San Marino Uçak Bileti

San Marino Uçak Bileti
  • Ülke Adı: San Marino Cumhuriyeti
  • Başkent: San Marino
  • Nüfusu: 33.020
  • Yüz Ölçümü: 61.2 km2
  • Komşuları: Güney Avrupa’da İtalyan Yarımadası içinde, denize hiç kıyısı olmayan Avrupa’nın beş mikro devletinden biridir. 
  • Konuşulan Dilleri: İtalyanca
  • Telefon kodu: 378
  • Başkan: Mikro Tomassoni
  • Para Birimleri: Euro

San Marino’nun Kuruluş Yılı ve Geçmişi

San Marino, dünyanın en eski ülkelerinden ve en eski cumhuriyetlerinden biridir. 3 Eylül 301 tarihinde Roma İmparatoru Diocletianus’un Hristiyanlara uyguladığı baskı ve işkence uygulamıştır. San Marino, bu işkencelerden kaçan taş ustası Hristiyan Dalmaçyalı Marinus ve çevresinde toplanan kişiler tarafından kurulmuştur. Küçük bir ülke olarak kurulmuş olan San Marino’ya daha sonra destek olması için Papa tarafından Montegiardini, Serravalle, Fiorentino kasabaları ödül olarak verilmiştir. 

Ödül kasabalardan sonra kendiliğinden ülke topraklarına dahil olan Faetano kasabası ile ülkenin sınırları belirlenmiş oldu. San Marino, 1944 yılında Nazi Almanyası tarafından sonrasında da ittifak halinde olduğu diğer ülkeler tarafından işgal edilmiştir. Ülke 1945 ile 1957 yılları arasında Sosyalist Parti ve San Marino Komünist Partisi’nin ortaklaşa kurdukları koalisyon hükümeti tarafından yönetildi. Bu yönüyle ülke, Batı Avrupa’da komünistler tarafından yönetilen ilk ülke olma özelliğini kazanmış oldu. 1960 yılında San Marino’da kadınlar oy kullanma hakkı verildi. Avrupa Konseyi’ne katılmış olan ülke 1992 yılında Birleşmiş Milletlere üye oldu. Ülke, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile ortaklık anlaşmasını 2002 yılında imzaladı. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü San Marino, Orta Çağ’dan kalma pek çok yapısı ile ilgi görmektedir. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke özellikle tarihi dokusu ile insanların dikkatlerini çekmektedir. Avrupa’nın en huzurlu ülkelerinden biri olan San Marino kadınlar için tam bir cennettir. Ürünleri vergi ödemeden çok uygun fiyatlara satan mağazaların olması özellikle kadınlar için oldukça caziptir. Alışveriş cenneti olmasının yanında ülkeyi dillere dolanan bir diğer özelliği ise futboldaki başarısızlığıdır. Başkent San Marino’nun eski merkezi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Eski merkez turistik yapılar bakımından oldukça zengindir. Ülkenin tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan Üç Kule, ülkenin tarihinde şehri yönetenlerin merkezi konumunda olan Halk Sarayı, ülkenin en büyük şehri olan Dogana, doğal güzellikleriyle insanları büyüleyen Montegiardino, San Marino’nun mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır. 

San Marino Tepesi

Romantik çiftler için çok cezbedici olan San Marino tepesine ulaşım sadece teleferik ile gerçekleştirilmektedir. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile dillere destan olmuş San Marino’nun en göz alıcı manzaraları tepeden görülmektedir. Günbatımı ve gündoğumun en mükemmel izlenebileceği yerler arasında San Marino Tepesi bulunmaktadır. 

san marino gezilecek yerler

Aziz Marino Bazilikası

Ülkenin en önemli yapılarından biri olan Aziz Marino Bazilikası, 19. yüzyılın başlarında yapılmıştır. Duvarlarındaki etkileyici heykelleri ve freskleri ile görenleri etkileyen Aziz Marino Bazilikası, şehir merkezinde bulunan ana meydanın yakınlarında yer almaktadır. Bazilikada bulunan Aziz Marinus’un heykeli de mutlaka ziyaret edilmelidir. 

Aziz Fransis Müzesi

San Marino’nun her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen en popüler mekânı olan Aziz Fransis Müzesi, resimler, freskler ve kutsal eşyalardan oluşan zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Sanat eserlerine meraklı olanlar, ülkenin sanat ve kültürel dünyasını gözler önüne seren Aziz Fransis Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelidir. 

Orta Çağ Burçları

San Marino’nun üç kalesi olarak da bilinen Orta Çağ Burçları şehre hâkim bir konumda yer almaktadır. Orta Çağ Burçları olarak anılan bu üç kuleden birisi günümüzde silah müzesi olarak kullanılmaktadır. Manzarası ile dikkatleri çeken kaleler, mimarisi ve ihtişamlı görüntüsü ile de görenleri kendisine hayran etmektedir. 

