Sierra Leone Uçak Bileti

Sierra Leone Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Sierra Leone
  • Başkent: Freetown
  • Nüfusu: 7,557 Milyon (2017 yılı itibariyle) 
  • Yüz Ölçümü: 71.740 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzey doğuda Gine, güney doğuda Liberya ile sınırı bulunmaktadır. Güney batı kesiminde ise Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, Krio, Mende ve Temne dilleri konuşulmaktadır. 
  • Telefon kodu: 232
  • Başkan: Devlet Başkanı Julius Maada Bio 
  • Para Birimleri: Leone (SLL)

Sierra Leone Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Sierra Leone, Afrika kıtasının batı kısmında bulunan bir ülkedir. Ülke topraklarının bugünkü olduğu yere ilk yapılan yerleşim milattan önce iki binli yıllara dayanmaktadır. Kuzey Afrika kesiminden gelen göçmen kabileler bu alan yerleşmiştir. Yakın tarihte ise Sierra Leone topraklarına İlk olarak Portekizliler ulaşmıştır. Portekizliler tarafından ülke topraklarında çok sayıda aslan olduğu görüldüğünde buraya aslanlı dağlar anlamına gelen bu isim verilmiştir. 

Resmi olarak ise 1787 yılında İngilizler tarafından ülkenin kıyı kesimlerinde bir yerleşim yeri kurulmuştur. Sonradan Freetown adı verilen ve başkent olan bu yerleşim yeri köle ticareti için liman olarak kullanılmıştır. 1808 yılında İngiltere’nin Afrika kıtasındaki önemli noktalarından birisi haline gelmiştir. 1961 yılına kadar devam eden sömürge, bu tarih itibariyle sona ermiş ve ülke bağımsızlığına kavuşmuştur. 1971 yılında cumhuriyeti ilan eden ülke, yönetim şeklini belirlemiştir.  

sierra leone gezilecek yerler

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Sierra Leone, Afrika kıtasında yer almasına rağmen Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunması ile doğal güzellikleri bakımından şanslı bir ülke olarak görülmektedir. Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları yanı sıra yer altı zenginlikleri bakımından Afrika kıtasında öne çıkmaktadır. Ülkede bulunan elmas madenleri ülkenin uzun süre sömürge altında kalmasına neden olmuştur. Sierra Leone uçak bileti ile gelinip, Sierra Leone içerisinde bulunan gezilip görülebilecek yerlerden bazıları şunlardır;

Freetown Şehri ve Plajları 

Sierra Leone’nin başkenti olan Freetown, en eski ve büyük şehri olarak da bilinmektedir. Şehrin, İngilizler tarafından sömürge amaçlı olarak kurulması tarihi binaların çeşitli olmasını sağlamıştır. Bin sekiz yüzlü yıllarda yapılmış olan pek çok bina bulunan şehirde gezilip görülebilecek pek çok seçenek bulunur. Bununla birlikte Freetown, Atlas Okyanusu kıyısında bulunmaktadır. Kıyıda bulunan pek çok plaj, tatil için buraya gelen kişi sayısının artmasını sağlamıştır. Palm, Hamilton, Lakka ve Limley gibi plajlar yaz tatilinin tadını çıkartmak için gidilebilecek plajlardır. Altın sarısı kumlar ile kaplı olan plajlar masmavi deniz ile bir araya geldiğinde keyifli bir tatil seçeneği sunmaktadır. Sierra Leone’ye gelecek olan kişilerin mutlaka görmesi gereken bir şehirdir. 

sierra leone charlotte şelalesi

Charlotte Şelalesi

Freetown, şehrine yarım saatlik mesafede olan şelale doğal güzellik bakımından ilk sıralarda yer alır. Yirmi metre yüksekliğe sahip olan şelale, kayaların üzerinden dökülmektedir. Orman içerisinde yer alan şelale döküldüğü alan itibariyle güzel manzaralar oluşturmaktadır. Döküldüğü alanda oluşan havuz ve suda bıraktığı köpükler izleyenleri mest etmektedir. Su sesinin rahatlatıcı etkisi burada rahatlıkla görülebilir. 

sierra leone charlotte kenema şehri

Kenema Şehri

Kenema şehri, ülkenin ekonomik anlamda önemli şehirlerinden birisidir. Freetown şehrinin yaklaşık olarak üç yüz kilometre güneyinde yer alır. Sierra Leone ticaret merkezi olarak görülmesinin yanı sıra tarihi ve turistik merkezi olarak da değerlendirilmektedir. Ülkenin iç kesimlerinde kalan şehir, görülmesi gereken yerler arasında gösterilebilir. 

