Saint Helena Uçak Bileti

Saint Helena Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Saint Helena
  • Başkent: Jamestown
  • Nüfusu: 4.534 (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 121,7 Kilometrekare
  • Komşuları: Güney Atlantik Okyanusu içerisinde yer almaktadır. En yakın kara parçaları Rio de Janerio, Namibya ve Angola’dır.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: 290
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Vali Lisa Honan
  • Para Birimleri: Aziz Helena Lirası (LHP)

Saint Helena Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Saint Helena Adası, Güney Atlantik içerisinde yer alan bir ada ülkesidir. Afrika kıtası ile Amerika kıtası arasında yer alan adanın ilk keşfi 1502 yılına kadar uzanmaktadır. Ada bu tarihte Portekizli kâşifler tarafından bulunmuştur. O tarihlerde ada üzerinde yaşayan kimse bulunmamaktadır. Sonrasında yerleşimin başladığı ada üzerine Portekizli yerleşimciler hayat kurmaya başlamıştır. Sonrasında Hollanda tarafında ada ile ilgili seyahatler yaşanmıştır. 1580 yılında ise Hindistan’da bulunan İngilizler tarafında ada alınmıştır. Bu ada karşılığında Ümit Burnunda bulunan koloniler Hollandalılara verilmiştir. O tarihten beri ada İngiliz yönetiminde bulunmaktadır. Ada içerisinde nüfusun azalmaması için başka ülkelerden göçmenler getirilmektedir. Köle ticareti işlemlerinde kullanılmış bir ada olması ticari anlamda değerli kılmaktadır. Adanın önemli tarihi geçmişinden birisi Napolyon Bonaparte’nın 1815 yılında buraya sürülmüş olmasıdır. İngiliz toprağı olarak bilinen bu ülke, İngiltere’nin en uzakta buluna toprakları arasında sayılır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Saint Helena Adası, okyanus içerisinde bulunması ve yeşil bir doğaya sahip olması ile bilinmektedir. Kara parçalarına uzak mesafelerde bulunması nedeni ile de çok fazla turist gelmemektedir. Ancak her geçen gün artan turist sayısını etkilen birkaç nokta bulunmaktadır. Bu adayı görmek isterseniz eğer Fastfly.com'dan Saint Helena uçak bileti satın alabilirsiniz. Saint Helena Adası’nın gezilip görülebilecek yerlerinden birkaç tanesi şunlardır;

Jacob’s Merdivenleri

Jacob’s Merdivenleri, Saint Helena Adası’nın en çok ziyaret edilen yeri olarak bilinmektedir. Başkent Jamestown içerisinde bulunan merdivenler şehir merkezi ile şehir kalesi arasında bağlantı sağlamak amacı ile inşa edilmiştir. 1829 yılında inşa edilmiş olan merdivenlerin iki kenarında tren rayları bulunmaktadır. İlk inşa edildiği dönemde bu raylar üzerinden tren vagonu ile taşıma yapılmıştır. Özel çarklı sistem ile kullanılan vagonun hareket ettirilmesi için üç adet eşek kullanılmıştır. 1871 yılına kadar bu şekilde kullanılmış olan taşıma sistemi, zarar görmesi nedeni ile bu tarihte merdivene dönüştürülmüştür. Merdivendeki basamak sayısı altı yüz doksan dokuz adettir. Merdivenlerin üst kısmında ulaştığı noktada oldukça güzel bir manzara bulunmaktadır. Merdivenleri çıkma ile ilgili olarak belli dönemlerde yarışmalar yapılmaktadır. Şimdiye kadar en hızlı çıkış beş dakika on altı saniye şeklinde oluşmuştur. 2006 yılında yenilenmiş olan merdivenler, adanın güzel manzarasını görmek isteyenler için ideal bir tepeye çıkış sağlamaktadır. Işıklandırma sistemi de bulunan merdivenler akşam karanlığında çok daha güzel bir görüntüye bürünmektedir. Merdivenleri görmek isteyenler yorucu olsa da tepeye kadar çıkıp güzel manzaranın tadını çıkartmalıdır.

Saint Helena Müzesi

Saint Helena Müzesi, başkent Jamestown içerisinde yer alan bir müzedir. Ülkenin önemli noktası olan Jacob’s Merdivenleri ’ne yakın konumdadır. 2002 yılında açılmış olan müzenin içerisinde adanın tarihi ve kültürünü yansıtan pek çok eser bulunmaktadır. On sekizinci yüzyıldan kalan bir bina içerisinde bulunan müze, küçük ama özel bir alandır. Müze içerisinde denizcilik ile ilgili pek çok tarihi obje bulunmaktadır. Bununla birlikte adanın önceki sakinleri olan İngiliz askerlerinden kalan kıyafetler ve silahlar sergilenmektedir. Ayrıca adadaki kadınların el işi şeklinde yaptıkları dantel ve benzeri eşyalar da müze içerisinde misafirlere gösterilmektedir. Özellikle on sekizinci yüzyıldan kalan kılıçlar ve dürbünler antika değeri olan özel eşyalar olarak gösterilmektedir.

