Santa Lucia Uçak Bileti

Santa Lucia Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Santa Lucia
  • Başkent: Castries
  • Nüfusu: 183.600
  • Yüz Ölçümü: 617 km2
  • Komşuları: Santa Lucia’nın komşuları, Karayip Denizi, Atlas Okyanusu, Tobago ve Trinidad’dır. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: 1 758
  • Başkan: Genel Vali Neville Cenac
  • Para Birimleri: Doğu Karayip Doları (XCD)

Santa Lucia Kuruluş Yılı

Santa Lucia’nın en ileri tarihi hakkında bilgiler net olmamakla birlikte yapılan arkeolojik kazılar adanın ilk yerleşimcilerinin Güney Amerikalılar olduğunu göstermektedir. Ada keşfedildikten sonra ilk olarak 17. yüzyılın başlarında İngilizler tarafından işgal edilmiştir. Ada ülkeye ilk yerleşim teşebbüsünü 1605 yılında İngilizler gerçekleştirmiştir. Ardından Fransızlar adanın toprakları üzerinde söz sahibi olmak istemiş ve işgal etmiştir. İngiltere ile Fransa arasındaki hakimiyet mücadelesinde İngilizler galip gelmiştir. 1814 yılında geçekleştirilen Paris Antlaşması ile Santa Lucia İngiltere’ye bırakılmıştır. Ülke 1967 yılında muhtariyetini elde eden Santa Lucia, 22 Şubat 1979 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Günümüzde Santa Lucia halen İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlıdır. 

Santa Lucia Gezilecek Yerler

Tropikal iklime sahip olan diğer ülkelerle aynı iklim şartlarına sahip olan Santa Lucia, yılın her mevsimi ziyaret edilebilir. Okyanus kenarında bulunan ülkede yılın her mevsimi kasırgaların yaşanma ihtimali bulunmaktadır. Ülkenin gezilecek yerlerini görmek için yapılacak olan seyahat planının, kasırgaların daha az olduğu mevsimlerde olması daha uygun olacaktır. Santa Lucia, kültürel, sanat etkinliklerinin yanı sıra çok sayıda festival organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin en ünlü kültürel festivalleri, La Marquerita ve La Rose’dir. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Saint Lucia Caz Festivali ise caz müziği severlerin en popüler festivallerinden biridir. 

santa lucia gezilecek yerler

Dans çeşitleriyle bilinen Santa Lucia’nın en popüler dansı kwadrildir. Kwadril, bütün festival ve etkinliklerin başında ve sonunda renkli ve eğlenceli figürleri ile sergilenmektedir. Atlas Okyanusu ile Karayip Denizi arasında yer alan Santa Lucia, berrak masmavi deniz suları, yemyeşil ormanları, upuzun kumsalları ile oldukça dikkat çekici bir ülkedir. Okyanusun doyumsuz manzarasına sahip olan Santa Lucia her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Tobago ve Trinidad’ın kuzeyinde bulunan ada ülkesi, gezilecek ve görülecek yerler bakımından oldukça zengindir. 

Castries

Yaklaşık 61 bin nüfusu ile Santa Lucia’nın en büyük kenti olan Castries, aynı zamanda Karayipler’de bulunan ülkenin başkentidir. Ülkenin tatil yapmak için en popüler merkezlerinden biri olan Castries’te gezilecek ve görülecek çok fazla mekân bulunmaktadır. Konaklamak için otelleri, eğlenmek için merkezlerin bulunduğu kenti her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

santa lucia piegonn adasi

Başkentte gezilmesi gereken yerlerin başında, Eudovic’in Sanat Stüdyosu, Immaculate Conception Kilisesi, Morne Fortune, Rodney Körfezi, Merkez Kütüphanesi, Maria Adaları Doğa Korunma Alanı, La Toc Batarya Fort,  Inniskilling Fusiliers Anıtı, Derek Walcott Meydanı, Castreies Su İşleri Orman Koruma Alanı, Malabar Plajı ve Colombus Meydanı bulunur. 

Pitons

Ülkede bulunan iki volkanik tepe olan Pitons’un biri 771 metre yükseklikteki Gros Piton, diğeri ise 743 metre yükseklikteki Petit Piton’dur. Ülkeye gelen turistler muhakkak Pitons’a uğrayıp, tepelerinden şehrin nefes kesen güzelliklerini izlemektedir. Santa Lucia’nın popüler turistik alanlarından biri olan Pitons, 2004 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Harika görselliklere sahip olan bölgede harika fotoğraf kareleri yakalanmaktadır. 

Soufriere

1745 yılında kurulmuş olan Soufriere, Santa Lucia’nın güneybatısında yer alan tarihi bir kenttir. Günümüzde birkaç balıkçı köyü olarak bilinen Soufriere’de harika balık yemekleri yapılmaktadır. Tarihi kentin merkezindeki tarihi kiliseler, yapılar ve doğal güzellikler kesinlikle görülmelidir. 

