Saint Pierre ve Miquelon Uçak Bileti

Saint Pierre ve Miquelon Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Saint Pierre ve Miquelon, Fransa
  • Başkent: Saint Pierre
  • Nüfusu: 7.500 Kişi 
  • Yüz Ölçümü: 242 Kilometrekare
  • Komşuları: Atlas Okyanusu içerisinde yer alan takımada ülkesidir. Yakın konumda Kanada’nın Newfoundland bulunmaktadır. 
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca ve İngilizce
  • Telefon kodu: 508
  • Başkan: Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, Vali Jean Pierre Berçot
  • Para Birimleri: Euro (EUR)

Saint Pierre ve Miquelon Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Saint Pierre ve Miquelon Takımadaları ilk keşif tarihi 1502 olarak bilinmektedir. Portekizli kâşif Jose Alvares Faguendez tarafından yapılan seyahatler zamanında bulunmuş adalardır. Bu keşif sonrasında 1604 yılında Fransızlar koloni kurmaya başlamıştır. Balıkçı köyü olarak kurulan Fransız yerleşkesi belli dönemlerde İngilizler ile sorunlar yaşamıştır. 1814 yılında imzalanan Paris Anlaşması ile adalar Fransa’ya verilmiştir. 1946 yılında Fransa’nın deniz aşırı toprağı olarak kabul edilmiştir. Avrupa Ekonomik Topluluğu’na 1985 yılında üye olarak kabul edilmiştir. 2003 yılında Fransa’nın yurtdışı toprağı olması resmiyet kazanmıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Saint Pierre ve Miquelon Adaları, Kanada yakınında bulunan takımadalarından oluşmaktadır. Atlas Okyanusu içerisinde bulunan ülke Fransa’ya bağlı bulunmaktadır. Saint Pierre ve Miquelon uçak bileti ile Saint Pierre ve Miquelon Adaları’na gezmek için gelecek kişilerin mutlaka görmesi gereken birkaç yer bulunur. Görülmesi gereken yerlerden birkaçı şunlardır;

saint pierre ve miquelon larche müzesi

L’Arche Müzesi

Müze, Saint Pierre ve Miquelon Adaları’nın tarihin, kültürünü ve sanatsal çalışmalarını görebileceğiniz bir müzedir. Fransa’ya bağlı bir ülke olması sayesinde sanatsal çalışmalar bakımından sürekli olarak faaliyetler devam etmektedir. Bu faaliyetlerin etkisi ile müze 1964 yılında açılmıştır. Müzenin bulunduğu bina 1867 yılında inşa edilmiş tarihi bir binadır. Sürekli olarak ziyaretçilere açık olan müze birkaç kez yenileme çalışması geçirmiştir. En son yenileme çalışası sonrasında Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac tarafından açılmıştır. Müze içerisinde, adalardan arkeolojik kazılar sonucu elde edilen kalıntılar önemli bir yer tutar. Bu kalıntılar ile ilgili çalışmaların yapıldığı yerler ve kazılar sonucu elde edilen şeylerin neler olduğu gibi bilgiler bulunmaktadır. Özellikle bazı kazı alanlarında bulunan ve beş bin yıllık tarihe sahip olan hayvan dişleri ve taş aletler ilgi çekici eserler arasında bulunur. Adanın genelinin balıkçılık ile geçindiği bilinmektedir. Geçmişte balıkçılık ile ilgili olarak kullanılan eşyalar ve gemi malzemeleri de sergilenmektedir. Adaların içerisinde bulunan yapıların önemli olanları maket şeklinde müze içerisine yerleştirilmiş ve sergilenmektedir. Ayrıca müzenin en önemli parçaları arasında Fransız Devrimi döneminde kullanılmış olan eşyalar bulunmaktadır. Bu eşyalardan birisi idam için kullanılan giyotindir. Mahkemeler sonrasında Saint Pierre ve Miquelon Adaları üzerinde 1889 yılında yapılan bazı idam işlemleri bu giyotin ile gerçekleştirilmiştir.

saint pierre ve miquelon ile aux sahili

IleAux Sahili

Saint Pierre ve Miquelon Adaları’nın en güzel yerlerinden birisi IleAuxSahiliir. Saint Pierre Adası’nda bulunan sahil, Kanada’ya yakın kesimde bulunduğu için doğal olarak benzerlik göstermektedir. Atlas Okyanusu’nun kuzey kesiminde bulunan ada özellikle kış aylarında oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Adanın sahil kesimi ile renkli evlerin ve yapıların bulunduğu bir sahildir. Liman olarak kullanılan koy, doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Balıkçılık ile uğraşan ada sakinlerinin teknelerinin bulunduğu bir koydur. Koyun yukarısında bakıldığında güzel manzaralar sunan tepesi herkesin çıkması gereken yerler arasında bulunur. Adaların yaşantısı ve doğal güzelliklerini görmek isteyenler için IleAux Sahili gezi listesinde mutlaka bulunmalıdır.

saint pierre ve miquelon saint pierre katedrali

Saint Pierre Katedrali

Saint Pierre Adası üzerinde bulunan katedraldir. Fransızların adaya ilk geldiklerinde inşa ettikleri katedral, ağaçtan yapılmış olan bir katedraldir. Bu ağaç katedral yaşanan bir yangın ile yok olması sonrasında inşa edilmiştir. 1907 yılında inşa edilmiş olan katedralde taş ve harç kullanılmıştır. Giriş kısmında bulunan yüksek taş yapı, oldukça güzel bir görüntü oluşturmaktadır.

