş özel eserler de merkez içerisinde yerini almış durumdadır.

Kigali Soykırım Anıtı

Başkent Kigali içerisinde bulunan anıt, yaşanan soykırım ile ilgili olarak hazırlanmıştır. Ülkenin 1994 yılında yaşadığı ve bir milyona yakın kişinin öldürüldüğü iç savaşın sonuçlarının görülebileceği bir yerdir. Başkent içerisinde yaklaşık olarak iki yüz elli bin kişi öldürüldüğü düşünülmektedir. Bu kişilerin hatırasının yaşatılması ve iç savaşın etkilerinin tüm dünyaya gösterilmesi için yapılmıştır. Başta komşu Afrika ülkeleri olmak üzere tüm dünyanın umursamadığı bu soykırım için yüzyılın utanç kaynağı tabiri kullanılmaktadır. Bu nedenle Ruanda’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir.

Kandt Evi Müzesi

Ülkenin en büyük şehri ve başkenti olan Kigali içerisinde bulunmaktadır. Doğal Tarih Müzesi olarak da bilinen Kandt Evi üzesi ülkenin tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini yansıtmaktadır. Ruanda’nın keşfedilmesi ve günümüzdeki haline ulaşmasında etkili olan Alman Doktor Richard Kandt anısına yapılmıştır. Ruanda’nın kültürünü ve tarihini en iyi şekilde yansıtan eserlerin burada bulunduğu düşünülmektedir. Yerel yaşantılar için gerekli olan eşyalar ve tarihi eserler müze içerisinde sergilenmektedir.

Volcanoes Ulusal Parkı

Ruanda’nın en önemli ulusal parkı olarak dünyaca ünlü bir parktır. Ulusal parkı önemli kılan konuların ilki Ruanda için simge canlılardan birisi olan siyah gorillerin yaşam alanı olmasıdır. Soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bu canlıların üreme ve yaşam alanını kapsamaktadır. Bu nedenle koruma altına alınmış bir yerdir. 1925 yılında kurulmuş olan parkta gorilleri ve yavrularını yakından görebilirsiniz. Bunun yanı sıra parkı önemli kılan aktif bir yanardağın bulunmasıdır. Yakın tarihlerde birkaç kez lav püskürmesi yaşayan yanardağ manzara bakımından güzel bir yerdir. Araştırmalar ve gözlemler yapmak için pek çok bilim adamı buraya gelmektedir. Bu yanardağlarda ulusal parkın içerisinde bulunmaktadır.

Kivu Gölü

Afrika kıtasının orta kesiminde bulunan önemli göllerdendir. Hem Ruanda hem de Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunacak kadar büyüktür. Ruanda’nın Gisenyi şehrinde bulunan göl, çevresine hayat vermektedir. Göl içerisinde yetişen balıklar balıkçılar için geçim kaynağı olurken göl çevresinde tarım faaliyetleri yürütülebilmektedir. Doğal güzellikleri görmek, lezzetli balıkları yemek ve dinlenmek için burayı tercih edebilirsiniz. Fastfly.com'dan biletleme işleminizi gerçekleştirebildiğiniz en ucuz Ruanda uçak bileti ile tarih seçimlerinizi yapabilir, dinlenmek ve görmek istediğiniz tüm noktaları da gezi planınıza ekleyebilirsiniz.

Camp Kigali Anıtı

Ruanda’nın yaşadığı iç savaşın önemli noktalarından birisidir. Başkent Kigali içerisinde bulunan anıt mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. İç savaş döneminde Uluslararası Barış Gücü içerisinde görevli olan askerlerden on tanesi burada öldürülmüştür. Bu askerlerin anısına yapılan bu anıt ve çevresindeki yapılan soykırım sürecini ortaya koymaktadır. Yapıların üzerinde kurşun izleri etkilerin görülmesi için kapatılmamıştır. Askerler için konulmuş olan on adet sütun bulunmaktadır. Bu sütunların üzerinde askerlerin yaşlarına göre çizgiler bulunmaktadır.

ruanda yemek kültürü

Ruanda Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ruanda mutfağı Afrika yemek kültürüne göre daha fazla seçeneğe sahiptir. Ekvatora yakın olması ve su kaynaklarının bulunması bu konuda etkili olmaktadır. Bunun sayesinde Ruanda’da sebzeler ve tropikal meyveler oldukça fazla tüketilmektedir. Balık ve kırmızı et yemeklerde tercih edilmektedir. Keçi eti en çok tüketilen et çeşididir. Dağ otları ile hazırlanan yemekler oldukça güzel ve lezzetli öğünlerdir. Ruanda’ya özel olan bralirwa içeceği yemeklerden sonra tüketilmektedir. Kızartılmış muz ve benzeri tatlılar tüketilmektedir.