Şili Uçak Bileti

Şili Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Şili 
  • Başkent: Santiago
  • Nüfusu: 18,05 Milyon (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 756.102 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzey kesiminde Peru ve Bolivya, doğusunda Arjantin ile komşudur. Batısında ise Büyük Okyanus’a kıyısı bulunmaktadır. 
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca, Almaca, Mapudungun, Quechua ve Aymara dilleri
  • Telefon kodu: +56
  • Başkan: Sebastian Pinera
  • Para Birimleri: Şili Pesosu (CLP)

Şili’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Şili dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan bir ülkedir. İnka Krallıkları ve öncesinde yaşantının olduğu bilinen topraklarda milattan önce on üç binli yıllara kadar giden kalıntılar bulunmuştur. Şili’nin modern anlamda ilk keşfi Magellan tarafından gerçekleştirilmiştir. 1520 yılında dünyanın çevresini dolaşmak üzere yola çıkan Magellan bu yıllarda Şili’yi keşfetmiştir. 1535 yılında ise Peru ve çevresinde yerleşim dönemi başlamıştır. İspanyolların yerleştiği Şili ve çevresi çok fazla yer altı ve yer üstü zenginliği olmadığı için çok önemsenmemiştir. 1818 yılında Şili bağımsızlığını ilan etmiştir. Ancak dünyanın geneli tarafından tanınması 1844 yılına kadar sürmüştür. Bu dönemden beri bağımsız bir devlet olan Şili özellikle Pinochet döneminde sorunlu bir yönetim ile karşılaşmıştır. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Şili, Güney Amerika Kıtası’nda And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan bir ülkedir. Dünyanın bitimi anlamına gelen Şili, Güney Amerika’dan başlayarak Şili’ye kadar uzanan ince ve uzun bir coğrafyaya sahiptir. Çok eski bir yerleşim yeri olması sayesinde Şili uçak bileti ile gezmek için gelenlerin görebileceği pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Coğrafya olarak da özel bir alanda bulunması sayesinde doğal güzellikleri bakımından da şanslı bir ülkedir. Şili’yi gezmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birkaçı şunlardır;

şili atacama çölü

Atacama Çölü

Şili’nin dünyaca ünlü çölü olan Atacama Çölü ülkenin kuzey kesiminde yer alır. Dünyanın en yüksek sıcaklıklarının görüldüğü yerlerden birisi olarak oldukça kurak bir yerdir. Yüz biz kilometrekare alanı kaplayan çölün batı kısmında Büyük Okyanus bulunur. Peru, Bolivya ve Arjantin sınırını kapsayan çöl tamamen kurak bir alana sahiptir. Atacama Çölü içerisinde en güzel yerlerden birisi de Ay Vadisi olarak bilinen yerdir. Mars’tan bir görüntüymüş gibi uzanan yüz kilometrelik vadi oldukça güzel manzaralar oluşturmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde oluşan güzel yıldızlı gökyüzü manzarası mutlaka görülmelidir. 

şili paskalya adası

Paskalya Adası

Şili’nin kıyı kısmına üç bin yedi yüz kilometre uzakta bulunan sakin bir adadır. Büyük Okyanus’un güney doğu kısmında yer alan adaya en yakın yerleşim yeri iki bin kilometre uzaklıktadır. Üzerinde beş bin kişi bulunan adayı ilginç kılan pek çok farklı etken bulunmaktadır. Ancak adayı mutlaka görülmesi gereken bir yer haline getiren ada yerlilerinin yapmış olduğu taş heykellerdir. Adanın yerlileri olarak bilinen Rapanui halkının yapmış olduğu dokuz yüze yakın heykel burada bulunmaktadır. Taştan yapılmış olan bu heykellerin hepsi belli bir alana doğru bakmaktadır. Oldukça ilginç görüntüler oluşturan heykellerin neden yapıldığı merak konusudur. 

Chiloe Kilisesi

Şili’ye bağlı olan Chiloe Takımadaları içerisinde yer alan eski bir kilisedir. Güney Amerika’da bulunan ilginç mimariye sahip olan kiliselerden biri olarak bilinmektedir. On yedinci yüzyılda inşa edilmiş olan onlarca kilise bulunan ülkede içlerinde en güzeli olarak öne çıkmaktadır. Eski bir yapı olmasının yanı sıra ilginç tasarımı ile ülkeye Şili uçak bileti ile gelen turistlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. 

şili valparaiso

Valparaiso

Şili’nin Pasifik kıyısında yer alan güzel şehirlerinden bir tanesidir. Deniz kenarında bulunması sayesinde oldukça güzel manzaralar sunan şehir ayrıca rengârenk evleri ile de bilinmektedir. Şehrin içerisinde bulunan tarihi yapılar ile görülebilecek pek çok farklı alan bulunmaktadır. Ayrıca şehri özel kılan yerlerden bir tanesi de şair Pablo Neruda’nın yaşadığı evin burada bulunmasıdır. Evin içerisinde bulunan müze alanı görülebilecek yerlerdendir. 