Bo Şehri

Bo şehri, başkent Freetown’dan sonra en büyük ikinci şehirdir. Çeyrek milyon nüfusu bulunan şehir tarih anlamında da eski bir şehirdir. Bo şehrini önemli kılan noktalardan birisi de Kangari Tepeleri Orman Koruma Alanıdır. Bu koruma alanı Afrika doğasının yemyeşil halini görebileceğiniz çok güzel bir parktır. Yüksek tepelerin ve yeşil ormanların oluşturduğu manzaralar herkesin seveceği bir yer olarak görülmesini sağlamaktadır. Bo şehri yakınında bulunan gezilmesi gereken yerler arasında Tiwai Adası da bulunmaktadır. Bu ada Moa Nehri’nin içerisinde yer alan bir adadır. Nehrin ikiye ayrıldığı noktanın içerisinde yer alan adanın üzeri vahşi hayatı koruma alanı ilan edilmiştir. Bo şehri içerisinde bulunan tarihi saat kulesi de ülkeye Sierra Leone uçak bileti ile gelen turistler tarafından görülmesi gereken yerler listesinde bulunmaktadır. 

Ulusal Demir Yolu Müzesi 

Başkent Freetown içerisinde bulunan müze 2005 yılında ziyarete açılmıştır. İngilizler tarafından yapılmış olan demir yolları ve bunlara ait trenlerin sergilendiği bir müzedir. En önemli trenler arasında II. Elizabeth’in Sierra Leone’yi ziyaret ettiğinde bindiği tren bulunmaktadır. Bu trene ek olarak buharlı ve mazotlu tren çeşitleri de müzede gösterilmektedir. Ayrıca tren yollarının yapımı ve bakımında kullanılan malzemeler ve diğer eşyaların bulunduğu müze meraklıları için çok fazla seçenek sunmaktadır. Müzeye giriş ücretsizdir. 

Sierra Leone Deniz Feneri

Freetown şehrinin en güzel manzarasını sunan yerler arasında bulunur. Denizden geçen gemilere yön göstermek için kullanılan deniz feneri 1812 yılında Portekizli denizciler tarafından yapılmıştır. Daha sonra birkaç kez yenilenen deniz feneri aktif olarak kullanılabilmektedir. Sierra Leone’nin sembol yapıları arasında bulunan bu yapı aynı zamanda Atlas Okyanusu manzarası da sunmaktadır. Gezi listelerinde mutlaka bulunması gereken bir yerdir. 

Sierra Leone Ulusal Müzesi

Başkent içerisinde bulunan müze Sierra Leone’nin geçmişi ve kültürü hakkında bilgi almak isteyenlerin mutlaka gezmesi gereken bir yerdir. Şehir merkezinde bulunan müze 1957 yılında ziyarete açılmıştır. Müze içerisinde Sierra Leone kabilelerinin kullandığı yerel kıyafetler ve eşyalar sergilenmektedir. Bunların yanı sıra sömürge ve kölelik dönemleri ile ilgili pek çok farklı fotoğraf ve belge bulunmaktadır. Ülke hakkında bilgi almak isteyenler için tavsiye edilecek bir müzedir. 

Tacugama Şempanze Yaşam Alanı

Sierra Leone, dünya üzerinde şempanze sayısının en fazla olduğu ikinci ülkedir. Başkent Freetown içerisinde bu şempanzeler için koruma alanı ve vahşi yaşam parkı oluşturulmuştur. Bu park ve yaşam alanı 1995 yılında açılmıştır. Özellikle sağlık problemi yaşayan ve doğal ortamında yaşayamayacak kadar sağlıksız olan şempanzeler için koruma sağlayan bir merkezdir. Merkez içerisinde iyileştirilen şempanzeler doğaya bırakılmaktadır. Sierra Leone uçak bileti ile ülkeye gelmiş hayvan severlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. 

Bunce Adası

Sierra Leone tarihi açısından önemli yerlerden bir tanesidir. Ülkenin uzun yıllar boyunca en önemli sorunu olarak kölelik görülmüştür. Bunce Adası, İngilizler tarafından köle ticareti amacı ile kullanılmış olan bir adadır. Başkent Freetown şehrine otuz kilometre uzakta bulunan ada Atlas Okyanusu’ndan ülkenin içlerine doğru giren nehrin üzerinde yer alır. Ada içerisinde kölelerin koyulduğu hapishaneler ve diğer tarihi yapılar bulunur. Bununla birlikte güvenlik amacı ile yerleştirilmiş eski toplar ve ilginç ağaçlar da görülmeye değer manzaralar sunar. 

Freetown Camisi 

Sierra Leone ağırlıklı olarak Müslüman nüfustan oluşan bir ülkedir. Ülkenin dörtte üçünü oluşturan Müslüman nüfusun ibadet ettikleri önemli camilerden birisidir. Başkent içerisinde bulunan cami Afrika mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir. Yüzlerce kişinin bir arada ibadet ettiği cami görülmesi gereken bir yerdir. 

sierra leone charlotte yemek kültürü

Sierra Leone Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Sierra Leone mutfağının temel besin kaynağı olarak pirinç görülmektedir. Sulak alanlarda yetiştirilen pirinç ile yapılan yemek sayısı fazladır. Çorba ve güveç şeklinde pişirilen pirinç baharatlı şekilde servis edilmektedir. Atlas Okyanusu kıyısında bulunan ülke balık ve deniz ürünleri bakımında da şanslıdır. Kızartılmış balıklar ve deniz ürünleri özellikle kıyı kesimlerinde çok tercih edilir.