Seyşeller Uçak Bileti

Seyşeller Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Seyşeller Cumhuriyeti
  • Başkent: Viktoria
  • Nüfusu: 94.677
  • Yüz Ölçümü: 459 km2
  • Komşuları: Seyşeller, Afrika ana kıtasının doğusunda, Madagaskar‘ın kuzeydoğusunda bir ada ülkesidir.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, Fransızca, Seyşeller Kreyolu
  • Telefon kodu: 248
  • Başkan: Danny Faure
  • Para Birimleri: Şeyseller Rupisi

Seyşeller Kuruluş Yılı

Seyşeller’in, 1505 yılında Portekizliler tarafından keşfedildiği bilinmektedir. Fransızlar tarafından 1768 yılında işgal edilen ülke 1794 yılında Büyük Britanya Krallığı’nın yönetimi altına girmiştir. 1810 yılında bir İngiliz kolonisi olan ada, 1814 yılında yapılan Paris Antlaşması ile tamamen Birleşik Krallık’a verildi. Ülke 1976 yılında bağımsızlığını ilan etti ve 1980 yılında askeri bir darbe yaşadı. Yapılan darbe ile yönetimi France Albert Rene yönetimi ele geçirdi.

seyşeller mahe adası

Bağımsızlığını 1979’da ilan eden ülkede yapılan yeni anayasa ile ülke yönetimi tek partili oldu. 1989 yılında yapılan seçimleri de kazanan France Albert Rene üçüncü kez başkan seçildi. Darbeden sonra gerçekleştirilen ilk çok partili seçim 1992 yılında gerçekleşmiştir. 1992 yılında seçimin amacı anayasa taslağını hazırlamakla görevlendirilecek 23 kişilik komisyonun üyelerini tespit etmektir. Yeni anayasa taslağı 1992 yılında yapılan referandumda yüzde 60 barajını geçemediğinden kabul edilmedi. 

Seyşeller Gezilecek Yerler

Hint Okyanusu’nun incisi olarak tanımlanan Seyşeller Doğu Afrika’da yer almaktadır. Diğer ada ülkelerinden Şeyselleri ayıran en önemli özellik dünyada granitten oluşan tek okyanus adası olmasıdır. Birçok doğal güzelliği ile özellikle balayı çiftlerinin Seyşeller uçak bileti ile ulaşım sağladığı ve tercihi olan ada ülkesi turistik alanlar bakımından oldukça zengindir. 

Victoria

25 bin nüfusu ile Seyşeller’in en büyük kenti ve aynı zamanda başkenti olan Victoria, ülkenin en büyük adası olan Mahe’de yer almaktadır. İngiliz sömürgeciler tarafından kurulmuş olan Victoria’da çok fazla gezilip görülmesi gereken yapı bulunmaktadır. Tarihi yapılarını dışındaki doğal güzellikleri ise insanları kendine hayran bırakmaktadır. Okyanusta bulunan adada yer aldığından Victoria’da balıkçılık oldukça yaygındır. Balıkçılığın yaygın olması konserve fabrikalarını artırmıştır. Her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Victoria’da görülmesi gereken yerler arasında, Ulusal Müze, Victoria Botanik Bahçesi, Eski İngiltere Mahkeme Binası, Selwyn Koyu ve plajları, Bay Selwyn Clarke Pazarı, Saat Kulesi ve Doğa Bilimleri Müzesi bulunmaktadır. 

Mahe Adası

Hint Okyanusu’nda 115 mercan ve granit adasından meydana gelen Seyşeller’in en büyük adası 157,3 kilometrekarelik alanıyla Mahe Adasıdır. Tatil cenneti olan Seyşeller’in, en popüler turistik alanı olan Mahe Adası, başkent Victoria gibi birçok alana ev sahipliği yapmaktadır. Afrika’nın cenneti olarak bilinen Mahe Adası, tertemiz denizi, kumu, güneşi ve nefesleri kesen manzaraları ile ailecek tatil yapılacak huzur dolu bir yerdir. 

Praslin Adası

Mahe Adası’na yaklaşık olarak 1 saatlik bir mesafede bulunan Praslin Adası, ülkenin kuzeydoğusunda yer almaktadır. 6 bin 500 kişinin yaşadığı ülkenin popüler turistik bölgelerden biri olan Praslin Adası 38 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Nüfusu bakımından ülkenin ikinci en büyük adası olan Praslin’in en büyük özelliği el değmemiş tabii alanlarıdır. Bakir bir alan olmasından dolayı her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ada UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Vallee De Mai Ormanı’na ev sahipliği yapmaktadır.

seyşeller curieuse adası

Ortalama 35 metre uzunluğundaki palmiyelerin bulunduğu ormanda çok çeşitli bitki ve hayvan türü yaşamaktadır. Ormanın insanlar tarafında en fazla ilgi çeken noktası palmiyeleri ve siyah papağanıdır. Ormanın popülerliğini artıran görsel güzelliklerinden biri de vanilyalı orkidelerdir. Seyşeller uçak bileti ile gelen turistlerin konaklaması için lüks otellerin, güzel ve huzurlu bir dinlenme için harika plajların olduğu ülkenin en popüler tatil yerlerinden biridir. 