Pucon

Pucon, Şili’nin doğal güzelliklere sahip yerlerinden bir tanesidir. Göller yöresi olarak bilinen Pucon Bölgesi Şili’nin güneyinde yer alır. Ülkenin doğal güzelliklerini görmek isteyenler mutlaka gezilmesi gereken bir yer olarak belirtilir. Özellikle su sporları bakımından pek çok seçenek bulunmaktadır. Kano, su kayağı gibi sporların yapılabileceği alanlara sahip olan bölgedeki aktiviteler sayesinde öne çıkmaktadır. Pucon Bölgesi’nde bulunan doğal yaşam parkı içerisinde yüzden fazla türde canlı bulunmaktadır. Üstelik bu canlıları hayvanat bahçesi gibi bir alanda değil doğal ortamlarına izleyebilirsiniz. 

Lauca Milli Parkı

Şili’nin kuzey kesiminde yer alan en güzel parklarından bir tanesidir. 1970 yılında açılmış olan park bin kilometrekareden fazla alan kaplamaktadır. Şili’nin en çok gezilen yerleri arasında bulunmaktadır. Milli parkın en önemli noktasında volkanik yanardağ bulunmaktadır. Altı bin metre yüksekliğe sahip olan yanardağ ihtişamlı bir görüntü oluşturmaktadır. Milli parkın yüksek bir noktasında Lago Chungara gölü bulunmaktadır. Bu göl ve çevresinde yer alan sıcak su kaynakları buraya gelen kişi sayısını arttırmaktadır. 

Torres del Paine Milli Parkı

Şili’nin güney kısmında yer alan ulusal park 1959 yılından beri faaliyettedir. Çok geniş bir alana sahip olan parkın içerisinde ülke sınırlarında bulunan canlıların birçoğu görülebilmektedir. Puma ve tilki gibi bu yöreye özgü canlıları doğal ortamlarında görebildiğiniz parkın içerisinde yaklaşık olarak üç bin metre yüksekliğe sahip bir adet de buzul gölü bulunmaktadır. 

San Cristobal Tepesi

Şili’nin başkenti olan Santiago şehrinin kuzeyinde bulunan bir tepedir. Yaklaşık olarak dokuz yüz metre yüksekliğe sahip olan tepenin harika bir şehir manzarası bulunmaktadır. Bir kısmından And Dağları bir kısmından ise başkent seyredilebilir. Tepenin içerisinde parklar ve havuzlar bulunmaktadır. Manzaraların tadı çıkartılırken dinlenilecek yerlerin bulunması büyük avantaj sağlamaktadır. Ülkenin en önemli ve güzel yerlerinden birisi olarak değerlendirilmektedir. Şili uçak bileti ile geldiğiniz bu ülkedeki tepede bulunan yirmi metrelik Meryem Ana heykeli ve kilise de gezilebilecek yerler arasında bulunur. Tepeye çıkmak için kullanılan teleferik yükseklik korkusu olmayanlara tavsiye edilir. 

Santiago İnsan Hakları Müzesi

Dünya üzerinde insan haklarının savunulması amacı ile açılmış müzelerden bir tanesidir. Başkent Santiago’da bulunan müze 2010 yılında açılmıştır. Müze içerisinde geçmişte yaşanan insan hakları ihlalleri ve bunlara ilişkin göründüler bulunmaktadır. Geçmişte yaşanan sorunlardan ders almak isteyen her insanın mutlaka görmesi gereken bir yerdir. 

Los Pinguinos Tabiat Parkı

Şili, doğası ile dikkat çeken ülkelerden birisidir. Bir yerde çöl bir yerde orman bir yerde buzul bulunabilmektedir. Los Pinguinos Tabiat Parkı Antarktika kıyılarına yakın konumda bulunan bir mili parktır. İçerisinde yüz binden fazla penguen bulunan milli park Macellan Penguenlerinin yaşam alanı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte sahil kıyısında bulunan eski deniz feneri de görülmesi gereken yerlerden biridir. 

şili yemek kültürü

Şili Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Şili mutfağı, deniz ürünleri, kırmızı et ve baharat üzerine kurulu olan bir mutfaktır. Ülkenin geniş bir alanın denize kıyısı olması balıkların çok fazla tüketilmesini sağlamaktadır. Levrek, kılıç balığı ve yılan balığı en çok tercih edilen balık türleridir. Ayrıca dünyanın önemli somon balığı üreticilerinden olması yemeklerde çok tüketilmesini sağlamaktadır. Kırmızı et yemeklerini özel soslar ve baharatlar ile servis etmektedirler. Nemli bir doğaya sahip olan kısımlarda sebze çeşitleri de tercih edilmektedir.