Şanlıurfa Uçak Bileti

Şanlıurfa Uçak Bileti
 • Ülke: Türkiye
 • Dil: Türkçe
 • Koordinatlar: 37° 10' 2.6544'' K 38° 47' 43.8468'' D
 • Bölge: Güneydoğu Anadolu Bölgesi
 • Alan: 18.584 km2
 • Nüfusu: 1.256.099
 • Rakım: 528 m
 • Plaka Kodu: 63
 • Telefon Kodu: +(90) 0414
 • Posta Kodu: 63.000
 • İklimi: Karasal İklim

Şanlıurfa Hakkında Genel Bilgi

Eski ismiyle Edessa olan Şanlıurfa, MÖ bin yıldan beri yerleşimin devamlı olduğu bir kenttir. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. 1984 yılında alınan meclis kararı ile Urfa adına Şanlı kelimesi eklenerek şehrin ismi Şanlıurfa olarak değiştirilmiştir. Aynı zamanda Şanlıurfa il merkezidir.

Şanlıurfa’nın Coğrafi Yapısı: Şanlıurfa, doğusunda Mardin, batısında Gaziantep, kuzeybatısında Adıyaman, kuzeydoğusunda da Diyarbakır illeri ile komşu bir şehirdir. İl jeopolitik durumu itibarıyla ova görünümüne sahiptir.

Şanlıurfa’nın Dağları: Şanlıurfa ilinde başlıca dağlar olarak Karacadağ, Tektek, Susuz, Takur Tukur, Germuş, Nemrut, Şebeke ve Arat dağları bulunmaktadır. Bulunduğu konum dolaysıyla Arap Platformu’nun kuzey bölümleri ve Toros Dağları’nın orta kısmındaki güneye düşen eteklerinde bulunmaktadır.

şanlıurfa göbekli tepe

Şanlıurfa’nın Akarsuları: Fırat Irmağı Şanlıurfa ilinin en önemli akarsuyudur. Fırat Irmağı’nın dışında da akarsular bulunmaktadır. Şanlıurfa’da Fırat Irmağı dışında Mercihan, Direkli, Halilürrahman, Açık Su, Germuş, Kerhiz, Bamyasuyu, Mizar, Süleyman, Pınarbaşı, Halfeti, Giresav, Zadeli, Titriş, Necarik, Handun, Bahçecik, Karabağ, Aslanlı, Zengeçur, Pamuk, Pınar, Çeltik ve Cülap gibi başka akarsular da bulunmaktadır. Halilürrahman ve Aynızeliha olarak bilinen iki tane de göl bulunmaktadır. Şanlıurfa ili içerisinde ayrıca GAP projesi ile birlikte oluşturulan Atatürk Baraj Gölü Türkiye’nin en büyük yapay baraj gölüdür.s

Şanlıurfa İlinin İklimi: Şanlıurfa ilinde karasal iklim hüküm sürmektedir. Şanlıurfa’da görülen en yüksek sıcaklık bugüne kadar +46,5 derece olup, en düşük sıcaklık ise 0 derece olarak ölçülmüştür. En yüksek ölçülen sıcaklığı sebebi ile Türkiye’nin en sıcak ili olarak kayıtlara geçmiştir. Yıllık oluşan ısı farkı 40 derece olarak bilinmektedir.

şanlıurfa gümrük hanı

Bitki örtüsü olarak lale, menekşe, papatya, kuzukulağı, semizotu, ebegümeci ve hardal gibi bitkiler yetişmektedir. Arazi topraklarının büyük bir kısmı (%60) ekili olup, geriye kalan kısmı ise (%38) çimenlik ve meralardan oluşmaktadır. Bozkır görünümü taşıya arazide ormanlık alan (%0,06) yok denilecek kadar azdır.

Şanlıurfa’nın Komşuları: Mardin, Diyarbakır, Adıyaman ve Gaziantep olmak üzere Şanlıurfa’nın 4 ille sınırı bulunmaktadır.

Şanlıurfa İlinin İlçeleri: Şanlıurfa kendi bünyesinde toplam 13 ilçe bulundurmaktadır. Bunlar; Viranşehir, Suruç, Siverek, Hilvan, Harran, Halfeti, Ceylanpınar, Bozova, Birecik, Akçakale, Karaköğrü, Haliliye ve Eyyübiye ilçeleridir.