Reduit Plajı

Karayipler’deki bir ada ülkesi olan Santa Lucia’nın en popüler plajı olan Reduit Plajı, Güvercin Adası Milli Parkı’na oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Kumsalın, berrak denizinin ve güneşin keyfini çıkarmak için harika bir bölge olan Reduit Plajı’nda en çok yapılan etkinlik rüzgâr sörfüdür. Bulunduğu konum itibariyle rüzgâr esintilerinin uygun olmasından ve doğal güzelliklerinden dolayı özellikle rüzgar sörfçüleri tarafından rağbet görmektedir. 

Marigot Bay

Etkileyici doğal güzellikleri, uçsuz bucaksız plajları, muhteşem manzaraları ile Santa Lucia’nın görülmesi gereken yerleri arasında bulunan Marigot Bay, ülkenin kuzeybatısında yer almaktadır.

santa lucia marigot bay

Tam bir gezi keyfinin yapılabileceği, plajlarında yüzüp kumsallarında güneşlenilebilecek Marigot Bay, birçok filme de konu olmuştur. 

Mamiku Bahçeleri

Santa Lucia’nın kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden biri olan Mamiku Bahçeleri, ülkenin doğu kıyısında yer almaktadır. Doğal güzelliklerle donatılmış olan Mamiku Botanik Bahçelerinde yaklaşık olarak 300 farklı bitki türü bulunmaktadır. Her gün sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında hizmet veren botanik bahçeleri, rehber eşliğinde veya rehbersiz olarak ziyaret edilebilmektedir. 

Sulfur Springs Park

Lesser Antiller’in en aktif ve en sıcak jeotermal alanı olan Sulfur Spring Park, 40 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Sulfur Spring Park’ta, kükürt yüklü suların bulunduğu havuzlar ve buharla köpüren sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Kükürt yüklü suyun hem cilde faydalı olduğu hem de şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Buharla köpüren kükürt yüklü suyun ağır bir kokusu olmasına rağmen şifalı olmasından dolayı Sulfur Spring Park, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. 

Derek Walcott Meydanı

Santa Lucia’nın nabzının attığı yer olarak nitelendirilen Derek Walcott Meydanı, ülkenin başkenti Castries’te yer almaktadır. Birçok tarihi yapının bulunduğu Derek Walcott Meydanı’na en popüler olan yapı Immaculate Conception Katedrali’dir. Immaculate Conception Katedrali’nin karşısında bulunan tarihi kütüphane ve saat kulesinin dışında meydanda çok sayıda otel, cafe, restoran ve mağaza bulunmaktadır. 

Santa Lucia Castries Central Market

Dünya çapında en eski faaliyet pazarı olarak bilinen Castries Central Market, Santa Lucia’nın başkenti Castries’de yer almaktadır. Limanın doğu kıyısında bulunan pazarda çok farklı ürünler satılmaktadır. Santa Lucia hediyesi almak veya hiçbir şey alınmayacak olsa dahi sırf pazarı gezmek için Castries Central Market mutlaka ziyaret edilmelidir. Özellikle Pazar günü daha canlı ve renkli olmaktadır. 

Santa Lucia Güvercin Adası Milli Parkı

Karayipler’de bir ada ülkesi olan Santa Lucia’nın en önemli parklarından biri olan Güvercin Adası Milli Parkı, ülkenin kuzeybatısındaki Pigeon Adasındadır. Doğal güzelliklerin nefes kesen manzarasından dolayı her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen parkta, çok sayıda tarihi yapı da bulunmaktadır. Ülkenin doğal yapısı ve yaşayan canlıları hakkında bilgi edinmek için çok çeşitli hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapan Güvercin Adası Milli Parkı kesinlikle gezilmelidir. 

Santa Lucia Yemek Kültürü 

Karayip Denizi çevresindeki ülkelerin yemek kültürlerinin harmanlanmış hali olan Santa Lucia mutfağında tropikal meyveler sıklıkla kullanılmaktadır. Tropikal iklimin hâkim olduğu ada ülkesinde daha önce hiç tadılmamış meyve türleri bulunmaktadır. Bu meyvelerden lezzetli tatlılar yapılmaktadır. Okyanus kıyısı olan diğer Karayip ülkelerinde olduğu gibi Santa Lucia’da da deniz ürünleri oldukça popülerdir. Balığın çok fazla tüketildiği St. Lucia mutfağında pirinç en temel gıda olarak karşımıza çıkmaktadır.

santa lucia botanik bahçe  

Ülkede yetiştirilen doğal sebzelerden hazırlanarak pişirilen güvercin lezzeti ise oldukça muhteşemdir. İklimin çok sıcak olmasından dolayı ülkede pişirilen yemekler pek ağır değildir. Tropikal ilkim mutfak kültüründe belirleyici bir unsurdur. Santa Lucia’nın başkenti olan Castries’de ünlü restoranlar bulunmaktadır. Bu restoranların menülerinde ülkenin geleneksel lezzetlerini bulmak mümkündür. Yerel mutfak lezzetlerini tercih etmeyenler için ise restoranlar dünya lezzetlerini de menülerine yerleştirmiştir.