Santa Kitts ve Nevis Uçak Bileti

Santa Kitts ve Nevis Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Santa Kitts ve Nevis Federasyonu
  • Başkent: Basseterre
  • Nüfusu: 51.300
  • Yüz Ölçümü: 261 km2
  • Komşuları: Karayiplerdeki Küçük Antiller’in iki küçük adasından meydana gelen federal bir ülkedir. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu:+1-896
  • Başkan: Sir Samuel Weymounth Tapley Seaton
  • Para Birimleri: Doğu Karayip Doları (XCD)

Santa Kitts ve Nevis’in Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Kristof Kolomb’un ülkeyi keşfetmesi, adaya ayak basması ve St. Kitts adını koyması 1493 yılında gerçekleşmiştir. 1623 yılında ise Avrupalılardan İngilizler adayı ele geçirmiş ve İngiliz kolonisini kurmuştur. Yerli halk İngiliz sömürgesine 1626 yılında karşı çıkmıştır. Sömürgeye karşı çıkan yerli halkta soykırım yapılmış ve 2 bin yerli halk İngilizler tarafından öldürülmüştür. İngilizler 1628 yılında Nevis adasına koloni kurmuştur.  1983 yılında Fransa imzaladığı Versay Antlaşması gereği adalar üzerinde hak iddia etmekten vazgeçti. St.Kitts, Anguilla ve Nevis adaları federe bir yapı oluşturarak 1871 yılında İngiltere’ye bağlılıklarını bildirdiler. 1932 yılında sol tabanlı İşçi Partisi ülkede bağımsızlık için kampanya düzenledi. 1967 yılında İngiltere tarafından özerklik kazanan ülkede İşçi Partisi lideri Robert Bradshaw başbakan seçilmiştir. St. Kitts, 1968 yılında Batı Hint Adaları Federasyonu’na katılmıştır. Anguilla, 1980 yılında federe yapından çıktığını duyurdu. 1983 yılında St. Kitts ve Nevis, İngiltere’den bağımsızlıklarını ilan edip Kennedy Simmonds’u başbakan seçmiştir. Basseterre’de hükümet karşıtı gösterilerin başlaması üzerine ülkede 1994 yılında olağanüstü hâl ilan edilmiştir. Olağanüstü hâlden sonra yapılan seçimlerde İşçi Partisi’nden Denzil Douglas başbakan olmuştur. Nevis, St. Kitts’den ayrılmak için 1998 yılında referandum yapmış fakat gerekli çoğunluğun elde edilememesinden dolayı ayrılma gerçekleştirilememiştir. 1998 yılında ülkede meydana gelen George Kasırgası büyük hasar meydana getirmiştir. Doğu Karayiplerin en büyük otellerinden biri olan Frigate Bay, 2004 yılında St. Kitts’de açılmıştır.  2010 yılında yapılan seçimlerde Denzil Douglas, 4. kez başbakan seçilmiştir. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Tropikal iklime sahip olan St. Kitts ve Nevis’e yılın her mevsiminde Santa Kitts ve Nevis uçak bileti ile gidilebilmektedir. Yıl boyunca ortalama 25 ile 28 arasında seyreden sıcaklıklarda ciddi değişiklik yaşanmaz. Fakat ülkede Eylül ve Kasım aylarında çok fazla yağmur yağdığından seyahat planlarını bu ayların dışında yapmak daha doğru olacaktır. Ülkeye giriş başkentte bulunan havalimanından gerçekleşmektedir. Ancak Türkiye’den direkt olarak St. Kitts ve Nevis’e uçuş bulunmamaktadır. Ülkeye ulaşabilmek için iki veya üç aktarma yapılmalıdır. Aktarmalar öncelikle Paris, Londra gibi büyük Avrupa ülkelerine, oradan Antigua, Saint Martin veya Miami’ye geçildikten sonra en son durak olarak başkent Basseterre bulunan havalimanına geçilebilir. En hızlı haliyle ülkeye ulaşmak 13 saati bulmaktadır. Bazı hava yolu firmalarının Miami, Atlanta, Londra ve New York’tan direkt uçuşları mevcuttur. Çok küçük bir ülke olan St. Kitts ve Nevis iki adadan oluşmaktadır ve bu iki adanın arası yaklaşık olarak 3 kilometredir. İki ada arası ulaşım oldukça rahat ve kolay olup adalar doğal güzelliklerle donatılmıştır. Kültürel ve tarihi yapıların da bulunduğu ada ülkesinde deniz, kum ve güneş üçlüsünün en muhteşem halini görmek mümkündür. Genellikle turistler plajlarından dolayı ada ülkeyi tercih etse de ülkede düzenlenen festivaller oldukça eğlenceli geçmektedir. Keyifli bir zaman geçirmek için tatili festivallere denk getirmek oldukça iyi olacaktır. Ülkenin gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerinin başında;

santa kitts ve nevis charlestown

Charlestown

Sakin bir tatil arzu edenlerin, eşsiz ve mükemmel plajlarından dolayı tercih ettiği Charlestown, ülkenin Nevis adasında yer almaktadır. Nevis adasının başkenti olan Charlestown, begonvillerle kaplı ve ahşap evleri bol olan bir kent olup gezilmesi gereken müzeleri, tarihi yapıları ve önemli binaları bakımından zengin bir kenttir. Adalet Sarayı, Musevi Mezarlığı, Alexabdra Hastanesi ve Savaş Anıtı görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Ayrıca başkent Charlestown’da bulunan adaların en eski otellerinden biri olan Bath House, Halk Kütüphanesi, tropikal çeşitli bitkilerin bulunduğu botanik bahçeleri, Pazar ve Nelson Müzesi kesinlikle görülmeye değer ilgi çekici alanlardır. 

