Sao Tome ve Principe Uçak Bileti

Sao Tome ve Principe Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti
  • Başkent: Sao Tome
  • Nüfusu: 190.428
  • Yüz Ölçümü: 1.001 km2
  • Komşuları: Ada ülkesi olduğundan dolayı sınır komşusu yoktur. 
  • Konuşulan Dilleri: Portekizce
  • Telefon kodu: 239
  • Başkan: Evaristo Carvalho
  • Para Birimleri: Dobra

Sao Tome ve Principe’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Sao Tome, 1470 yılında Portekizli denizciler Joao de Santarem ve Pedro Eccobar tarafından bulunmuştur. Aynı denizciler bir sonraki yıl ise Principe adalarını keşfetmiştir. 15. yüzyılda keşfedilen adaların ilk yerleşimcileri böylece Portekizliler olmuştur. Sonraki yıllarda adaya Afrikalı zenci köleler getirilmiştir. Böylece işgal edilmiş olan adalar Portekiz’in denizaşırı sömürge bölgesine dahil olmuş oldu. Danimarkalılar 17. yüzyılın ortalarında adaları işgal etti. Yıllar içerisinde değişen yönetim anlayışları neticesinde Portekiz, 1974 yılında kolonisi olan adaların bağımsızlığını tanımaya karar verdi.  

sao tome ve principe demokratik cumhuriyeti 3

Gobon tarafında destekli Sao Tome ve Principe Bağımsızlık Hareketi lideri Manuel Pinto de Costa ülkenin yönetimini ele geçirdi ve 12 Haziran 1975 yılında ülkenin bağımsızlığını ilan etti. Manuel Pinto de Costa, Doğu Almanya’da eğitim görmüştü ve ülkenin ilk başkanı olmuştu. 1988 yılından sonra ülkenin demokratikleşmesi için önemli adımlar atan Costa, sosyalist ülkelerle olan sıkı bağları da gevşetmeye başlayarak ülkedeki değişimlerin önünü açtı. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Tropikal iklim kuşağında yer alan Sao Tome ve Principe ülkesi harika doğal güzelliklere sahiptir. Vize isteyen ülkeler arasında yer alan Sao Tome ve Principe’yi Sao Tome ve Principe uçak bileti ile ziyaret etmek için en uygun vakit haziran ile eylül ayları arasıdır. Türkiye’den direkt uçuşun olmadığı ülkeye ancak aktarmalı uçak yolculuğu ile ulaşmak mümkündür. Aralarında yaklaşık olarak 140 kilometre fark bulunan Sao Tome ve Principe adındaki iki farklı adadan oluşan ülkede çok sayıda sönmüş volkanik dağlar bulunmaktadır. Afrika kıtasının en küçük 2 adası olan ülke, büyüklüğüne oranla çok sayıda turistik mekâna ev sahipliği yapmaktadır. 

sao tome ve principe demokratik cumhuriyeti 2

Sao Tome

Ada ülkesinin en büyük şehri, aynı zamanda başkenti olan Sao Tome, Sao Tome adası üzerinde yer almaktadır. Doğal güzellikler, tarihi yapılar, eğlence mekanları ve yerel pazarları ile görülecek ve gezilecek yer bakımında zengin olan kente her yıl binlerce turist akın etmektedir. Binlerce turistin kentte gezdiği mekanların başında, Cascada Sao Nicolau Şelalesi, Oba Ulusal Parkı, Me-Zochi Rum Fabrikaları, Boca do Inferno Blowhole Mağaraları, Gravana, Sa Sebastialo Kalesi, şehir pazarı, Başkanlık Sarayı, Ulusal Katerdal ve Ulusal Müze yer almaktadır. 

Santo Antonio

İki adadan oluşan ülkenin Principe Adası’nı başkenti olan Santo Antonio, ülkenin kuzey doğu kıyısında ve Palhota Nehri üzerinde yer almaktadır. Ülkenin koloni olduğu dönemden kalma tarihi mimari yapılarına ev sahipliği yapan Santo Antonio, doğal güzellikler bakımında zengindir. Auto da Floripes adlı oyun ile ünlenmiş olan kentte ortalama 1200 kişi yaşamaktadır. Egzotik bir bölge olan Santo Antonio nefesleri kesen doğal ve tarihi turistik mekânları görmek için kesinlikle ziyaret edilmelidir. 

Jale Plajı

Her yıl çok fazla sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Jale Plajı, Sao Tome adasının güney ucunda yer almaktadır. Devasa deniz kaplumbağaların yumurtlama dönemine denk geldiğinde harika bir olaya şahitlik edilmektedir. Yavruların çıkışlarını izlemek hem de yüzmek için oldukça güzel bir yer olan Jale Plajı, ülkenin en popüler plajlarından biridir. Turistler, Sao Tome ve Principe uçak bileti ile özellikle bu plajda keyifli vakit geçirebilmektedir. Kumsalı harika olan Jale Plajı’nın denizi ve eğlence mekânları da oldukça popülerdir. 

