Saint Martin Uçak Bileti

Saint Martin Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Saint Martin
  • Başkent: Marigot
  • Nüfusu: 78.000 (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 87 Kilometrekare 
  • Komşuları: Karayip Denizi içerisinde yer alan bir adanın yarım kısmını oluşturur. Komşusu Hollanda’ya bağlı olan Sint Marteen ülkesidir. En yakın kara parçası ise iki yüz kırk metre uzaktaki Porta Riko’dur. 
  • Konuşulan Dilleri: Flemenkçe, Fransızca ve İngilizce
  • Telefon kodu: 0590
  • Başkan: Emmanuel Macron 
  • Para Birimleri: Euro (EUR)

Saint Martin’in Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Saint Martin, Karayipler içerisinde bulunan bir adanın yarısına verilen addır. Ada üzerinde yaşantının, yapılan araştırmalarda milattan önce iki binli yıllara kadar dayandığı tespit edilmiştir. Bu dönemde adada yaşayan Kızıldereli yerlilere ek olarak milattan önce üç yüzden milattan sonra beş yüze kadar Arawaks kabilesi adaya yerleşmiştir. Daha sonraki dönemlerde ada gelen yerli sayısı ile daha kalabalık bir hale gelmiştir. Yazılı tarih bakımından adanın keşfi 1493 yılına kadar uzanmaktadır. Bu tarihte Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. On altıncı yüzyıla kadar ada üzerinde bulunan yerliler köleleştirilerek adadan uzaklaştırılmıştır. 1638 yılında ada İspanyolların kontrolüne geçmiştir. 1648 yılında ise İspanyollar adadan çekilmiş, Fransa ve Hollanda arasında bir anlaşma imzalanmıştır. Yapılan bu anlaşma ile ada yarı yarıya Hollanda ve Fransa arasında kullanılmaya başlamıştır. Güney kıyısı Hollanda’nın, kuzey kıyısı ile Fransa’nın yönetimindedir. Ada her iki ülke içinde kölelik amacı ile kullanılmıştır. Köleliğin yasaklanması sonrasında ticari amaçlı kullanılan bir ada haline gelmiştir. 1995 yılında yaşanan bir kasırga ile ada üzerindeki birçok bina zarar görmüştür. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Saint Martin, günümüzde ağırlıklı olarak turizm açısından değerlendirilen bir ülke haline gelmiştir. Uygun fiyatlı Saint Martin uçak bileti için Fastfly.com'u kullanabilir, dilediğiniz bileti Saint Martin yolculuğunuz için satın alabilirsiniz. Yapı olarak Fransa’ya bağlı olan ülke Avrupa Birliği sınırları içerisinde sayılmakta ve para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Adanın Saint Martin kısmında gezilip görülecek yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

saint martin marigot

Marigot

Marigot Kasabası, Saint Martin’in başkenti niteliğindedir. 1969 yılından beri kullanılan şehirde yaşam on sekizinci yüzyıla kadar dayanmaktadır. Çevresinde yapılan şeker kamışı üretimi sayesinde hızlı şekilde büyüyen bir şehirdir. Bunun yanı sıra turizmin de etkisi ile ülkenin en gelişmiş şehri olmuştur. Marigot içerisinde bulunan yerel pazar, alışveriş yapılabilecek ve adanın kültürünü öğrenmek için ideal bir alandır. Sebzeler, baharatlar ve balıklar satılan pazar oldukça hareketli bir yerdir. Şehrin içerisinde eski bir kilise bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak Katolik olan ada halkının ibadetleri için 1936 yılında inşa edilmiştir. Şehrin içerisinde ve etrafında görülebilecek pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Karayip Denizi içerisinde yer alması deniz turizmi bakımından şanslı bir ada kılmaktadır. Neredeyse adanın dört bir tarafında kumsallar bulunmaktadır. Berrak denizi sayesinde kumsalların dışında dalış turizmi bakımında da hareketli bir yerdir. Ayrıca ada etrafında görülen rüzgârlar dolayısıyla rüzgâr sörfü ve benzeri etkinlikler yapılabilmektedir. Büyük tur gemileri ve yatların tatil için bu ada ve çevresini tercih ettikleri bilinmektedir. 

saint martin fort louis kalesi

Fort Louis Kalesi

Marigot şehrinin yüksek kesiminde bulunmaktadır. Kalenin inşası 1789 yılında gerçekleştirilmiştir. Adaya sömürge ve köle ticareti amacı ile gelen Fransızlar, kahve, şeker kamışı ve tuz gibi maddeleri depolamak için kullanmışlardır. Kale, özellikle Fransız ve İngiliz güçlerinin mücadelesi döneminde etkin şekilde kullanılmıştır. Adanın farklı kesimlerinin güzel manzarasını sunan kale mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. 

Eski Hapishane

Saint Martin’in köle ticareti için kullanıldığı dönemlerde yoğun şekilde kullanılmış olan bir hapishanedir. Fort Louis Kalesi’nin şehre yakın olan kısmında bulunmaktadır. İnşa edilme tarihi kale ile aynı zamanlara denk gelmektedir. Köle ticaretinin yasaklanması ile birlikte itfaiye olarak kullanılmaya başlamıştır. 

