Santa Vincent ve Grenadinler Uçak Bileti

Santa Vincent ve Grenadinler Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Santa Vincent ve Grenadinler
  • Başkent: Kingstown
  • Nüfusu: 109.643
  • Yüz Ölçümü: 389 km2
  • Komşuları: Karayiplerde, Küçük Antiller’in bir parçası olan ada ülkesidir. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +1-784
  • Başkan: Sir Frederick Ballantyne 
  • Para Birimleri: Doğu Karayip Doları (XCD)

Santa Vincent ve Grenadiler’in Kuruluş Yılı ve Geçmişi

1300 yılında Arawak olarak adlandırılan bölgeye ulaşarak ilk yerleşim yerlerini kuranlar Güney Amerikalı yerlilerdir. 1498 yılında St. Vincent Gününde adayı ziyaret eden Portekizli kâşif Kristof Kolomb tarafından adaya St. Vincent adını vermiştir. Adaları ele geçiren Britanya İmparatorluğu 1627 yılında bölgede imtiyazlı bir yönetim kurmuştur. St. Vincent, 1783 yılında imzalanan Versay Antlaşması ile İngiliz kolonisi olarak tanınmıştır. Sömürge olmak istemeyen yerli halk 1795 yılında ayaklanma başlatmıştır. 

Fransa’nın desteğini alan İngiltere o dönemde adadan 5 bin yerliyi sınır dışı etmiştir. Ada ülkesinde bulunan La Soufriere Yanardağı 1812 yılında patlamış ve bu patlama çok sayıda insanın vefatına neden olmuştur. Köleliğin kaldırılması üzerine 1834 yılında ortalama 18 bin köle ile işçilik sözleşmesi imzalanmıştır. İkinci kez 1902 yılında patlayan La Soufriere iki bin kişinin ölümüne neden olmuştur. Seçme hakkının getirilerek yerli halkın oy kullanmasına izin verilmesi ise ancak 1951 yılında gerçekleşmiştir. 

santa vincent ve grenadinler tatil tur

St. Vincent, 1958 yılında İngiltere’nin kurmuş olduğu Batı Hint Adaları Federasyonuna üye olmuştur. 1969 yılında St. Vincent, içeride kendi yönetimine, dışarıda ise İngiltere’nin kontrolünde özerk bir devlet statüsünü kazanmıştır. 1979 yılında ise ada tamamen bağımsızlığını elde etmiştir. Bağımsızlığın elde edilmesiyle birlikte ülkeden çekilen dövizler adada ekonomik krizlerin yaşanmasına neden olmuştur. 1981 yılında ise birçok iççi genel grev düzenlemiştir. 

1984 yılında yapılan genel seçimlerde Merkez Sağcı Yeni Demokrasi Partisi kazanmış ve James Mitchell başbakan olmuştur. 200 yılında istifa eden başbakanın yerini maliye bakanı Arniham Eustace almıştır. St. Vincent ve Grenadinler, 2003 yılında Bağlantısızlar Hareketine üye oldular. Düşük vergilendirmelerin olmasından dolayı ülke vergi cenneti olarak nitelendirilmiştir. 2005 yılında hükümet kara para aklama durumları için bazı önlemler almıştır. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

St. Vincent ve Grenadinler Adaları Santa Vincent ve Grenadinler uçak bileti ile vizesiz gidilebilecek ülkeler arasındadır. Fakat başkentte bulunan havalimanına ulaşabilmek için en az 2 veya 3 aktarma yapmak gerekmektedir. İlk aktarmalar genellikle Londra üzerinden gerçekleşmektedir. Londra üzerinden geçiş yapabilmek için de geçiş vizesi almak şarttır. İngiltere’de havalimanı değişikliği yapıldıktan sonra diğer aktarmalar ile ülkeye ulaşım sağlanır. Tropikal bir iklime sahip olan ülkede Aralık ayının ortasından Nisan’a kadar olan zaman gezmek için en güzel zamanlardır. 

Bembeyaz kumsalları, masmavi denizi ile ülke bu aylarda oldukça popüler ve kalabalık olmaktadır. Dünyanın ne güzel tatil köşelerinden biri olan ülkedeki bütün adalar birbirinden ayrı güzelliklere sahiptir. Her adayı gezmek mümkün olmasa da helikopter gezisi yapılarak kuşbakışı gezilebilir. Harika bir doğa, tarihi yapılar ve yerli kültürünü yakından görmek için yapılacak ülke turuna başkent Kingstown’dan başlamak gerekir. 

Kingstown

Ortalama 25 kişilik bir nüfusa sahip olan Kingstown, adanın güneyinde yer almaktadır. St. Vincent ve Grenadinler Adalarının başkenti olan Kingstown, aynı zamanda ülkenin en değerli turizm, tarım ve liman kentidir. Gezilecek yer bakımından zengin olan kentte, St. Marie’s Katolik Kilisesi, kentin kuzey yakalarında bulunan harika botanik bahçesi, St. George’s Anglican Kilisesi ve 1806 yılında inşa edilen Charlotte Kalesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 

Union Adası

Doğal güzelliklere ev sahipliği yapan ıssız Union Adası, ülkenin güneybatısında yer almaktadır. 9 kilometrekarelik alanıyla Santa Vincent ve Grenadinler uçak bileti ile gelen yerli ve yabancı turistlere huzurlu ve sakin bir tatil imkânı sunan adada harika güzelliklerin bulunduğu yerlerde muhteşem fotoğraf kareleri yakalanabilmektedir.