Lagoa Azul

Mavi Lagün anlamına gelen Lagoa Azul, ülkenin Sao Tome adasının kuzeyinde yer almaktadır. Gezilip görülmesi gereken harika bir alan olan Lagoa Azul’da çok çeşitli kuş türü yaşamaktadır. Dev boyutlarda Baobab ağaçları ile çevrili olan lagünde her türlü dalış yapmak ve yüzmek mümkündür. Denizaltındaki muhteşem dünyayı keşfetmek, yeşil denizkaplumbağalarını, mürekkep balığını ve daha çok çeşitli deniz canlısını görebilmek için lagünden dalış yapmak gerekir. Yakın mesafede bulunan çok sayıdaki plajlardan biri güneşlenmek için değerlendirilebilir. 

Obo Milli Parkı

290 kilometrekarelik bir alana sahip olan Obo Milli Parkı, Sao Tome adasının güney kısmında yer almaktadır. Muazzam güzellikte doğal manzaraların bulunduğu Obo Milli Parkı’nda çok sayıda bitki ve canlı türü bulunmaktadır. Ülkenin en güzel milli parkı olarak her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen alanda farklı türden hayvan ve bitki türü keşfine çıkılabilir. 

sao tome ve principe demokratik cumhuriyeti boca de inferno

Boca de Inferno

Cehennem Ağzı anlamına gelen Boca de Inferno, Sao Tome adasının doğu kıyısında yer almaktadır. Nefes kesen doğal güzelliklerin bulunduğu bu bölgede bir mağara bulunmaktadır. İçinde oluşan bir delikten sıcak su fışkıran bu mağara turistler tarafından oldukça fazla rağbet görmektedir. Çıkan suyun sıcak hatta kaynar olmasından dolayı bölgeye Cehennem Ağzı adı verilmiştir.  

Bom Bom Adası

Sao Tome ve Principe uçak bileti ile gelinip kesinlikle görülmesi gereken egzotik adalardan biri olan Bom Bom Adası, ülkenin Principe Adası kısmının kuzeyinde yer almaktadır. Sakinlerinin büyük bir kısmı balıkçılıkla uğraşan adada çok fazla doğal güzellik bulunmaktadır. Balıkçıların fazla olmasından dolayı Balıkçı Adası olarak da bilinmektedir. Adaya tekne turları yapılmaktadır. Merkezden yapılan tekne turlarından birine katılarak harika manzaralar görüp, oldukça lezzetli balık yemekleri yeme fırsatı yakalanabilir. 

Sao Nicolau Şelalesi

Ülkenin görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında yer alan Sao Nicolau Şelalesi, Sao Tome adası üzerinde yer almaktadır. Muhteşem manzaraya sahip olan bölgede, yürüyüş yapma, fotoğraf çekme gibi aktiviteler yapılmaktadır. Su sesinin dinlendirici özelliğini yakalamak için şelalenin karşısına geçip, saatlerce kapalı gözlerle suyun sesinin verdiği huzur hissedilebilir. Ülkenin en güzel manzarası ziyaret edilmezse ülke gezisi eksik kalacaktır. 

Isol del Rosal Adası

Keşfedilmesi gereken ıssız bir ada ola Isol del Rosal Adası, Sao Tome ve Principe ülkesinin güneyinde yer almaktadır. Issız olmasına rağmen dünyada nadir rastlanan doğal güzelliklere ev sahipliği yapan adada çok sayıda turistik mekân bulunmaktadır. Her yıl binlerce turisti ağırlayan adanın en popüler noktası plajlarıdır. Dikkat çekici, sakin ve huzurlu plajlar tam bir tatil adresidir. 

Sao Tome Birdwatching 

Çok farklı türden kuşları gözlemlemek için ideal bir yer olan Sao Tome Birdwatching, ülkenin Sao Tome adası üzerinde yer almaktadır. Afrika kıtasında özgü 40 farklı türden 135’den fazla kuş çeşidinin görülebileceği Sao Tome Birdwatching, ülkenin değerli turizm alanlarındandır. Kuş türlerini doğal yaşamlarında izlemek ayrı bir keyif vermektedir.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra ülkede gerçekleştirilen bazı etkinlikler de turistlerin dikkatlerini çekmektedir. Bu etkinlikler arasında, ülkenin bağımsızlığının elde edildiği Argel Antlaşmasını hatırlatan 26 Kasım Argel Accord Günü, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 25 Aralık Noel Günü bulunmaktadır. 

sao tome ve principe demokratik cumhuriyeti yemek kültürü

Sao Tome ve Principe’nin Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ada ülkesi olan Sao Tome ve Principe’de balıkçılık çok gelişmiştir. Başta uçan balık olmak üzere çeşitli deniz ürünleri avlanmaktadır. Yılın belli zamanlarında bolca avlanan uçan balık ülkenin en güzel lezzetleri arasındadır. Balık kadar tropikal meyveler de ülkede bolca bulunmaktadır. Bundan dolayı ülkenin yerel mutfağının temel malzemesini tropikal meyveler özellikle muz ile deniz ürünleri oluşturmaktadır. Muz yemeklerde ana malzeme olarak kullanıldığı gibi sade meyve olarak da tüketilmektedir. Kızartılmış muz, muz püresi gibi atıştırmalıklar ülkenin popüler lezzetleridir. Otellerin bazılarında yerel ve Avrupa yemeklerini sunan restoranlar bulunmaktadır.