Durat Köprüsü

Marigot içerisinde 1788 yılında inşa edilmiş olan taş bir köprüdür. Dönemin valisinin adı verilen köprü üzerinde bir taş üzerinde bunun ile ilgili yazı bulunmaktadır. Adanın önemli noktasında bulunan eski köprü tepelerden gelen yağmur sularının denize ulaştığı alana inşa edilmiştir. Kemer şeklinde inşa edilmiş olan köprü görülmesi gereken yerlerden birisidir.

saint martin roland richardson muzesi

Roland Richardson Müzesi

Roland Richardson, günümüzde yaşayan önemli ressamlardan bir tanesidir. Sir unvanı verilmiş olan Roland yaptığı resimleri bu müze içerisinde sergilemektedir. Ailesi üç yüzyıldan beri Saint Martin’de yaşayan Sir Roland Richardson ada için önemli bir kişidir. Ressam ada için sadece ünü ile hizmet etmemektedir. Adanın bahçe ve dekorasyon işlerinde de görev alarak bilgi ve tecrübesini sunmaktadır. Tüm sanatseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi olan bu müzeye gidebilmek için yapacağınız ilk iş Saint Martin uçak bileti almak olacaktır.

Şeker Fabrikası 

Mairgot şehrinin güney batısında bulunur. Adanın geçim kaynağı uzun yıllar şeker kamışından elde edilen şeker olmuştur. Bu amaçla 1772 yılında inşa edilmiş olan bir fabrikadır. Bu fabrika içerisinde şeker üretimi 1860 yılında durdurulmuştur. Ancak fabrika tarihi bir yapı olarak ziyaret edilmektedir. Fabrika içerisinde bulunan taş değirmenler ve diğer malzemeler şeker üretimi konusunda bilgi vermektedir. 

Pic Paradise Tepesi

Adanın en yüksek tepesi olması sayesinde ün yapmış bir yerdir. Yaklaşık olarak dört yüz elli metre yüksekliği bulunan bu tepe, adanın ve çevresindeki güzle manzaranın tadının çıkartılabileceği en yüksek yerdir. Yürüyüş yolu ile ulaşılan tepede dinlenerek bir şeyler yiyebilir ve güneşin batışının güzelliğini görebilirsiniz. 

Loterie Çiftliği

Saint Martin’in en güzel yerlerinden birisidir. Adanın Pic Paradise tepesinin eteğinde kurulmuştur. 1773 yılında inşa edilmiş olan eski bir şeker fabrikasının içerisinde bulunmaktadır. Adanın ilk belediye başkanı tarafından yapılmıştır. İçerisinde havuz ve geniş bahçeler bulunan çiftlik oldukça yeşil bir doğaya sahiptir. Özellikle adaya gelenlerin lezzetli yemekler yiyebilmek için uğradıkları yerler arasında sayılır. Çiftlik içerisinde at binebilme imkânı vardır. 

Saint Martin Ulusal Parkı

Adanın doğu kısmında bulunan doğa koruma alanıdır. Açık deniz ve orman alanı bulunan bu alan içerisinde üç hektar deniz ve yüz elli hektar orman alanı bulunur. Adanın güzel doğasının ve harika denizinin görülebileceği yerlerden birisidir. Özellikle deniz içerisinde bulunan mercanlar ve renkli balıklar dalış için buranın tercih edilmesini sağlamaktadır. İki yüz metrekarelik bir alanda bulunan resifler oldukça güzel görüntüler sunmaktadır. Orman içerisinde ise palmiye ağaçları diğer bitkiler ile uyumlu şekilde yetişmektedir. 

Kelebek Çiftliği 

Dünya genelinde ender bulunan kelebek çiftlikleri arasında yer alır. Dokuz yüz metrekarelik bir sera içerisinde yüzlerce türde kelebek yetiştirilmektedir. Dünyanın dört bir yanından getirilmiş olan kelebekler burada yetiştirilmekte ve çoğaltılmaktadır. Her birinin farklı renkleri ve desenleri görülmeye değer bir yer haline getirmektedir. Sanatla, doğayla ve canlılıkla harmanlanmış rengarenk bir tatil geçirebilmek için şimdi Saint Martin uçak bileti seçeneklerine bakmaya başlayın. Avantajlı fiyatlarla büyüleyici bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Tijon Parfümleri

Fransız Karayip Kokuları ile ün yapmış olan bir parfüm üretim tesisidir. Ada içerisinde bulunan bitkiler ve baharatlar kullanılarak üretim yapılmaktadır. Üç yüzden fazla bitki, baharat ve yağ kullanılarak üretilen parfümler standart dışı kokuları sevenler için tavsiye edilir. 

saint martin yemek kültürü

Saint Martin Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Karayipler içerisinde bulunan turistik bir ada olan Saint Martin içerisinde kırmızı et, balıketi ve tropikal meyveler oldukça fazla tüketilmektedir. Yöresel yemeklerin içerisinde en fazla tercih edilen domuz kaburgası ve baharatlar ile hazırlanan Spare Rıbs adı verilen yemektir. Morina balığı ile yapılan lezzetli yemekleri de çok fazla tercih edilmektedir. Tropikal meyveler ile hazırlanan meyve suyu ve alkol içeren likör içecek olarak serinlemek için kullanılmaktadır.