santa kitts ve nevis basseterre

Basseterre

Ülkenin başkenti olan Basseterre, tarihi yönü ve doğal güzellikleriyle muhteşem bir yeridir. Ülkenin kültürel ve tarihi mirasını tanımak isteyenler National Museum yani Ulusal Müzeyi ziyaret etmelidir. St. Kitts’in başkenti olan Basseterre’nin en değerli turistik mekanlarının başında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Brimstone Tepesi gelmektedir. Bunun dışında, St. George Kilisesi, İngiliz ve Fransız tarzı yapılar tarafından çevrelenmiş Özgürlük Meydanı, el işleri merkezi, sirk, Liamuiga Dağı’nın krateri, batik fabrikası, halk pazarı ve Primat Araştırma Merkezi gibi mekanlar alacakları Santa Kitts ve Nevis uçak bileti ile gezilmelidir.  

Immaculate Conception Co Cathedral Catholic Church

Ülkenin en değeri yapılarından biri olan Immaculate Comceptioan Co Cathedral Catholic Churc, tarihi geçmişi kadar mimari tarzı ile de görenleri etkilemektedir. 

santa kitts ve nevis cockleshell beach

Cockleshell Beach

Deniz, kum ve güneşin hakkını tam anlamıyla verildiği Cockleshell Beach harika bir plaja sahiptir. Mavi, yeşil, beyaz ve sarının buluştuğu noktadan dalış yapmak mümkündür. 

Berkeley Anıtı

Başkentte ziyaret edilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biri diğeri de Berkeley Anıtı’dır. Dört tane saati bulunan Berkeley Anıtı 1880 yılında yaptırılmıştır. Anıtta bulunan her bir saat farklı dört ayrı sokağa bakmaktadır. 

Clay Villa Plantation House Gardens

St. Kitts’in başkenti Basseterre’de bulunan Clay Villa Plantation House Gardens, harika bilgiler öğrenmek için turların mutlaka uğradıkları mekandır. 

Bağımsızlık Meydanı

Küçük çalılar, ağaçlar ve çeşmelerle süslenerek başkentin en dikkat çeken yeri haline getirilmiş olan Bağımsızlık Meydanı, ülkenin kültürünü yakından tanımak ve kaynaşmak isteyenler için ideal bir yerdir. 

Aziz Chirstoper Mirası Derneği

Ülkenin başkentinden gidilmesi gereken yerlerden birisi de Aziz Christoper Mirası Derneği’dir. Dernekte bulunan fotoğraf sergisi gezilerek ülke ve kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olunabilir. 

Brimstone Hill Kalesi Milli Parkı

1690 yılında Afrikalı köleler tarafından yapımına başlayan Brimstone Hill Kalesi, İngiliz askeri mühendisler tarafından tasarlanmıştır. 18. yüzyılda Fransızlar ile İngilizler arasındaki çok sayıdaki savaşa tanıklık etmiş kale kente hâkim bir konumda olan milli park içinde yer almaktadır. Kalenin mimari tarzı görenleri hayran bırakırken tepenin manzarası ise bir muhteşemdir. Santa Kitts ve Nevis uçak bileti ile St. Kitts ve Nevis'de dolu dolu bir tatil geçirebilir, Batı Hint Cebelitarık’ı olarak bilinen Brimstone Tepesi ve içindeki kale dünyanın en etkileyici yerlerinden birisini görebilirsiniz. Şeker üretim yerlerini görebilecek bir konumda olan tepeden ve kaleden St. Eustatius ve Saba adaları da görülmektedir. 

Coneree Beach

Denizin, kumun ve güneşin tadının çıkarılabileceği noktalardan biri olan Coneree Beach, müzik festivalleri ile ünlüdür. 

santa kitts ve nevis yemek kültürü

Santa Kitts ve Nevis’in Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Avrupa ülkelerinin, Amerika’nın ve Karayipler’in yemek lezzetlerinin etkili olduğu Santa Kitts ve Nevis mutfağında ada ülkesi olmasından dolayı yoğun olarak deniz ürünleri kullanılmaktadır. Meyve bakımından oldukça zengin olan ülkede meyve çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Yemeklerde kullanılan malzemeler genellikle ülkede yetişen ürünlerdir. Sadece belli sınırları olmayan ülke lezzetlerinde Batı Hindistan ve Afrika esintileri de görülmektedir. Afrika’nın yerel lezzetleri arasında bulunan Sulu Oğlak Yahnisi,  ülkenin en fazla tüketilen yemeklerindendir. Okyanustan elde edilen lezzetli balıklar tuzlu balık olarak tüketilmektedir. Tarıma dayalı bir ekonomisi olan ülkede balık, tavuk gibi etler ülkede yetiştirilen sebzelerle karıştırılarak yemeği yapılmaktadır. Batı Hindistan’ın etkisi kullanılan baharatların oranının artmasına neden olmuştur. Her yemekte kullanılan çeşitli baharatlar yemeklerin lezzetlerini artırmaktadır. Farklı meyve çeşitleri öğün olarak bile tüketilmektedir.