Şanlıurfa Şehrinin Ekonomik Yapısı: Şanlıurfa ekonomisinde öncelik, tarım enerji ve turizm ile hayvancılığa verilmektedir. Atatürk Barajı sayesinde yapılan balıkçılık da Şanlıurfa’nın ekonomisine yarar sağlamaktadır. %71 oranında tekstil ve gıda sektörlerinde imalat yapılmaktadır. Şanlıurfa’da tarım sektörü Türkiye’nin %10luk sulanabilir alanını oluşturmaktadır. Türkiye, Şanlıurfa’da bulunan Atatürk Barajı sayesinde elektrik enerjisi ve ekonomik konuda büyük ölçüde kar elde etmektedir. Sanayileşme konusunda tarım öncelikli olarak etkili çalışmalar yapılmaktadır. Turizm konusunda da Şanlıurfa büyük rakamlara ulaşmış ve hem ülke hem de bölgesel olarak kazançlar elde etmektedir. Balıkçılık ve hayvancılık da Şanlıurfa ekonomisi açısından ciddi gelirler sağlamaktadır.

Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa hava yolları, kara yolları, deniz yolları ve demir yolları için ulaşım kanalları açısından tüm yolculuk şekillerine uygundur.

Havayolu Ulaşımı: Şanlıurfa GAP Havaalanı Türkiye’deki en uzun uçuş pistine sahiptir. Türk Havayolları, Pegasus ve Onurair firmaları tarafından Ankara ve İstanbul uçuş seferleri düzenlenmektedir. Uçuş süresi yaklaşık olarak iki saat sürmektedir.

Karayolu Ulaşımı: Otoban yolu kullanılarak İstanbul-Ankara-Adana yolu üzerinden Şanlıurfa ve Gaziantep şehirlerine karayolu ulaşımı sağlanmaktadır.

şanlıurfa balıklı göl

Denizyolu Ulaşımı: Şanlıurfa’da ülkeye açılan veya ülkenin genelinden ulaşım sağlanmak amaçlı kullanılan denizyolu yoktur. En yakın denizyolu mesafesi ise en yakın 310 km olan İskenderun’dur.

Demiryolu Ulaşımı: Şanlıurfa’nın Suruç, Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinden demiryolu hattı geçmektedir. Hem yolculuk hem nakliye amaçlı kullanılan bu demir yolu, Mersin, Adana ve Osmaniye şehirlerine uzanmaktadır.

Şanlıurfa’da Nerede Kalınır?

5 Yıldızlı Oteller: Şanlıurfa 5 yıldızlı otel açısından zengin bir ilimizdir. Dedeman Şanlıurfa, Otel El – Ruha, Hotel El Ruha, Cevahir Konuk Evi ve Nevali Otel gibi Şanlıurfa’da 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır.

4 Yıldızlı Oteller: Şanlıurfa ilimizde üç adet 4 yıldızlı otel bulunmaktadır. Bunlar, Hilton Garden Inn Şanlıurfa, Harran Urfa Otel ve Şanlıurfa Asur Otel olarak hizmet sunmaktadır.

3 Yıldızlı Oteller: Manici Otel, Hotel Arte, Grand Urfa Hotel, Edessa Otel, Kilim Hotel ve İstiklal Otel gibi oteller de Şanlıurfa ilimizde hizmet veren 3 yıldızlı otellerdendir.

Şanlıurfa’da Ne Yenir?

Şanlıurfa mutfağı, kültüler açıdan neşe kaynağı sayılan zengin içerik ve besin değeri taşıyan yemek çeşitlerinden oluşmaktadır. Bol salçalı, acılı ve baharatlı yemekler Şanlıurfa’da olmazsa olmazlardandır. Bölgeye ait geleneksel tatlarda, çiğ köfte, urfa kebap, patlıcan kebap, borani, şıllık yer alırken; bostana, ayran çorbası, pıt pıt, sarı çorba, çağala aşı, sarımsa aşı, soğan tavasıi su kabağı, erik tavası, isot çömleği, ekmek aşı, kuymak, meyan şerbeti gibi diğer zengin lezzetler de bulunmaktadır.

urfa kebap

En çok köfte ve kebap çeşitlerine Şanlıurfa mutfağında rastlanılmaktadır. Sonrasında baharat, un ve pirinç yer alırken sebzelere en son planda yer verilmektedir. Yaz mevsimine yönelik fırında pişirilen patlıcan ve domatesli kebaplar ön plana çıkarken kış mevsiminde çiğ köfte ağırlık kazanmaktadır. Şıllık, katmer ve kadayıf bilinen tatlı türlerindendir.