saint helena longwood evi

Longwood Evi

Başkent Jamestown şehrinde yer alan tarihi bir binadır. Bu binayı özel yapan ise Fransızlar için önemli bir komutan olan Napolyon’un sürgün döneminde bu evde kalmış olmasıdır. Fransa İmparatoru olarak senelerce yönetimde bulunan Napolyon önemli bir devlet adamıdır. Fransa ile ilgili önemli gelişmelerin gerçekleştirmesini sağlamıştır. Asker kökenli olan Napolyon, İngilizlere karşı kaybettiği bir savaş sonrasında Saint Helena Adası’na sürgüne gönderildi. 1815 yılında geldiği adada yedi sene yaşayarak 1821’de vefat etmiştir. Napolyon’un yaşadığı bu evin içerisinde o dönemde kullanmış olduğu bazı özel eşyalar bulunmaktadır. Bu eşyalar günün belli saatinde sergilenmektedir.

Saint Helena İçki Fabrikası

Saint Helena Adası’nın üzümleri kullanılarak doğal yollarla içki üretimi yapan bir tesistir. Başkent Jamestown içerisinde bulunan fabrika eski tarzda üretim yapmaktadır. Eski bir tesis olmasının yanı sıra bakır kazanlar içerisinde az bilinen yöntemler ile üretim yapılmaktadır. İçerisine konulan farklı baharat ve otlar ile lezzetli içkiler üretilmektedir. Üretim sürecini takip ederek içkileri tatmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

saint helena plantation evi

Plantation Evi

Saint Helena Valisi’nin resmi konutu şeklinde kullanılan tarihi bir evdir. İngilizler tarafından başkent Jamestown içerisinde inşa edilmiştir. 1791 yılında yapılmış olan ev, o tarihten günümüze kadar sürekli olarak resmi konut olarak kullanılmıştır. Özellikle yaz aylarında tercih edilen yapı içerisinde pek çok farklı dekorasyona sahip oda bulunmaktadır. Halka açık olan odalar gezilip toplantı ve benzeri işler için kiralanabilmektedir. Evin dışında bulunan bahçeler oldukça bakımlı durumdadır. Bahçe içerisinde bulunan ve Saint Helena ülkesine ait olan kaplumbağalar bulunmaktadır. Bu kaplumbağalardan bir tanesi olan Jonathan, dünyanın en yaşlı kaplumbağaları arasında sayılır. Bu kaplumbağanın yumurtasında 1832 yılında çıktığı düşünülmektedir. Dünyanın en yaşlı kaplumbağalarını görebilmek için işe Saint Helena uçak bileti alarak başlayabilirsiniz.

saint helena heart shaped şelalesi

Heart Shaped Şelalesi

Saint Helena içerisinde Red Hill adı verilen bir tepeden dökülen doğal bir şelaledir. Şelalenin yüksekliği yüz metre civarındadır. Kış aylarında artan su miktarı ile birlikte alt kısmında geniş bir havuz oluşmuştur. Yaklaşık bir kilometre uzunluğunda bulunan patika yol kullanılarak şelalenin üst kısmına çıkılabilir. Bu alanda oldukça güzel orman manzarası bulunmaktadır.

Yeşil Dağ Milli Parkı

Saint Helena Adası’nın muhteşem doğasın görülebileceği bir parktır. 1986 yılında açılmış olan park içerisinde üç adet yüksek tepe bulunur. Seksen bir hektar alan kaplayan parkın içerisinde oldukça geniş ve sık orman alanları bulunmaktadır. Kayaların içerisinde oyulmuş şekildeki tüneller ve yollar ile ilginç bir milli parktır. Yürüyüş yollarından geçerek parkı keyifle dolaşmak mümkündür. Ayrıca parkın yakınında adanın dalış merkezleri de bulunur. Özellikle yunusların ve balinaların deniz altında izlenebilmesi için fırsat olarak görülen dalış alanı oldukça güzel bir etkinlik seçeneği olarak görülmektedir. Ayrıca adanın içerisinde, sömürge döneminde önemli bir geçim kaynağı olan keten tarlaları da bulunmaktadır. Adanın tüm doğal güzelliklerini keşfedip gezmek isterseniz Fastfly.com'dan alacağınız Saint Helena uçak bileti ile büyüleyici bir tatil geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

saint helena yemek kültürü

Saint Helena Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Saint Helena Adası, uzun yıllardır İngiliz yönetiminde olması dolayısıyla mutfak kültürü de bu yönde oluşmuştur. Adanın bol miktarda yağmur alması ve verimli topraklara sahip olması pek çok farklı meyve ve sebze yetiştirilmesini sağlamaktadır. En çok tüketilen yemeklerin arasında Plo adı verilen et yemeği bulunmaktadır. Bu yemek bir çeşit sebzeli türlüdür. Domuz etinden yapılan özel pastırması yemeklerin içerisinde ve yanında tüketilmektedir. Özellikle adanın özel yemeği olan sandviç içerisinde de bu pastırma kullanılmaktadır. Yemeklerden sonra adada yetiştirilen kahve çekirdeklerinden hazırlanan kahveler ile kızartılmış puding ya da Hindistan ceviz pastası tercih edilmektedir.