Curieuse Adası

2.93 kilometrekarelik alanıyla küçük bir mercan adası olan Crieuse Adası, Praslin Adası’na yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yerleşimin bulunmadığı adada sadece 3 bina bulunmaktadır. 300 adet dev kaplumbağanın yaşadığı adada bulunan bu üç binada gelen turistler ve çalışan kişiler kalmaktadır. 300 adet kaplumbağanın yaşaması için özel doğal yaşam alanı gibi kullanılmaktadır. Adanın nefes kesen manzarasının eşliğinde kaplumbağaları izleme imkânı da bulunmaktadır. 

La Digue Adası

10.08 kilometrekarelik alanı ile ülkenin en büyük dördüncü mercan adası olan Ma Digue Adası, Praslin’in doğu ucunda yer almaktadır. Yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı adada bisiklet sürmek mümkündür. Denizin ve kumun buluştuğu harika doğal manzaralara ev sahipliği yapan adayı bisikletle keşfetmek mümkündür. 

Hindu Tapınağı

1992 yılında hizmet vermeye başlayan Hindu Tapınağı ülkenin başkenti Victoria’da yer almaktadır. Seyşeller’in ilk ve tek tapınağı olan Hindu Tapınağı’nın mimarisi oldukça farklıdır. Farklı mimarisinden dolayı her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkenin tek tapınağı olduğundan dolayı yerli turistlerin de, Seyşeller uçak bileti ile ülkeye gelen turistlerin de uğrak noktası olan Hindu Tapınağı’nda bol bol fotoğraf çektirilebilir. 

Saint Pierre Adası

Oldukça ıssız bir ada olan Saint Pierre Adası, Praslin adasına yaklaşık olarak 1,6 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Sadece tekne ile ulaşımın mümkün olduğu adada rehberler eşliğinde denize dalış yapılmaktadır. Yerleşimin olmadığı adada birkaç palmiye ağacı ve birkaç granit kaya bulunmaktadır. Ada sualtı dünyasındaki zenginliğiyle dikkatleri çekmektedir. 

Anse Source D’Argent Plajı

Seyşellerin en popüler plajlarından biri olan Anse Source D’Argent Plajı’da nefes kesen manzaralar bulunmaktadır. La Digue adasının güneybatı ucunda yer alan Anse Source D’Argent Plajı her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Harika bir tatil keyfi sunan plajda altın kum, sığ ve berrak okyanus suyu, heybetli granit formasyonları ile gelen turistlerin konaklaması için eğlence ve konaklama alanları da vardır. 

Seyşeller Ulusal Botanik Bahçesi

Yaklaşık bir asır önce kurulmuş olan egzotik bir bahçe olan Seyşeller Ulusal Botanik Bahçesi, ülkenin en büyük adası olan Mahe Adasında yer almaktadır. 15 dönümlük arazide kurulmuş olan botanik bahçesinde egzotik ve yerli bitkilerin yanı sıra dev kaplumbağa, orkide bahçeleri ve uçan tilkiler de bulunmaktadır. Yaşı 150’yi geçen kaplumbağaların da yaşadığı bahçe ülkenin mutlaka görülmesi gereken turistik alanları arasındadır.  

Seyşeller Vallee de Mai Doğal Koruma Alanı

20 hektarlık bir alanı kapsayan bir doğa parkı olan Vallee de Mai Doğal Koruma Alanı, Praslin Adası’nda yer almaktadır. Özellikle endemik palmiye bitkilerin bulunduğu çok sayıda bitki bulunmaktadır. Enfes manzaralara sahip olan Vallee de Mai Doğal Koruma Alanı, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Park sabah 08:30 ile akşam 16:30 arasında hizmet vermektedir. 

Seyşeller Yemek Kültürü 

Fransız, Hint, Afrika, Arap lezzetlerinden etkilenen Seyşeller mutfağında en etkili olan Hint mutfağıdır. Şeysellerde yemekler biraz pahalıdır. Ülkede sabahleyin normal kahvaltılık malzemelerden oluşan öğünün yanı sıra hindistan cevizi, guava, papaya, dragon fruit, starfruit, jack fruit ve daha birçok tropikal meyveler tüketilmektedir. Öğle yemekleri olarak genellikle abur cubur tercih edilmektedir. Abur cuburlar ülkede marketlerde satılmaktadır. 

seyşeller yemek kültürü

Abur cubur yemek istemeyenler ise yerel restoranlarda adaya özgü lezzetlerden 3 veya 4 kap tercih edebilir. Restoranlarda sadece yerel lezzetler bulunmamaktadır. Yerel lezzetlerin yanı sıra dünya lezzetlerinden yemek mümkündür. Ülke restoranlarında daha çok İtalyan lezzetleri tercih edilmektedir. Ülkenin yemekleri genellikle pilavla birlikte servis edilmektedir. En fazla kullanılan köri baharatının kokusunu yemeklerden rahatlıkla alınmaktadır. Ayrıca yemeklerin genelinde hindistan cevizi sütü kullanılmaktadır.