Samoa Uçak Bileti

Samoa Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Samoa Bağımsız Devleti
  • Başkent: Apia
  • Nüfusu: 196.440
  • Yüz Ölçümü: 2.841 km2
  • Komşuları: Samoa; Güney Büyük Okyanus’ta, Polinezya’da bulunan adalar topluluğudur.
  • Konuşulan Dilleri: Samoaca ve İngilizce
  • Telefon kodu: 685
  • Başkan: II. Va’aaletoa Sualauvi
  • Para Birimleri: Tala

Samoa’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Güneydoğu Asya’dan gelen göçler neticesinde milattan önce 2000’li yıllarda kurulan ilk yerleşim yerleri Samoa Adalarında kurulmuştur. Samoa, Hollandalı denizci Jcob Roggeveen tarafından 1722 yılında keşfedilmiştir. Böylece, Hollandalılar adaya ilk ulaşan Avrupalılar olmuştur. 1830 yılında Hristiyanlığı yaymak adına Londra Misyonerler Derneği adada bir şube açmıştır.  Ardından Samoa 1831 yılında İngiltere tarafından işgal edilmiştir. 1899 ile 1914 yılları arasında yaşanan tarihi olaylar neticesinde Almanya, İngiltere ve Amerika ile adanın kendilerine bağlanması konusunda anlaşmaya vardı. Fakat 1914 yılında 1.Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın sömürgeleri ile ilgilenememesini fırsat bilen İngiltere, Yeni Zelanda birliklerini adaya göndererek Samoa’yı ele geçirdi. 

1900 ile 1914 yılları arasında Almanya Samoası olarak bilinen ülke 1914 ile 1997 yılları arasında Batı Samoa adını almıştır. Ülke 1976 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Samoa olarak tanınmış oldu. 1928 yılında gerçekleşen Yeni Zelanda işgaline karşı gösterilen direnişte 11 kişi hayatını kaybetmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında adada Amerika Deniz Piyadeleri bulunduğundan herhangi bir savaş yaşanmamıştır. Pasifikte bağımsızlığını kazanan ilk ada olan Samoa, 1962 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Rugby Dünya Kupasının yapıldığı 1991 yılında Samoa ilk kez Batı Samoa adını kullanmıştır. 

samoa nasıl gidilir

1998 yılında hükümet basın yayın organlarına kısıtlamalar getirmiştir. 2001 yılında yapılan seçimlerde Tuila’epa Sailele Malielegaoi ikinci kez başbakan seçildi. Yeni Zelanda işgali sırasında yerel halka yaptığı kötü muameleden dolayı 2002 yılında Samoa’dan özür diledi. 2004 yılında Avustralya, Samoa askerine eğitim verme sürecini üstlenmiştir. 94 yaşındaki Kral II. Mallietoa Tanumafili 2007 yılında vefat ederek 45 yıllık taht süresiyle dünyanın en uzun hükümdarlık yapan 3. lideri olmuştur. 2008 yılında Samoa’da cumhuriyet ilan edildi. 2012 yılında ülke Dünya Ticaret Örgütü olan WTO’ya katıldı. Yeni Zelanda’dan kazanılan bağımsızlığın 50.yıl dönümü 2012 yılında kutlanmıştır.  Samoa devletinin bulunduğu Samoa Adaları, coğrafik konumundan dolayı Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra yeni yıla girmektedir. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Muhteşem manzaralar oluşturan şelaleleri, egzotik adaları, rengarenk çiçekler ve bitkilerle bezenmiş parkları, bahçeleri, ince kumlu plajları, görenleri kendine hayran bırakan doğal güzellikleriyle Güney Büyük Okyanus’ta yer alan Samoa, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Samoa uçak bileti ile gidebileceğiniz turistik alanlar bakımından zengin olan bu ülkede mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinin başında aşağıda sıralanan yerler bulunmaktadır. 

samoa uçak bileti

Apia

38 bin kişilik nüfusu ile Samoa’nın en büyük kenti olan Apia, aynı zamanda ülkenin başkentidir. Samoa’yı daha iyi tanıyabilmek için en başta gezilmesi gereken yerlerden biri olan Apia’da çok fazla turistik alan bulunmaktadır. Başkentte bulunan, Vanaya Taule’alo Galerisi, Immaculate Conception of Mary Cathedral, EFKS Müzesi, Robert Louis Stevenson Müzesi, Samoa Kültür Köyü, Papaseea Sürgülü Kaya, Lefaga Plajı, Tafa Tafa Plajı ve Papapapaitai Şelaleleri mutlaka gezilmeli ve görülmelidir. 

Namua Adası

Mutlaka gezilmesi ve hatta tatil yapılması gereken yerlerden biri olan Namua Adası, Samoa’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Cezbedici plajlara sahip olan adada görülmesi gereken doğal güzellikler oldukça muhteşemdir. Konaklamak ve eğlenmek için şık ve lüks mekanların bulunduğu Namua Adası’na deniz kanosu ve kaplumbağalar arasında şnorkelle dalış yapmak yapılabilecek en popüler aktivitelerdir. Okyanusta bulunan adanın manzarası ise nefesleri kesmektedir. 