Şanlıurfa’nın En İyi 10 Restoranı

 • Cevahir Han Restoran
 • Altın Lokantası
 • Çulcuoğlu Baklava Restaurant
 • Sevgi Ciğer Salonu
 • Çardak Köşk
 • Şanlı Miroğlu Kadayıf ve Billuriye
 • Gülhan Restaurant
 • Dondurmacı Zeki
 • Sembol Restaurant
 • Dedecan Ciğer Salonu

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa, tarihinin çok eskilere dayanması sebebi ile birçok mekanlarıyla turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Peygamber Şehri olarak da bilinen Şanlıurfa, tarihi ve turistik birçok özelliğe sahiptir.

Göbekli Tepe: Şanlıurfa’ya 15 km uzaklıkta olan göbekli tepe tarihin en eski ve dünyada tek olma özelliğine sahip tarihi bir tapınaktır.

Balıklı Göl: Balıklı Göl Şanlıurfa ilimizin adeta turizm mıknatısı haline gelmiştir. Efsanevi hikayesi ile halkın saygınlığını kazanmış turistik ve gezilmeye değer mekanlardan bir tanesidir.

Rızvaniye Camisi: Rızvaniye Camisi Şanlıurfa için eşsiz mimari özellik taşıyan zenginliklerden biridir.

şanlıurfa rizvaniye camii

Gümrük Hanı: Gümrük Hanı Şanlıurfa tarihinin çok eskilere dayanan yapıtlarından birisidir. Günümüzde el sanatları adına üretim ve satış yapan bir müze haline gelmiştir. Açılış saati 09:00 olup 18:00 itibarıyla kapanan Gümrük Hanı haftanın ilk günü hariç 6 gün açıktır ve girişler ücretsizdir.

Şanlıurfa’da Kültür ve Sanat Etkinlikleri

Şanlıurfa ilimiz kültürel bakımdan gelişip tiyatro sanatında birçok etkinliğe yer vermektedir.

 • Bir Urfa masalı
 • Diş Perisi
 • Asr-ı Saadet
 • Payitaht Abdülhamid

şanlıurfa arkeoloji müzesi

Şanlıurfa’da Eğlence Yerleri

Şanlıurfa’da gece hayatı denildiğinde dost meclisleri ve sıra geceleri ilk olarak akıllara gelen eğlence stilleridir. Şanlıurfa yöresine ait türküler eşliğinde sıra geceleri yapılırken gece kulüplerinde de sabahlara kadar eğlence devam etmektedir. Bunlardan birkaçını listeleyebiliriz.

 • Leydi Pub
 • Yıldız Sarayı Konuk Evi
 • Vezirhan Konuk Evi
 • Switch Club
Şanlıurfa havalimanı uçuş bilgileri nasıldır?
Şanlıurfa GAP Havalimanı uçuş bilgilerine bakıldığında sadece yurt içi İstanbul ve Ankara olmak üzere seferlerin olduğu görülmektedir.
En pratik Şanlıurfa uçak bileti nerede bulunur?
Şanlıurfa ilinden Fastfly platformu üzerinden yapılacak olan aramalar sonucunda sizin için en uygun uçak biletine ulaşmanız ve pratik bir şekilde bileti satın almanız mümkün olacaktır.
En lezzetli Şanlıurfa yemeği hangisi?
Şanlıurfa ilinin en lezzetli yemekleri arasında boranı bulunurken bu lezzetli ve ağır yemeklerin yanında bostana salatası ve şıllık tatlısı tavsiye edilmektedir.
Şanlıurfa kentinde en çok gezilen yer neresi?
Çok köklü bir tarihe sahip Şanlıurfa'da gezilecek pek çok yer arasında bu şehre gelenlerin görmeden gitmediği yer olarak Balıklı Göl bulunmaktadır.
Şanlıurfa kentine özgü kıyafetler var mı?
Her konuda kendine özgü özellikleri bulunan Şanlıurfa'nın kadınlara ve erkeklere özel kıyafetleri bulunmaktadır. Özellikle köylerde kadınlar fistan, aba, zıbın giymektedir.