Saint Pierre ve Miquelon Tarihi Koruma Alanı

Ülkenin tek tarihi koruma alanıdır. İçerisinde bulunan birkaç tarihi yapı, koruma kararının alınmasını sağlamıştır. Sahile doğru uzanan bu koruma alanında kıyı kesimde bin sekiz yüzlü yıllardan kalma Fransız topları bulunmaktadır. Adanın güvenliğinin sağlanması için yerleştirilmiş olan toplar ilk günkü güzellikleri ve orijinallikleri ile durmaktadır. Koruma alanı içerisinde bir de deniz feneri bulunmaktadır. Deniz feneri, özellikle sis olan dönemlerde önemli bir işlev görmektedir.

Şeytan Burnu

Adanın kuzey kesiminde bulunan ince burun, Şeytan Burnu olarak adlandırılmaktadır. Saint Pierre ve Miquelon uçak bileti ile adaya gezmeye gelenlerin ziyaret yerlerinden birisidir. Buranın tercih edilmesinde güzel manzarası ve gölet etkili olmaktadır. Taşlar ile çevrili olan küçük gölet yeşillikler içerisinde oldukça güzel bir manzara sunmaktadır. Şeytan Burnu çevresinde bir de yürüyüş yolu bulunmaktadır. Gölet etrafını dolaşarak kıyıya ulaşan yürüyüş yolu, doğa yürüyüşünü sevenler için tavsiye edilir.

Miras Müzesi

Saint Pierre ve Miquelon Adası’nın tarihini ve kültürünü görebileceğiniz küçük ama etkili bir müzedir. Saint Pierre sahilinde yer alan müze ülke kültürünün iki yüzyıllık yansımalarını barındırmaktadır. İki yüzyıllık eserlerin sergilenmesi burayı özel kılmaktadır. Ada halkının yaşantıları, kullandıkları eşyaları ve benzeri pek çok özel eşya müze içerisinde görülebilir. Müzenin küçük olması en fazla on beş kişinin aynı anda gezmesi ile sınırlandırma durumunu gerektirmiştir. Müzeyi gezmek için önceden randevu almak gerekebilir. Rehber eşliğinde yapılacak geziler daha etkili olabilir.

Saint Pierre Feribot Turu

Saint Pierre ve Miquelon Adaları’nın güzel doğasını ve manzarasını görmek istiyorsanız feribot turu en doğru tercih olacaktır. Ada etrafında dört saat kadar süren feribot turu ile oldukça keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırarak kullanabildiğiniz bu turlar ile adanın her bir tarafı hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür. Feribot gezisini kış aylarında yapmak isterseniz ve feribotta açıkta durmayı tercih ederseniz sıkı şekilde giyinmeniz tavsiye edilir.

At Sırtında Ada Gezintisi

Saint Pierre Adası içerisinde bulunan at çiftliğinden yapabileceğiniz bir gezinti turudur. Saint Pierre ve Miquelon uçak bileti ile bu adaya gelmiş tüm turistlerin at binmeyi denemek isteyen ya da daha önce binmiş ve bilgisi olan kişilerin adayı gezmek için tercih edebilecekleri bir seçenektir. At ile ada turu belli seyir şeklinde gerçekleştirilmektedir. Ancak tur hava durumuna göre iptal edilebilmektedir. Bunun için önceden bilgi almak daha doğru olacaktır.

saint pierre ve miquelon yemek kültürü

Saint Pierre ve Miquelon Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Saint Pierre ve Miquelon Adası, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alması sayesinde pek çok farklı yiyecek seçeneğine sahiptir. Bu seçeneklerin başında balıketi ve deniz ürünleri gelmektedir. Adanın etrafında bulunan soğuk denizler oldukça farklı türlerde balıklara ve su ürünlerine sahiptir. Lezzetli ve besleyici balık türlerinin yanı sıra ıstakoz ve yengeç gibi canlılar da bulunmaktadır. Balıklar ve deniz ürünleri ile lezzetli yemekler yapılmaktadır. Soğuk mevsimlerin yaşandığı bir yer olması etlerin değişik şekillerde pişirilmesini de sağlamaktadır.

Konserve şeklinde saklanan beyaz ve kırmızı etler yemeklerde tercih edilir. Soğuk sandviç gibi popüler atıştırmalıklar içinde bu etler kullanılır. Aviary Adası içinde, ülkenin ihtiyacı olan kümes hayvanları yetiştirilmektedir. Ülkenin önemli besin kaynaklarından birisi de önem verilerek yetiştirilen keçilerdir. Büyük Miqulelon Adası üzerinde yetiştirilen keçilerin sütünden özellikle lezzetli peynir çeşitleri yapılmaktadır. Saint Pierre Adası’nda bulunan el yapımı çikolatalar yapılan mekân mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bunlara ek olarak pek çok farklı yemek türü bulunabilecek mekânlara bulunmaktadır.