Lalomanu Plajı

Ülkenin en el değmemiş kumsallarından biri olan Lalomanu Plajı, Upolu’nun güneydoğu ucunda yer almaktadır. Samoa’nın en popüler plajlarından biri olan Lalomanu Plajı, beyaz kumlarında uzanıp masmavi denizde yüzmek için ideal bir mekandır. Plajın keyfini sürebilmek için en az 3 günlük bir tatil planlanmalıdır. 

samoa havalimanı

Apolima Adası

Ülkenin dört yerleşim adasından en küçüğü olan Apolima Adası, ülkenin en büyük iki yerleşim adası olan Savai ve Upolu arasında yer almaktadır. Yerleşik yaşayan insan sayısı çok az olduğundan adaya düzenlenen turlar günü birlik yapılmaktadır. Ulaşım için tek bir alternatif vardır o da teknedir.

Matereva Koyu

Adanın tek gizli mücevheri olarak bilinen Matereva Koyu, Upolu Adasında yer almaktadır. Adanın en güzel plajının bulunduğu Matereva Koyu için cennetten bir parça benzetmesi yapılmaktadır. Güneşin, kumun ve denizin muhteşem bir doğada buluştuğu koyda hindistan cevizi oldukça bol vardır. Konaklamak için lüks otellerin bulunduğu koy tatil için oldukça muhteşemdir. 

Fuipisia Şelalesi

55 metre yükseklikten akarak harika bir doğal güzelliğe sahip olan Fuipisia Şelalesi, Apia Adası üzerinde yer almaktadır. Etrafındaki yeşilliklerle bütünleşerek nefes kesen bir manzara oluşturan Fuipisia Şelalesi, fotoğraf karelerini bile güzelleştirecek harikalığa sahiptir. Doğa ve fotoğraf tutkunlarının alacağı Samoa uçak bileti ile yapılabilecek etkinliklerden birisi de bu şelalenin etrafında yürüyüş yapmak olacaktır.

Fanuatapu Adası

Mutlaka ziyaret edilmesi ve gezilmesi gereken egzotik adalardan biri olan Fanuatapu Adası, Namua Adasına çok yakın bir konumda yer almaktadır. Üzerinde harika bir tarihi deniz feneri bulunan Fanuatapu Adası, 15 hektarlık bir alana sahiptir. Yeni yerler keşfetmek ve doğal güzellikleri izleyerek dinlenmek isteyen tatilciler için ideal Fanuatapu Adası bir adrestir.

Afu Aau Şelaleleri

Yağmur Ormanları içinde harika su havuzlarına sahip olan Afu Aau Şelaleleri, Savaii Adası’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Diğer adı Olemoe Şelaleleri olan Afu Aau Şelaleleri’nin çevresinde muhteşem doğal güzellikler bulunmaktadır. Nefes kesen manzaralar ve rahatlatıcı su sesi eşliğinde yürüyüş yapmak için şelaleler ziyaret edilmelidir. Dünya üzerinde bu kadar güzelliği bir arada barındıran çok az şelalelerden biridir. Cankurtaranın bulunmadığı doğal güzellikte yüzme konusunda dikkatli olmakta fayda vardır.  

samoa tatil tur

Togitogiga Şelalesi

Görülmesi gereken harika doğal güzellik alanı olan Togitogiga Şelalesi, Upolu Adası’nın güneyindeki Saleilua köyünde yer almaktadır. Su havuzunda yüzmek, doğal güzelliğinin fotoğrafını çekmek mümkündür. O Le Pupu Pue Milli Parkı’dan yalnızca birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Togitogiga Şelaleleri, el değmemiş güzelliğiyle görenlere harika bir gün yaşatmaktadır. 

Piula Mağara Havuzu

Deniz kenarında bulunan doğal tatlı su havuzu olan Piula Mağara Havuzu, başkent Apia’nın 26 kilometre doğusundaki sahil yolunda yer almaktadır.  Girişin ücretli olduğu mağaranın içinden akan su denize dökülmektedir. Bazı kurallarla ancak girişin mümkün olduğu Piula Mağara Havuzu’nda yüzdükten sonra manzara eşliğinde yürüyüş yapılabilir. Volkanik olaylar sonucunda oluşmuş olan mağaranın havuzundaki suyun şifalı olduğuna inanılmaktadır. Bir nevi kaplıca gibi hizmet veren mağara havuzu Pazar günleri dışında açıktır. 

Samoa’nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ülkenin geleneksel lezzetleri arasında, Umu adı verilen fırın yemekleri bulunmaktadır. Oka adı verilen yöntemle pişirilen balık yemeği limon ve hindistan ceviziyle yapılan özel sosuyla servis edilmektedir. Geleneksel yemeklerde çok fazla baharat kullanılmayıp yemeklerin ana malzemesinde Hindistan cevizi ve krema vardır.  Samoa mutfağında kullanılan en temel gıdalar, hindistan cevizi, ekmek ağacı, taro, muz, tavuk, domuz eti, deniz ürünleri, kabuklu deniz ürünleri ve balıktır. Tropikal meyvelerin deniz ürünleri ile birleşiminden meydana gelen yemekler ülkenin en popüler lezzetleri arasındadır. Restorandaki yemeklerde domuz eti ve tavuk daha fazla kullanılmaktadır. Samoa uçak bileti ile ülkeye gelmiş turistlerden domuz eti tercihleri arasında olmayanlar restoranda yemek siparişi verirken bunu özellikle bildirmelidir.