Hükümet Konağı

Mimarisi kadar üzerini süsleyen kabartmaları ve heykelleri ile oldukça etkileyici olan Hükümet Konağı, ülkede en çok fotoğrafı çekilen turistik yapılar arasında yer almaktadır. Hükümet Konağı ve çevresini gezerken insan kendini eski Orta Çağ kasabalarında gibi hissetmektedir. Hükümet Konağı’nın çevresinde çok güzel hediyelik eşyalar satan mağazalar bulunmaktadır. 

san marino tatil tur

Guaita

Monte Titano’da inşa edilmiş olan Guaita, ülkenin simgesi haline gelmiş olan üç ünlü kuleden biridir. 2008 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilen Guaita’nın zamanında hapishane olarak kullanıldığı bilinmektedir. 11.yüzyıldan günümüze kadar gelmiş ve hala ayakta olan tarihi yapı, şehrin en yüksek teperlerinden birinde yer almaktadır.

İlginç Şeyler Müzesi

Birbirinden farklı ve ilginç eşyaların sergilendiği İlginç Şeyler Müzesi, dünyanın en ilginç öğelerine ev sahipliği yapan müzedir. Şaşılık tedavisi için kullanılan gözlükler, dünyanın en uzun çivileri, pire kapanları gibi ve benzeri daha birçok farklı koleksiyonları incelerken hayrete düşmemek imkânsızdır. İlginç objelerin sergilendiği müze ülkenin en popüler turistik noktalarından biri haline gelmiştir. İlginç Şeyler Müzesi’ne ulaşım da oldukça ilginçtir. Görünümü bir hoş olan ve 1913 yılından kalma Ford marka bir minibüs başkentin merkezinden kalkarak müzeye özel ulaşım sağlamaktadır. Eğlenceli vakit geçirmek için özel servisle ulaşımın sağlandığı özel müze kesinlikle ziyaret edilmelidir. 

Montale

Monte Titano’nun üç zirvesinden en küçük olanı olan Montale, San Marino kentinin kuşbakışı izlenebileceği üç tepeden biridir. Montale üzerinde 14. yüzyıldan kalma eşsiz bir yapıya sahip olan kule bulunmaktadır. Şehri savunmak için inşa edilmiş olan kule turistlerin en gözde mekanlarından biridir. 

Sammarinese Eski Silah Müzesi

Ünlü koleksiyoncu Giovanni Carlo Giorgetti tarafından 1956 yılında açtırılan Sammarinese Eski Silah Müzesi’nde 2 bin adet eski silah ve zırh sergilenmektedir. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olan müze Devlet Müzesi’nin bir başka kolu olarak bilinmektedir. Kentin en güzel tepelerinden birinde bulunan Eski Silahlar Müzesi, özellikle ülkenin askeri tarihine ve askeri teçhizatına dair bilgilere ulaşmayı sağlamaktadır. 

Gece Yaratıklar Müzesi

Avrupa’nın asırlık vampir efsanesini gözler önüne seren koleksiyonların bulunduğu oldukça etkileyici bir müze olan Gece Yaratıklar Müzesi, eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir turistik mekandır. San Marino’da bulunan müze her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

san marino uçak bileti

San Francesco Kilisesi

Ülkenin en eski yapılarından biri olan San Francesco Kilisesi, Neo Klasik mimarisi ile görenleri etkilemektedir. 1361 yılında inşa edildiği bilinen manevi yapı, dönemin ünlü mimarı Gino Zani tarafından aslına uygun olarak başarı ile restore edilmiştir. 1966 yılında ek olarak bir sanat galerisi ve müze eklemesi yapılan San Francesco Kilisesi, kendi başına bir kompleks haline gelmiştir. Günümüzde San Marino’nun en fazla ziyaret edilen tarihi yapılarından biridir. 

San Marino’nun Mutfağı ve Yemek Kültürü 

San Marino mutfağında İtalya’nın esintileri oldukça bariz bir şekilde görülmektedir. Roma ve Venedik’tekiler kadar harika lezzete sahip pizza ve spagettiyi San Marino sofralarında yemek mümkündür. Başkentte bulunan Üç Kule bölgesinde üretilen ve muhteşem bir tada sahip olan Torta de Tre Monti adlı çikolatalı kek ülkenin en popüler tatlısıdır. Torta de Tre Monti’nin yanı sıra Tiramisu ve dondurma da fazlaca tüketilmektedir. Ülkede en fazla tüketilen gıdaların başında makarna gelmektedir. Spagetti Bolonez yani İtalyan makarnaları çeşitli soslarla lezzetlendirilerek yenilmektedir. Ülkedeki bütün restoranlarda Spagetti Bolonez bulmak mümkündür. Çeşit bakımından oldukça zengin olan peynir ülkenin sofralarının vazgeçilmezidir.