Bequia Adası

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir Karayip adası olan Bequia, ülkenin güneyinde yer almaktadır. 18,13 kilometrekarelik alanında muazzam doğal güzellikleri saklayan adanın manzarasına hayran kalmamak mümkün değildir. Her yıl binlerce turisti ağırlayan ada denizi, kumu, güneşi ile huzurlu tam bir tatilin adresidir. 

santa vincent ve grenadinler soufriere dağı

Soufriere Dağı

1234 metre yüksekliğe sahip olan Soufriere Dağı bir yanardağdır. Ülkenin kuzeyinde yer alan bu yanardağ ilk olarak 1812 yılında püskürmüş olan dağ en son 1979 yılında patlamıştır. Patlamalarında çok sayıda insanın öldüğü dağın muazzam bir manzarası bulunmaktadır. Patlamaların oluşturduğu manzara ile yeşilliklerin bir araya gelmesi nefes kesen bir görüntü oluşturmaktadır. Günümüzde dağ, doğa yürüyüşleri, tırmanışlar, trekkingler için kullanılmaktadır. Gezi sırasında harika fotoğraf kareleri yakalamak mümkündür. 

Palmiye Adası

İlginç doğal güzellikler, harika plajları, el değmemiş doğası, lüks konaklama yerleri, egzotik plajları, nadir bulunan bitki türleri ile Palmiye Adası ülkenin en fazla turist çeken yeridir. Çok fazla palmiye ağacı bulunduğundan bu adla isimlendirilen Palmiye Adası, 54 hektarlık bir alana sahiptir. Yalnızca konaklama yerlerinde çalışan işçilerinden oluşan 30 kişinin yaşadığı ada oldukça dikkat çeken bir tatil alanıdır.   

Mustique Adası

Ülkenin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri arasında bulunan Mustique Adası, 5698 kilometrekarelik bir alanı vardır. Egzotik bir ada olan Mustique’de ortalama 600 kişi yaşamaktadır. İspanyol denizciler tarafından 15. asırda keşfedilen ada, günümüzde tam bir tatil adasıdır. Her yıl binlerce kişinin Santa Vincent ve Grenadinler uçak bileti ile tatil yapmak için geldiği adada, Karayipler’e özgü pembe incecik kumlar, berrak deniz suyu ve popüler bir plajlar bulunmaktadır. 

Mayreau Adası

Ülkenin gezilmesi gereken popüler turistik alanlarından biri olan Mayreau Adası, ülkenin güneybatısında yer almaktadır. 4 kilometrekarelik bir alan sahip olan adada çok sayıda doğal güzellikleri bir arada görmek mümkündür. Küçük olmasına rağmen üzerinde barındırdığı doğal güzellikler ve harika manzaralar tatil yapmak için gelenleri oldukça mutlu etmektedir. 

santa vincent ve grenadinler doğa

Canouan Adası

13 kilometrekarelik bir alan sahip olan Canouan Adası, ülkenin güney kısmında yer almaktadır. Tam bir Karayip adası olan Canouan Adası’da ortalama 12 bin kişi yaşamaktadır. Karayip Denizi’nin berrak sularında yüzmek, bembeyaz kumlarında uzanarak güneşlenmek için oldukça harika bir yerdir. Nefes kesen manzarasında harika fotoğraf kareleri de yakalanabilmektedir. 

Petit St. Vincent Adası

Yaklaşık 52 hektarlık alanı kaplayan Petit St. Vincent Adası, ülkenin en güneyinde yer almaktadır. Adada çok şık ve lüks konaklama yerleri bulunduğundan turistlerin en gözde mekanlarından biridir. Huzurlu, sakin ve muhteşem bir tatil yapabilmek için tam ideal bir mekân olan adada harika bir plaj bulunmaktadır. 

Vincent Botanik Bahçesi

1765 yılında kullanıma açılmış olan Vincent Botanik Bahçesi, ülkenin başkentinde yer almaktadır. Kingstown’de bulunan Vincent Botanik Bahçesi çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tropikal iklime özgü bitkilerin bulunduğu bahçede harika görüntüler görülebilir. Muazzam fotoğraf kareleri yakalamak ve bölgeni bitki türünü keşfetmek için botanik bahçesi ideal bir yerdir. 

santa vincent ve grenadinler mutfak kültürü

Santa Vincent ve Grenadiler’in Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Karayip kıyısında yer alan St. Vincent ve Grenadinler Adalarında, diğer Karayip ülkelerinde olduğu gibi tropikal meyve ve deniz ürünlerinin temel olduğu bir mutfak bulunmaktadır. Denizden yeni avlandığı için oldukça taze olan balıklar oldukça lezzetlidir. Ülkenin en fazla üretimini yaptığı meyve muzdur. Bundan dolayı St.Vincent ve Grenadinler Adaları sofralarında muzun her türlüsünü görmek mümkündür. Kızartılmış muz nerdeyse her sofrada bulunur. Acı limon ve hairoun ülkenin yerel içecekleridir.